Daniel Tammet - Geniusz PamiêciDwudziestokilkuletni Daniel Tammet z Londynu posiada genialne, ponad naturalne zdolno¶ci rachunkowe. Potrafi on wymieniæ z pamiêci do dwudziestu dwóch tysiêcy piêciuset miejsc po przecinku ludolfiny niewymiernej liczby Pi, rozpoznawaæ liczby pierwsze czy zapamiêtywaæ po³o¿enie piêciuset kart w kasynie. Jest równie¿ w stanie nauczyæ siê w tydzieñ nowego jêzyka. Na ca³ym ¶wiecie ¿yje oko³o stu podobnie uzdolnionych ludzi, których w minionych wiekach czêsto nazywano genialnymi g³upcami. W wiêkszo¶ci przypadków talent rachunkowy ³±czy siê z autyzmem - jak choæby u bohatera nagrodzonego czterema Oscarami filmu "Rain Man" Barry'ego Levinsona. Tymczasem Daniel doskonale radzi sobie w codziennym ¶wiecie pracuj±c m.in. jako prywatny nauczyciel. Ch³opak bez trudu wyja¶nia tak¿e, co dzieje siê w jego umy¶le podczas niesamowitych seansów matematycznych. Zg³êbienie przypadku Tammeta jest wielk± szans± dla nauki pozwalaj±c± okre¶liæ fenomen ludzkiej inteligencji.
Daniel Tammet zosta³ poproszony o obliczenie pewnej liczby. Drugi mê¿czyzna mia³ kalkulator na którym obliczy³ wynik, a nastêpnie prosi³ Daniela o wynik dzia³ania. Daniel nie widzia³ kalkulatora. Najpierw poprosi³ daniela aby pomno¿y³ 37 przez siebie 4 razy. Daniel odpowiedzia³ "milion, osiemset siedemdziesi±t cztery tysi±ce sto sze¶ædziesi±t jeden." Jest to zdumiewaj±ce poniewa¿ Daniel poda³ poprawny wynik, bez u¿ycia kalkulatora. Na wypadek gdyby kto¶ powiedzia³, ¿e mo¿e zna czê¶æ wyników na pamiêæ przeprowadzono kolejny test. Daniel zosta³ poproszony aby podzieli³ 13 przez 97. Po chwili zastanowienia odpowiedzia³ poprawnym wynikiem, stwierdzi³ tak¿e i¿ potrafi podaæ wynik do stu miejsc po przecinku. Kalkulator mia³ ograniczone mo¿liwo¶ci wiêc sprawdzono za pomoc± komputera do 32 miejsca po przecinku jaki jest wynik, Daniel bezb³êdnie poda³ wszystkie cyfry.
Daniel zosta³ zapytany przez dziennikarza; "Kiedy uk³adasz palce w ró¿ne kszta³ty, co siê wtedy dzieje?" na co Daniel odpowiedzia³; "Widzê liczby ale nie same cyfry, to dziwne tylko obrazy, kszta³ty i wzorki. Co¶ jak kwadrat, jak widok kropli wody, fale, co¶ co odbija kszta³ty, co¶ przez co mo¿na spojrzeæ prawie metaliczne, co¶ jak bañka na pó³ chmura, na pó³ b³ysk."
Wydaje siê to byæ niedorzeczne, ale je¶li to prawda to jego mózg jest wstanie wykonywaæ dzia³ania matematyczne nad którymi Daniel w ogóle nie musi siê zastanawiaæ. Wydaje siê, ¿e wykonuje co¶ magicznego. Daniel tak¿e zna 9 jêzyków i twierdzi i¿ móg³by nauczyæ siê nowego w ci±gu tygodnia.
Daniel tak¿e jest prywatnym nauczycielem, wyrazi³ zgodê na poddanie siê naukowym testom aby sprawdziæ czy nie blefuje. Daniel zosta³ poddany testowi aby podaæ 22500 miejsc dziesiêtnych liczby PI. Na ¿ywo i za pomoc± grupy ludzi, którzy sprawdzali wynik Daniel poda³ poprawnie 22500 liczb po przecinku to fenomenalne.
Daniel tak¿e opowiada³, ¿e wykonuje swoje obliczenia od czwartego roku ¿ycia, jako ma³y mia³ ostry atak, orzeczono ¿e to epilepsja, od tego momentu zacz±³ widzieæ obrazy, które tworzy³y siê w jego g³owie. Intuicyjnie zacz±³ tak¿e dostrzegaæ regularno¶ci po¶ród liczb. Na ¶wiecie jest tylko garstka osób, które potrafi± tak zapamiêtywaæ liczby. Uczeni nazywaj± ich Savantami osoba z jednej strony upo¶ledzona (autystyczna), z drugiej posiadaj±ca zdolno¶ci w stopniu genialnym.
Daniel tak¿e zosta³ poddany serii testom w Centrum Badania Mózgu w San Diego gdzie zda³ testy pozytywnie, testy jasno wykaza³y i¿ Daniel za pomocom obrazów i emocji rozró¿nia liczby. Jego niesamowite zdolno¶ci zosta³y jeszcze raz poddane próbie. Daniel polecia³ na Islandiê mia³ tydzieñ na nauczenie siê nowego jêzyka, a nastêpnie wyst±pi³ na ¿ywo w Islandzkiej telewizji. Podczas rozmowy z dziennikarzami Daniel znów wywo³a³ zdumienie, potrafi³ mówiæ i rozumia³ wszystko po Islandzku.
Daniel bez w±tpienia jest kim¶ wyj±tkowym, ma genialne zdolno¶ci. Takie zdolno¶ci jakie posiada Daniel s± rzadkie. ¦wiatowy autorytet w tej dziedzinie Dr. Darold Treffert, wed³ug niego zdolno¶ci daniela s± ogromne i by³yby nadzwyczajne gdyby wyst±pi³y u kogo¶ z nas. Zarazem Daniel ma cudowne szczê¶cie. W sposób w jaki Daniel potrafi opisaæ swój wewnêtrzny ¶wiat, daje mo¿liwo¶æ uczonym wejrzenia w pracê jego mózgu czego wcze¶niej nie mieli. Mo¿emy sobie zadaæ pytanie, czy w ka¿dym z nas drzemie ukryta zdolno¶æ? Czy s± zdolni do tego tacy zwykli ludzie? Sami powinni¶my poszukaæ na odpowiedzi i i¶æ swoj± drog± pasji.
http://niezwykli.pl.tl