Polska energetyka jest ¶wiadectwem zdrady
18 Wrzesieñ 2012 Dodaj komentarz Przeskoczenie do uwag
¼ród³o:
http://nwonews.pl/artykul,3866,Polska-energetyka-jest-swiadectwem-zdradyDyskusji o niezale¿no¶ci energetycznej ci±g dalszy. Polska ma dostêp do nieograniczonych zasobów energii geotermalnej. I technologie jej pozyskiwania. Rz±d tymczasem zajmuje siê sonda¿ami partii politycznych…
Kolejne spotkanie ze Zbigniewem Wrzesiñskim, prezesem Ligii Konsumentów Energii po¶wiêcamy ¼ród³om geotermalnym, o których wiedza przeciêtnego Polaka koñczy siê na tym, ¿e s± i by³a o nie awantura w aspekcie starañ oo Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja. Tymczasem… Polska le¿y w 70 proc. w obszarach geotermalnych i mo¿emy wykorzystywaæ te ¼ród³a energii jako ¼ród³a praktycznie niewyczerpalne .
- Chodzi o energiê zawart± na g³êboko¶ci 5-6 km czyli to s± ju¿ bardzo g³êbokie i trwa³e pok³ady, to dlatego zasób tej energii jest w³a¶ciwie niewyczerpany – mówi Zbigniew Wrzesiñski. – Metoda jej pozyskiwania polega na tym, ¿e przy zbudowaniu takiej elektrowni produkujemy energiê elektryczn± za darmo. Technologia, skoro ju¿ j± mamy, jest prosta. Wiercimy g³êboki otwór. Na ka¿de 10 metrów g³êboko¶ci ci¶nienie wody wzrasta o jedn± atmosferê techniczn±. Na 5 km wynosi ono ju¿ 500 atmosfer. Na takiej g³êboko¶ci woda jest podgrzewana do temperatury ok 400 stopni i jest w stanie nadkrytycznym, czyli mimo temperatury wci±¿ w stanie ciek³ym. Przet³aczaj±c j± do góry w pewnym momencie ci¶nienie bêdzie spada³o, nast±pi punkt krytyczny i przemiana fazowa – woda zamieni siê w parê i ona przy tym kilkuset stopni skierujemy j± na turbinê odpowiedzialn± za produkcjê energii elektrycznej i wych³odzimy, na przyk³ad ogrzewaj±c okoliczne miasteczko. Prawda, ¿e proste?
Dziêki takiemu
rozwi±zaniu polska gospodarka mo¿e byæ konkurencyjna dla gospodarek o¶ciennych. Mogliby¶my rozwijaæ nasz przemys³ – wiêc jest to bardzo wa¿ny temat który jak do tej pory nie jest zrealizowany. Problem w tym, ¿e… w³adze nie s± tym zainteresowane. – Rz±d polski dzia³a w taki sposób, jakby w ogóle nie interesowa³ siê dobrem obywateli. W tej sprawie zajê³a siê UE która wszczê³a postêpowanie przeciwko gazpromowi o postêpowanie monopolistyczne.
Rz±d polski siê tym nie zaj±³ – mówi Zbigniew Wrzesiñski. – Uwa¿am, ¿e tego typu dzia³ania to zadania które stoj± i przed w³adzami lokalnymi i przed rz±dem. To s± ogromne oszczêdno¶ci w kwestii pozyskiwania ¶rodków finansowych. Jak na razie jednak rz±d nie czyni ¿adnych dzia³añ pobudzaj±cych nasz± gospodarkê i rynek wewnêtrzny. A je¿eli nie bêdziemy stwarzali realnych stanowisk pracy – bêdziemy mieli recesjê, o jakiej za lata bêd± siê uczyæ w podrêcznikach.
Zapraszam do obejrzenia wywiadu:
Autor: Pawe³ Pietkun
www.stopsyjonizmowi.worldpress.com