Niezale¿ne Forum Projektu Cheops

Hydepark => POLSKA => W±tek zaczêty przez: songo1970 Maj 08, 2011, 10:51:49



Tytu³: Poznaj swój kraj- czyli co nowego w Polsce XXI- wieku
Wiadomo¶æ wys³ana przez: songo1970 Maj 08, 2011, 10:51:49
Bizony w KUROZWÊKACH! :D

BIZONY & SAFARI


W Kurozwêkach znajduje siê jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykañskich.
 Od grudnia 2000 roku, kiedy to sprowadzonych zosta³o z Belgii 20 ja³ówek i 2 byki, stado rozros³o siê do ponad 80 sztuk i stale siê powiêksza. Ka¿dego roku wiosn± mo¿na zobaczyæ na ³±ce za kurozwêckim pa³acem nowe malutkie bizoniêta. Ju¿ teraz w naszej restauracji mo¿na spróbowaæ wielu potraw przyrz±dzonych z bizoniego miêsa. Dodatkowo turystów zaciekawi na pewno ogl±danie zwierz±t podczas pieszego spaceru, z bryczki albo z wnêtrza wozu "safari bizon", który wje¿d¿a pomiêdzy bizony.

(http://www.kurozweki.nazwa.pl/palac/mambots/content/plugin_jw_sig/showthumb.php?img=bizony1/Bizon.jpg&width=185&height=150&quality=70)

Hodowla Bizonów w Kurozwêkach.

Bizony sprowadzone zosta³y do Kurozwêk w grudniu 2000 roku w celach hodowlanych i agroturystycznych. Po uzyskaniu pozwoleñ z Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Ochrony ¦rodowiska oraz w³adz samorz±dowych, sprowadzono 20 ja³ówek i 2 byki z najwiêkszej hodowli w Europie "Bison d'Ardenne" w Belgii. Stado jest czê¶ci± Stadniny Koni w Kurozwêkach i jest nadzorowane przez urzêdowego lekarza weterynarii i placówki naukowo-badawcze Akademii Rolniczej w Krakowie i Szko³y G³ównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Stado odby³o obowi±zkow± kwarantannê (oko³o 1 miesi±ca) i zosta³o osiedlone na ³±kach ko³o pa³acu w Kurozwêkach. Nasze stado bizonów ogl±daæ mo¿na w naturalnych warunkach, a jednocze¶nie historycznym otoczeniu; zwiedzaæ hodowlê mo¿na pieszo, udaj±c siê na przeja¿d¿kê bryczk± b±d¼ wje¿d¿aj±c do wnêtrza zagrody westernowym wozem "safari-bizon". Pos³uchaæ przy tym mo¿na opowiadania przewodnika o ich historii oraz aktualnych anegdot z nimi zwi±zanych. Wszystko wskazuje na to, ¿e stado zaaklimatyzowa³o siê na naszym terenie bez problemów. Od za³o¿enia hodowli dochowali¶my siê ju¿ ponad 60 sztuk m³odych i z ka¿dym rokiem przybywaj± nam kolejne. Ma³e bizonki o jasnej sier¶ci ogl±daæ mo¿na u nas co roku mniej wiêcej od maja. W sumie posiadamy ju¿ przesz³o 80 osobników.

reszta tu: http://www.kurozweki.nazwa.pl/palac/index.php?option=com_content&task=view&id=129&Itemid=224&lang=pl


Tytu³: Odp: Poznaj swój kraj- czyli co nowego w Polsce XXI- wieku
Wiadomo¶æ wys³ana przez: arteq Maj 09, 2011, 10:05:34
Dla podniesienia atrakcyjnoi¶ci wycieczek, trzeba by³o sprowadziæ ró¿nie¿ Indian którzy to polowaliby na te bizony  ;]


Tytu³: Odp: Poznaj swój kraj- czyli co nowego w Polsce XXI- wieku
Wiadomo¶æ wys³ana przez: songo1970 Maj 09, 2011, 10:30:52
jeszcze nie by³em, ale s³ysza³em ¿e jacy¶ Indianie tam bywaj± latem w swoich Tipi, i steak z bizona te¿ mo¿na zje¶æ.


Tytu³: Odp: Poznaj swój kraj- czyli co nowego w Polsce XXI- wieku
Wiadomo¶æ wys³ana przez: janneth Maj 17, 2011, 21:07:03
Indianie? Pff... Neandertalczycy! To by by³o co¶! :D


Tytu³: Odp: Poznaj swój kraj- czyli co nowego w Polsce XXI- wieku
Wiadomo¶æ wys³ana przez: songo1970 Maj 18, 2011, 05:26:16
janneth- przecie¿ neandertalczycy s± wsród nas,-
wystarczy czasem obejrzeæ relacje z sejmu ;D


Tytu³: Odp: Poznaj swój kraj- czyli co nowego w Polsce XXI- wieku
Wiadomo¶æ wys³ana przez: janneth Maj 18, 2011, 10:20:41
Ale zamiast maczug u¿ywaj± ustaw :D A to oznacza, ¿e ewolucja pchnê³a ich o krok do przodu i nie s± ju¿ tak atrakcyjni w swojej archaiczno¶ci.


Tytu³: Odp: Poznaj swój kraj- czyli co nowego w Polsce XXI- wieku
Wiadomo¶æ wys³ana przez: chanell Maj 19, 2011, 21:11:30
Mury obronne, wie¿e, baszty - na Wawelu rusza nowa trasa turystyczna [zdjêcia]

Od 16 maja mo¿na spacerowaæ now± tras± plenerow± zatytu³owan± "Dzieje wzgórza wawelskiego - budowle i obrona".

Wawel - 7 cudów [nominacja]

Zainteresowani bêd± mogli poznaæ historiê kompleksu wawelskiego od nieznanej wcze¶niej strony - wyznaczona trasa przybli¿y zwiedzaj±cym dawny obraz zabudowy, która niestety dzisiaj ju¿ nie istnieje. Wawel pojmowany dzisiaj jako jeden z najwa¿niejszych kulturalnych zabytków Polski w oczach turystów stanie siê nie tylko siedzib± królów, ale tak¿e wspaniale bronion± fortec±.

Trasa (w du¿ym uproszczeniu) zaczyna siê przy makiecie przedstawiaj±cej zabudowê XVIII-wiecznego Wawelu, nastêpnie biegnie przez dziedziniec arkadowy zamku, dziedziniec Batorego, gdzie dawniej mie¶ci³a siê murowana ³a¼nia królewska. Kolejne punkty na naszej mapie to Brama Wazów, Brama Herbowa, wie¿a Z³odziejska, a swoistym zwieñczeniem jest Baszta Sandomierska, której niew±tpliwe plusy to przepiêkne widoki i arcyciekawa historia.

Planowany czas zwiedzania ca³o¶ci to ok. 1,5 godz. Zalet± ca³ej trasy s± przepiêkne widoki, które przy ³adnej pogodzie zapieraj± dech w piersiach. Warto zadbaæ o wygodne obuwie o niezbyt p³askiej podeszwie, ale te¿ bez obcasów - kocie ³by i bol±ce stopy mog± popsuæ przyjemno¶æ ze zwiedzania. Tak¿e wychodzenie po 137 stopniach, aby dostaæ siê na najwy¿sze kondygnacje Baszty, w szpilkach nie jest dobrym pomys³em.

Trasa "Dzieje wzgórza wawelskiego - budowle i obrona" czynna jest codziennie od maja do wrze¶nia, ale tylko w dni bezdeszczowe; przewodnik zabiera ze sob± grupy maksymalnie 20-osobowe. Bilety do nabycia w kasach: normalny 18 z³, ulgowy 10 z³ (dzieci do lat 7 wchodz± za darmo). Warto pamiêtaæ, ¿e nie ma dnia wolnego wstêpu. Mo¿na zwiedzaæ tak¿e sam± Basztê Sandomiersk± - cena biletu to 4 z³, mo¿na je nabyæ w automacie przy wej¶ciu do Baszty.

(http://gfx.mmka.pl/newsph/371589/696638.3.jpg)

Serdecznie zapraszam do mojego ukochanego miasta ,a tak¿e na "Noc muzeów "  z pi±tku na sobotê 20-21 maja :D

(http://imageshack.us/m/27/3265/basztasandomierska.jpg)
Baszta Sandomierska


Tytu³: Odp: Poznaj swój kraj- czyli co nowego w Polsce XXI- wieku
Wiadomo¶æ wys³ana przez: PHIRIOORI Maj 20, 2011, 22:40:24
Ciekawe, ¿e akurat SanDOmierska.



Tytu³: Odp: Poznaj swój kraj- czyli co nowego w Polsce XXI- wieku
Wiadomo¶æ wys³ana przez: Dariusz Pa¼dziernik 29, 2011, 20:55:33
Tropikalny las w p³ockim zoo
dodano: 2011-01-26 (11:21)

(http://i.wp.pl/a/f/jpeg/26144/zoo_plock_2_620.jpeg)

Tropikalny las z ro¶linami, gadami i owadami bêdzie mo¿na od ¶rody odwiedziæ w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w P³ocku. To jedyna tego typu aran¿acja w Polsce - poinformowa³ PAP dyrektor zoo Aleksander Niweliñski.

"Przygotowuj±c aran¿acjê chcieli¶my oddaæ jak najwierniej wygl±d tropikalnego lasu z jego niepowtarzaln± faun± i flor±, tak by ka¿dy zwiedzaj±cy móg³ poczuæ niepowtarzalny klimat tego miejsca" - powiedzia³ PAP Niweliñski.

Przez tropikalny las prowadzi ¶cie¿ka, która wije siê miêdzy paprociami i bananowcami. Przemierzaj±c j± mo¿na dotrzeæ nad strumieñ i odkryæ ruiny zapomnianej ¶wi±tyni. W gêstwinie pn±czy uwagê przyci±gaj± kolorowe chrz±szcze, wê¿e i ¿ó³wie.

"Oczywi¶cie wê¿e nie s± jadowite. Mo¿na je spotkaæ w miejscu, gdzie le¿y pieñ baobabu. A rzeczkê mo¿na ³atwo przekroczyæ, przechodz±c such± stop± po kamieniach lub drewnianym mostkiem" - zapewni³ Niweliñski. Doda³, ¿e ka¿dy zwiedzaj±cy musi przygotowaæ siê na marsz w temperaturze oko³o 30 st. C i przy du¿ej wilgotno¶ci.

Niweliñski przyzna³, ¿e aran¿acjê tropikalnego lasu uda³o siê przygotowaæ m.in. dziêki pomocy ogrodów botanicznych w Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Przed wej¶ciem na zwiedzaj±cych bêdzie czeka³ multimedialny kiosk, gdzie ka¿dy zainteresowany z ³atwo¶ci± wyszuka informacje o faunie i florze ekspozycji.

(http://i.wp.pl/a/f/jpeg/26144/zoo_plock_1_600.jpeg)

"W kwietniu w naszym tropikalnym lesie pojawi± siê kolorowe motyle. Pracujemy te¿ nad nag³o¶nieniem, by ka¿dy zwiedzaj±cy móg³ tak¿e us³yszeæ odg³osy tropikalnego lasu" - powiedzia³ Niweliñski.

Miejski Ogród Zoologiczny w P³ocku zosta³ za³o¿ony w 1951 r. Na powierzchni oko³o 14 ha przebywa w nim ponad 2 tys. zwierz±t 200 gatunków, w tym gin±cych. Placówka posiada Pawilon Dydaktyczno-Naukowy, jeden z najwiêkszych tego typu obiektów w kraju. Od 2002 r. p³ockie zoo nale¿y ¦wiatowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.(PAP)

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

mb/ krf/

http://odkrywcy.pl/kat,111406,title,Tropikalny-las-w-plockim-zoo,wid,13072015,wiadomosc.html


Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

granitowa3 opatowek maho ostwalia gangem