Tagi: cud, prawos³awie, Rosja
W kolejce po uzdrowienie
Kathy Lally | The Washington Post | 28 Listopad 2011 | Komentarze (0)
Minus 12 stopni nie odstraszy³o tysiêcy wiernych, którzy stanêli w czterokilometrowej kolejce na ulicach Moskwy. Chcieli choæ przez chwilê zobaczyæ fragment przepaski biodrowej, która wedle przekazów nale¿a³a do Maryi, matki Jezusa.
Wierni stali przed katedr± Zbawiciela, gdzie w szkatu³ce ze szklanym wieczkiem znalaz³ siê fragment przepaski biodrowej z wielb³±dziej we³ny. Sam fakt, ¿e relikwia znalaz³a siê w Moskwie, mo¿na uznaæ za cud – w¶ród wiernych powszechne jest jednak równie¿ przekonanie, ¿e przedmiot ten ma moc uzdrawiania kobiet i przywracania im p³odno¶ci.
Do³±cz do nas na Facebooku
Osoby, które znajdowa³y siê na pocz±tku kolejki, sta³y od ponad 20 godzin, czekaj±c na mo¿liwo¶æ przej¶cia szybkim krokiem obok relikwiarza i dotkniêcia go z wielk± czci±. Wszyscy w tym gronie u¶miechali siê, sprawiaj±c wra¿enie, ¿e przez ca³e ¿ycie czekali na tê chwilê – i ¿e dar cierpliwo¶ci jest cnot±.
– Matka Bo¿a nosi³a tê przepaskê, kiedy by³a w b³ogos³awionym stanie. Ta relikwia ma moc, która pozwala kobietom zaj¶æ w ci±¿ê – i uzdrawia nas z naszych chorób – t³umaczy³a Jewgienija Leskowa, która stanê³a w kolejce krótko po pó³nocy we wtorek i mia³a widoki na wej¶cie do katedry w ¶rodê, przed 8 rano.
Kto pyta nie b³±dzi - odpowiedz na pytania naszych u¿ytkowników
Czczona przede wszystkim przez kobiety przepaska nale¿y do jednego z klasztorów na Górze Athos, gdzie wstêp maj± jedynie mê¿czy¼ni. Zanim trafi³a do Rosji, od wieków przechowywana by³a na pó³wyspie Chalkidiki. Na krótko zosta³a wyeksponowana w Petersburgu i kilku innych miastach: w Moskwie, gdzie pokazywana jest przez tydzieñ, ma szanse j± zobaczyæ milion osób.
W kolejce choæ przewa¿aj± kobiety, mo¿na w niej spotkaæ równie¿ mê¿czyzn. Równolegle utworzono krótsz± kolejkê dla osób niepe³nosprawnych i dzieci do pi±tego roku ¿ycia, którym mo¿e towarzyszyæ jedna osoba doros³a. Ewelina Chaczaturian mocno trzyma swojego niespe³na czteroletniego wnuka Saveli, otulonego we³nian± chust±, popo³udniu mróz wynosi blisko piêæ stopni. – Naszemu sokolikowi bardzo czêsto zdarzaj± siê ataki kaszlu – t³umaczy. – Chcieliby¶my, ¿eby dotkn±³ przepaski i ozdrowia³.
Rok temu mama ch³opca poroni³a. – Marzymy o tym, ¿eby jego mama mia³a drugie dziecko – dodaje Ewelina Chaczaturian.
W³adze miasta skierowa³y blisko 14 tysiêcy funkcjonariuszy do utrzymywania porz±dku. Spora ich czê¶æ zosta³a ¶ci±gniêta spoza Moskwy. Ich zadaniem jest utrzymywanie wiernych na ogrodzonych „placykach”, mieszcz±cych ok. dwustu osób i ci±gn±cych siê na nadbrze¿u rzeki Moskwy. Ilekroæ odrzwia katedry otwieraj± siê, by wpu¶ciæ wiernych, wszystkie grupy przemieszczaj± siê biegiem na kolejny „placyk”, po czym czekaj± dalej.
– Bieganie jest dobre, pozwala nam siê ogrzaæ – u¶miecha siê blisko 50-letnia Gala. Cz³onkowie jej grupy chêtnie dziel± siê spostrze¿eniami, ale nie zamierzaj± ujawniaæ swoich nazwisk. Gala zwierza siê nam, ¿e ma nadziejê na ³askê macierzyñstwa.
– Jestem zabobonna – t³umaczy swoj± pow¶ci±gliwo¶æ 25-letnia Ania. – Je¶li naprawdê o czym¶ marzysz, nie powiniene¶ o tym mówiæ.
Gala podkre¶la niezwyk³± ¿yczliwo¶æ i otwarto¶æ policjantów – w Rosji, gdzie ludzie zwykle czuj± siê zastraszeni przez sam± obecno¶æ umundurowanych funkcjonariuszy, ju¿ to mo¿na uznaæ za cud.
Wzd³u¿ gigantycznej kolejki rozmieszczono 133 autobusy, stoj±ce z w³±czonymi silnikami, tak, ¿eby pielgrzymi mogli przysi±¶æ w nich i rozgrzaæ siê przez kilka minut. Wzd³u¿ chodnika ustawiono a¿ 440 przeno¶nych toalet, obok – kioski, gdzie mo¿na kupiæ kawê i ciep³± bu³kê. Rano bezp³atnie rozdawana jest herbata.
Grupa osób, które czekaj± na wej¶cie do katedry 17 godzin zapewnia nas, ¿e cierpliwo¶æ, na jak± musieli siê zdobyæ, jest jedn± z prób zes³anych im przez Boga – za jego spraw± uda³o im zachowaæ spokój.
– Chcia³abym otrzymaæ b³ogos³awieñstwo dla moich dzieci – mówi czekaj±ca na mrozie Jelena ¯iwkowiæ. – To, ¿e tu czekamy, to nasze wyznanie wiary.
Mówi to oparta o autobus, w którym odbija siê zachodz±ce s³oñce i fragment gigantycznego pomnika Piotra I. Kobiety w kolejce miarowo poruszaj± palcami w walonkach, staraj±c siê ich nie odmroziæ.
– Wszystkie mamy córki – t³umaczy 37-letnia Leskowa. – I chcemy siê za nie pomodliæ.
U wyj¶cia z katedry spotykamy 32-letniego Aleksieja Bogdanowa, na co dzieñ handluj±cego czê¶ciami samochodowymi, który czeka na ¿onê. Jak mówi, w chwili, kiedy dotkn±³ relikwiarza, ³zy same nap³ynê³y mu do oczu. – ¯yli¶my tu bez wiary przez ponad 70 lat – t³umaczy. – I dzi¶ j± odnajdujemy
http://religia.onet.pl/publicystyka,6/w-kolejce-po-uzdrowienie,23217,page1.html