Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 14:10:16


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: DROGA DO POKOJU.  (Przeczytany 2580 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Kiara
Go¶æ
« : Wrzesieñ 26, 2011, 14:53:32 »

Wyj±tkowe przemówienie w ONZ premiera Israela naprawdê warte g³êbszej refleksji. Bowiem wiele mówi siê o tym konflikcie ale niewielu zna jego prawdziw± historiê.

Kiara U¶miech U¶miech





Izrael ›
Netanjahu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ


23 wrze¶nia 2011 roku Benjamin Netanjahu wyg³osil przemówienie do Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 

 

 

Panie i panowie,

Izrael wyci±ga³ swoj± rêkê w pokoju od chwili, gdy powsta³ 63 lat temu. W imieniu Izraela i narodu ¿ydowskiego wyci±gam rêkê równie¿ dzisiaj. Wyci±gam j± do narodów Egiptu i Jordanii, po now± przyja¼ñ z s±siadami, z którymi zawarli¶my ju¿ pokój. Wyci±gam j± do narodu Turcji, z szacunkiem i dobra wol±. Kierujê j± do narodów Libii i Tunezji, z podziwem dla tych, którzy próbuj± budowaæ demokratyczn± przysz³o¶æ. Wyci±gam j± do narodów Afryki Pó³nocnej i Pó³wyspu Arabskiego, z którym chcemy wykuwaæ nowy pocz±tek. Kierujê je do narodów Syrii, Libanu i Iranu, z podziwem za odwagê walcz±cych przeciwko brutalnym represjom.

Ale przede wszystkim, chcia³bym wyci±gn±æ moj± rêkê do narodu palestyñskiego, z którym poszukujemy sprawiedliwego i trwa³ego pokoju. (Oklaski)

Panie i panowie, w Izraelu nasza nadzieja na pokój nigdy nie znika. Nasi naukowcy, lekarze, innowatorzy wdra¿aj± swój geniusz, aby poprawiæ ¶wiat jutra. Nasi arty¶ci, nasi pisarze, wzbogacaj± dziedzictwo ludzko¶ci. Teraz: zdajê sobie sprawê, ¿e to nie jest dok³adnie obraz Izraela, który jest czêsto przedstawiany na tym forum. Przecie¿, to w³a¶nie tutaj w 1975 roku, odwieczne pragnienie mojego spo³eczeñstwa, aby przywróciæ ¿ycie naszego narodu w naszej starej biblijnej ojczy¼nie – og³oszono haniebnie  rasizmem. I w³a¶nie tutaj, w 1980 roku, w³a¶nie tutaj, historyczne porozumienie pokojowe miêdzy Izraelem a Egiptem nie by³o chwalone, lecz potêpione!

To w³a¶nie tutaj, rok za rokiem, Izrael jest niesprawiedliwie ustawiany do potêpienia. Jest ustawiany do potêpienia czê¶ciej ni¿ wszystkie narody ¶wiata razem wziête. Dwadzie¶cia jeden spo¶ród dwudziestu siedmiu rezolucji Zgromadzenia Ogólnego potêpi³o Izrael - jedyn± prawdziw± demokracjê na Bliskim Wschodzie.

Có¿, to jest niefortunna czê¶æ instytucji ONZ. To teatr absurdu. Nie tylko ¿e obsadza Izrael w roli "czarnego charakteru"; czêsto obsadza "czarne charaktery" w g³ównych rolach: Libia Kadafiego przewodniczy³a Komisji ONZ ds. Praw Cz³owieka; Irak Saddama kierowa³ Komisj± ONZ do spraw Rozbrojenia.

Mo¿ecie powiedzieæ: to ju¿ przesz³o¶æ. Có¿, oto co siê dzieje teraz - teraz, dzisiaj. Liban kontrolowany przez Hezbollah przewodniczy Radzie Bezpieczeñstwa ONZ. Oznacza to naprawdê, ¿e organizacja terrorystyczna przewodniczy organowi, któremu powierzono zapewnienie ¶wiatowego bezpieczeñstwa.

Nie da³oby siê tego wymy¶liæ!

Tak wiêc tutaj, w ONZ, automatyczne wiêkszo¶ci mog± zadecydowaæ o wszystkim. Mog± zdecydowaæ, ¿e s³oñce zachodzi na zachodzie i wschodzi na zachodzie. My¶lê, ¿e pierwsza decyzja jest ju¿  postanowiona z góry. Ale mog± równie¿ zdecydowaæ – i tak zdecydowali, ¿e ¦ciana Zachodnia (P³aczu) w Jerozolimie, naj¶wiêtsze miejsce judaizmu, jest okupowanym terytorium palestyñskim.

A jednak nawet tutaj  - w Walnym Zgromadzeniu, prawdzie udaje siê czasem przebiæ. W 1984 roku, kiedy zosta³em mianowany ambasadorem Izraela przy ONZ, spotka³em siê z wielkim rabinem Lubavich. Powiedzia³ on do mnie - i panie i panowie, nie chcê, aby¶cie czuli siê dotkniêci, bo ze swojego w³asnego do¶wiadczenia pracy tutaj wiem, ¿e mnóstwo tu was szanownych, zdolnych i porz±dnych, s³u¿±cych swoim narodom - ale oto co rebe powiedzia³ do mnie. Powiedzia³: „bêdziesz s³u¿y³ w domu wielu k³amstw”. A potem powiedzia³: „pamiêtaj, ¿e nawet w najciemniejszym miejscu ¶wiat³o pojedynczej ¶wiecy widaæ daleko i szeroko”.

Dzisiaj mam nadziejê, ¿e ¶wiat³o prawdy za¶wieci, choæby na kilka chwil, w tej sali, która zbyt d³ugo jest miejscem ciemno¶ci dla mojego kraju. Jako premier Izraela, nie przyszed³em tutaj, aby zas³u¿yæ sobie na aplauz. Przyjecha³em tu, aby mówiæ prawdê. Prawda jest taka - prawd± jest, ¿e Izrael chce pokoju. Prawda jest taka, ¿e ja chcê pokoju.

Prawd± jest, ¿e na Bliskim Wschodzie przez ca³y czas, ale szczególnie w tych dniach zamêtu, pokój musi byæ osadzony w bezpieczeñstwie. Prawd± jest, ¿e nie da siê osi±gn±æ pokoju poprzez rezolucje ONZ, a jedynie w drodze bezpo¶rednich negocjacji  miêdzy stronami. Prawda jest taka, ¿e do tej pory Palestyñczycy odmawiali negocjacji. Prawda jest taka, ¿e Izrael chce pokoju z pañstwem palestyñskim, ale Palestyñczycy chc± pañstwa bez pokoju. I prawd± jest, ¿e wy nie powinni¶cie do tego dopu¶ciæ.

Panie i panowie, kiedy pierwszy raz przyjecha³em tu 27 lat temu, ¶wiat by³ podzielony miêdzy Wschodem i Zachodem. Od tego czasu Zimna Wojna zakoñczy³a siê, wielkie cywilizacje obudzi³y siê po stuleciach snu, setki milionów zaczê³y wychodzenie z ubóstwa, niezliczeni s± gotowi do na¶ladowania, a zaskakuj±ce jest to, ¿e do tej pory ta monumentalna historyczna zmiana w du¿ej mierze odbywa³a siê pokojowo. Jednak z³o¶liwy rak wyrasta pomiêdzy Wschodem a Zachodem, który zagra¿a pokojowi wszystkich. D±¿y nie do wyzwolenia, lecz zniewolenia, nie budowania, ale niszczenia.

Nowotworem z³o¶liwym jest dzi¶ wojuj±cy islam. Przwdziewa p³aszcz wielkiej wiary, a jednak z bezwzglêdno¶ci± i bez ró¿nicy morduje ¯ydów, chrze¶cijan i muzu³manów. W dniu 11 wrze¶nia zamordowa³ tysi±ce Amerykanów, obracaj±c w zgliszcza wie¿e WTC. Ostatniej nocy z³o¿y³em wieniec na pomniku upamiêtniaj±cym 9/11. To by³o g³êboko poruszaj±ce. Ale gdy jecha³em tam, jedna my¶l odbija³a siê echem w mojej g³owie: oburzaj±ce s³owa prezydenta Iranu wypowiedziane wczoraj na tym podium. Sugerowa³, ¿e 9 / 11 by³ amerykañskim spiskiem. Niektórzy z was opu¶cili tê salê. Ka¿dy z was powinien. (Oklaski)

Od czasu 9/11, wojuj±cy islami¶ci zamordowali wielu innych niewinnych ludzi - w Londynie i Madrycie, w Bagdadzie i Mumbai, w Tel Awiwie i Jerozolimie, w ka¿dej czê¶ci Izraela. Uwa¿am, ¿e najwiêkszym niebezpieczeñstwem stoj±cym przed naszym ¶wiatem jest  fanatyzm uzbrojony w broñ j±drow±. I to jest w³a¶nie to, co Iran usi³uje uzyskaæ.

Czy mo¿ecie sobie wyobraziæ cz³owieka, który tu krzycza³ wczoraj - mo¿ecie go sobie wyobraziæ uzbrojonego w broñ j±drow±? Spo³eczno¶æ miêdzynarodowa musi powstrzymaæ Iran, zanim bêdzie za pó¼no. Je¶li Iran nie zostanie zatrzymany, wszyscy staniemy przed widmem terroryzmu nuklearnego, a Arabska Wiosna mo¿e wkrótce staæ siê irañsk± zim±. To by³oby tragedi±. Miliony Arabów wysz³y na ulice aby zast±piæ tyraniê wolno¶ci± i nikt nie skorzysta bardziej na tym, ni¿ Izrael, je¶li ci, którzy s± oddani sprawie pokoju i wolno¶ci zwyci꿱.

To jest moj± gor±c± nadziej±. Ale jako premier Izraela nie mogê ryzykowaæ przysz³o¶ci pañstwa ¿ydowskiego bazuj±c na ¿yczeniowym my¶leniu. Liderzy musz± zobaczyæ rzeczywisto¶æ tak±, jaka jest, nie tak±, jaka byæ powinna. Musimy zrobiæ wszystko, aby kszta³towaæ przysz³o¶æ, ale nie mo¿emy uciec nadziejami od zagro¿eñ we wspó³czesno¶ci.

A ¶wiat wokó³ Izraela jest bez w±tpienia coraz bardziej niebezpieczny. Wojuj±cy islam opanowa³ ju¿ Liban i Strefê Gazy. Jest zdecydowany zerwaæ traktaty pokojowe miêdzy Izraelem a Egiptem i miêdzy Izraelem a Jordani±. Zatru³ wiele umys³ów arabskich przeciwko ¯ydom i Izraelowi, przeciwko Ameryce i Zachodowi. Nie sprzeciwia siê polityce Izraela, lecz istnieniu Izraela.

Niektórzy twierdz±, ¿e je¶li chcemy spowolniæ proces rozprzestrzeniania siê wojuj±cego islamu, zw³aszcza w tych burzliwych czasach, ich zdaniem, Izrael musi spieszyæ siê z ustêpstwami, dokonywaæ terytorialnych kompromisów. Ta teoria  wydaje siê prosta. Zasadniczo wygl±da to tak: oddaj terytorium a nastanie pokój. Umiarkowani zostan± wzmocnieni, a radyka³owie bêd± wpêdzeni do naro¿nika. I nie martwmy siê o komplikuj±ce tê sprawê k³opotliwe szczegó³y: jak Izrael rzeczywi¶cie mia³by siê wówczas broniæ; przecie¿ to wojska miêdzynarodowe wykonaj± tê pracê.

Ci ludzie mówi± do mnie ci±gle: po prostu z³ó¿ daleko id±ce oferty i wszystko siê u³o¿y. Wiecie, jest tylko jeden problem z t± teori±. Próbowali¶my j±, ale nie zadzia³a³a. W 2000 roku Izrael dokona³ odwa¿nej oferty pokojowej, który wysz³a naprzeciw praktycznie wszystkim palestyñskim ¿±daniom. Arafat j± odrzuci³. Palestyñczycy nastêpnie przypu¶cili atak terroru, który zabra³ ¿ycie tysiêcy Izraelczyków.

Premier Olmert zdecydowa³ siê pó¼niej na jeszcze radykalniejsze jednostronne oferty, w 2008 roku. Prezydent Abbas nawet mu nie odpowiedzia³.

Ale Izrael zrobi³ wiêcej od sk³adania jednostronnych ofert. My naprawdê opu¶cili¶my te terytoria. Wycofali¶my siê z Libanu w 2000 roku i ka¿dego centymetra kwadratowego Gazy w 2005 roku. Nie uspokoi³o to islamskiej burzy, wojuj±cej burzy islamu, która nam grozi. To tylko przybli¿y³o do nas tê burzê i uczyni³o j± jeszcze silniejsz±.

Hezbollah i Hamas wystrzeli³y tysi±ce rakiet w nasze miasta z dok³adnie tych obszarów, które opu¶cili¶my. Spójrzcie sami: gdy Izrael opu¶ci³ Liban i Strefê Gazy, umiarkowani nie pokonali radyka³ów, ³agodni zostali wch³oniêci przez szowinistów i z przykro¶ci± muszê stwierdziæ, ¿e si³y miêdzynarodowe, takie jak UNIFIL w Libanie i UBAM w Strefie Gazy nie powstrzyma³y radyka³ów od atakowania Izraela.

Wyszli¶my z Gazy z nadziej± na pokój.

Nie zamra¿ali¶my budowy osiedli w Strefie Gazy, ale wysiedlili¶my osadników. Zrobili¶my dok³adnie to, co teoria nakazywa³a: Wynie¶ siê,  powróæ do granic z 1967 roku, zdemontuj osiedla.

I nie s±dzê, ¿eby kto¶ pamiêta³, jak daleko poszli¶my, aby to osi±gn±æ. Wysiedlili¶my tysi±ce ludzi ze swoich domów. Zabrali¶my dzieci z ich szkó³ i przedszkoli. Zburzyli¶my buldo¿erami synagogi. A nawet przenie¶li¶my cia³a bliskich, kochanych z ich grobów. I wtedy, po tym wszystkim, wrêczyli¶my klucze do Gazy prezydentowi Abbasowi.

Jak g³osi teoria, wszystko to powinno zadzia³aæ i prezydent Abbas i w³adze Autonomii mog³y teraz budowaæ pokojowe pañstwo w Strefie Gazy. Mo¿e pamiêtacie, ¿e ca³y ¶wiat nas pochwali³. Przyklaskiwali naszemu wycofaniu, jako czynowi wielkiego mê¿a stanu. To by³ ¶mia³y akt pokoju.

Ale, panie i panowie, nie uzyskali¶my pokoju. Uzyskali¶my wojnê. Uzyskali¶my Iran, który rêkami Hamasu natychmiast wyrzuci³ stamt±d Autonomiê Palestyñsk±. Autonomia Palestyñska upad³a w ci±gu dnia - w jeden dzieñ.

Prezydent Abbas powiedzia³ tu - na tym podium, ¿e Palestyñczycy s± uzbrojeni tylko w ich nadzieje i marzenia. Tak, w nadzieje, marzenia ale tak¿e w 10 tysiêcy pocisków i rakiet Grad dostarczonych przez Iran, by nie wspomnieæ o rzece ¶mierciono¶nej broni p³yn±cej teraz do Strefy Gazy z Synaju, z Libii i od innych.

Tysi±ce rakiet ju¿ spada³y na nasze miasta. Tak wiêc mo¿na zrozumieæ, ¿e - bior±c pod uwagê to wszystko - Izraelczycy s³usznie zapytuj±: Czy do tego samego mamy dopu¶ciæ ponownie na Zachodnim Brzegu? Zobaczcie, wiêkszo¶æ naszych miast na po³udniu kraju znajduje siê kilkadziesi±t kilometrów od Gazy. Ale w centrum kraju, naprzeciwko Zachodniego Brzegu, nasze miasta s± kilkaset metrów lub co najwy¿ej kilka kilometrów od krawêdzi Zachodniego Brzegu.

Wiêc, chcê zapytaæ: czy kto¶ z was zdecydowa³by siê sprowadziæ niebezpieczeñstwo tak blisko swoich miast,  swoich rodzin? Czy mo¿na  dzia³aæ tak lekkomy¶lnie, nara¿aj±c ¿ycie swoich obywateli? Izrael jest przygotowany na istnienie pañstwa palestyñskiego na Zachodnim Brzegu, ale nie jeste¶my przygotowani na kolejny Gazê. I dlatego musimy mieæ realne gwarancje bezpieczeñstwa, których Palestyñczycy po prostu odmawiaj±, nie podejmuj±c negocjacji z nami.

cd......
Zapisane
Kiara
Go¶æ
« Odpowiedz #1 : Wrzesieñ 26, 2011, 14:54:47 »

cd.....


Izraelczycy pamiêtaj± gorzk± lekcjê Gazy. Wielu krytyków Izraela to ignoruje. Nieodpowiedzialnie doradzaj± Izraelowi, by dobrowolnie wkroczy³ na tê sam± ryzykown± ¶cie¿kê ponownie. Przeczytajcie, co ci ludzie mówi± i to tak, jakby nic siê nie sta³o - po prostu powtarzaj±c te same informacje, te same wzory, jak gdyby ¿adne z tych rzeczy dotychczas siê nie wydarzy³y.

I krytycy nadal naciskaj± na Izrael do daleko id±cych ustêpstw, bez uprzedniego zapewnienia bezpieczeñstwa Izraelowi. Chwal± tych, którzy nie¶wiadomie karmi± nienasyconego krokodyla wojuj±cego islamu, jako mê¿ów stanu. Os±dzili jako wrogów pokoju tych, którzy twierdz±, ¿e najpierw musimy zbudowaæ solidne bariery, aby uchroniæ siê przed krokodylem, lub przynajmniej wsun±æ mu ¿elazny prêt miêdzy rozwarte szczêki.

Tak wiêc w obliczu etykiet i oszczerstw, Izrael musi wys³uchaæ lepszej rady. Lepsza z³a prasa ni¿ dobra mowa pogrzebowa, a najlepsze by³oby sprawiedliwe rozeznanie sytuacji, którego sens historyczny wykracza poza najbli¿sze ¶niadanie, i który uznaje uzasadnione obawy Izraela o w³asne bezpieczeñstwo.

Wierzê, ¿e w powa¿nych negocjacji pokojowych, te potrzeby i problemy mog± znale¼æ w³a¶ciwe rozwi±zanie, ale nie bêd± rozpatrywane bez negocjacji. I potrzeb jest wiele, w³a¶nie dlatego, ¿e Izrael jest tak ma³ym krajem. Bez Judei,  Samarii i Zachodniego Brzegu, Izrael ma zaledwie 9 mil szeroko¶ci.

Chcê, aby¶cie umie¶cili go we w³a¶ciwej perspektywie, bo wszyscy jeste¶my teraz w mie¶cie. To oko³o dwóch trzecich d³ugo¶ci  Manhattanu. Jest to odleg³o¶æ miêdzy Battery Park i Columbia University. I nie zapominajcie, ¿e ludzie, którzy mieszkaj± w Brooklynie i New Jersey s± znacz±co uprzejmiejsi od niektórych s±siadów Izraela.

Wiêc jak - w jaki sposób chroniæ taki malutki kraj, otoczony przez ludzi, którzy poprzysiêgli mu zniszczenie i s± uzbrojeni po zêby przez Iran? Oczywi¶cie, nie da siê broniæ go od wewn±trz i samotnie ju¿ choæby ze wzglêdu na zbyt w±sk± przestrzeñ. Izrael potrzebuje wiêkszej strategicznej g³êbi, i w³a¶nie dlatego 242. rezolucja Rady Bezpieczeñstwa nie wymaga od Izraela, by opu¶ci³ wszystkie terytoria zajête w wojnie sze¶ciodniowej. Mówi o wycofaniu siê z terytoriów, ale tylko do granic zabezpieczenia i obrony. I wiêc aby siê obroniæ, Izrael musi utrzymaæ d³ugoterminow± obecno¶æ wojskow± w krytycznych obszarach strategicznych na Zachodnim Brzegu.

Wyja¶ni³em to prezydentowi Abbasowi. Odpowiedzia³, ¿e je¶li pañstwo palestyñskie ma byæ suwerennym krajem, nigdy nie zaakceptuje takiego rozwi±zania. Dlaczego nie? Ameryka ma swoje wojska w Japonii, Niemczech i Korei Po³udniowej przez ponad pó³ wieku. Wielka Brytania mia³a przestrzeñ powietrzn± na Cyprze lub raczej bazê lotnicz± na Cyprze. Francja pozostawi³a swoje si³y w trzech niezale¿nych pañstwach afrykañskich. ¯adne z tych pañstw nie twierdzi, ¿e nie jest suwerenne.

Jest wiele innych wa¿nych kwestii bezpieczeñstwa, którymi równie¿ nale¿y siê zaj±æ. We¼my kwestiê przestrzeni powietrznej. Ponownie, ma³e wymiary Izraela powoduj± ogromne problemy bezpieczeñstwa. Ameryka mo¿e byæ przekraczana przez samolot odrzutowy w sze¶æ godzin. Przelot nad Izraelem zajmuje trzy minuty. Wiêc ta ma³a przestrzeñ powietrzna Izraela ma byæ przekrojona na pó³ i dana pañstwu palestyñskiemu, nie¿yj±cemu w pokoju z Izraelem?

Nasze g³ówne miêdzynarodowe lotnisko jest kilka kilometrów od Zachodniego Brzegu. Bez gwarancji pokoju, czy¿ nasze samoloty nie stan± siê celem dla rakiet przeciwlotniczych umieszczonych w s±siaduj±cym pañstwie palestyñskim? A jak zaprzestaæ przemytu na Zachodni Brzeg? To nie jest tylko kwestia Zachodniego Brzegu, ale gór na Zachodnim Brzegu. Te wzgórza dominuj± nad przybrze¿n± równin±, gdzie osiedli³a siê wiêkszo¶æ ludno¶ci Izraela. Jak mo¿emy zapobiec przemytowi w te góry rakiet, które mog± zostaæ wystrzelone w nasze miasta?

Mówiê o tych problemach, poniewa¿ nie s± to problemy czysto teoretyczne. S± one jak najbardziej realne. I dla Izraelczyków s± spraw± ¿ycia i ¶mierci. Wszystkie te potencjalne pêkniêcia w bezpieczeñstwie Izraela musz± byæ zabezpieczone odpowiednimi   deklaracjami pañstwa palestyñskiego w porozumieniu pokojowym, nie pó¼niej, bo je¶li zostawimy to na pó¼niej, nie bêd± nigdy zamkniête. I te problemy wybuchn± nam prosto w twarz i roznios±, zniszcz± pokój.

Palestyñczycy powinni najpierw ustanowiæ pokój z Izraelem, a nastêpnie otrzymaæ miêdzynarodowe uznanie ich pañstwa. Chcê powiedzieæ jedn± rzecz. Po podpisaniu uk³adu pokojowego, Izrael nie bêdzie ostatnim krajem, który powita pañstwo palestyñskie jako nowego cz³onka Organizacji Narodów Zjednoczonych. Bêdzie pierwszym. (Oklaski)

I jest jeszcze jedna sprawa. Hamas narusza prawo miêdzynarodowe, przetrzymuj±c naszego ¿o³nierza Gilada Szalita w niewoli od piêciu lat. Nie pozwolono nawet na odwiedzenie go przez Czerwony Krzy¿. Jest przetrzymywany w lochu, w ciemno¶ci, wbrew wszelkim konwencjom miêdzynarodowym. Gilad Szalit jest synem Aviva i Noam Szalit. Jest wnukiem Zvi Szalita, który ocala³ z Holokaustu, bo jako ch³opiec przyjecha³ w 1930 roku do ziemi Izraela. Gilad Szalit jest synem izraelskiej rodziny. Ka¿dy naród reprezentowany tutaj powinien domagaæ siê jego natychmiastowego uwolnienia. (Oklaski) Je¶li chcecie podj±æ dzi¶ uchwa³ê o Bliskim Wschodzie, to uchwalcie nale¿n± rezolucjê. (Oklaski)

Panie i panowie, w zesz³ym roku w Izraelu w Bar-Ilan University, w tym roku w Knesecie i w Kongresie USA, przedstawi³em swoj± wizjê pokoju, w którym zdemilitaryzowane pañstwo palestyñskie uznaje pañstwo ¿ydowskie. Tak, pañstwo ¿ydowskie. W koñcu, to ONZ uzna³a pañstwo ¿ydowskie 64 lat temu. Czy nie s±dzicie, ¿e nadszed³ ju¿ czas, by Palestyñczycy zrobili to samo?

¯ydowskie pañstwo Izrael bêdzie zawsze chroniæ prawa wszystkich mniejszo¶ci, w tym ponad 1 miliona arabskich obywateli Izraela. Chcia³bym móc powiedzieæ to samo o przysz³o¶ci pañstwa palestyñskiego, ale palestyñskim urzêdnikom uda³o siê wyraziæ  w³a¶nie tu w Nowym Jorku rzeczywist± ideê: mówi± o pañstwie palestyñskim, do którego nie zostan± wpuszczeni ¿adni ¯ydzi. Bêd±  wolni od ¯ydów – Judenrein. To czystki etniczne. Ju¿ dzi¶ istniej± przepisy prawne dzi¶ w Ramallah, które sprawiaj±, ¿e za sprzeda¿ ziemi ¯ydom grozi³a kara ¶mierci. To jest rasizm. A wiemy, jakie prawo to wywo³uje.

Izrael nie ma zamiaru czegokolwiek zmieniæ w demokratycznym charakterze naszego pañstwa. Po prostu nie chcemy aby Palestyñczyków próbowali zmieniæ ¿ydowski charakter naszego pañstwa. (Oklaski) Chcemy, aby zrezygnowali z wizji zalania Izraela milionami Palestyñczyków.

Prezydent Abbas stoj±c tutaj powiedzia³, ¿e istot± konfliktu izraelsko-palestyñskiego jest osadnictwo. Có¿, to dziwne.

Nasz konflikt szaleje i szala³ przez blisko pó³ wieku przed rozpoczêciem izraelskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu. Je¶li  wiêc to, co prezydent Abbas mówi, by³oby prawd±, to my¶lê, ¿e ma na my¶li „osadnictwo” w Tel Awiwie, Hajfie, Jaffie, Beer Sheva. Czyli to, co mia³ na my¶li na drugi dzieñ, kiedy powiedzia³, ¿e Izrael zajmuje palestyñsk± ziemiê od 63 lat. Nie powiedzia³, od 1967 r., powiedzia³ – od 1948 roku. Mam nadziejê, ¿e kto¶ zechce zadaæ mu to pytanie, poniewa¿ pokazuje prost± prawdê: sednem konfliktu nie jest osadnictwo. Osiedla s± rezultatem konfliktu. (Oklaski)

Osiedla byæ musz± .... - to problem, którym mamy siê zaj±æ i rozwi±zaæ w trakcie negocjacji. Ale sednem konfliktu zawsze by³a i niestety pozostaje odmowa Palestyñczyków do uznania pañstwa ¿ydowskiego w jakiejkolwiek granicy.

My¶lê, ¿e nadszed³ czas, by przywódcy palestyñscy zaakceptowali to, co uznane zosta³o przez wszystkich powa¿anych miêdzynarodowych przywódców, od Lorda Balfoura i Lloyda George’a w 1917 roku, przez prezydenta Trumana w 1948 roku, a¿ do prezydenta Obamy, zaledwie dwa dni temu tutaj: „Izrael jest pañstwem ¿ydowskim!”. (Oklaski)

Prezydencie Abbas, zaprzestañ chodzenia doko³a problemu. Uznaj pañstwo ¿ydowskie i zawrzyjmy pokój. W takim prawdziwym pokoju Izrael jest przygotowany na bolesne kompromisy. Wierzymy, ¿e Palestyñczycy nie powinni byæ ani obywatelami Izraela, ani tym bardziej jego poddanymi. Powinni ¿yæ w swoim wolnym w³asnym pañstwie. Ale powinni byæ gotowi, podobnie jak my, na kompromis. I bêdziemy wiedzieli, ¿e s± gotowi do kompromisu i pokoju, gdy rozpoczn± na powa¿nie akceptowaæ wymogi bezpieczeñstwa Izraela, kiedy zaprzestan± zaprzeczaæ naszej historycznej wiêzi z nasz± staro¿ytn± ojczyzn±.

Czêsto s³yszê, jak oskar¿aj± Izrael o judaizacjê Jerozolimy. To tak jakby oskar¿aæ Amerykê o amerykanizacjê Waszyngtonu lub Brytyjczyków o anglicyzacjê Londynu. Wiecie, dlaczego jeste¶my nazwani "¯ydami" ["Judejczykami"]? Poniewa¿ pochodzimy z Judei.

W swoim biurze w Jerozolimie mam staro¿ytn± pieczêæ. Jest to sygnet ¿ydowskiego urzêdnika z czasów biblijnych. Pieczêæ zosta³a znaleziona tu¿ obok zachodniego muru i jej historia siêga 2700 roku, do czasów króla Ezechiasza. Ma podpis ¿ydowski wygrawerowane w jêzyku hebrajskim. Brzmi: Netanjahu. To jest moje nazwisko. Moje imiê, Benjamin, siêga tysiêcy lat wstecz, Benjamin - Biniamin - syna Jakuba (Jaakowa), który by³ znany tak¿e jako Izrael. Jakub i jego 12 synów przemierza³o te same wzgórza Judei i Samarii 4000 lat temu, i by³a ci±g³a obecno¶ci ¯ydów na tej ziemi od wieków.

Ci ¯ydzi, którzy zostali wygnani z naszej ziemi, nigdy nie przestali marzyæ o powrocie tutaj: ¯ydzi w Hiszpanii, w przededniu ich wydalenia; ¯ydzi na Ukrainie, uciekaj±cy przed pogromami, walcz±cy ¯ydzi w getcie warszawskim, gdy nazi¶ci je okr±¿ali.

Oni nigdy nie przestali siê modliæ i nigdy nie przestali têskniæ. Szeptali: „W przysz³ym roku w Jerozolimie. W przysz³ym roku w ziemi obiecanej”. (Oklaski)

Jako premier Izraela, mówiê za sto pokoleñ ¯ydów, którzy rozproszyli siê po ca³ej ziemi, którzy cierpieli wszelkie z³o pod s³oñcem, ale nigdy nie porzucili nadziei na przywrócenie ich ¿ycia narodowego w jednym, jedynym pañstwie ¿ydowskim.

Panie i panowie, nadal wyra¿am nadziejê, ¿e prezydent Abbas bêdzie moim partnerem w dziele pokoju. Ciê¿ko pracowa³em dla jego utrwalenia. W dzieñ, gdy obj±³em moje stanowisko, wezwa³em o bezpo¶rednie negocjacje bez warunków wstêpnych.

Prezydent Abbas jednak nie odpowiedzia³. Wiêc nakre¶li³em wizjê pokoju dwóch pañstw dla dwóch narodów. Nadal nie odpowiedzia³. Usun±³em setki blokad dróg i punktów kontrolnych w celu u³atwienia swobodnego przemieszczania siê po obszarach palestyñskich, co u³atwi³o fantastyczny wzrost gospodarki palestyñskiej. Ale znowu – bez odpowiedzi. Podj±³em bezprecedensowy krok wstrzymania budowy nowych budynków w osiedlach na 10 miesiêcy. ¯aden premier nigdy nie zrobi³ tego wcze¶niej. (oklaski.) Jeszcze raz Was pochwali³em, ale nie by³o odpowiedzi. Brak jakiegokolwiek odzewu.

W ci±gu ostatnich kilku tygodni, oficjele amerykañscy przedstawili pomys³y wznowienia rozmów pokojowych. Znalaz³y siê tam idee dotycz±ce granic, które mi siê nie podoba³y. By³y te¿ tam gwarancje pañstwa ¿ydowskiego, o których jestem pewien, ¿e Palestyñczykom siê nie spodoba³y.

Ale mimo wszystkich moich zastrze¿eñ, by³em gotów i¶æ do przodu z tymi amerykañskimi pomys³ami.

Prezydencie Abbas, dlaczego nie do³±czy Pan do mnie? Musimy zaprzestaæ negocjacji na temat negocjacji. We¼my siê za to. Wynegocjujmy pokój. (Oklaski)

Spêdzi³em wiele lat na obronie Izraela na polu bitwy. I przez dziesi±tki broni³em sprawy Izraela przed s±dem opinii publicznej. Prezydencie Abbas, po¶wiêci³ pan ¿ycie rozwi±zaniu sprawy palestyñskiej. Czy konflikt poprzednich pokoleñ musi trwaæ nadal, czy te¿ umo¿liwimy naszym dzieciom i wnukom mówienie w nadchodz±cych latach, jak w koñcu znale¼li¶my sposób na jego zakoñczenie? To jest to, do czego powinni¶my d±¿yæ i to, co - wierzê - mo¿emy osi±gn±æ.

Przez dwa i pó³ roku spotkali¶my siê w Jerozolimie tylko raz, mimo ¿e moje drzwi zawsze by³y dla ciebie otwarte. Je¶li chcesz, przyjadê do Ramallah. Jednak mam lepszy pomys³. Spotkali¶my siê wreszcie, pokonuj±c odleg³o¶æ tysiêcy kilometrów samolotem do Nowego Jorku. Teraz jeste¶my w tym samym mie¶cie. Jeste¶my w tym samym budynku. Tak wiêc spotkajmy siê dzi¶ w ONZ. (Oklaski) Kto tam nas zatrzyma? Co tu jest w stanie nas powstrzymaæ? Je¶li naprawdê chcemy pokoju, co nas powstrzyma od dzisiejszego spotkania i pocz±tku negocjacji pokojowych?

Sugerujê, aby¶my rozmawiali otwarcie i szczerze. Pos³uchajmy siebie nawzajem. Zróbmy, jak mówimy na Bliskim Wschodzie: porozmawiajmy "doogri". Oznacza to, ¿e prosto, otwarcie. Opowiem ci o moich potrzebach i obawach. W zamian Ty powiesz mi o swoich. I z pomoc± Bo¿± znajdziemy wspóln± p³aszczyznê pokoju. (Oklaski)

Jest takie stare powiedzenie, ¿e Arab nie mo¿e klaskaæ jedn± rêk±. Có¿, tak samo jest z pokojem. Nie mogê pogodziæ siê sam z sob±. Nie mogê pogodziæ siê bez ciebie. Prezydencie Abbas, wyci±gam d³oñ - d³oñ Izraela - w pokoju. Mam nadziejê, ¿e podejmie pan tê d³oñ. Obaj jeste¶my synami Abrahama. Mój naród nazywa go Awrahamem. Twój naród nazywa go Ibrahimem. Mamy tego samego patriarchê. Trwamy na tej samej ziemi. Nasze losy s± ze sob± powi±zane. Pozwól nam zrealizowaæ wizjê Izajasza - (mówi w jêzyku hebrajskim) - "Ci, którzy krocz± w ciemno¶ci, ujrz± wielkie ¶wiat³o." Niech to ¶wiat³o bêdzie ¶wiat³em pokoju.

(Oklaski)

 

 

(Trzeba podkre¶liæ, ¿e pierwsze t³umaczenie przemówienia B. Netanjahu na jêzyk polski ukaza³o siê na stronie: http://fejsbukower.blogspot.com/2011/09/przemowienie-premiera-izraela-w-onz.html

Poniewa¿ jednak zawiera³o ono wiele powa¿nych translatorskich nie¶cis³o¶ci i istotnych b³êdów, zdecydowali¶my siê na t³umaczenie, które uwzglêdniaj±c niektóre pomys³y tamtego przek³adu, wprowadza konieczne zmiany, poprawki, uzupe³nienia. Autorowi tamtego t³umaczenia serdecznie dziêkujemy za inspiracjê i dobre intencje).
« Ostatnia zmiana: Wrzesieñ 26, 2011, 14:56:33 wys³ane przez Kiara » Zapisane
east
Go¶æ
« Odpowiedz #2 : Wrzesieñ 26, 2011, 21:14:55 »

Neteniahu i jego prawda :
Cytuj
Prawda jest taka, ¿e do tej pory Palestyñczycy odmawiali negocjacji. Prawda jest taka, ¿e Izrael chce pokoju z pañstwem palestyñskim, ale Palestyñczycy chc± pañstwa bez pokoju. I prawd± jest, ¿e wy nie powinni¶cie do tego dopu¶ciæ.

Abbas :

Godzina czternasta New York, 23 wrze¶nia 2011: Prezydent Abbas tylko z³o¿y³ wniosek o utworzenie pañstwa palestyñskiego do Sekretarza Generalnego i przemawia³ na Walnym Zgromadzeniu z  owacj± na stoj±co. Powiedzia³: "utrata nadziei jest najbardziej okrutnym wrógiem pokoju ... rozpacz jest najsilniejszym sojusznikiem ekstremizmu".


Trzymajmy nadziejê, podpisuj±c, dzwoni±c  i wysy³aj±c  wiadomo¶ci, aby upewniæ siê, ¿e  nasze g³osy zostan± wys³uchane i wszystkie narody mog± g³osowaæ na Palestynê!

http://avaaz.org/en/urgent_18_hours_for_palestine/?fp
Ostanie zdania s± skierowane do spo³eczno¶ci miêdzynarodowej. Kto chce to podpisze.
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.027 sekund z 18 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

gangem maho opatowek phacaiste-ar-mac-tire x22-team