Zastosowanie moczu ludzkiego jako nawozu w ogrodzie
Mocz w ogrodzie ekologicznym mo¿e pe³niæ wiele funkcji. Jedn± z najwa¿niejszych jest jego warto¶æ nawozowa. To w moczu zawarta jest wiêkszo¶æ biogenów (pierwiastków potrzebnych ro¶linom, które s± pobieranych z gleby w najwiêkszych ilo¶ciach) wydzielanych przez cz³owieka.
Wykorzystanie moczu w Afryce¦rednio jeden cz³owiek dziennie w moczu wydala:
* 8-11 g azotu
* 2 g fosforu
* 2 g potasu
Mocz zawiera równie¿ spor± ilo¶æ wapnia (2g) oraz du¿± ilo¶æ innych mikro i makroelementów. Mocz jest bogatym w azot nawozem wielosk³adnikowym.
Przyk³adowo nawóz p³ynny marki Florvit Eko uniwersalny zawiera w 1 kg:
* 50g azotu
* 14,1 g potasu
* 16,6 g fosforu
Cena 1,5 kg opakowania tego "ekologicznego" nawozu to 8,20 z³. Zatem je¶li przez 7 dni bêdziemy sikami podlewaæ nasz ogród mo¿emy zaoszczêdziæ tê sumê pieniêdzy. Zamiast zanieczyszczaæ wodê pitn±, obci±¿aæ ¶rodowisko i oczyszczalnie ¶cieków mo¿emy tê wodê u¿yæ do rozcieñczania moczu - bêdziemy podlewaæ i nawoziæ ogród zarazem. Takie rozwi±zanie jest du¿o bardziej "ekologiczne" ni¿ nawet ¶wietnie reklamowany "ekologiczny" nawóz komercyjny. Wykorzystanie moczu w ogrodzie stanowi zatem do¶æ prost± i ³atw± do zastosowania alternatywê dla toalety kompostowej.
Jak stosowaæ mocz?
Najlepiej rozcieñczony. Na jedn± czê¶æ moczu nale¿y dawaæ od 5 do 10 czê¶ci wody. Taka mikstura jest dobra do podlewania warzyw, ro¶lin ozdobnych i trawnika. Drzewka (równie¿ te owocowe) mo¿na podlewaæ bezpo¶rednio, pod pieñ lub na ziemiê pod drzewkiem.
Dawkowanie:
Na 1 ha przeciêtnego sadu nawozi siê azotem w ilo¶ci 100-200 kg (¶rednio) na rok. Na 1 m2 ogrodu przek³ada siê to zatem na dawkê 10-20 g azotu na m2. Dobrze jest roz³o¿yæ ca³± ilo¶æ nawozu na kilka dawek.
W praktyce je¶li rozcieñczamy mocz w stosunku 1:5 to dziennie mo¿emy wyprodukowaæ oko³o 7,5 - 10 litrów nawozu. Je¶li podlejemy takim roztworem tylko 1 m2 to mo¿emy trochê przesadziæ - czê¶æ azotu zostanie wymyta. Dlatego lepiej jest podlaæ nim 5 m2. Wtedy jednorazowa dawka na m2 bêdzie wynosi³a oko³o 2g azotu, czyli nie za du¿o. Je¶li nawo¿enie bêdziemy powtarzaæ w odstêpie 2 tygodni mo¿emy dostarczyæ danemu fragmentowi sadu dostarczyæ oko³o 20 g azotu na m2. Nawo¿enie nawozami azotowymi (czyli np. moczem lub obornikiem) drzew i krzewów owocowych powinni¶my zakoñczyæ pod koniec lipca by nie pobudzaæ nadmiernie wzrostu wegetatywnego drzew i krzewów pó¼no w sezonie. Je¶li by¶my dalej kontynuowali nawo¿enie mo¿emy sprawiæ, ¿e czê¶æ nowych ga³êzi nie zd±¿y zdrewnieæ przed zim± i stanie siê podatne na uszkodzenia mrozowe. Od sierpnia mo¿na przeznaczaæ p³ynne z³oto na trawniki, grz±dki z warzywami czy ¿ywokostem.
Mocz 4 osobowej rodziny w sezonie wegetacyjnym w zupe³no¶ci wystarczy do nawo¿enia 400 - 800m ogrodu. Je¶li dodatkowo posadzimy w ogrodzie ro¶liny wi±¿±ce azot nie bêdziemy musieli siê ju¿ wiêcej martwiæ (i kupowaæ) o nawozy azotowe. Idealnie zatem wykorzystanie moczu wpisuje siê w koncepcjê samowystarczalnego, przydomowego le¶nego ogrodu.
Jak aplikowaæ mocz?
Sprawa jest naj³atwiejsza w przypadku mê¿czyzn. Wystarczy butelka z odpowiednio grubym lejkiem. Najlepsze s± plastikowe butelki po 5 l wodzie mineralnej. Po u¿yciu mo¿na j± odstawiæ w jakie¶ ustronne miejsce w toalecie.
Sam mieszkaj±c przez d³u¿szy czas w domku jednorodzinnym z ogrodem ustawia³em butelkê w toalecie. Zwykle wieczorem gdy by³a ju¿ pe³na po prostu szed³em do ogrodu i opró¿nia³em zawarto¶æ. Nie raz zdarzy³o mi siê wylaæ zawarto¶æ bezpo¶rednio na trawnik staraj±c siê "podlaæ" kilkana¶cie m2. Trawnik w miejscu w którym takie praktyki wykonywa³em by³ niesamowicie zielony i odporniejszy na suszê.
Istnieje mo¿liwo¶æ stosowania moczu w formie nawo¿enia dolistnego. Osobi¶cie rozcieñcza³em wtedy mocz z wod± w proporcjach 1:15. Efekty s± (jak zwykle w przypadku nawo¿enia dolistnego) bardzo szybkie i w moim przypadku by³y bardzo dobre. Po 4 bezdeszczowych dniach od aplikacji na warzywa li¶ciowe i zio³a nie wykrywa siê ¿adnego zapachu czy smaku nawet bez mycia tych produktów. Okres karencji dla komercyjnego u¿ycia jest jednak chyba trochê d³u¿szy;)
Od czego zale¿y sk³ad moczu?
Zawarto¶æ sk³adników nawozowych w moczu zale¿y przede wszystkim od naszej diety - im wiêcej w niej bia³ka tym wiêcej mocznika (a zatem azotu) bêdzie posiada³ nasz mocz. Je¶li nasza dieta bogata jest w produkty takie jak orzechy, pe³ne ziarna zbó¿, nasiona, ryby, miêso, jajka nasz mocz bêdzie bogatszy w fosfor. W przypadku przyjmowania leków typu antybiotyki nie powinni¶my siê obawiaæ, ¿e pojawi± siê one w naszych warzywach czy owocach. By mieæ dodatkow± pewno¶æ najlepiej nie u¿ywaæ moczu do nawo¿enia dolistnego w czasie choroby a aplikowaæ go bezpo¶rednio na glebê.
Kwestie na które trzeba zwróciæ uwagê:
Mocz zdrowego cz³owieka jest sterylny. W klimacie umiarkowanym nie ma ¿adnych chorób przenoszonych poprzez kontakt z moczem. Je¶li przyjmujemy leki typu antybiotyki nie powinni¶my siê obawiaæ, ¿e pojawi± siê one w naszych warzywach czy owocach.
Moczu lepiej nie przechowywaæ d³ugo, bo zaczyna ¶mierdzieæ - to oznaka ulatniania siê amoniaku czyli strat azotu. Zu¿yæ go jest najlepiej w ciagu 24 godzin.
W przypadku choroby dróg moczowych, przyjmowania antybiotyków lub menstruacji lepiej nie stosowaæ moczu do nawo¿enia dolistnego. Du¿o bezpieczniej i higieniczniej u¿yæ jest go wtedy do podlewania drzew i krzewów owocowych lub innych ro¶lin, których jadalne czê¶ci nie maj± bezpo¶redniej styczno¶ci z ziemi±.
Ostatecznie nie ma co panikowaæ - to nie s± toksyczne ¶cieki tylko zwyk³e siki
Wojciech Majda,
Polski Instytut Permakultury
¯ród³o:
Piêknogród
http://www.sm.fki.pl/index.php?nr=zastosowanie-moczu-w-ogordzie