Niezale¿ne Forum Projektu Cheops

Archiwum => ¦mietnik => W±tek zaczêty przez: Dariusz Luty 26, 2012, 13:30:47



Tytu³: Odp: Osobliwo¶ci medyczne
Wiadomo¶æ wys³ana przez: Dariusz Luty 26, 2012, 13:30:47
¦pi±ca królewna
17 lip 2011

W opowie¶ci o „¦pi±cej królewnie”, tym co obudzi³o j± ze stuletniego snu by³ poca³unek królewicza. Podobna historia – póki co bez happy endu – ma miejsce w realnym ¿yciu. Angielska 17-latka jest w stanie spaæ ca³ymi dniami, a nawet tygodniami i lekarze maj± powa¿ne k³opoty z naukowym wyja¶nieniem tego zjawiska.

(http://nowaatlantyda.com/wp-content/uploads/2011/07/Luisa.jpg)

Luisa Ball nie jest typowym wiecznie zaspanym nastolatkiem. Cierpi ona na rzadkie schorzenie, które trzyma j± w ³ó¿ku czasem przez ponad tydzieñ. Fakt ten ogromnie niepokoi jej rodziców i mo¿na powiedzieæ, ¿e wrêcz spêdza im sen z powiek. Wszystko zaczê³o siê dwa lata temu, kiedy to podczas silnej grypy Luisa zaczê³a zapadaæ w sen, który trwa³ nawet kilka dni pod rz±d. Luisa wstawa³a jedynie do toalety lub na posi³ek sk³adaj±cy siê zwykle z chipsów lub ciastek, które po¿era³a ³apczywie w olbrzymich ilo¶ciach, po czym znów zapada³a w sen. Tak tryb ¿ycia m³odej Angielki sprawi³, ¿e po ka¿dym przeci±gaj±cym siê seansie snu, traci³a ok. 5 kg wagi.

Kilkudniowy sen nie by³ jedynym nietypowym zachowaniem Luisy. Krótkim przerwom w ¶nie towarzyszy³y czêsto gwa³towne zmiany nastroju, podczas których dziewczynka stawa³a siê impulsywna i agresywna. By³o to szczególnie szokuj±ce dla jej rodziców, którzy nie znali jej wcze¶niej z tej strony, bo by³a ona zazwyczaj spokojnym i pogodnym dzieckiem, nie szukaj±cym konfrontacji. Te wielodniowe stany snu odbi³y siê tak¿e na jej szkole, bo opu¶ci³a wiele dni i zaczê³a odstawaæ od reszty swojej klasy – ka¿dego miesi±ca Luisa zapada³a w trwaj±cy czasem i tydzieñ sen.

Pocz±tkowo poproszeni o pomoc lekarze nie byli w stanie stwierdziæ co z³ego dzieje siê ze zdrowiem Luisy. Podejrzewano nawet, ¿e dziewczynka za¿ywa narkotyki jak choæby extasy, które mog³y spowodowaæ tak± zmianê w jej zachowaniu. Jednak badania szybko wykaza³y, ¿e narkotyki nie wchodz± w grê. Przez d³ugich 6 miesiêcy nikt nie by³ w stanie powiedzieæ co tak naprawdê dzieje siê z Luis±. Wreszcie jednak nadesz³a upragniona odpowied¼ i lekarze znale¼li przyczynê choroby dziewczynki. £y¿k± dziegciu w tej dobrej informacji by³ fakt, ¿e wspó³czesna medycyna nie ma lekarstwa na tego typu schorzenie. U Luisy stwierdzono syndrom Kleine-Levina – chorobê autoimmunologiczn±, która objawia siê specyficznym oddzia³ywaniem na te partie mózgu, które s± odpowiedzialne za sen. Choroba ta zazwyczaj atakujê mê¿czyzn i rzeczywi¶cie sprawia, ¿e chory wybudzony ze snu staje siê agresywny do tego stopnia, ¿e mo¿e fizycznie zaatakowaæ tego kto go budzi. Luisa np. w sposób niewybredny wyzywa³a swoj± matkê, gdy ta stara³a siê j± obudziæ.

Obecnie do leczenia Luisy stosuje siê lit oraz terapiê hormonaln±, ale to jedynie w niewielkim stopniu zmienia jej ekstremalny sposób bycia. Nadal zapada ona w sen, który czasem trwa przez 10 dni non stop. Ona sama nie ma poczucia up³ywaj±cego czasu i za ka¿dym razem jest zaskoczona, ¿e zamiast kilku godzin spa³a przez ponad tydzieñ. Lekarze wierz±, ¿e problem zniknie sam w ci±gu najbli¿szych 10-12 lat. Jej rodzice przekazali spor± kwotê pieniêdzy do instytutu medycznego w Kalifornii, który zajmuje siê badaniami nad t± nietypow± i niezwykle rzadk± chorob± – wierz±c, ¿e w ten sposób przyspiesz± znalezienie lekarstwa, tak potrzebnego obecnie ich córce, bo na poca³unek królewicza jednak nie ma co liczyæ.

http://nowaatlantyda.com/2011/07/17/spiaca-krolewna/


EDYCJA:

Chiñski gabinet osobliwo¶ci medycznych cz.3
8 kwi 2010

Chiñska medycyna jest s³ynna z niekonwencjonalnego podej¶cia do rozmaitych schorzeñ. Tak¿e chiñskie techniki relaksacyjne nale¿± do najbardziej skutecznych i zaawansowanych. Najnowsza z nich polega na tym, ¿e pacjenta zawija siê w namoczony w oleju koc i… podpala.

Terapiê tego typu przeprowadza siê w jednej z pekiñskich klinik – oczywi¶cie pod ¶cis³± kontrol± szpitalnego personelu. P³omienie szalej± nieca³y centymetr od nagiej skory pacjenta a ich blisko¶æ powoduje, ¿e ciep³o wnika g³êboko do wnêtrza cia³a, tworz±c uczucie odprê¿enia i relaksu.

(http://nowaatlantyda.com/wp-content/uploads/2010/04/Plomienie.jpg)

Tego typu technika ma ju¿ swoich gor±cych (jak¿eby inaczej) zwolenników, którzy za¿ywaj± takiego relaksu trzy razy w tygodniu. Dla tych jednak, którzy mimo wszystko czuj± niedosyt, klinika oferuje akupunkturê za pomoc± p³on±cych igie³.

Pekiñski szpital z dum± podkre¶la, ¿e do tej pory, podczas terapii, nie spalono ¿ywcem ¿adnego z pacjentów.

http://nowaatlantyda.com/2010/04/08/chinski-gabinet-osobliwosci-medycznych-cz-3/


Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

granitowa3 ostwalia opatowek maho watahaslonecznychcieni