Niezale¿ne Forum Projektu Cheops

Archiwum => ¦mietnik => W±tek zaczêty przez: Enigma Luty 02, 2010, 15:33:56



Tytu³: Odp: RUNY - pismo runiczne
Wiadomo¶æ wys³ana przez: Enigma Luty 02, 2010, 15:33:56
jezeli to wszystko nie ma zwiazku z Chrystusem i sw geometria (i aramejskim - grcekim, wczesnohebrajskim zapisem:) to wytlumacz mi te 2 rzeczy ze to tak sie uklada - (ta urna z to filmu hasima o sw geometrii podobno z rodziny jezusa)

http://www.smh.com.au/ffximage/2007/02/27/mary_jesus_tomb_wideweb__470x312,0.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Ephesus_Ichthys.jpg

Nie rozumiem dlaczego mia³abym t³umaczyæ ci zwi±zek tych dwu obrazków, kiedy ja takiego zwi±zku nie widzê. Jedyny wspólny fakt (kó³ko i ¶rodkowe promienie) z czym mo¿na znale¼æ skojarzenie to powszechnie znana mandala, o czym napisa³am wcze¶niej.

Cytuj
tak ten na gorze to zapis "fenicki" tylko co fenicjanie mieli wspolnego z tetragramatonem? w srodku to zapis aramejski dlatego napisalem ze wg mnie pierwszym jezykiem byl aramejski...tylko wg mnie:) w kazym razie hebrajski powstal na bazie aramejskiego

Ueh, ja nie wiem który jêzyk 'by³ pierwszy' nie prowadze badañ na ten temat. Widzê tylko ¿e litery jakie t³umaczysz jako 'aramejskie' nijak mi do alfabetu aramejskiego nie pasuj±. Przecie¿ jak byk pisze na Wikipedii w ¶rodku jest zapis fenicki Po prostu nie widzê odpowiedników, a linki które z uporem podajesz wci±¿ wskazuj± na zapis fenicki.

A co fenicjanie maj± wspólnego z tetragramatonem, tym siê równie¿ nie zajmujê. Wiem ze uwa¿a siê ich za potomków hebrajczyków (a dok³adnie szczep marynarzy) którzy mogli dotrzeæ a¿ do wysp Wielkiej Brytanii i tam zaszczepiæ litery przypominaj±ce zapis runiczny. O powi±zaniu fenicjan z hebrajczykami ¶wiadczyæ ma te¿ fakt ¿e wynale¼li oni 'pieni±dz' co wi±¿e ich z judaistycznym upodobaniem do z³ota, oraz szk³o. Z linka który poda³e¶, taka informacja: Jêzyk fenicki - wymar³y jêzyk z grupy kananejskiej rodziny jêzyków semickich. Semici - od syna Noego (SEMA) przodkowie Abrachama, st±d okre¶lenie np 'antysemityzm', prawda?

Cytuj
hm fenicki byl taki sam jak hebrajski..czyli taki sam jak aramejski?

Nie bardzo, fenicki siê od hebrajskiego ró¿ni i to sporo, masz wy¿ej odno¶niki do wszystkich trzech alfabetów-wystarczy przyjrzeæ sie literom. Na rysunku z Wiki fenicki jest zapisany w dwóch wersjach, a aramejski zbli¿ony do hebrajskiego. Obydwa pochodz± z grupy jêz semickich:
http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyki_semickie i s± uporz±dkowane w czasie

Z listy tej wynika ¿e hebrajski to protoplasta powszechnego aramejskiego. Nie znam datowania ale litery s± bardzo podobne, natomiast fenicki pojawia siê na li¶ci z linka (jêzyków semickich) du¿o pó¼niej (dzieli ich jeszcze 5 innych alfabetów). Znaczy ¿e pochodz± od z jednej grupy jez semickich, ale zapis ten jest bardzo uproszczony, wygl±dem literek przypomina zapis runiczny.
Mogê sie tylko domy¶laæ, ¿e kto¶ wyszuka³  odpowiedni zapis JHVH tak aby pasowa³ 'geometrycznie' do greckiego Itchys.
Natomiast ty, chcesz przedstawiæ ten zapis jako pierwotny 'aramejski', wybieraj±c inskrypcje fenick± - gdy¿ ma formê uproszczon± i pasuje ci do wykresu fraktalnego - run.

Jednak nawet z linka który poda³e¶ 'historii aramejskiego' wynika ¿e Hebrajski by³ wcze¶niejszy (stosowano go ju¿ jako jêz wtajemniczeñ) pó¼niej nastêpuje uproszczenie do aramejskiego który po kilku modyfikacjach zaadoptowa³, kolejne uproszczenie - fenicki. Kolejna migracja drog± wodn±, mog³a przenie¶æ jêzyk na wyspy Brytyjskie, gdzie widaæ podobieñstwo geometryczne do run. Kiedy¶ te¿ mia³am czyste skojarzenia co do samych run, wiec polecam zapoznanie siê z ich bogat± symbolik±.

Je¶li chodzi o rzutowanie liter to Gdyby¶ mia³ czas wgry¼æ siê w ¶w geometrie, doczyta³by¶ ¿e rzutowanie spirali Z³otego podzia³u w przestrzeni 3D daje w³a¶nie litery z alfabetu hebrajskiego:


Litery alfabetów powstaj± dziêki zmianie po³o¿enia "z³otej spirali" umieszczonej na torusie, który przechyla siê w sposób wyznaczony przez osie symetrii bry³ platoñskich. Wystarczy robiæ "stop-klatki" zmieniaj±cej po³o¿enie spirali, aby otrzymaæ kolejne litery alfabetów.

Szkic torusa z naniesion± na niego spiral± "z³otego ¶rodka" oraz  po³o¿enie wyj¶ciowe spirali z³otego ¶rodka (jest to litera P 'pay', gdzie warto¶ci x,y,z=0) wg. jednej z osi symetrii czworo¶cianu:
(http://img512.imageshack.us/img512/2302/abcsymtrframe0002jw3.jpg)
(http://www.goldenmean.info/dnaring/ABCSYMTR.gif)
Powy¿ej: powstawanie alfabetu hebrajskiego.

Poni¿ej: trójwymiarowe zobrazowanie zmiany po³o¿enia spirali Z³otego ¦rodka,
(spirala jest TA SAMA, zmienia siê tylko k±t, pod jakim j± widzimy):
(http://www.goldenmean.info/dnaring/ANGLISHD.gif)

reszta http://www.cheops.darmowefora.pl/index.php?topic=272.msg2671#msg2671

Cytuj
ten link podawalem juz, ale jeszcze raz...przypadkiem znalzlem te strone i mowi ona mniej wiecej o tym o czym ja mowie - wlacz sobie translatora jak nie znasz angielskiego ( ja nie znam) ale tlumaczy mniej wiecej o pochodzeniu jednego zrodla alfabetu i wiaze go z fenickim, aramejskim, protohebrajskim, runami:)

Oczywi¶cie obejrza³am ta interesuj±c± stronê, wy¿ej obrazki z alfabetu.  Troszke znam angielski wiec przet³umaczy³am "Elder Futhark " co do ca³o¶ci, to postaram sie pot³umaczyæ po kolei, bo chcia³abym wróciæ do tematu run.

ANGLO-SAXON FUTHARK
Liczba z extra liter które zosta³y dodane do alfabetu runicznego w zapisie Anglo-Saxon/Staro Angielskim. Runy prawdopodobnie zakupiono do Brytanii w V wieku przez Angles, Saxons, Jutes and Frisians i by³y u¿ywane do oko³o XI wieku. Runiczne inskrypcje przewa¿nie znajdowano na bi¿uterii, broni, kamieniach i innych obiektach. Przetrwa³o kilka przyk³adów pisma runicznego na manuskryptach. [wykres(?) ten jest niekompletny. Zosta³y dodane A-S runy które mo¿ecie zobaczyæ tutaj]

YOUNGER (OR SCANDANAVIAN) FUTHARK
Ta wersja alfabetu runicznego by³a u¿ywana sporadycznie w Skandynawii, w czê¶ci Niemieckiej i Szweckiej az do XVII w.[ s± tutaj elementy M³odszego Futharka, które tu widaæ]

ETRUSCAN ALPHABETS
The Etruscan alfabet uwa¿a siê ¿e zosta³ opracowany z alfabetu Greckiego, przez kolonistów Greckich we W³oszech. Najwcze¶niejsze znane zapisy, datowane s± na po³owê VI w p.n.e
Wiêcej jak 10 tys Etruskich inskrypcji zosta³y odnalezione na nagrobkach, wazach, figurach, lustrach i bi¿uterii. Znaleziono tak¿e fragmenty z Etruskiej ksi±¿ki zrobionej z p³ótna. Wiêkszo¶æ Etruskich inskrypcji jest zapisana w liniach poziomych z lewej do prawej, lecz niektóre s± (obyduwstronne?) (biegn± na przemian z lewej do prawej, a nastêpnie z prawej do lewej)
U¿yty zapis: 'Etruscan' jêzyk mówiony przez Etrusków, którzy ¿yli w Etruria (Tuscany and Umbria)  pomiêdzy ok VIII w p.n.e   a I w n.e. Ma³o wiadomo o Etruskach i ich jêzyku.


Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

watahaslonecznychcieni zipcraft gangem wypadynaszejbrygady ostwalia