Urok scjentologii
ÂŻaneta Gotowalska | Onet | 19 PaÂździernik 2011 | Komentarze (0)
– Ludzi wyrzucano za burtĂŞ. Mieli zwiÂązane rĂŞce i nogi, zasÂłoniĂŞte oczy. Kobiety karano w ten sposĂłb za niewÂłaÂściwÂą procedurĂŞ oczyszczania umysÂłu – tak o elementach dyscypliny wprowadzanej przez zaÂłoÂżyciela KoÂścioÂła Scjentologii opowiada byÂła wyznawczyni. – Ludzie chodzili w Âłachmanach, byli brudni. Zabraniano im kÂąpieli, dostawali jedzenie w wiadrach. Kiedy czÂłowiek to wspomina, nie moÂże sobie wybaczyĂŚ, Âże nic nie powiedziaÂł, nic nie zrobiÂł...
Scjentologia jest powszechnie uwa¿ana za destrukcyjn¹ sektê. W niektórych krajach zosta³a ca³kowicie lub czêœciowo zdelegalizowana. Oskar¿a siê j¹ o przestêpczoœÌ gospodarcz¹, ³amanie praw cz³owieka i stosowanie terroru. Cz³onkowie s¹ zobowi¹zani donosiÌ na siebie nawzajem, a podczas wstêpu do organizacji, przyszli adepci musz¹ zdradzaÌ najbardziej intymne szczegó³y swojego ¿ycia. Psychiatrzy oskar¿aj¹ scjentologów o manipulowanie umys³em cz³onków.
Na oficjalnej stronie poÂświĂŞconej scjentologii znajdziemy film z cyklu "I ty moÂżesz zmieniĂŚ Âświat". Strona przyciÂąga wzrok, jest kolorowa, g³ówne przesÂłanie jest takie, Âże kaÂżdy z nas ma wpÂływ na poprawĂŞ sytuacji na naszym globie. "DziĂŞki postĂŞpowi technicznemu i naukowemu wiĂŞkszoœÌ ludzi jest dzisiaj znacznie bogatsza niÂż ich przodkowie. Jednak mimo tego, Âże posiadamy wiĂŞcej pieniĂŞdzy, nie jesteÂśmy bardziej szczĂŞÂśliwi." Same pieniÂądze – wedÂług informacji zamieszczonej na stronie – nie mogÂą daĂŚ nam szczĂŞÂścia, jednak odpowiednie ich uÂżycie moÂże doprowadziĂŚ do poprawy naszego losu. A scjentolodzy wiedzÂą jak ich uÂżywaĂŚ…
Do³¹cz do nas na Facebooku
Scjentologia po polsku
W Polsce dziaÂłajÂą w sposĂłb nieformalny. Do DominikaĂąskiego OÂśrodka Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach zgÂłaszajÂą siĂŞ bibliotekarze z bibliotek publicznych i uniwersyteckich, z informacjami o napÂływajÂących od anonimowych darczyĂącĂłw ksi¹¿ek promujÂących KoÂśció³ Scjentologii. - Akcja rozsyÂłania literatury to zabieg standardowy, majÂący przygotowaĂŚ grunt do dziaÂłalnoÂści poprzez zaproszenie do zapoznania siĂŞ z doktrynÂą scjentologicznÂą – mĂłwi o. Tomasz Franc z krakowskiego oddziaÂłu OIoNRRiS. - DziĂŞki takim zabiegom potencjalny adept zostaje "oswojony" z naukami organizacji. Do tej pory ksi¹¿ki wydane po polsku, wysyÂłane byÂły z zagranicy – dodaje.
Kto pyta nie b³¹dzi - odpowiedz na pytania naszych u¿ytkowników
Polakom organizacja ta kojarzy siĂŞ g³ównie z akcjÂą Humanitarnych Wolontariuszy Scjentologii, zorganizowanÂą w 2006 r. Inicjatywa ta skoĂączyÂła siĂŞ wĂłwczas niepowodzeniem, z zaplanowanego tournee po Polsce, spotkanie udaÂło siĂŞ zorganizowaĂŚ tylko w Warszawie - i jak siĂŞ okazuje - nie do koĂąca legalnie. - Akcja ta miaÂła na celu przekazanie pozytywnego wizerunku organizacji poprzez promocjĂŞ grup dziaÂłajÂących pod jej egidÂą, zwiÂązanych np. z walkÂą z uzaleÂżnieniami - komentuje sprawĂŞ dominikanin. - Po zakoĂączeniu akcji otrzymaliÂśmy zgÂłoszenie o propozycji przeprowadzenia szkoleĂą na temat konfliktĂłw w wydziaÂłach dochodzeniowo-Âśledczych polskiej policji. Na szczĂŞÂście funkcjonariusze nie podjĂŞli wspó³pracy – dodaje o. Tomasz.
Szerokim echem odbiÂła siĂŞ takÂże konwersja na scjentologiĂŞ, osoby ze Âświata polityki, mÂłodej dziaÂłaczki PSL, Hanny Garbalskiej. - DziaÂłaczka zostaÂła audytorem, kimÂś w rodzaju trenera-terapeuty scjentologicznego – komentuje sprawĂŞ o. Franc. Sama zainteresowana, w wywiadzie udzielonym dziennikarzowi Dziennika, powiedziaÂła, Âże tak jak po skoĂączeniu wydziaÂłu filozofii jest siĂŞ filozofem, tak koĂączÂąc kurs scjentologiczny, zostaje siĂŞ scjentologiem. MoÂżna byĂŚ katolikiem i scjentologiem jednoczeÂśnie. DziaÂłaczka nie widzi w tym nic zÂłego.
Oœrodki zajmuj¹ce siê badaniem sekt i NRR nie odnotowa³y na terenie Polski ¿adnych oficjalnych œwi¹tyù Koœcio³a Scjentologicznego. Wyznawcy zbieraj¹ siê jednak na licznych wyk³adach i seminariach w wiêkszych miastach Polski, m.in. w Krakowie, Warszawie, Gdaùsku, czy Lublinie. Z prawnego punktu widzenia spotkania te s¹ nielegalne, poniewa¿ MSWiA nie udzieli³o scjentologom zgody na rejestracjê jako zwi¹zek wyznaniowy. Polscy scjentolodzy dzia³aj¹ równie¿ jako stowarzyszenia i spó³ki, które oferuj¹ m.in. odnowê psychiczn¹, czy psychoterapiê.
Pierwszy kontakt
Pierwszy kontakt z KoÂścioÂłem Scjentologii bywa zró¿nicowany. MoÂże to byĂŚ zagadniĂŞcie na ulicy, otrzymanie ulotki, czy przeglÂądniĂŞcie czasopisma. Celem jest rozbudzenie naszej ciekawoÂści. Scjentologia „obiecujÂąc speÂłnienie ÂżyczeĂą, przedstawia siebie jako rodzaj instytucji doradczej, ewentualnie sugeruje, Âże moÂże ukazaĂŚ drogĂŞ do poprawienia osobistej sytuacji Âżyciowej” – ostrzega serwis psychomanipulacja.pl. DrugÂą metodÂą, moÂże byĂŚ zachĂŞta do wypeÂłnienia bezpÂłatnego testu osobowoÂści nazwanego „Oxford Capacity Test”, na ktĂłrego podstawie wykazuje siĂŞ werbowanemu te strony osobowoÂści, ktĂłre sÂą sÂłabe i ktĂłre wymagajÂą pomocy scjentologicznej.
WedÂług informacji, ktĂłre zawarte zostaÂły w serwisie zajmujÂącym siĂŞ psychomanipulacjÂą, organizacja ta ma na celu stworzenie nowego czÂłowieka. Clear man, czyli jednostka wolna od fizycznych i psychicznych zaburzeĂą, ma funkcjonowaĂŚ w stanie peÂłnej duchowej wolnoÂści. Ze „zwykÂłego czÂłowieka” staniemy siĂŞ wg wyznawcĂłw boskim nadczÂłowiekiem, nieograniczonym czasem ani przestrzeniÂą. PrzywĂłdcy religijni stojÂący na czele ruchu d¹¿¹ do stworzenia nowego Âświata, ktĂłry funkcjonowaĂŚ ma wg scjentologicznych wytycznych. Jak uzasadnia siĂŞ koniecznoœÌ zupeÂłnego panowania tej „religii” nad spoÂłeczeĂąstwem? Otó¿ twierdzÂą oni, Âże w obecnej postaci Âświat skazany jest na zupeÂłnÂą zagÂładĂŞ i tylko scjentologia posiada przepis na drogĂŞ zbawienia.
W Polce nie sÂłychaĂŚ jeszcze drastycznych relacji czÂłonkĂłw KoÂścioÂła. - Do naszych oÂśrodkĂłw zgÂłaszajÂą siĂŞ osoby zarĂłwno po informacjĂŞ na temat samej scjentologii, jak rĂłwnieÂż zaniepokojeni zachowaniem bliskich. PamiĂŞtam sprawĂŞ zwerbowanej w Anglii na emigracji zarobkowej mÂłodej osoby, ktĂłra zaczĂŞÂła wchodziĂŚ w struktury organizacji. Rodzina przede wszystkim zaniepokojona byÂła utratÂą kontaktu z niÂą – komentuje polskÂą sytuacjĂŞ o. Tomasz Franc. A jak wyglÂąda to w USA, gdzie wyznawcĂłw scjentologii jest najwiĂŞcej.
ÂŻycie po scjentologii
Zobrazowaniem wszystkich destrukcyjnych elementĂłw KoÂścioÂła, jest film „ÂŻycie po Scjentologii”, Quentina McDermotta. W dokumencie pokazano fragment nagrania z 1968 r., w ktĂłrym przedstawiona zostaÂła sylwetka zaÂłoÂżyciela organizacji, pisarza sicence fiction, Rona Hubbarda. „Prorok” tÂłumaczy, Âże nazwa scjentologia skÂłada siĂŞ z dwĂłch s³ów: „scjo”, czyli wiedza o wiedzy oraz „logy”, czyli badanie tego procesu. - Scjentologia to po prostu badanie procesu zdobywania wiedzy – tÂłumaczy Hubbard. Film zostaÂł nakrĂŞcony na jachcie, poniewaÂż ze wzglĂŞdu na Ăłwczesne problemy z prawem, pisarz musiaÂł przemieszczaĂŚ siĂŞ z portu do portu.
Do grona ScjentologĂłw jako jedna z pierwszych, do³¹czyÂła Hana Eltringham Whitfield. Za wyjÂątkowe oddanie "prorokowi" zostaÂła mianowana kapitanem dwĂłch statkĂłw, ktĂłrymi przemieszczali siĂŞ wyznawcy pod¹¿ajÂący za "zbawicielem". Whitfield szybko jednak zrezygnowaÂła: – Ludzi wyrzucano tam za burtĂŞ. Mieli zwiÂązane rĂŞce i nogi, zasÂłoniĂŞte oczy. 55-letnie kobiety karano w ten sposĂłb, za niewÂłaÂściwÂą procedurĂŞ oczyszczania umysÂłu podczas audytowania – tak o elementach dyscypliny wprowadzanej przez Hubbarda opowiada pani kapitan. – Ludzie chodzili w Âłachmanach, byli brudni. Zabraniano im kÂąpieli, dostawali jedzenie w wiadrach. Kiedy czÂłowiek to wspomina, nie moÂże sobie wybaczyĂŚ, Âże nic nie powiedziaÂł, nic nie zrobiÂł, ale nikt nie protestowaÂł – dodaje. WedÂług autorĂłw filmu, idee bezwzglĂŞdnej dyscypliny przetrwaÂły ÂśmierĂŚ zaÂłoÂżyciela scjentologii i sÂą kultywowane do dziÂś przez Davida Miscavigne'a, jego nastĂŞpcĂŞ.
Scjentologia mnie nie pociÂągaÂła
- Na poczÂątku scjentologia mnie nie pociÂągaÂła, ale chciaÂłem byĂŚ coraz lepszy - tak o poczÂątkach przynaleÂżnoÂści opowiada Joe Reaiche. ZaleÂży mi na samodoskonaleniu. ZaciekawiÂła mnie ona jako sposĂłb, ktĂłry pozwoliÂłby mi staĂŚ siĂŞ lepszym sportowcem i czÂłowiekiem - dodaje. To obĂłz niewolnikĂłw, bez wÂątpienia. Tam pomiata siĂŞ ludÂźmi – komentuje po chwili.
Poprzez dianetykĂŞ, czyli naukĂŞ o zdrowiu psychicznym, ktĂłrej autorem jest Hubbard, czÂłowiek dba o samorealizacjĂŞ i poprawienie wÂłasnego „ja”. „Jakie byÂłoby twoje Âżycie, gdyby bĂłl, ktĂłry przeÂżywasz nie wpÂływaÂł na twoje zdolnoÂści, uczucia i zachowanie? ByÂłbyÂś sobÂą. MĂłgÂłbyÂś bez przeszkĂłd cieszyĂŚ siĂŞ Âżyciem, miaÂłbyÂś czysty umysÂł. Oto cel dianetyki” - sÂłyszymy w jednym z filmĂłw promujÂących scjentologiĂŞ.
Jednak pobieranie nauk kosztuje. - Nie mówi¹, ¿e oczyszczenie umys³u kosztuje od 35 do 75 tys. dolarów. Bo w³aœnie na tym polega ta technika. Kupujesz ksi¹¿kê za trzy dolary, ale zap³acisz wiêcej za dojœcie do "mostu ca³kowitej wolnoœci" - podkreœla Reaiche. - W sumie wyda³em z ¿on¹ oko³o pó³ miliona dolarów - opowiada by³y scjentolog.
- Koœció³ korzysta z dobroczynnoœci swoich wyznawców, którzy chc¹ coœ zrobiÌ dla siebie i innych - komentuje sprawê Tommy Davis, rzecznik Koœcio³a Scjentologii.
Dobrowolne wiĂŞzienie?
Kiedy którykolwiek ze scjentologów nabiera w¹tpliwoœci i pyta przedstawicieli, np. dlaczego wszystko tyle kosztuje, sk³adany jest na niego donos. Mo¿e on skutkowaÌ wydaleniem z organizacji, b¹dŸ kar¹ w postaci przebywania w oddziale karnym, zwanym rehabilitacyjnym. - Zaprowadzi³o mnie tam si³¹ dwóch potê¿nych mê¿czyzn. Zamknêli mnie w celi bez okien na dwie doby. Robi¹ to, by delikwent och³on¹³ - mówi Hana Eltringham Whitfield.
ZupeÂłnie inne zdanie na temat tego miejsca ma rzecznik KoÂścioÂła Scjentologii: - Rehabilitacja to program zgodny z zasadami naszej wiary. W ten sposĂłb osoby majÂą czas na rozmyÂślanie, odzyskanie siÂł, pokutĂŞ, zamiast ryzykowaĂŚ wydalenie z KoÂścioÂła. Przebywanie tam jest dobrowolne – dodaje. KaÂżde zwÂątpienie w wiarĂŞ, czy sÂłusznoœÌ praktyk scjentologicznych jest niezgodne z umowÂą, ktĂłra podpisywana jest z kaÂżdym czÂłonkiem, na okres miliarda lat.
InnÂą karÂą jest praca fizyczna. - KiedyÂś nie spaÂłam 72 godziny prĂłbujÂąc skÂłoniĂŚ rekruta do wyjazdu na szkolenie poza miastem – opowiada Jordan Anderson. – Kiedy mi siĂŞ nie udaÂło musiaÂłam szorowaĂŚ Âśmietnik szczoteczkÂą do zĂŞbĂłw. SzorowaÂłam go do drugiej nad ranem, nie mogÂłam w to uwierzyĂŚ - dodaje.
Potwierdzeniem zdradzania intymnych szczegó³ów ¿ycia jest wypowiedŸ Anderson, córki by³ych scjentologów, która w wieku 14 lat chcia³a przyst¹piÌ do organizacji. - Z nikim jeszcze nie wspó³¿yjesz, a oni rozwalaj¹ twój œwiat na kawa³ki i pytaj¹ nawet czy uprawia³aœ seks ze zwierzêciem - mówi.
Coraz wiĂŞcej osĂłb skÂłada pozwy przeciw organizacji. – Zarzucam im pogwaÂłcenie prawa pracy, brak wynagrodzenia, wymuszanie aborcji – mĂłwi byÂła czÂłonkini, Claire Headley. Jednak i na to oficjalny przedstawiciel KoÂścioÂła ma odpowiedÂź: - Pracujemy z powodu naszych przekonaĂą religijnych, pragniemy dziaÂłaĂŚ na rzecz naszej religii. Nie spodziewamy siĂŞ wynagrodzenia i nie robimy tego dla pieniĂŞdzy – stwierdza.
http://religia.onet.pl/publicystyka,6/urok-scjentologii,22857,page1.html