Trzej królowie czy trzej magowie? Kim byli "mêdrcy ze wschodu"?mwmedia 06.01.2011 09:22
Kim byli trzej królowie? (fot. Thinkstock)
Powiada siê o nich rozmaicie i – jak widaæ – odmiennie. Ale w ka¿dym z okre¶leñ tkwi ziarno prawdy. Ewangelia wed³ug ¶w. Mateusza powiada, ¿e przybyli do Betlejem „Mêdrcy ze Wschodu", ¿eby z³o¿yæ pok³on Dzieci±tku Jezus, nios±c ze sob± dary: mirrê, kadzid³o i z³oto, jednak nie podaje ich liczby. Tradycja chrze¶cijañska w ka¿dym razie uczyni³a z nich reprezentantów ¶wiata pogañskiego, któremu te¿ objawi³ siê Mesjasz – Odkupiciel ca³ego ¶wiata. St±d nazwa ¶wiêta Trzech Króli, 6 stycznia, zwanego Epifani± czyli w³a¶nie Objawieniem.
Dopiero Orygenes, ¿yj±cy mniej wiêcej w latach 185-252 grecki Ojciec Ko¶cio³a i teolog, urodzony w Aleksandrii (istnia³a tam liczna kolonia grecka), a zmar³y w Tyrze, uzna³, ¿e by³o ich trzech. S±dzi³ tak ze wzglêdu na trzy dary przez nich z³o¿one.
Ale to jeszcze nie przes±dza, kim byli. Dzisiaj mamy k³opoty z ustaleniem ich „zawodów", z powodu zmieniaj±cego siê znaczenia s³ów. Otó¿ greckie s³owo „magos" oznacza³o kap³anów, astrologów lub czarnoksiê¿ników. By³y to wiêc pojêcia bliskoznaczne. Magowie bowiem zajmowali siê sztuk± medyczn± i astronomi±, a w religii perskiej pe³nili urzêdy kap³añskie. Okre¶lenie ¶w. Mateusza „Mêdrcy" u¿yte zosta³o w znaczeniu: „uczeni". Rzeczywi¶cie, ówcze¶ni magowie, ze wzglêdu na to czym siê zajmowali i posiadan± przez nich wiedzê, byli zarazem mêdrcami, czyli uczonymi swoich czasów. Zgodnie te¿ przyjmowano, ¿e przywêdrowali ze Wschodu (ówczesnej Persji, a mo¿e Mezopotamii?).
Dopiero w VI w. Cezary z Arles (ok. 470-543), kaznodzieja i arcybiskup Arles w dzisiejszej po³udniowej Francji (stanowisko to piastowa³ w latach 502-542) zacz±³ twierdziæ, ¿e byli to królowie. Dlaczego? Otó¿ w czasach Jezusa bardzo czêsto owi wspomniani magowie czy kap³ani, byli zarazem ksi±¿êtami. Od ksiêcia do króla to ju¿ tylko jeden krok.
A w X w. otrzymali imiona: Kasper (Kacper), Melchior i Baltazar. Prawdopodobnie dlatego wybór pad³ na te imiona, poniewa¿ we wczesnym ¶redniowieczu czczono ich jako Trzech Królów z Kolonii, gdy¿ w tamtejszej katedrze mia³y znajdowaæ siê ich relikwie, za¶ objawem ich kultu w Niemczech by³o umieszczanie na domach napisu C.M.B., co znaczy „Christus mansionem benedicat" – „Niech Chrystus b³ogos³awi ten dom". Pó¼niej za¶ litera C zosta³a w sposób naturalny zast±piona przez literê K, a wreszcie pod litery K, M, B, podstawiono konkretne (acz wymy¶lone) imiona owych domniemanych monarchów.
Wreszcie w XV w. zaczêto uwa¿aæ, ¿e nie wszyscy przybyli ze Wschodu, lecz pochodzili z trzech kontynentów: Azji, Afryki i Europy, przy czym Kasper uwa¿any jest za Murzyna, acz nie jest jasne który z dwu pozosta³ych mia³ byæ reprezentantem Azji, a który Europy (prawdopodobnie Melchior symbolizowa³ Azjê, za¶ Baltazar Europê). Nawiasem mówi±c nie mogli wiêc podró¿owaæ razem ze Wschodu, no bo ka¿dy przybywa³ ze swoich stron, a co najwy¿ej mogli siê spotkaæ dopiero u bram Betlejem i dopiero stamt±d przej¶æ wspólnie do stajenki. Pod³o¿ono równie¿ symbolikê pod ich dary. Kasper mia³ Dzieci±tku Jezus ofiarowaæ kadzid³o, jako symbol bosko¶ci, Melchior – z³oto, jako symbol w³adzy królewskiej, za¶ Baltazar – mirrê, jako zapowied¼ mêczeñskiej ¶mierci.
1/2
...
http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,title,Trzej-krolowie-czy-trzej-magowie-Kim-byli-medrcy-ze-wschodu,wid,13009564,wiadomosc.html