Tytu³: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Dariusz Sierpieñ 12, 2009, 10:44:12 Aby nie za¶miecaæ innych w±tków, gdy¿ jak do¶wiadczenie podpowiada, zaraz znajd± siê tacy, którzy bêd± w czambu³ potêpiaæ tê metodê jako nawiedzon± itp. itd., wiêc utworzy³em ten w±tek by tu wypowiadaæ swoje za i przeciw. A temat chyba ciekawy:
Joga - jak to dzia³a? (http://img.interia.pl/kobieta/nimg/m/w/Joga_dziala_3487633.jpg) Magiczna sztuczka czy rzetelna metoda terapeutyczna? Sprawd¼ na czym polega oddzia³ywanie jogi na organizm. Izabela Grelowska: Na czym polega oddzia³ywanie pozycji jogicznych? Natasza Moszkowicz: To bardzo fizyczne, namacalne oddzia³ywanie. Np. poprzez ucisk okre¶lonych organów stymuluje siê kr±¿enie w jednej stronie cia³a a ogranicza w drugiej, po to ¿eby po zmianie pozycji ta druga strona mog³a byæ intensywnie "przep³ukana" krwi± i od¿ywiona. W pozycjach odwróconych zmieniamy kierunek grawitacji dla organów wewnêtrznych. Poprawiamy jako¶æ kr±¿enia ¿ylnego, serce siê mniej mêczy, g³owa mo¿e odpoczywaæ. Relaksuj± siê p³uca i przepona. ... http://kobieta.interia.pl/zdrowie/profilaktyka/news/joga-jak-to-dziala,1351238,1653 Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Symeon Sierpieñ 12, 2009, 12:38:59 Wszystko ³adnie piêknie, ale w jodze jest, ¿e tak powiem "full of zasadzkas". Dopóki s± to jakies niewinne æwiczenia to jest ok i nie widze w tym wiêkszego zagro¿enia, ale prawdziwa joga polega nie tylko na wykonywaniu okre¶lonych æwiczeñ, ale równie¿ na powtarzaniu pewnych mantr, co ma odblokowaæ energie na poziomie mentalnym. Wszystkie te zabiegi maj± "otworzyæ" cz³owieka na dzia³anie okultystycznej energii kundalini. Przeczytajcie sobie ciekawy artyku³:
http://www.jp2w.pl/index.html?id=35648&site_id=34086 Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Thotal Sierpieñ 13, 2009, 01:05:50 Bezkrytyczne sianie strachu z poziomu Posacki, to typowy objaw niezrozumienia i têpoty duchowo umys³owej. Zmieszanie wszystkiego ze wszystkim i potêpienie w czambu³ jest jako¶ci± sam± w sobie, typow± dla fanatyków jedynie s³usznej religii.
Im dalej Panowie siê dopuszczacie do siania wrogiej propagandy, tym szybciej od w³asnej propagandy zginiecie. To prosty i do¶wiadczalnie udowodniony schemat upadku ka¿dego fanatyzmu. Pozdrawiam - Thotal :) Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Symeon Sierpieñ 13, 2009, 09:26:40 Thotal, troche sie zagalopowa³e¶ w krytyce. Moja wypowied¼ jest ostrze¿eniem, ¿e niektóre czynno¶ci zwi±zane z tzw. jog± mog± byæ niebezpieczne. Nikomu nie zabraniam jogi, nie jestem ¿adnym fanatykiem, w sposób delikatny wskazuje tylko na zagro¿enia. Przecie¿ sam Darek, który za³o¿y³ temat, napisa³, zeby¶my wypowiadali sie za i przeciw, wiêc to robie. Gdyby w tym w±tku by³y same pochwaly jogi, to sam przyznasz, ze by³oby nudno. Gdyby co¶ siê komu¶ nie daj Bo¿e sta³o, to - gdyby nie by³o g³osów krytycznych - taka osoba mia³aby pretensje, ¿e przecie¿ wszyscy mówili, ¿e joga jest "och i ach i w ogóle the best".
Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: arteq Sierpieñ 13, 2009, 09:58:48 W s³yszanych przeze mnie dyskusjach z udzia³em Posackiego przekona³em siê o trzech rzeczach:
1. dyskutuje bardzo merytorycznie 2. nie unika ¿adnych tematów 3. nie jest hipokryt± - nie zamiata niewygodnych spraw pod dywan - np. sytuacja z bp. Pylakiem. Zanim Thotal wysuniesz tak jednoznaczne wnioski proponujê jednak zapoznaæ siê z jego wypowiedziami... Mylisz siê tak¿e w kontek¶cie "jedynej s³usznej religii" - szczególnie w odniesieniu do piêtnowanego przez Ciebie Posackiego i jego wypowiedzi nt. innych religii. Jestem teraz pewien, ¿e s³ysza³e¶ co¶ pi±te przez dziesi±te ale nie przeszkadza Ci to w wypowiadaniu siê o postawie Posackiego jak ekspert. Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Thotal Sierpieñ 13, 2009, 11:00:59 Nie jestem ekspertem od Posackiego, ale nie bêdê czyta³ nikogo, kto chce udowodniæ ¿e obca mu kultura jest nieodpowiednia. Ko¶ció³ Katolicki poprzez takie postawy zniszczy³ wiele kultur, zniweczy³ dorobek wielu spo³eczno¶ci i próbuje robiæ to dalej nowymi metodami. Strach przed "nieznanym" zas³ania oczy prawdzie, ale widocznie prawda jest najmniej poszukiwana przez hierarchiê ko¶cieln±. ¯yjcie sobie w oparach strachu, napawajcie siê t± zdobycz±, bawcie siê dalej...
Pozdrawiam - Thotal :) Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Bonifacy1 Sierpieñ 13, 2009, 11:22:12 Kobiety uprawiajace joge maj± niezywk³e cia³a, tyle wiem na pewno.
Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: arteq Sierpieñ 13, 2009, 17:54:55 Nie jestem ekspertem od Posackiego, ale nie bêdê czyta³ nikogo, kto chce udowodniæ ¿e obca mu kultura jest nieodpowiednia. W³a¶nie, a zachowujesz siê jakby¶ przeczyta³, us³ysza³ i zobaczy³ wszystko w tym temacie...Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: jeremiasz Sierpieñ 15, 2009, 21:50:33 Nie jestem ekspertem od Posackiego, ale nie bêdê czyta³ nikogo, kto chce udowodniæ ¿e obca mu kultura jest nieodpowiednia. W³a¶nie, a zachowujesz siê jakby¶ przeczyta³, us³ysza³ i zobaczy³ wszystko w tym temacie...Proponuje pogadaæ o jodze a nie o Posackim czy o tym ile ksi±¿ek przeczyta³ Thotal. pozdrawiam Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: arteq Sierpieñ 15, 2009, 21:54:41 Na tym o czym mam jak±¶ wiedzê - dyskutujê. O to co mi nie "pasuje" proszê o wyja¶nienia osób które kreuj± siê na ekspertów, tylko czêsto wtedy milkn±... Szczególnie kiedy poddajê w w±tpliwo¶æ ich "ekspertyzm..."
Jeremiasz, wracaj±c do jogi - czym wg. Ciebie s± mantry. Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: kot Sierpieñ 15, 2009, 22:03:11 By³em kiedy¶ z kobiet±,która aerobik instruowa³a.
Pytanie jest,jak joga dzia³a? Ano podobne to do jogi by³o i mi³o¶æ jest na zawsze mimo,¿e inna dusza me serce zdoby³a. :) :) Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: jeremiasz Sierpieñ 15, 2009, 22:09:05 Je¿eli chodzi o dyskusje, to zawsze powinni¶my dyskutowaæ o tematcie dyskusji a nie o kwalifikacjach dyskutantów (moralnych/naukowych czy jakichkolwiek)
Czym jest dla mnie mantra? Forma medytacji. Samo skupienie siê na d¼wiêku (Ommm, itp), s³owie, powoduje w pewnym sensie wy³±czenie umys³u, tego potê¿nego interpretatora. pozdrawiam Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: arteq Sierpieñ 15, 2009, 22:14:49 Je¿eli chodzi o dyskusje, to zawsze powinni¶my dyskutowaæ o tematcie dyskusji a nie o kwalifikacjach dyskutantów (moralnych/naukowych czy jakichkolwiek) Nie tak do koñca Jeremiasz. Je¿eli kto¶ mówi o czym¶, ¿e jest "prawd±" a jako dowód podaje wy³±cznie w³asn± wewnêtrzn± "wiedzê" - wtedy nale¿y baczn± uwagê zwróciæ na jego wiarygodno¶æ i kwalifikacje.Czym jest dla mnie mantra? Forma medytacji. Samo skupienie siê na d¼wiêku (Ommm, itp), s³owie, powoduje w pewnym sensie wy³±czenie umys³u, tego potê¿nego interpretatora. Jeremiasz, nie zbywaj mnie jak przedszkolaka. Chodzi w³asnie o szczegó³y - dlaczego taki a nie inny d¿wiêk, dlaczego wogóle konieczne monotonne wypowiadanie s³ów, do kogo s± one skierowane, dlaczego nale¿y wy³±czaæ mózg? Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: kot Sierpieñ 15, 2009, 22:15:28 Kwalifikacje drogi Ptaku s± najwa¿niejsze,bo teoria nie zawsze wie o co chodzi?
Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Symeon Sierpieñ 15, 2009, 22:42:30 Wed³ug mnie mantry s± po to, ¿eby otworzyæ ludzi na z³± energiê, która w normalnym warunkach nie ma do nas tak du¿ego dostêpu jak w trakcie jogi. Moim zdaniem wymawiaj±c mantry, pozbywamy siê "firewalla" i wtedy wszelkie "wirusy" maj± do nas u³atwiony dostêp.
Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: ptak Sierpieñ 15, 2009, 23:25:01 Cytat: kot Kwalifikacje drogi Ptaku s± najwa¿niejsze,bo teoria nie zawsze wie o co chodzi? Wiem, ¿e koty poluj± na ptaki, ale sk±d Ci siê wzi±³ ten ptak w tym temacie, skoro ani razu dzioba tu nie otworzy³? ;D Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Symeon Sierpieñ 15, 2009, 23:32:15 Jeremiasz ma jakiego¶ ptaka w swoim obrazku, wiêc pewnie taka jest przyczyna.
Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: kot Sierpieñ 15, 2009, 23:41:32 Sorki Ptaku.Pamiêci w³asnej zaufa³em i skojarzenia zwyciê¿y³y.
Jeremiasza mi dopadaæ nale¿y ;) a nie ptaszynê niewinn±. ;)Pozdrawiam Ciebie i wszystkich forumowiczów. :) :) ;) Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: ptak Sierpieñ 15, 2009, 23:48:23 Sorki Ptaku.Pamiêci w³asnej zaufa³em i skojarzenia zwyciê¿y³y. Jeremiasza mi dopadaæ nale¿y ;) a nie ptaszynê niewinn±. ;)Pozdrawiam Ciebie i wszystkich forumowiczów. :) :) ;) Kocie, masz wybaczone, ale nie dopadaj ju¿ nikogo … ;D Te¿ pozdrawiam :) Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Dariusz Sierpieñ 21, 2009, 16:26:17 D¼niana Joga - Joga przez poznanie
(http://dznianajoga.republika.pl/) WITAJ GWIEZDNY WÊDROWCZE. Na tych stronach znajdziesz "duchowe pere³ki" z wiedzy jak± jest d¼niana joga. A teraz czym jest d¼niana joga: D¬NANA JOGA - JOGA PRZEZ POZNANIE Cel D¿niana-Jogi - Jogi przez poznanie - jest taki sam jak Bhakti-Jogi i Rad¿a-Jogi, tylko metoda inna. Jest to Joga ¶mia³ych, którzy poznaj± Rzeczywisto¶æ nie przez mistykê ani oddanie dewocyjne, lecz przez czysty rozum. Podobnie jak Bhakti-Jogin osi±ga pe³niê zjednoczenia z Najwy¿szym przez oddanie siê Mu w mi³o¶ci, tak samo d¿niana-jogin urzeczywistnia w sobie zjednoczenie z Bosko¶ci± przez zastosowanie czystego rozumu. Powinien mieæ odwagê odrzucenia wszystkich starych bo¿ków, wszystkich starych wierzeñ, wszystkich przes±dów, nadziei, pojêæ i wyobra¿eñ, narzuconych przez po¿±danie tego ¶wiata i wszelkich innych. Musi mieæ odwagê d±¿enia wy³±cznie i jedynie do wolno¶ci. Kto pragnie wej¶æ na drogê D¿niana-Jogi, ten musi najpierw wyswobodziæ siê z lêku. Strach jest najgro¼niejszym naszym nieprzyjacielem. Po drugie: nie przyjmujcie niczego na wiarê, lecz starajcie siê poznawaæ. Powtarzajcie sobie nieustannie: - Nie jestem cia³em, nie jestem umys³em, nie jestem my¶l±, nie jestem nawet ¶wiadomo¶ci±: Ja jest to Atman. "D¿niana" - poznanie - jest "nieobecno¶ci± wiary". Ale nie oznacza to wcale potêpienia wiary: jest to wyro¶niêcie poza i ponad wiarê. D¿niana-jogin niczego nie burzy, lecz s³u¿y pomoc± wszystkim. Podobnie jak wszystkie rzeki ³±cz± swe wody w morzu, wszystkie wierzenia znajduj± uj¶cie w D¿nianie i stapiaj± siê w jedno. Vivekananda ... http://dznianajoga.republika.pl/ Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Bonifacy1 Sierpieñ 21, 2009, 20:19:36 Ten temat zainspirowa³ mnie do æwiczenia Jogi. Za³atwi³em sobie nawet podrê cznik i od jutra jadê z tym koksem. Zale¿y mi na elastycznych miê¶niach wiêc medytacje nieco ograniczê. Nie wiem tylko czy mo¿na po³±czyæ joge z si³owni±. Có¿ taki Jean Claude Van Damme pomimo masy miê¶niowej szpagat na spokojnie robi.
Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Dariusz Sierpieñ 21, 2009, 20:23:44 Koga niew±tpliwie Ci siê przyda, ale je¶li zmierzasz w tym kierunku
Cytuj Có¿ taki Jean Claude Van Damme pomimo masy miê¶niowej szpagat na spokojnie robi. To chyba ciut przy pó¼no. ;D ;) Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Bonifacy1 Sierpieñ 21, 2009, 20:41:38 Go¶æ ma 49 lat no ale jeszcze pewnie by jeszcze co¶ zaprezentowa³. Mo¿e powinienem napisaæ to odno¶nie do jego przesz³ych wyczynów? :D
Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Dariusz Sierpieñ 21, 2009, 20:48:33 Cytat: Bonifacy Go¶æ ma 49 lat Tak, ale na pewno nie zaczyna³ w Twoim wieku. ;) Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Bonifacy1 Sierpieñ 21, 2009, 20:52:43 Mam 17 lat, jeszcze mogê mieæ nadziejê ;D
Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Dariusz Sierpieñ 21, 2009, 20:59:25 Tak, mo¿esz mie¶ nadziejê na znacz±ce osiagniêcia w dziedzinie Jogi, ale ze szpagatem juz sobie odpu¶æ.
Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Bonifacy1 Sierpieñ 21, 2009, 21:03:06 Cytuj Tak, mo¿esz mie¶ nadziejê na znacz±ce osiagniêcia w dziedzinie Jogi, ale ze szpagatem juz sobie odpu¶æ. Dlaczego? Dwa lata rozci±gania by wystarczy³y ??? chyba... Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Dariusz Sierpieñ 21, 2009, 21:07:42 Cytat: Bonifacy Dwa lata rozci±gania by wystarczy³y By trafiæ na wózek inwalidzki. Ja próbowa³em za m³odu takich æwiczeñ, wcze¶niej niz w 17 roku ¿ycia, ale niestety ju¿ zapó¼no na takie wygibusy. Do dzi¶ bol± mnie stawy, zw³aszcza biodrowe. Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Bonifacy1 Sierpieñ 22, 2009, 19:07:17 no có¿, mo¿e jednak dam sobie z tym spokój :)
Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: jeremiasz Sierpieñ 24, 2009, 11:58:17 Witam, nie by³o mnie przez kilka dni, dlatego dopiero teraz nadrabiam forumowe zaleg³o¶ci.
Je¿eli chodzi o dyskusje, to zawsze powinni¶my dyskutowaæ o tematcie dyskusji a nie o kwalifikacjach dyskutantów (moralnych/naukowych czy jakichkolwiek) Nie tak do koñca Jeremiasz. Je¿eli kto¶ mówi o czym¶, ¿e jest "prawd±" a jako dowód podaje wy³±cznie w³asn± wewnêtrzn± "wiedzê" - wtedy nale¿y baczn± uwagê zwróciæ na jego wiarygodno¶æ i kwalifikacje.I odwrotnie. Przyjdzie do Ciebie kto¶ bez szko³y, bez odpowiednich kwalifikacji, bez "dyplomu", bez odpowiedniego "wygl±du" i powie rzeczy najwa¿niejsze na ¶wiecie, a Ty stwierdzisz, ¿e "taki kto¶" nie ma ¿adnych kwalifikacji aby mówiæ m±dre rzeczy. I ¿e nie warto go s³uchaæ, bo np. ma potargan± koszulê. Cytuj Czym jest dla mnie mantra? Forma medytacji. Samo skupienie siê na d¼wiêku (Ommm, itp), s³owie, powoduje w pewnym sensie wy³±czenie umys³u, tego potê¿nego interpretatora. Jeremiasz, nie zbywaj mnie jak przedszkolaka. Chodzi w³asnie o szczegó³y - dlaczego taki a nie inny d¿wiêk, dlaczego wogóle konieczne monotonne wypowiadanie s³ów, do kogo s± one skierowane, dlaczego nale¿y wy³±czaæ mózg? Wg starych wierzeñ sk³adamy siê z 3 czê¶ci: Ni¿szego ja. (pod¶wiadomo¶æ) Tej czê¶ci, która steruje procesami naszego cia³a, do których zwykle nie siê bezpo¶redniego dostêpu (oddychanie, trawienie, bicie serca) Ta czê¶æ odpowiada tak¿e za emocje. ¦redniego ja. (¶wiadomo¶æ). Ta czê¶æ decyduje o my¶leniu, o tym jak postrzegasz siebie, ¶wiat. Steruje umys³em i niektórymi miê¶niami (koñczyny, twarz) Wy¿sze ja (nad ja, Ja-Tam). Ta, niejako, m±drzejsza czê¶æ mnie. Ta czê¶æ, z która "Ja" nie ma bezpo¶redniego kontaktu. Momenty, kiedy przejawia siê dzia³anie "Nad Ja" to np. te chwile kiedy intuicyjnie robimy co¶, co na logikê (dla "Ja") wydaje sie bez sensu. Idealna sytuacja jest wtedy, kiedy pod¶wiadomo¶æ steruje swoj± czê¶ci±, ¶wiadomo¶æ swoj± a nad¶wiadomo¶æ swoj± i istnieje pomiêdzy nimi harmonia. Zwykle jednak sytuacja siê komplikuje. Np. zupe³nie "olewamy" tê nasz± ni¿sz± czê¶æ. A przecie¿ tamta czê¶æ nas tak¿e posiada swoje potrzeby - choæby jedzenie, sex, wypoczynek. Komunikuje siê z nami przy pomocy emocji. Zauwa¿cie jaka jest ró¿nica w nastroju czlowiek choæby g³odnego a sytego, sfrustrowanego seksualnie a zaspokojnego. Kto "olewa"? Ano to ¶wiadome "Ja", któremu siê wydaje, ¿e jest najwa¿niejsze. Ba, ¿eby nawet jemu. To nawet nie ca³e "Ja", to tylko ta my¶l±ca czê¶æ, kombinuj±ca, analizuj±ca, interpretuj±ca, nieustannie porównuj±ca. Umys³, czy mo¿e ta czê¶æ, która my¶li. Tak jak pod¶wiadomo¶æ zarz±dza cia³em, tak ¶wiadomo¶æ zarz±dza umys³em, aparatem s³u¿±cym do my¶lenia. Najczê¶ciej jednak umys³ przejmuje kontrolê i zaczyna rz±dziæ, sterowaæ. I cz³owiek zamiast my¶leæ to co chce, to chce to, co my¶li. Efekt jest taki, ¿e umys³ zaczyna dominowaæ nad wszystkim. I rozwala ca³± harmoniê pomiêdzy wszystkimi czê¶ciami Ja. Skutki bywaja op³akane - wystarczy popatrzeæ na nasz± cywilizacjê. Czy¿ nie jest przypadkiem, ¿e obecnie najwy¿ej siê ceni my¶lenie? Wracaj±c - æwiczenia Hatha Joga pozwalaj± przywracaæ w³a¶ciw± harmoniê pomiêdzy Ja, a Ni¿sze Ja. Tutaj nie skupiasz siê na tym aby wycisn±æ kolejny kilogram na sztadze, tutaj skupiasz siê na tym, aby braæ oddech we w³a¶ciwym momencie. Skupiasz siê nad ka¿dym ruchem swojego cia³a, nad ka¿dym miê¶niem - a po¶rednio na swoim ni¿szym Ja. Dziêki temu, ¿e skupiasz siê na swoim ciele, na oddechu, zatrzymujesz swój my¶l±cy umys³. W tym momencie on nie porównuje, nie interpretuje. Nie da siê jednocze¶nie np. skupiæ na ruchu swojej d³oni i my¶leæ o tym, ¿e trzeba oddaæ auto do przegl±du. To taki moment, kiedy odzyskujesz w³adzê nad swoim umys³em. Dlaczego to takie wa¿ne? Popatrz jak dzia³a umys³. Nieustannie porównuje to co postrzega z tym co ju¿ ma zapamiêtane. I wyci±ga wnioski wynikaj±ce z tego porównania. To jest oczywi¶cie bardzo wa¿ne bo w ogóle pozwala ¿yæ w naszym ¶wiecie. Dziêki temu poznajesz podobne sytuacje i wiesz jak zareagowaæ, itp. Problem pojawia siê w momencie kiedy umys³ dostrzega co¶, czego nie zna³ wcze¶niej. Tak¿e zaczyna porównywaæ, poszukiwaæ odpowiedzi, interpretowaæ to co postrzega. I wyci±ga wnioski. B³êdne, bez sensu. Ale my te wnioski, odpowiedzi traktujemy serio, traktujemy tak jakby to by³a prawda. Je¿eli umiesz "zatrzymaæ" ten proces masz wtedy szanse dostrzec co¶ czego wcze¶niej nie dostrzeg³e¶. Dostrzec to takim, jakie to jest, a nie takim jakie to co¶ Ci siê wydaje. Je¿eli nie umiesz, ci±gle chodzisz z kolorowymi okularami na nosie i wydaje Ci siê, ¿e ¶wiat wygl±da tak jak przez te okulary. Æwiczenia Hatha Jogi maj± tak¿e aspekt energetyczny, ale to ju¿ zupe³nie inna sprawa. Co do d¼wiêków, mantr. Skupienie siê na wydobywaniu z siebie d¼wiêku dzia³a podobnie jak æwiczenie cia³a. Wszak d¼wiêk tak¿e wydobywasz cia³em. Problem jest w tym, z czym uto¿samiasz dany d¼wiêk, dan± frazê. Je¿eli uwa¿asz, ¿e Om oznacza "Bóg" (jak uwa¿aj± Hindusi) to mówienie tego ci±gle oznacza po prostu modlitwê. Nietrzeba daleko szukaæ - odmawianie ró¿añca (zauwa¿ jak siê to najczê¶ciej praktykuje - czyli jednostajne mówienie sylab, w stanie niejako "bez my¶lenia") to tak¿e forma mantry. Tyle siê mówi o dobroczynnym wp³ywie odmawiania ró¿añca - czy to przypadek? Nie. Wszystkie praktyki religijne czerpi± z tego samego ¼ród³a. Co z t± zaczerpniêt± m±dro¶ci± robi± to inna sprawa, ale wspólne korzenie nie podlegaj± dyskusji. pozdrawiam Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Val Dee Wrzesieñ 09, 2009, 15:17:21 czy wiecie mo¿e istnieniu medytacji chrze¶cijañskich?
kto¶ co¶ wie na ten temat? Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Symeon Wrzesieñ 09, 2009, 15:22:02 czy wiecie mo¿e istnieniu medytacji chrze¶cijañskich? kto¶ co¶ wie na ten temat? Je¶li siê nie mylê, to chyba Jeremiasz napisa³ niedawno, ¿e odmawianie ró¿añca jest tak± form± medytacji w katolicyzmie ;) Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Val Dee Wrzesieñ 09, 2009, 15:38:42 no tak - to oczywi¶cie prawda
ale mi chodzi o chrze¶cijañsk± medytacjê - pozostaje siê w pozycji lotusa przez jaki¶ czas i w my¶lach powtarza siê "Panie, przyjd¼ do mnie" po aramejsku a co do ró¿añca - Tybetañczycy te¿ maj± swój ró¿aniec... potrafi± nim nawet walczyæ ;P Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Dariusz Styczeñ 24, 2010, 15:05:20 KRIJA JOGA
staro¿ytna technika jogi przeistacza oddech w my¶l Krija Joga to doskona³e narzêdzie zwi±zane z opanowaniem oddechu dziêki czemu mo¿e ka¿dy przyspieszyæ nie tylko swoj±, ale równie¿ globaln± ¦wiadomo¶æ Kosmiczn±. Krija Joga jest praktyczn± naukow± medytacj± poprzez kontrolowany oddech, dziêki któremu mo¿na uzyskaæ spokój, uwolniæ siê od pragnieñ, od ego a zarazem uzyskaæ prawdziwe zdrowie i rado¶æ ¿ycia wynikaj±c± z bezpo¶redniego obcowania z Bogiem i z nieznanym dotychczas ¦wiatem Boskich Energii i Mocy. Pos³uchajmy co o Krija Jodze mówi urzeczywistniony Mistrz Paramahamsa Hariharananda: "Urodzili¶my siê dla urzeczywistnienia Ja¼ni - u¶wiadomienia Boga w sobie, dlatego my¶l o Nim ci±gle - niewa¿ne co robisz. Praktyka czyni cz³owieka doskona³ym. Uncja praktyki znaczy tyle co tona teorii, poniewa¿ teoria wyprowadza ucznia na zewn±trz, podczas gdy praktyka wprowadza go do wnêtrza. Teoria czyni cz³owieka niespokojnym i samolubnym, natomiast praktyka zapewnia mu wewnêtrzny spokój i uwalnia go od ego. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Ona pomo¿e ci odczuæ obecno¶æ Boga w ka¿dym oddechu, w ka¿dym us³yszanym d¼wiêku, we wszystkim co widzisz, w ka¿dej my¶li, która pojawia siê w twoim umy¶le a nawet w stanie bezdechu. Poczuj obecno¶æ Boga zarówno w twoim wrogu, jak i w przyjacielu. Pozostañ trwale zakotwiczony w Boskim Wszechobecnym, w Boskim Wszechwiedz±cym, w Boskim Wszechmocnym - nawet wtedy, gdy jeste¶ zajêty przyziemnymi czynno¶ciami." Po raz pierwszy udostêpniona Zachodowi Krija Joga przez Paramahamsê Joganandê ponownie uzyska³a sw± wielk± moc w przekazie przez Mistrza Paramahamsê Hariharanandê (http://www.bochenia.pl/assets/images/sacrum_i_profanum/hariharananda.jpg) Paramahamsa Hariharananda Poni¿ej ksi±¿ka opisuj±ca tê technikê: (http://www.bochenia.pl/assets/images/sacrum_i_profanum/autobiografia.jpg) http://www.bochenia.pl/sacrum-i-profanum/2009/kwiecien/starozytna-technika-jogi-przeistacza-oddech-w-myl.html Tytu³: Czy mo¿e mi kto¶ wyt³umaczyæ praktykê kirja jogi? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Hutier Kwiecieñ 01, 2010, 10:29:18 Chodzi mi o t±,któr± opisa³ Paramahansa Jogonada w ksi±¿ce autobiografia jogina.Napisa³ tak ogólnie,¿e trudno zrozumieæ,o co w niej chodzi.Poni¿ej podajê t± praktykê.Bardzo proszê o wyt³umaczenie mi tej techniki,poniewa¿ czujê,¿e ona mi da szczê¶cie i byæ mo¿e jeszcze wielu innym osobom.Z góry dziêkujê.
Praktyka Jogananda napisa³ w Autobiografii Jogina, ¿e krijajoga polega na mentalnym sterowaniu oddechem w dó³ i w górê, wokó³ sze¶ciu centrów na krêgos³upie (æakr). Opisa³ tê technikê medytacji tak ogólnie ze wzglêdu na obowi±zek trzymania jej w tajemnicy. Lahiri Maha¶aja poda³ w jednej ze swych ksi±¿ek nieco dok³adniejszy opis praktyki krijajogi: 1. pranajama (w³a¶ciwy oddech) 2. wizualizacja pozycji jonimudra 3. odpowiednie u³o¿enie jêzyka w g³owie 4. koncentracja na bindu i ws³uchiwanie siê w d¼wiêk Om 5. utrzymywanie gwiazdy miêdzy gard³em, a czo³em [1] Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: bond Kwiecieñ 03, 2010, 10:58:17 W³a¶nie my¶lê o rozpoczêciu jogi. Ale: ¿adna grupa nie rusza od wiosny, wiêc nie znajdê pocz±tkuj±cej. Wiêc mam pytania:
1.czy jogê da siê æwiczyæ samemu (korzystaj±c z ksi±zki, filmu z æwiczeniami)? 2.czy nie jest za ciê¿ka dla osoby baardzo ma³o wysportowanej? 3. czy mo¿e j± æwiczyæ osoba ze skrzywionym krêgos³upem ( w stopniu lekkim)? Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Dariusz Kwiecieñ 03, 2010, 14:33:12 Moim zdaniem ka¿dy mo¿e æwiczyæ tê sztukê, nawet z lekkim skrzywieniem krêgos³upa, i my¶lê ¿e osobiste, oparte na ksi±¿kach i filmach, æwiczenia lepiej przys³u¿± siê cz³owiekowi ni¿ uczêszczanie na kursy.
Tytu³: Odp: Joga - jak to dzia³a? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Dariusz Listopad 26, 2011, 15:40:20 Pi±tek 25.11.2011, 21:29
G³ówny egzorcysta Watykanu: joga to dzie³o... Szatana (http://p2.sfora.pl/p2.sfora.pl/7ce8134aa1917545ae3f7912765dea7a.jpg) youtube.com Æwiczenia niezgodne z nasz± religi±? My¶lisz, ¿e joga to mi³e, niewinne i odprê¿aj±ce æwiczenia, które pozwol± ci siê uwolniæ od codziennego stresu? Niestety, zdaniem ojca Gabriela Amortha, przez lata g³ównego egzorcysty Watykanu, to kolejne dzie³o Szatana - informuje telegraph.co.uk. KO¦CIÓ£: OTO NAJBARDZIEJ OPÊTANE WOJEWÓDZTWA>> (http://www.sfora.pl/Kosciol-Oto-najbardziej-opetane-wojewodztwa-a35874) Joga jest satanistyczna, bo prowadzi do kultu hinduizmu, który jak wszystkie religie wschodnie opiera siê na b³êdnej wierze w reinkarnacjê - twierdzi egzorcysta, który uwolni³ od z³ego ducha setki ludzi. PRZEZ INTERNET OPÊTAJ¡ CIÊ DEMONY>> (http://www.sfora.pl/Przez-internet-opetaja-cie-demony-a29104) 86-letni kap³an jest obecnie prezesem Miêdzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów i jako jego szef zosta³ zaproszony do wyg³oszenia kilku zdañ przed projekcj± nowego filmu o egzorcyzmach - "The Rite" z Anthonym Hopkinsem w roli ksiêdza. Praktykowanie jogi jest z³e, otwiera drogê Szatanowi tak samo jak czytanie Harry'ego Pottera - stwierdzi³ o. Amorth. Jego opinie mog± zaskakiwaæ, ale zgadzaj± siê z pogl±dami obecnego papie¿a Benedykta XVI. Jeszcze w 1999 roku, gdy jako kardyna³ Joseph Ratzinger sta³ na czele Kongregacji Nauki i Wiary ostrzega³ przed niebezpieczeñstwami jogi, Zen, medytacji transcendentalnej i innych "wschodnich praktyk", które mog± prowadziæ do "kultu cia³a". Ten uzna³ za¶ za poni¿aj±cy dla chrze¶cijan. WB 'Harry Potter and yoga are evil', says Catholic Church exorcist (http://www.sfora.pl/Glowny-egzorcysta-Watykanu-joga-to-dzielo-Szatana-l76133) http://www.sfora.pl/Glowny-egzorcysta-Watykanu-joga-to-dzielo-Szatana-a38069 |