AMBASADA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
w Republice Federalnej Niemiec Lassenstr.19-21, 14193 Berlin-Grunewald. e-mail@botschaft-polen.de;//
www.berlin.polemb.net KOMUNIKAT W SPRAWIE WYDAWANIA PASZPORTÓW Z DWOMA CECHAMI BIOMETRYCZNYMI
Od 29 czerwca 2009 r. wydawane w Polsce paszporty zawieraæ bêd± drug± cechê biometryczn±, tj. obok obrazu twarzy, zapis odcisków palców.
Polska rozpoczê³a wydawanie paszportów biometrycznych, do tej pory z jedn± cech±,
28 sierpnia 2006r. Obowi±zek taki na³o¿y³o na kraje cz³onkowskie Unii Europejskiej Rozporz±dzenie Rady (WE) nr 2252/2004 z dnia 13 grudnia 2004 r. w sprawie norm dotycz±cych zabezpieczeñ
i danych biometrycznych w paszportach i dokumentach podró¿y wydawanych przez Pañstwa Cz³onkowskie. Paszporty biometryczne w sposób wiarygodny okre¶laj± zwi±zek pomiêdzy dokumentem a jego posiadaczem, dziêki czemu ograniczaj± przestêpczo¶æ zwi±zan± z kradzie¿± to¿samo¶ci i fa³szerstwami dokumentów.
Ju¿ od 22 czerwca br. w kraju, a nie pó¼niej ni¿ od 29 czerwca br. - poza granicami, ka¿da osoba sk³adaj±ca w punkcie paszportowym wniosek o wydanie paszportu bêdzie zobowi±zana do z³o¿enia odcisków dwóch palców, polegaj±cego na przy³o¿eniu palców do urz±dzenia elektronicznego (czytnika). Urz±dzenia s³u¿±ce do pobierania odcisków palców s± nowoczesne, niebrudz±ce i ³atwe
w obs³udze.
Punkty paszportowe zostan± wyposa¿one w krótkie instrukcje tekstowe oraz w miarê mo¿liwo¶ci instrukcje audiowizualne. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy organów paszportowych bêd± udzielaæ wszelkich niezbêdnych informacji i s³u¿yæ pomoc±, aby zapewniæ sprawn± i szybk± obs³ugê osób aplikuj±cych o paszport.
Procedura poboru odcisków palców oraz weryfikacji danych zawartych w paszporcie podczas jego odbioru jest prosta.
Odciski palców bêd± zakodowane w warstwie elektronicznej paszportu jako element identyfikacji i nie bêd± odwzorowane graficznie w dokumencie ( nie bêd± widoczne).
Odciski palców nie bêd± gromadzone w ewidencjach paszportowych.
Op³aty za wydanie paszportu nie ulegn± zmianie.
Wszystkie paszporty wydane przed 29 czerwca 2009r. - bez wzglêdu na ich rodzaj - zachowaj± wa¿no¶æ do terminów w nich okre¶lonych, np. paszport wydany w 2000 r. utraci wa¿no¶æ dopiero
w 2010 r., paszport wydany w 2007 r. bêdzie wa¿ny do 2017r.
Wprowadzenie drugiej cechy biometrycznej do paszportów, czyli odcisków palców, zwiêkszy bezpieczeñstwo i wiarygodno¶æ dokumentów podró¿y. Bêdzie te¿ istotnym, dodatkowym argumentem w rozmowach na temat ruchu bezwizowego z takimi krajami jak USA czy Kanada. Przy okazji wprowadzenia do paszportów drugiej cechy biometrycznej w konsulatach RP bêdzie zainstalowany teleinformatyczny system obs³ugi spraw paszportowych, który wp³ynie na skrócenie czasu oczekiwania na paszport przez osoby wnioskuj±ce o jego wydanie poza granicami kraju.