Mury obronne, wieÂże, baszty - na Wawelu rusza nowa trasa turystyczna [zdjĂŞcia]Od 16 maja moÂżna spacerowaĂŚ nowÂą trasÂą plenerowÂą zatytuÂłowanÂą "Dzieje wzgĂłrza wawelskiego - budowle i obrona".Wawel - 7 cudĂłw [nominacja]
Zainteresowani bĂŞdÂą mogli poznaĂŚ historiĂŞ kompleksu wawelskiego od nieznanej wczeÂśniej strony - wyznaczona trasa przybliÂży zwiedzajÂącym dawny obraz zabudowy, ktĂłra niestety dzisiaj juÂż nie istnieje. Wawel pojmowany dzisiaj jako jeden z najwaÂżniejszych kulturalnych zabytkĂłw Polski w oczach turystĂłw stanie siĂŞ nie tylko siedzibÂą krĂłlĂłw, ale takÂże wspaniale bronionÂą fortecÂą.
Trasa (w duÂżym uproszczeniu) zaczyna siĂŞ przy makiecie przedstawiajÂącej zabudowĂŞ XVIII-wiecznego Wawelu, nastĂŞpnie biegnie przez dziedziniec arkadowy zamku, dziedziniec Batorego, gdzie dawniej mieÂściÂła siĂŞ murowana ÂłaÂźnia krĂłlewska. Kolejne punkty na naszej mapie to Brama WazĂłw, Brama Herbowa, wieÂża ZÂłodziejska, a swoistym zwieĂączeniem jest Baszta Sandomierska, ktĂłrej niewÂątpliwe plusy to przepiĂŞkne widoki i arcyciekawa historia.
Planowany czas zwiedzania ca³oœci to ok. 1,5 godz. Zalet¹ ca³ej trasy s¹ przepiêkne widoki, które przy ³adnej pogodzie zapieraj¹ dech w piersiach. Warto zadbaÌ o wygodne obuwie o niezbyt p³askiej podeszwie, ale te¿ bez obcasów - kocie ³by i bol¹ce stopy mog¹ popsuÌ przyjemnoœÌ ze zwiedzania. Tak¿e wychodzenie po 137 stopniach, aby dostaÌ siê na najwy¿sze kondygnacje Baszty, w szpilkach nie jest dobrym pomys³em.
Trasa "Dzieje wzgĂłrza wawelskiego - budowle i obrona" czynna jest codziennie od maja do wrzeÂśnia, ale tylko w dni bezdeszczowe; przewodnik zabiera ze sobÂą grupy maksymalnie 20-osobowe. Bilety do nabycia w kasach: normalny 18 zÂł, ulgowy 10 zÂł (dzieci do lat 7 wchodzÂą za darmo). Warto pamiĂŞtaĂŚ, Âże nie ma dnia wolnego wstĂŞpu. MoÂżna zwiedzaĂŚ takÂże samÂą BasztĂŞ SandomierskÂą - cena biletu to 4 zÂł, moÂżna je nabyĂŚ w automacie przy wejÂściu do Baszty.

Serdecznie zapraszam do mojego ukochanego miasta ,a takÂże na "Noc muzeĂłw " z piÂątku na sobotĂŞ 20-21 maja


Baszta Sandomierska