Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Styczeñ 19, 2025, 16:27:22


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] 2 3 |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Uk³ad S³oneczny - ciekawostki  (Przeczytany 39503 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Val Dee
Go¶æ
« : Luty 15, 2011, 12:49:34 »

Czy¿by wokó³ S³oñca kr±¿y³a jeszcze jedna planeta?

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/nowa-olbrzymia-planeta-krazy-wokol-slonca,1,4175931,wiadomosc.html
Zapisane
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 22, 2011, 21:58:16 »

Gazowy gigant czterokrotnie wiêkszy od Jowisza w naszym uk³adzie s³onecznym. Czy to mo¿liwe?



Czy jest mo¿liwe, aby w Uk³adzie S³onecznym istnia³a planeta a¿ czterokrotnie wiêksza od Jowisza, o której do tej pory nie wiedzieli¶my? Jak siê okazuje – owszem. T± sensacyjn± wie¶æ dostarczy³ teleskop kosmiczny WISE i choæ czeka ona jeszcze na oficjalne potwierdzenie, to jest bardzo prawdopodobne, ¿e Uk³ad S³oneczny powiêkszy siê o Tyche.

Jakim cudem nie zauwa¿ono dot±d takiego giganta? Odpowied¼ jest prosta – znajduje siê on na peryferiach naszego systemu planetarnego, w ob³oku Oorta. Ob³ok ten ma sk³adaæ siê z mnóstwa kosmicznego ¶miecia, jak planetoidy, bry³y lodu i zestalonych gazów czy te¿ planetoidy i byæ pozosta³o¶ci± po formowaniu siê Uk³adu S³onecznego. Profesor Daniel Whitmire z University of Louisiana przewiduje, ¿e gazowy gigant – nazwany roboczo Tyche (zgodnie z tradycj± na cze¶æ greckiego bóstwa) – sk³ada siê g³ównie z helu i wodoru. Mog± go otaczaæ pier¶cienie mniejszych cia³ niebieskich, a tak¿e ksiê¿yc b±d¼ ksiê¿yce.

Co jednak do¶æ intryguj±ce to fakt, ¿e Tyche ma odpowiadaæ za wyrzucanie komet w kierunku Ziemi. Jako ¿e hipotetyczny glob ma znajdowaæ siê a¿ 15 000 razy dalej od S³oñca ni¿ Ziemia i 375 razy dalej ni¿ Pluton, ciê¿ko to na razie potwierdziæ. Zauwa¿my jednak, ¿e koncepcja istnienia jeszcze jednej planety w naszym systemie by³a rozwa¿ana od dawna. Pojawi³y siê nawet spekulacje, ¿e Tyche to s³ynne Nibru lub te¿ Nemezis. Inne hipotezy twierdz±, ¿e gazowy gigant przyby³ do nas z innego systemu planetarnego.

Pomijaj±c spekulacje – dlaczego Tyche ma mieæ co¶ wspólnego z kometami, które przecinaj± nasz niebosk³on? W ob³oku Oorta znajduje siê niezliczona bry³ lodu. S± one wybijane ze swych orbit przez oddzia³ywania grawitacyjne gwiazd, za¶ gdy przechodz± przez strefê oddzia³ywania Tyche, zmienia ona kierunek ich dryfowania, kieruj±c ku Ziemi. Mo¿na powiedzieæ z przymru¿eniem oka, ¿e komety s± „pociskami”, a hipotetyczna planeta mia³aby byæ „celownikiem”. Cel? Nasz glob oczywi¶cie.

Jednak nie popadajmy w panikê. Powy¿sza teoria – choæ jest uroczo sensacyjna – ma do¶æ w±tpliwe podstawy. Nie zauwa¿ono jak dot±d, aby komety by³y wypychane z wewnêtrznej czê¶ci ob³oku Oorta, co powinno mieæ miejsce. Ponadto sam Ob³ok zosta³by sporo „wyczyszczony” w tym miejscu przez grawitacjê Tyche.

Oficjalne informacje na temat tego, co wypatrzy³ WISE, poznamy w kwietniu tego roku. Ich weryfikacja mo¿e zaj±æ nawet dwa lata, wiêc musimy uzbroiæ siê w cierpliwo¶æ. Je¿eli potwierdzi siê istnienie Tyche, zostanie na ni± skierowana wiêkszo¶æ teleskopów i dopiero wówczas Miêdzynarodowa Unia Astronomiczna zadecyduje o oficjalnej nazwie nowego cz³onka naszej lokalnej rodzinki.
¬ród³o:
http://gadzetomania.pl/2011/02/15/czy-odkryto-nowa-planete-w-ukladzie-slonecznym
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/gazowy-gigant-czterokrotnie-wiekszy-jowisza-w-naszym-ukladzie-slonecznym-czy-mozliwe

ps;
Val Dee to ci±g dalszy do twojego linka
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2011, 22:00:13 wys³ane przez chanell » Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Ksiêga Koheleta 3,1
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Sierpieñ 11, 2011, 19:27:39 »

Wykryto pas antymaterii wokó³ Ziemi
czw., 2011-08-11 11:57


Aaron Kaase/NASA/Goddard

Nowo odkryty pas antymaterii kr±¿y wokó³ Ziemi i paradoksalnie mo¿e byæ najlepszym przyjacielem astronauty . Pas, który sk³ada siê z antyprotonów znajduj±cych siê w pu³apce ziemskiego pola magnetycznego kilkaset kilometrów nad powierzchni± planety, mo¿e ostatecznie staæ siê kluczowym ¼ród³em paliwa dla misji wyruszaj±cych poza uk³ad s³oneczny.

Naukowcy analizuj±c dane z satelity PAMELA (Payload for Antimatter/Matter Exploration and Light-nuclei Astrophysics) , wspólnej misji naukowców z W³och, Niemiec, Rosji i Szwecji, og³osili wyniki 26 lipca na arXiv.org i 20 sierpnia w Astrophysical Journal Letters.

    "Wyniki s± wiarygodne i s± zgodne z modelami, które wcze¶niej zak³adano," mówi James Bickford, starszy cz³onek personelu technicznego w Laboratorium Draper w Cambridge, Massachusetts, który nie by³ czê¶ci± badania.

Jego w³asne badania przewiduj±, ¿e inne planet, w tym Jowisz, Saturn, Neptun i Uran, powinny mieæ podobne pasy antyprotonów. Saturn mo¿e generowaæ najwiêksz± liczbê antyprotonów ze wzglêdu na interakcje pomiêdzy promieniowaniem kosmicznym (energetyczne cz±stki z kosmosu) i planetarnymi pier¶cieniami lodowymi.

 Antyprotonów s± to cz±stki o tej samej masie jak bardziej znane protony , ale o przeciwnym ³adunku. Polowa³ na nie zespó³ PAMELA. Przeanalizowano dane zebrane przez urz±dzenie w okresie od lipca 2006 do grudnia 2008 r. czyli w ci±gu pierwszych 850 dni swojej misji naukowej.

 Naukowcy, tacy jak m.in. Alessandro Bruno z Uniwersytetu w Bari we W³oszech i INFN w Bari, koncentruje siê na regionie znanym jako Anomalia Magnetyczna na Po³udniowym Atlantyku, gdzie wewnêtrzny pas promieniowania Van Allena jest najbardziej zbli¿ony do powierzchni planety, a gêsto¶æ cz±stek napotkanych przez satelitê bêdzie prawdopodobnie najwy¿sza. Na swojej niskiej orbicie Ziemi, PAMELA regularnie przeczesuje ten rejon.

Zespó³ zidentyfikowa³ 28 antyprotonów o energii kinetycznej pomiêdzy 60 mln oraz 750 milionów elektronowoltów. Ta liczba jest znacznie wy¿sza ni¿ naukowcy spodziewali siê zobaczyæ ze strony promieniowania kosmicznego napieraj±cego w kierunku Ziemi z odleg³ych zak±tków galaktyki.Antycz±stki pojawiaj± siê, tworz±c cienki pas wokó³ Ziemi, Wiruj±c wokó³ linii pola magnetycznego Ziemi i odbijaj±c siê pomiêdzy planetarnymi biegunami magnetycznymi. Pas, który rozci±ga siê od kilkuset do oko³o 2000 km nad Ziemi± ", stanowi najbardziej obfite ¼ród³o antyprotonów w s±siedztwie Ziemi," mówi Bruno .

Wiêkszo¶æ antyprotonów pochodzi z antyneutrin, które generowane s± podczas gdy energetyczne promienie kosmiczne uderzaj± w górnej warstwy atmosfery dziesi±tki kilometrów nad powierzchni± Ziemi, mówi Bruno. Antyneutrina uciekaj± do atmosfery i rozpadaj± siê do antyprotonów na znacznie wiêkszych wysoko¶ciach. Pary protonów i antyprotonów s± równie¿ wytwarzane bezpo¶rednio w trakcie kolizji promieni kosmicznych z atmosfer±. Antyprotony zwykle gromadz± siê kilkaset kilometrów nad Ziemi±, gdzie zwyk³a materia jest tak rzadka, ¿e jest ma³o prawdopodobne, aby spotkaæ siê z odpowiednikami tych cz±stek - protonami co niszczy³oby je nawzajem po kontakcie.

        "Zmiany w energii cz±stek w pasie mog± pomóc zweryfikowaæ i skalibrowaæ modele, które próbuj± oceniæ wp³yw na ¶rodowisko naturalne Ziemi rozb³ysków i wybuchów powodowanych przez S³oñce, doda³ Bickford."

Antyprotony w pasie mog± pewnego dnia byæ zbierane jako paliwo misji podró¿uj±cej daleko poza Uk³ad S³oneczny, twierdzi Bickford. Najlepsze koncepcje napêdu antymaterii wymagaj±, aby gromadziæ i izolowaæ antyprotony. W odpowiednim momencie, antyprotonów bêd± mieszaæ siê z protonami i niszczyæ je produkuj±c wysokoenergetyczne na³adowane cz±stki do napêdzania statku. Liczba antyprotonów potrzebnych dla takiego napêdu jednak, przekracza ilo¶ci w nowo odkrytych pasach i jest nawet znacznie wiêksz± od ilo¶ci kr±¿±cej w pasie, który mo¿e okr±¿yæ Saturna, mówi Bickford .

      "Antyprotony s± niezwykle kosztowne i trudne do produkcji i przechowywania na Ziemi", a nawet najpotê¿niejsze zderzacze hadronów mog± produkowaæ i wiêziæ tylko nanogramy antymaterii ka¿dego roku, dodaje Bickford . Dlatego antyprotony w pasie s± prawie bilion razy bardziej warto¶ciowe ni¿ diamenty."

¬ród³o:
http://news.sciencemag.org/sciencenow/2011/08/antimatter-belt-found-circling-e.h...

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/wykryto-pas-antymaterii-wokol-ziemi



« Ostatnia zmiana: Sierpieñ 11, 2011, 19:28:48 wys³ane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Wrzesieñ 23, 2011, 17:57:15 »

Pi±tek 23.09.2011, 06:22

Mieli¶my w uk³adzie jeszcze jedn± planetê. Uciek³a?


NASA

Teoria wskazuje na obecno¶æ gazowego giganta.

Astronom z Kolorado odkry³ w Uk³adzie S³onecznym jeszcze jedn± planetê. Nie wiedzieli¶my o niej, bo... wypad³a w przestrzeñ miêdzygwiezdn± oko³o 4 miliardów lat temu - przekonuje rmf24.pl.

Autorem teorii o tej wielkiej ucieczce jest David Nesvorny z Southwest Research Institute w Boulder. Twierdzi, ¿e nie sposób wyt³umaczyæ obecnego kszta³tu naszego uk³adu bez choæby przej¶ciowej obecno¶ci w nim pi±tego gazowego olbrzyma.

ASTRONOMOWIE: OTO DRUGA ZIEMIA>>

Chodzi o du¿± odleg³o¶æ Urana i Neptuna od S³oñca.  Na obecnej orbicie nie mog³y powstaæ takie olbrzymy, by³o za ma³o materii. Zdaniem Nesvorny'ego kiedy¶ by³y bli¿ej, ale siê oddali³y. By³a z nimi, jak uwa¿a, jeszcze jedna.

Po 6 tys. symulacji komputerowych okaza³o siê, ¿e najbli¿sze obecnemu stanowi Uk³adu S³onecznego wyniki przynosi wariant, w którym pocz±tkowo prócz obecnych czterech powsta³a jeszcze jedna potê¿na gazowa planeta - t³umaczy serwis.

NIESAMOWITE ODKRYCIE, TAKIEJ PLANETY NIKT NIE WIDZIA£>>

Wed³ug obliczeñ astronoma, zajmowa³a najpewniej miejsce miêdzy Saturnem i Uranem. Ucieczka z naszego uk³adu planetarnego mia³a nast±piæ po zderzeniu z Jowiszem, który z kolei odsun±³ siê wtedy mocno od S³oñca.

JS

 Mieli¶my w uk³adzie jeszcze jedn± planetê - Nauka w RMF24

http://www.sfora.pl/Mielismy-w-ukladzie-jeszcze-jedna-planete-Uciekla-a36163

Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Pa¼dziernik 04, 2011, 20:55:29 »

Kometa uderza w S³oñce, po czym nastêpuje koronalny wyrzut masy
Annunaki Reptilian, pon., 2011-10-03 22:52


http://www.universetoday.com/wp-content/uploads/2008/09/sun_stereo_4dec2006_lrg.jpg

Kometa Kreutz uderza w s³oñce, po czym nastêpuje koronalny wyrzut masy. Nie ma ¿adnych dowodów, aby te zjawiska by³y w jakikolwiek sposób ze sob± powi±zane, najpewniej by³ to zwyk³y zbieg okoliczno¶ci.

Comet Hits the Sun -- Spawns Explosion?

<a href="http://www.youtube.com/v/omVuuIMVDyI?version=3&amp;amp;hl=pl_PL" target="_blank">http://www.youtube.com/v/omVuuIMVDyI?version=3&amp;amp;hl=pl_PL</a>

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/kometa-uderza-w-slonce-po-czym-nastepuje-koronalny-wyrzut-masy
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Pa¼dziernik 16, 2011, 17:04:21 »

Nieznany obiekt ciska w Ziemiê komety
dodano: 2010-12-10 (13:54)


(fot. Eastnews / SPL)

„Wielki, ciemny obiekt, przyczajony na skraju Uk³adu S³onecznego, mo¿e ciskaæ w Ziemiê komety” – podaje internetowy serwis Daily Mail.

Choæ doniesienie to na pierwszy rzut oka wydaje siê sensacyjne, o tym sk±d bior± siê komety astronomowie wiedz± ju¿ dawno. Niedawno przeprowadzone badania rzucaj± nowe ¶wiat³o i uzupe³niaj± nasz± wiedzê na temat najwiêkszych zagro¿eñ dla naszej planety.

Ju¿ w 1932 roku astronom Ernst Opik stwierdzi³, ¿e komety d³ugookresowe (obiegaj±ce S³oñce w czasie d³u¿szym ni¿ 200 lat), takie jak kometa Hale-Bopp, mog± pochodziæ z pasa rozci±gaj±cego siê na obrze¿ach Uk³adu S³onecznego. Dwadzie¶cia lat pó¼niej niezale¿nie od Opika, na podobny pomys³ wpad³ Jan Oort - zajmuj±c siê trajektori± lotu komet d³ugookresowych doszed³ do wniosku, ¿e musz± one pochodziæ z pewnego wspólnego zbioru. Na cze¶æ obu badaczy odkryty pó¼niej na obrze¿ach Uk³. S³onecznego ob³ok py³ów i planetoid nazwano „ob³okiem Opika-Oorta”.

Ob³ok Opika-Oorta, wyznacza granice grawitacyjnego oddzia³ywania Uk³adu S³onecznego. Zaczyna siê oko³o 2000 jednostek astronomicznych(AU) od S³oñca, a siêga byæ mo¿e nawet 50 000 AU. W jego wnêtrzu znajduj± siê tysi±ce obiektów, podobnie jak w le¿±cym w bli¿ej Pasie Kuipera, lecz w przeciwieñstwie do niego, wysoka aktywno¶æ ob³oku Oorta sprawia, ¿e orbity tych cia³ nie s± stabilne i mog± zostaæ sterowne w innym kierunku, np. w stronê S³oñca lub prowadz±c do zderzenia z planet±.

Najnowsze badania, przeprowadzone przez Johna Matese i Daniela Whitmire z Uniwersytetu w Luizjanie, mia³y na celu ustalenie ¼ród³a tej aktywno¶ci i destabilizacji orbit komet d³ugookresowych. Zdaniem astronomów w obrêbie ob³oku Oorta musi istnieæ cia³o znacznych rozmiarów, które zderzaj±c siê z komet± powoduje zmianê jej kierunku. Z obliczeñ astrofizyków wynika, ¿e cia³o to musia³oby mieæ masê zbli¿on± do Jowisza, tylko taki obiekt mia³by do¶æ „si³y”, by wp³ywaæ na orbity komet.

1/2

...

http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Nieznany-obiekt-ciska-w-Ziemie-komety,wid,12936977,wiadomosc.html
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
east
Go¶æ
« Odpowiedz #6 : Pa¼dziernik 16, 2011, 20:02:10 »

Nibiru ?
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #7 : Pa¼dziernik 16, 2011, 20:14:31 »

Z opisu wnioskujê, ¿e nie. Zbyt d³ugi obieg.
No Nibiru jest podobno 2,3 razy wiêksza od Ziemi, a ten obiekt porównuj± z Jowiszem.
« Ostatnia zmiana: Pa¼dziernik 16, 2011, 20:20:48 wys³ane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Grudzieñ 22, 2011, 20:16:25 »

Czy ksiê¿yc jest potrzebny do ¿ycia?
dodano: 2011-12-21 (10:32)


(fot. Eastnews / SPL)

Uk³ad planeta-ksiê¿yc jest wyj±tkowym powi±zaniem dwóch cia³ niebieskich, które wzajemnie na siebie oddzia³uj±. Naukowcy od lat rozwa¿aj± czy obecno¶æ ksiê¿yca wp³ywa na mo¿liwo¶æ powstania ¿ycia na powierzchni planety.

Ksiê¿yc sam z siebie nie stworzy³ ¿ycia na Ziemi, ale przyczyni³ siê do jego rozwoju. Jak przypuszczaj± naukowcy, ¿ycie w prymitywnej formie pojawi³o siê na Ziemi ok. 3,5 mld lat temu. W tym czasie Ksiê¿yc znajdowa³ siê bardzo blisko Ziemi, o wiele bli¿ej ni¿ dzi¶ i przyczynia³ siê do zjawiska p³ywów wody. Z czasem przybywa³o wody na Ziemi, a poniewa¿ Ksiê¿yc by³ bli¿ej naszej planety ni¿ dzi¶, wobec czego jego grawitacja oddzia³ywa³a bardziej na wielkie masy wody, powoduj±c znacznie wiêksze ni¿ dzi¶ fale przyp³ywów i odp³ywów, dziêki czemu woda wdziera³a siê g³êbiej w l±d, wyp³ukuj±c z niego do wszechoceanu du¿e ilo¶ci minera³ów niezbêdnych do „zagêszczenia zupy”, w której powstawa³o ¿ycie.

Nieroz³±czna para: ksiê¿yc i planeta

Uk³ad Ziemia-Ksiê¿yc nale¿y do wyj±tkowych. „Teoria wielkiego zderzenia”, która sta³a siê popularna w 1984 roku, zak³ada, ¿e Ksiê¿yc powsta³ w wyniku zderzenia pomiêdzy cia³em o ¶rednicy 90 proc. obecnej Ziemi oraz cia³em wielko¶ci Marsa (po³owa promienia ziemskiego oraz dziesi±ta czê¶æ masy Ziemi). Uderzenie by³o szczególne: nie by³o to centralne zderzenie, lecz pod pewnym k±tem, które pozwoli³o na wybicie pewnej ilo¶ci materii na orbitê. Z tej materii powsta³ Srebrny Glob. Nazwa domniemanego cia³a, które uderzy³o w powstaj±c± Ziemiê – Thea – nadane zosta³o po matce mitycznej Selene, bogini uto¿samianej w mitologii greckiej z Ksiê¿ycem.

W roku 1993 Jacques Laskar z Obserwatorium Paryskiego wraz kolegami wykaza³, ¿e Ksiê¿yc stabilizuje nachylenie osi obrotu Ziemi i chroni j± przed perturbacjami spowodowanymi przez grawitacyjne oddzia³ywanie Jowisza. Bez stabilizuj±cego wp³ywu Ksiê¿yca, który dzia³a jak grawitacyjna kotwica, obecne nachylenie osi obrotu Ziemi (wynosz±ce 23,45 stopnia), zmienia³oby siê cyklicznie miêdzy 0 i 85 stopni. Mog³oby to spowodowaæ ogromne wahania klimatu, utrudniaj±c prze¿ycie wy¿ej zorganizowanych organizmów l±dowych, a tym samym uniemo¿liwiaj±c pojawienie siê form inteligentnych.

1/3

...

Jak bêdzie wygl±da³ ¶wiat w przysz³o¶ci? Zobacz, co nas czeka!

http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Czy-ksiezyc-jest-potrzebny-do-zycia,wid,14102800,wiadomosc.html
« Ostatnia zmiana: Grudzieñ 22, 2011, 20:17:10 wys³ane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #9 : Grudzieñ 23, 2011, 15:36:53 »

Posty o tworzeniu siê czarnej dziury wydzieli³em jako nowy w±tek: Narodziny nowego wszech¶wiata? >>
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #10 : Luty 04, 2012, 16:32:16 »

Naukowcy twierdz±, ¿e prêdko¶æ Uk³adu
S³onecznego znacznie siê zmniejszy³a

¶r., 2012-02-01 15:08


http://en.wikipedia.org/wiki/File:NewHeliopause_558121.jpg

Szybko¶æ ruchu Uk³adu S³onecznego wzglêdem otaczaj±cej go przestrzeni miêdzygwiezdnej w ci±gu ostatnich 15 lat, niespodziewanie spad³a o ponad 10%. S± to wyniki badañ opublikowane przez grupê amerykañskich astronomów w Astrophysical Journal Supplement przy wspó³pracy astronomów polskich i szwajcarskich.<--break->

Pomiary z sondy kosmicznej IBEX, która monitoruje neutralne atomy helu, swobodnie przenikaj±ce do heliosfery, pokaza³y, ¿e w latach 2009-2010 wska¼nik prêdko¶ci uk³adu s³onecznego w przestrzeni miêdzygwiezdnej wynosi teraz 22,8 km na sekundê.

Heliosfera to region wype³niony przez wiatr s³oneczny jest ona w odleg³o¶ci oko³o 16 miliardów kilometrów od S³oñca. Po osi±gniêciu tej odleg³o¶ci strumieñ na³adowanych cz±stek wiatru s³onecznego i pola magnetycznego S³oñca s³abnie do tego stopnia, ¿e ​​nie mo¿e pokonaæ ci¶nienia materii miêdzygwiezdnej, w której pojedyncze atomy i ma³e cz±steczki py³u poruszaj± siê z prêdko¶ci± 30 kilometrów na sekundê w kierunku przeciwnym do s³oñca.

Na granicy heliosfery powstaje gigantyczny b±bel, który jest wewn±trz uk³adu s³onecznego. Na³adowane cz±stki gazu miêdzygwiezdnego nie mog± go przenikn±æ, ale neutralne atomy wodoru, helu i tlenu przenikaj± przez t± granicê.

Detektory Sondy IBEX (Interstellar Boundary Explorer) przeznaczone s± w³a¶nie do wykrywania takich neutralnych cz±stek. Badaj±c, naukowcy bêd± je porównywaæ z w³a¶ciwo¶ciami przestrzeni miêdzygwiezdnej. Wkrótce ludzko¶æ powinna odebraæ pierwsze dane z sondy kosmicznej Voyager 1, która w³a¶nie mija t± barierê.

IBEX-Lo jest instrumentem do pomiaru w³a¶ciwo¶ci atomów helu miêdzygwiezdnego, które, w odró¿nieniu od atomów wodoru i tlenu wnikaj± w heliosferê swobodniej (atomy wodoru reaguj± z protonami na granicy heliosfery). Pomiar parametrów gazowych atomów helu miêdzygwiezdnego, umo¿liwia okre¶lenie bezpo¶redniego kierunku i prêdko¶ci S³oñca i jego otoczenia (Uk³adu S³onecznego), w stosunku do medium miêdzygwiezdnego. 

Te pomiary zosta³y wykonane po raz pierwszy w 1993 roku za pomoc± instrumentu na pok³adzie sondy Ulysses GAS. Przep³yw, a tym samym prêdko¶æ Uk³adu S³onecznego w przestrzeni miêdzygwiazdowej by³a równa 26,3 km na sekundê. Nowe dane z IBEX, uzyskane po ponad 15 latach, w 2009 roku wykaza³y, ¿e wektor ruchu jest przesuniêty o cztery stopnie na pó³noc a wska¼nik by³ ni¿szy i wynosi³ 22,8 km na sekundê.

Wed³ug niektórych naukowców, wyniki te mog± wskazywaæ, ¿e Uk³ad S³oneczny otacza teraz przestrzeñ miêdzygwiezdna, o w³a¶ciwo¶ciach ró¿nych od tych, które by³y w 1993 roku. Zmiana kierunku ruchu atomów helu miêdzygwiezdnego oznacza, ¿e ​​mo¿e siê zmieniæ i geometria miêdzygwiazdowego pola magnetycznego, ale i równowaga ci¶nieñ, prawdopodobnie ze wzglêdu na wiêksz± gêsto¶æ miêdzygwiezdnej plazmy i miêdzygwiezdnego pola magnetycznego.

 
Komentarz ZnZ:

Czy¿by kolejne potwierdzenie teorii profesora Dmitriewa wedle, której nasz Uk³ad S³oneczny wlatuje w miêdzygwiezdny ob³ok energii?

¬ród³o: http://glavred.info/archive/2012/01/31/220057-11.html

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcy-twierdza-ze-predkosc-ukladu-slonecznego-znacznie-sie-zmniejszyla
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Luty 04, 2012, 18:04:51 »

"Czy¿by kolejne potwierdzenie teorii profesora Dmitriewa wedle, której nasz Uk³ad S³oneczny wlatuje w miêdzygwiezdny ob³ok energii?"

wchodzimy coraz g³êbiej w pas fotonów, kulminacja wkrótce Chichot
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #12 : Luty 07, 2012, 21:49:08 »

Odkryto nowe ksiê¿yce Jowisza
wt., 2012-02-07 15:50


NASA

Dwa nowe ksiê¿yce zosta³y odnalezione na orbicie Jowisza.  Podnosi to ilo¶æ znanych satelitów tej planety do 66. Obecnie odkryte obiekty znane s±, jako S/2011 J1 i S/2011 J2. Nowe ksiê¿yce zosta³y po raz pierwszy zidentyfikowane w obrazach uzyskanych z teleskopu Magellan-Baade znajduj±cym siê w obserwatorium Las Campanas w Chile.

Za datê odkrycia tych nowych cia³ niebieskich uwa¿a siê 27 wrze¶nia 2011 roku. S± to jedne z najmniejszych ksiê¿yców kiedykolwiek odkrytych w Uk³adzie S³onecznym, ka¿dy mierzy niewiele ponad kilometr szeroko¶ci. W przeciwieñstwie do czterech du¿ych ksiê¿yców Jowisza, które s± widoczne z Ziemi z nawet niewielkich teleskopów podwórkowych, oba nowe ksiê¿yce ¶wiec± s³abo i s± bardzo odleg³e od naszej planety. Na dokoñczenie orbity potrzebuj± oko³o 580 i 726 dni.

Naukowcy ju¿ wcze¶niej odkryli nowe satelity Jowisza w roku 2010, a astronomowie s±dz±, ¿e mo¿e byæ ich wiêcej, du¿o wiêcej.

¬ród³o: http://news.nationalgeographic.com/news/2012/02/120202-new-moons-jupiter-satellites-swarm-space-science/

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/odkryto-nowe-ksiezyce-jowisza
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : Luty 22, 2012, 21:59:08 »

USA. Odkryto planetê pe³n± wody i z gêst± atmosfer±


Astronomowie potwierdzili odkrycie nowego rodzaju planet poza Uk³adem S³onecznym - obfituj±cych w wodê i z gêst±, pe³n± pary atmosfer±. Obserwacje przy u¿yciu orbitalnego teleskopu Hubble pozwoli³y potwierdziæ, ¿e planeta, nazywana ju¿ "Super Ziemi±", jest wiêksza od Ziemi, ale mniejsza od tzw. gazowych olbrzymów w Uk³adzie S³onecznym, jak np. Jowisza.
Ponadto obserwacje wydaj± siê potwierdzaæ, ¿e znaczn± czê¶æ masy planety stanowi woda.

Planetê odkryto w 2009 r. przy u¿yciu teleskopu Hubble. Jej ¶rednica wynosi ok. 2,7 ¶rednicy Ziemi ale masa jest a¿ siedmiokrotnie wiêksza. Kr±¿y wokó³ tzw. czerwonego kar³a, czyli gwiazdy dobiegaj±cej kresu swego ¿ycia odleg³ej od Uk³adu S³onecznego o "zaledwie" 40 lat ¶wietlnych.
Jednak odleg³o¶æ planety od jej gwiazdy wynosi zaledwie 2 mln km, co oznacza, ¿e temperatura na powierzchni GJ 1214b jest wysoka i wynosi ok. 232 st. C. Natomiast gêsto¶æ planety jest o po³owê mniejsza od ziemskiej, co zdaniem naukowców, sugeruje, i¿ posiada wiêcej wody ni¿ Ziemia.

"Super Ziemia" nie przypomina ¿adnej z planet Uk³adu S³onecznego - ani planet skalistych w rodzaju Ziemi, Marsa, czy Wenus, ani olbrzymów gazowych - Jowisza i Saturna, ani olbrzymów lodowych (Uran i Neptun).

"GJ 1214b jest planet± jedyn± w swoim rodzaju" - powiedzia³ Zachory Berta z Centrum Astrofizyki uniwersytetu Harvard Smithsonian. Zdaniem dr Berty, wysoka temperatura i ci¶nienie mog± powodowaæ powstawanie na GJ 1214b niezwyk³ych substancji, takich jak "gor±cy lód" i "nadciek³a woda" niemo¿liwych odo uzyskania w warunkach ziemskich.

Berta wraz z kolegami wykorzystali teleskop Hubble do obserwacji przej¶cia planety przed frontem jej gwiazdy. Podczas takiego przej¶cia, ¶wiat³o gwiazdy jest filtrowane przez atmosferê planety, co pozwala ustaliæ jej sk³ad.

Wed³ug naukowców, którzy przedstawi± wyniki swoich badañ w presti¿owym czasopi¶mie "Astrophysical Journal", obserwacje pozwalaj± przypuszczaæ, ¿e atmosfera GJ 1214b jest pe³na pary wodnej.
PAP.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,11202200,USA__Odkryto_planete_pelna_wody_i_z_gesta_atmosfera.html
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Ksiêga Koheleta 3,1
greta
Go¶æ
« Odpowiedz #14 : Marzec 01, 2012, 11:03:30 »

Coraz wiecej ciekawych informacji pojawia sie w glownych nurtach telewizji czy prasy.
Dzisiaj w tvn24:
http://www.tvnmeteo.pl/informacje/ciekawostki,49/w-swietle-zostaje-slad-zycia-naukowcy-go-znalezli,37060,1,0.html
Zapisane
east
Go¶æ
« Odpowiedz #15 : Marzec 01, 2012, 13:15:46 »

Fantastyczne doniesienia greta.
Powoli ¶wiat zaczyna zwracaæ uwagê na energoinformacyjne w³a¶ciwo¶ci ¶wiat³a .

« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2012, 13:16:03 wys³ane przez east » Zapisane
greta
Go¶æ
« Odpowiedz #16 : Marzec 01, 2012, 14:22:00 »

Zgadza sie.
Chyba sprawy zaszly za daleko i powoli zaczyna sie ruszac.
Czytajac taka wiadomosc,sklonna jestem bardziej uwierzyc w transformacje.
Ale tez chyba "druga strona" zrozumiala,ze czas sie zwijac.
Wierze,ze tak jest.
Zapisane
east
Go¶æ
« Odpowiedz #17 : Marzec 01, 2012, 15:46:14 »

Ludzie s± bardziej ¶wiadomi. Nie dadz± odebraæ sobie wolno¶ci s³owa, wolno¶ci wypowiedzi, ani narzuciæ kontroli internetu. Uwa¿nie patrzymy na rêce w³adzy , to i w³adza zaczyna siê zachowywaæ mniej wyuzdanie. Zaczyna powoli s³uchaæ ludu. Nasz± rol± jest kontrolowaæ w³asnych wybrañców , a nie tylko obrzucaæ ich epitetami.
W tym samym zakresie zaczyna zmieniaæ siê nauka. Na razie okrê¿n± drog±, na razie jeszcze nie wprost, ale coraz wiêcej przes³anek jest ku temu, ¿e ¶wiat³o to ¿ycie. Nie tylko energia , ale te¿ ¿ycie , które siê niesie i "zasiewa" gdzie siê da i na ile warunki pozwalaj±.
Zapisane
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : Listopad 25, 2012, 08:38:32 »

Parada planet pod koniec grudnia mo¿e spowodowaæ k³opoty na Ziemi?
admin, sob., 2012-11-24 15:32
 
 
 Â¬ród³o: dreamstime.com

To prawda, 21 grudnia 2012 roku nast±pi nie tylko pocz±tek kalendarzowej zimy, ale te¿ dojdzie do ciekawego zjawiska astronomicznego, parady planet Uk³adu S³onecznego. Od czasu do czasu dochodzi do takiej sytuacji, ¿e kilka planet ustawia siê w jednym ci±gu. Astrolodzy nazywaj± takie zjawisko koniunkcj±. Nauka nie potwierdza, aby ustawienie planet mog³o mieæ jaki¶ destrukcyjny wp³yw, ale to nie oznacza, ¿e nie ma go wcale.




 

W rzeczywisto¶ci, to kosmiczne zjawisko jest do¶æ powszechne planety w Uk³adzie S³onecznym, czêsto u³o¿one s± w rzêdzie, ale kolejna wielka parada planet jest istotna, poniewa¿ oprócz dziewiêciu g³ównych planet w rzêdzie znajdzie siê te¿ S³oñce, a dziesiêæ cia³ niebieskich bêdzie na osi ¶rodkowej galaktyki.  W centrum naszej galaktyki jest czarna dziura, która emituje fale rentgenowskie w kierunku naszej planety. bardziej jednak realnym zagro¿eniem jest na³o¿enie siê wielu ¼róde³ grawitacji co mo¿e na przyk³ad wywierac wp³yw na p³ywy na powierzchni S³oñca co potencjalnie mo¿e prowadziæ do powstania monstrualnych plam.

 

Jak mo¿na przeczytaæ w ¼ród³ach rosyjskich, w trakcie parady planet mo¿e doj¶æ do swoistego zwielokrotnienia mo¿liwego oddzia³ywania ze strony bli¿szego i dalszego nam wszech¶wiata. Na szczê¶cie, w dniu 21 grudnia, jak wielu wierzy, nie bêdzie koñca ¶wiata - wed³ug Rosjan promieniowanie nie bêdzie wystarczaj±co silne.  Jednak du¿a czê¶æ ziemskiej infrastruktury ma byæ czasowo wy³±czona z eksploatacji.  Wszystkie loty zostan± anulowane, a wiêc wielkie rozczarowanie czeka fanów Internetu, który równie¿ zostanie wy³±czony. Przyczyn± awarii bêd± awarie satelitów, naziemnych stacji nadawczych oraz szereg stacji przeka¼nikowych.  Chaos bêdzie trwaæ od kilku godzin do kilku dni!

 

Parada planet jest faktem, ale rzekome jej negatywne oddzia³ywanie wraz ze zwielokrotnieniem mocy promieniowana zbytnio pachnie scenariuszem reklamy pewnego dyskontu RTV. Fakt faktem, ¿e pod wzglêdem nagromadzenia ciekawostek astronomicznych dzieñ 21 grudnia 2012 ju¿ sta³ siê rekordowy.

 
 Â¬ród³o:  http://poslezavtra.com.ua/parad-planet-21-dekabrya-2012/
http://innemedium.pl/wiadomosc/parada-planet-pod-koniec-grudnia-moze-spowodowac-klopoty-ziemi
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
arteq
Go¶æ
« Odpowiedz #19 : Listopad 25, 2012, 11:59:20 »

Czy kto¶ z Was zada³ sobie nieco trudu i sprawdzi³ w jednym z wielu dostêpnych programów... czy taka paradarzeczywi¶cie nast±pi - no ale tak szczerze...
Zapisane
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : Listopad 25, 2012, 13:44:24 »

Czy kto¶ z Was zada³ sobie nieco trudu i sprawdzi³ w jednym z wielu dostêpnych programów... czy taka paradarzeczywi¶cie nast±pi - no ale tak szczerze...

wiesz ,ja odpowiem szczerze ,¿e nie ale wiem ¿e ty arteq na pewno to sprawdzisz Du¿y u¶miech
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Ksiêga Koheleta 3,1
arteq
Go¶æ
« Odpowiedz #21 : Listopad 26, 2012, 20:08:58 »

To prawda, 21 grudnia 2012 roku nast±pi nie tylko pocz±tek kalendarzowej zimy, ale te¿ dojdzie do ciekawego zjawiska astronomicznego, parady planet Uk³adu S³onecznego. Od czasu do czasu dochodzi do takiej sytuacji, ¿e kilka planet ustawia siê w jednym ci±gu. Astrolodzy nazywaj± takie zjawisko koniunkcj±

Proponujê Songo aby braæ minimum odpowiedzialno¶ci za prezentowane tre¶ci, bo niestety to co napisa³e¶ powy¿ej (¿e dojdzie do tego zjawiska w grudniu 2012) jest k³amstwem. Chyba, ¿e mnie w tym temacie wielokrotnie ok³amywano i znaczna czê¶æ programów symulacyjnych, danych nt. po³o¿enia i prêdko¶ci k±towej planet jest fa³szywa - ale wtedy mo¿e tak powiedzia³by¶ mi które to Twoim zdaniem planety ustawi± siê w jednej linii w okolicach 20-22.XII.2012?

Niestety wiele naiwnych osób, ³yka bezmy¶lnie takie ¶ciemy i napêdza samych siebie jak i otoczenie. Niestety podobnie jest z wieloma podobnymi tre¶ciami na tym forum - je¿eli kto¶ zada sobie nieco trudu aby mo¿liwie dok³adnie przeanalizowaæ prezentowane tre¶ci, sprawdziæ ich wiarygodno¶æ... okazuje siê, ¿e s± to zwyczajne plewy i nic wiêcej.
Dlatego proponujê aby z ilo¶ci (np. zamieszczanych przekazów, chanellingów) przej¶æ nieco w jako¶æ i zanim co¶ siê napisze nieco przeanalizowaæ, albo dla dobra innych zamie¶ciæ nalepkê - "uwaga niesprawdzone".


Songo, bywasz stronniczy niestety, ale nie b±d¼ skrajnie bezczelny i nie wyrzucaj tre¶ci niewygodnych dla siebie.
Dlatego nie ¿yczê sobie wyrzucania postu który jest ¶ci¶le zwi±zany z tematem topicu i odnosi siê do tre¶ci w nim zawartych, natomiast bêdê wdziêczny za odniesienie siê do moich rzeczowych uwag


edit - zwiêkszenie cytowanej tre¶ci
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2012, 20:25:25 wys³ane przez arteq » Zapisane
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : Listopad 26, 2012, 20:09:55 »

Wybacz, ale to jest Twoja opinia z któr± nie muszê siê zgodziæ.

 
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
arteq
Go¶æ
« Odpowiedz #23 : Listopad 26, 2012, 20:24:06 »

Niestety je¿eli kto¶:
1. podejmuje decyzje zanim minimalnie zapozna siê z tematem - stanowiskiem obu stron
2. ¿±da dowodów, podaje termin ich dostarczenia bo inaczej podejmie decyzjê jakby ich nie by³o, a nastêpnie pomimo tego podejmuje decyzjê przed up³ywem terminu który sam narzuci³
3. usuwa posty odnosz±ce siê ¶ci¶le do tematu w±tku, ba - odnosz±ce siê do wcze¶niej zamieszczonych tre¶ci, bo... udowodniono, ¿e podajesz w nich (swoich postach) fa³szywe informacje

zas³u¿y³ sobie w pe³ni co najmniej na miano osoby stronniczej.

Z opini± - gdy jest czcza - mo¿na dyskutowaæ, z faktami ju¿ nie za bardzo. W swoim po¶cie poda³em dlaczego. informacje zawarte w Twoim s± nieprawdziwe
Zapisane
between
Go¶æ
« Odpowiedz #24 : Listopad 26, 2012, 20:45:30 »

Czy kto¶ z Was zada³ sobie nieco trudu i sprawdzi³ w jednym z wielu dostêpnych programów... czy taka paradarzeczywi¶cie nast±pi - no ale tak szczerze...

wiesz ,ja odpowiem szczerze ,¿e nie ale wiem ¿e ty arteq na pewno to sprawdzisz Du¿y u¶miech


Z tego co sprawdzi³em w dostêpnym mi sofcie nie ma mowy o jakiej¶ wielkiej koniunkcji.
Ot, normalna sytuacja jak w ka¿dy zwyk³y dzieñ.

pozdro
Zapisane
Strony: [1] 2 3 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.036 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

granitowa3 watahaslonecznychcieni opatowek ostwalia wypadynaszejbrygady