Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 27, 2024, 04:11:37


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Odp: HIV i inne  (Przeczytany 1414 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Rafaela
Go¶æ
« : Wrzesieñ 28, 2009, 19:26:10 »

Panorama | 26.09.2009
Nowa szczepionka przeciw AIDS budzi nadziejê
 
Czy bêdzie szczepionka przeciw AIDS?
Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Czy bêdzie szczepionka przeciw AIDS?
W Tajlandii przetestowano szczepionkê przeciw AIDS, która zmniejsza o jedn± trzeci± ryzyko zaka¿enia wirusem HIV. Tylko nieliczni eksperci mieli nadziejê ma ten - w sumie bardzo niewielki - sukces.
 

"W krêgu moich kolegów wszyscy s± zaskoczeni!" - mówi Jürgen Rockstroh, prezes Niemieckiego Towarzystwa ds. AIDS. I rzeczywi¶cie, wielu naukowców zaprzesta³o badañ nad szczepionk± przeciw wirusowi HIV, bo w ostatnich latach spotka³o ich zbyt wiele niepowodzeñ. "Prowadz±c niektóre badania mieli¶my wrêcz wra¿enie, ¿e prowadz± do zwiêkszenia ilo¶ci zaka¿eñ".

Inaczej by³o w dwuletnim te¶cie szczepionki przeciw AIDS przeprowadzonym w Tajlandii. O jego wynikach poinformowano w czwartek (24.09.2009) na specjalnej konferencji prasowej w Bangkoku. Po raz pierwszy badaczom uda³o siê obni¿yæ ryzyko zaka¿enia wirusem HIV. Naukowcy uczestnicz±cy w badaniach mówi±, ¿e nowa szczepionka RV 144 zmniejsza ryzyko zaka¿enia tym ¶mierciono¶nym wirusem o 31,2 procent. Prze¶cigaj± siê w pochwa³ach i mówi± o prze³omie w walce z AIDS. Jürgen Rockstroh jest nieco ostro¿niejszy w wydawaniu takich opinii: "Najwa¿niejsze w tym te¶cie jest to, ¿e daje pierwszy promyk nadziei."

Strategia podwójnego uderzenia

Blisko 33 milionów ludzi na ¶wiecie jest zara¿onych wirusem HIVBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Blisko 33 milionów ludzi na ¶wiecie jest zara¿onych wirusem HIVTajlandzki eksperyment z now± szczepionk± przeciw AIDS rozpocz±³ siê w roku 2003. W badaniach uczestniczy³o ponad 16 tys. ochotników, kobiet i mê¿czyzn, poinformowanych o tym, jak nale¿y siê chroniæ przed zaka¿eniem wirusem HIV. Szczepionka RV 144 jest po³±czeniem dwóch szczepionek stosowanych wcze¶niej bez powodzenia: ALVAC i AIDSVAX. Naukowcy przyjêli nastêpuj±c± strategiê dzia³ania: uznali, ¿e sytem immunologiczny probantów powinien znaæ virus HIV na d³ugo przedtem, zanim dojdzie do zaka¿enia nim organizmu. Dlatego najpierw wstrzyknêli po³owie uczestników eksperymentu niegro¼ny wirus ptasi, w którym zawarto informacjê genetyczn± o niektórych proteinach wirusa HIV. Reaguj±c na niego, organizm probantów zacz±³ wytwarzaæ niekompletene cz±stki wirusa HIV. Wykrywa³ je ich system odporno¶ciowy, po czym uruchomi³ produkcjê we krwi przeciwcia³, chroni±cych komórki przed atakiem "prawdziwego" wirusa HIV. Nastêpnie probantom wstrzykniêto drug± dawkê szczepionki, w postaci oczyszczonej proteiny HIV, która wspomaga³a dodatkowo bia³e krwinki w walce ze ¶mierciono¶nym mikrobem. Mówi±c jêzykiem wojskowym, podwójne dzia³anie nowej szczepionki polega na tym, ¿e uczy ona nasz organizm w porê rozpoznaæ wroga a nastêpnie dostarcza mu posi³ków do jego pokonania. Strategia "podwójnego uderzenia" okaza³a siê skuteczna.

Sporny eksperyment

Badania nad szczepionk± w Tajlandii rozpoczê³y siê w 2003 rokuBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Badania nad szczepionk± w Tajlandii rozpoczê³y siê w 2003 roku"Przeprowadzone w Tajlandii badania od pocz±tku by³y krytykowane przez czê¶æ naukowców" - mówi Jürgen Rockstroh z Niemieckiego Towarzystwa ds. AIDS. "Niektórzy mówili otwarcie, ¿e nale¿y przerwaæ ten eksperyment, bo z za³o¿enia nie ma sensu, gdy¿ uczestniczy w nim grupa ludzi z jednego kraju, o podobnej strukturze organizmu. Innymi s³owy, nawet je¶li eksperyment siê powiedzie, to jego sukces bêdzie mia³ znaczenie czysto lokalne" - mówi Rockstroh i pozostaje sceptyczny - "Ró¿nice w dwóch grupach probantów, z których jedna otrzyma³a placebo, a drugiej podano szczepionkê RV 144, s± zbyt ma³e, aby mo¿na by³o mówiæ o prawdziwym prze³omie w walce z AIDS". W tej pierwszej zaka¿eniu wirusem HIV uleg³y 74 osoby, a w drugiej 51 osób. Daje to skuteczno¶æ dzia³ania szczepionki na poziomie 31 procent. Tymczasem aby szczepionka wesz³a do powszechnego u¿ytku musi byæ skuteczna przynajmniej w 70-80 procentach. Poza tym wci±¿ nie mamy pe³nych danych o przebiegu eksperymentu. Zostan± przedstawione dopiero na pocz±tku pa¼dziernika. Mimo to, zarówno ¦wiatowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i ONZ-owski ¦wiatowy Program AIDS (UNAIDS) ju¿ teraz twierdz±, ¿e uzyskano skuteczny ¶rodek w walce z t± chorob±. Zdaniem Jûrgena Rockstroha jest to "urzêdowy optymizm na wyrost".

Najwa¿niejsze s± badania podstawowe!

G³ówny i wci±¿ nierozwi±zany problem w zwalczaniu wirusa HIV polega na tym, ¿e zachowuje siê on w sposób nie daj±cy siê przewidzieæ. Mo¿na go porównaæ do nieobliczalnego wroga, którego postêpowanie wymyka siê wszelkim znanym regu³om strategii i taktyki, i - na domiar z³ego - wci±¿ siê zmienia. "Zanim znajdziemy sposób na jeden z jego tricków, ju¿ mamy do czynienia z nastêpnym." Prze³om w walce z AIDS - twierdzi Jürgen Rockstroh - nast±pi wtedy, kiedy poznamy prawdziw± naturê wirusa HIV, tak± sam± dla wszystkich jego odmian, i kiedy opracujemy uniwersaln± szczepionkê przeciw niemu, któr± mo¿na bêdzie podaæ ludziom wszystkich ras na wszystkich kontynentach. "Dlatego wielu moich kolegów zwraca siê ponownie ku badaniom podstawowym" - mówi. To one s± kluczem do zrozumienia zagadki tej straszliwej choroby.

Judith Hartl/Andrzej Pawlak

red.odp.: Ma³gorzata Matzke
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.042 sekund z 18 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wypadynaszejbrygady gangem phacaiste-ar-mac-tire watahaslonecznychcieni maho