greta
Gość
|
 |
« : Wrzesień 06, 2011, 13:48:42 » |
|
Objawienia, których ba³ siê Koœció³ 10 maja, 10:11 Piotr Cielebiaœ / Onet.pl Onet.pl Objawienia, których ba³ siê Koœció³
SpoÂśrĂłd kilkudziesiĂŞciu objawieĂą maryjnych, ktĂłre miaÂły miejsce w wieku XX KoÂśció³ pozytywnie rozpatrzyÂł zaledwie garstkĂŞ. Inne, niezwykle intrygujÂące i ciekawe, stanowczo potĂŞpiÂł lub umieÂściÂł na dÂługiej liÂście oczekiwania na oficjalnÂą aprobatĂŞ Stolicy Apostolskiej. Dlaczego nie uznano niektĂłrych z objawieĂą, mimo iÂż swÂą skalÂą byÂłyby one w stanie przekonaĂŚ niejednego ateistĂŞ o ingerencji boskich siÂł? Czy KoÂśció³ baÂł siĂŞ zawartych w nich „demonicznych” treÂści, ktĂłre inspirowane byÂły przez krĂŞgi piekielne?
Szatan w ÂświĂŞtej skĂłrze
Pewnego dnia w 1947 roku Madonna z sercem przebitym noÂżem ukazaÂła siĂŞ maÂłej Annie Federici we wsi Gimigliano na poÂłudniu WÂłoch. Rok póŸniej ludzie gromadzÂący siĂŞ wokó³ dziewczynki, ktĂłra jako jedyna rozmawiaÂła z MaryjÂą zaobserwowali rzekomy „cud wstajÂącego sÂłoĂąca”, ktĂłry byÂł wynagrodzeniem za ich caÂłonocnÂą modlitwĂŞ. KoÂśció³ jednak potĂŞpiÂł te objawienia.
REKLAMA
Jeszcze dziwniejsza rzecz miaÂła miejsce w 1949 roku w bawarskim Heroldsbach, gdzie siedem mÂłodych wizjonerek ujrzaÂło widniejÂący nad drzewem napis „IHS”, po ktĂłrym ukazaÂła siĂŞ modlÂąca Matka Boska. OprĂłcz niej na ÂświĂŞtej gĂłrze, gdzie dochodziÂło do objawieĂą, ukazywaÂły siĂŞ rzesze anio³ów i ÂświĂŞtych, a zebrani ludzie obserwowali cud sÂłoneczny przypominajÂący ten znany z Fatimy. KoÂśció³ z niewiadomych powodĂłw postanowiÂł jednak zatuszowaĂŚ caÂła sprawĂŞ, a gdy rodzice dziewczÂąt uparcie trwali na stanowisku, iÂż ich dzieci mĂłwiÂą prawdĂŞ, obÂłoÂżono ich ekskomunikÂą. Tylko dlaczego?
Lista nierozstrzygniêtych lub potêpionych objawieù maryjnych jest niezwykle d³uga. W samym XX wieku dosz³o do co najmniej kilkudziesiêciu przypadków, w których Koœció³ wstrzyma³ siê od oficjalnych komentarzy lub otwarcie potêpi³ wizjonerów. Wœród nich znajduj¹ siê tak¿e jedne z najbardziej znanych cudów ostatniego wieku, jak Garabandal czy Medjugorje, które nadal czekaj¹ na oficjalny werdykt. Inne, po negatywnym ustosunkowaniu siê w³adz koœcielnych, zosta³y ca³kowicie zapomniane.
Dlaczego KoÂśció³ byÂł tak sceptyczny w stosunku do objawieĂą, ktĂłre miaÂły tak spektakularny charakter i mogÂły staĂŚ siĂŞ rĂłwnie sÂławne, co Fatima i Lourdes? W 1978 roku Kongregacja Nauki i Wiary wydaÂła specjalne rozporzÂądzenie dotyczÂące akceptacji cudĂłw, ktĂłre wymienia specjalne kryteria kwalifikacyjne. Zwykle z gruntu potĂŞpiane sÂą objawienia, ktĂłrych treœÌ przeczy nauce KoÂścioÂła albo takie, w ktĂłrych wizjoner popeÂłnia grzechy Âśmiertelne, jest osobÂą niezrĂłwnowaÂżonÂą psychicznie albo czerpie ze swych objawieĂą zyski. W rzeczywistoÂści jednak hierarchowie, od ktĂłrych zaleÂży akceptacja objawieĂą podchodzÂą niezwykle ostroÂżnie nawet do przypadkĂłw, w ktĂłrych interwencja siÂł nadprzyrodzonych zdawaÂła siĂŞ nie budziĂŚ wÂątpliwoÂści…
Problematyczni biskupi i inne sprawy
WÂśrĂłd XX-wiecznych objawieĂą maryjnych znajdujÂą siĂŞ takÂże takie przypadki, o ktĂłrych dziÂś juÂż maÂło kto pamiĂŞta, choĂŚ swÂą skalÂą i zakresem manifestacji cudownych zjawisk dorĂłwnywaÂły one sÂłynnym wydarzeniom fatimskim z 1917 roku. NajsÂłynniejsze z nich miaÂło miejsce w hiszpaĂąskiej wiosce Garabandal i obejmowaÂło szereg wizji czterech dziewczynek, ktĂłre w czasie pierwszego spotkania z MaryjÂą w 1960 roku… kradÂły jabÂłka. PoniewaÂż byÂł to grzech, wielu hierarchĂłw zdecydowaÂło siĂŞ zaprzeczyĂŚ prawdziwoÂści cudu. PojawiÂło siĂŞ takÂże wiele krytycznych uwag i komentarzy, stwierdzajÂących m.in. Âże dzieci przedstawiaÂły widziane postaci w karykaturalny sposĂłb, podajÂąc teÂż niekiedy sprzeczne relacje. NiektĂłrzy kapÂłani orzekali, Âże domniemany cud, ktĂłry swym przebiegiem przypominaÂł nieco wydarzenia z Fatimy, byÂł diabelskÂą prĂłbÂą jej skopiowania. Niemniej jednak historia Garabandal wypeÂłniona byÂła ró¿nego rodzaju cudownymi wydarzeniami, z ktĂłrych najbardziej znana jest materializacja hostii na jĂŞzyku jednej z wizjonerek (co udaÂło siĂŞ uchwyciĂŚ na fotografii). Watykan nie potĂŞpiÂł tych wydarzeĂą, ale rĂłwnieÂż oficjalnie ich nie skomentowaÂł, powoÂłujÂąc specjalnÂą komisjĂŞ do zbadania zjawiska dopiero w 2010 roku.
Istnieje jednak caÂła masa innych przypadkĂłw, w ktĂłrych nie udaÂło siĂŞ dojœÌ do okreÂślonych wnioskĂłw. Najbardziej dziwaczny i problematyczny charakter miaÂła fala objawieĂą maryjnych, ktĂłra przetaczaÂła siĂŞ przez AfrykĂŞ w latach 80. i 90. W 1987 r. tÂłum ludzi miaÂł widzieĂŚ MaryjĂŞ we wsi Mulevala w Mozambiku. Negatywnie rozpatrzono przypadek, ktĂłry miaÂł miejsce rok wczeÂśniej, w kameruĂąskiej wsi Nsimalen. WedÂług relacji, w rocznicĂŞ pierwszego objawienia fatimskiego nad miejscowÂą kaplicÂą ukazaĂŚ miaÂła siĂŞ jasna zjawa Matki Boskiej, czego Âświadkami byÂło siedmioro dzieci spotykajÂących domniemanÂą MaryjĂŞ przez 9 dni. ChoĂŚ w Nsimalen doszÂło do dwĂłch rzekomo cudownych uzdrowieĂą, KoÂśció³ nie daÂł siĂŞ przekonaĂŚ co do ich wartoÂści. Na przeÂłomie maja i kwietnia 2011 roku donoszono z kolei o cudzie, ktĂłrego Âświadkiem byÂł tÂłum ludzi w AbidÂżanie – byÂłej stolicy WybrzeÂża KoÂści SÂłoniowej. WedÂług umieszczonych w Internecie relacji, pojawienie siĂŞ Âświetlistej postaci udaÂło siĂŞ zarejestrowaĂŚ przy pomocy kamer z telefonĂłw komĂłrkowych.
Fatima, Medjugorie, Garabandal - czytaj w Strefie Tajemnic Autor: Piotr CielebiaÂś ÂŹrĂłdÂło: Onet.pl
|