Czy Sfinks na pewno byÂł lwem?
W otoczeniu Ozyrysa nie spotykamy lwa, spotykamy natomiast szakala i s¹dzê, ¿e tak¹ w³aœnie postaÌ mia³ Sfinks-Anubis, stra¿nik bogów (lub Upuaut - ten, który otwiera drogi). Œwiadczy te¿ o tym wizerunek le¿¹cej postaci zwierzêcia, którego cia³o jest d³ugie, szczup³e, nie za wysokie z wyci¹gniêtymi prosto ³apami. Koty le¿¹c na brzuchu uk³adaj¹ siê inaczej i raczej nie przyjmuj¹ takiej psiej pozycji. Taka pozycja u psa jest bardzo czêsta i wyra¿a gotowoœÌ do natychmiastowego dzia³ania.
GÂłowa szakala w stosunku do ciaÂła jest smuklejsza niÂż gÂłowa lwa i wyÂższa. StÂąd, byĂŚ moÂże, wyrzeÂźbiona ludzka gÂłowa jest tak nieproporcjonalna w stosunku do caÂłoÂści, bo wyrzeÂźbiono jÂą z szyi szakala (byĂŚ moÂże Sfinks ulegÂł uszkodzenie w czasie wielkiego trzĂŞsienia ziemi). Gdzie spoglÂąda Sfinks w nowym, zmodyfikowanym poÂłoÂżeniu? W ogĂłlnym kierunku patrzy w swoje gwiazdy - w Syriusza (Sotis) i Procjona w gwiazdozbiorach obu psĂłw - wielkiego i maÂłego podczas ich wschodu. Syriusz w Egipcie odgrywaÂł szczegĂłlnÂą rolĂŞ. PoczÂątek egipskiego nowego roku rozpoczynaÂł siĂŞ z chwilÂą heliakalnego wschodu Syriusza. NaleÂżaÂłoby ustaliĂŚ, co stanowiÂło swoisty „celownik” do obserwacji heliakalnego wschodu Syriusza, gdzie „muszkĂŞ” stanowiÂłaby gÂłowa Sfinksa (oczywiÂście dla poÂłoÂżenia piramid przed „wielkim uskokiem skorupy ziemskiej”).
TakÂże z moich pobieÂżnych spostrzeÂżeĂą wynika, Âże Sfinks w nowym poÂłoÂżeniu patrzy w kierunku wschodu wschodu dwĂłch gwiazdozbiorĂłw - KrzyÂża PoÂłudnia i gwiazdy Naos w gwiazdozbiorze Rufy. ByĂŚ moÂże miaÂły one jakieÂś znaczenie dla Egipcjan. Nie znam ich nazw pod jakimi wystĂŞpowaÂły w staroÂżytnym Egipcie, stÂąd teÂż nie mogĂŞ ustaliĂŚ Âżadnego wytÂłumaczenia, ktĂłre miaÂłoby jakiÂś sens. Mam teÂż niejasne przeczucie, Âże mĂłwienie o „celownikach” czy innych zaleÂżnoÂściach mija siĂŞ z celem. Nie znamy przecieÂż odpowiedzi na zasadnicze pytanie - kto, po co i akurat w tym miejscu umiejscowiÂł Sfinksa oraz co przedstawiaÂł sobÂą w pierwotnej wersji.
Hipoteza „Piramidy-Orion” skÂłania do wniosku, Âże caÂły kompleks piramid mĂłgÂł byĂŚ zaplanowany w caÂłoÂści od poczÂątku, jako kompleks poÂświĂŞcony Ozyrysowi i jego misterium podró¿y do Oriona, gdzie wielkÂą rolĂŞ odgrywaÂł Anubis lub Upuaut. Z drugiej jednak strony nie mamy Âżadnej pewnoÂści, Âże tak wÂłaÂśnie byÂło. KaÂżda z piramid jest budowana wedÂług innego projektu (ró¿ne kÂąty nachylenia Âścian). Al-Makrisi twierdzi, Âże jeden budowniczy zbudowaÂł tylko dwie piramidy. Sam kompleks „Sfinks-Piramidy” nie pasuje do Âżadnej sensownej korelacji astronomicznej. WiĂŞcej znakĂłw zapytania niÂż odpowiedzi.
Jest jeszcze inna moÂżliwoœÌ. „Wielkiego uskoku...” nie byÂło, a piramidy wybudowano zgodnie z kardynalnymi kierunkami geograficznymi. Co wtedy? Wtedy piramidy sÂą skierowane frontem do Oriona, ale w momencie jego wschodu, a nie kulminacji. Data budowy staje rĂłwnieÂż pod znakiem zapytania, podobnie Sfinks-Anubis.
Istnieje jeszcze jedna hipoteza geologiczna autorstwa K. Lal Gauriego, który nie zgadza siê z Schochem. Wed³ug niej Sfinks sta³ w œrodku basenu z wod¹, a poniewa¿ ska³a, z której zosta³ wykuty nie jest jednorodna, st¹d tak dziwna erozja. Wprowadzenie wody pod piramidy mo¿e mieÌ zwi¹zek z tajemniczym jeziorem Mojrisa, gdy¿ Giza jest po³o¿ona na pó³nocny zachód od staro¿ytnego Memfis gdzie, wed³ug Herodota, Min (król Egiptu) wybudowa³ pó³nocne przedsionki jeziora. Przygl¹daj¹c siê wygl¹dowi tzw. œwi¹tyni Chefrena nie sposób nie zauwa¿yÌ jej podobieùstwa do Ozyrejonu w Abydos. Ta sama przesadna skromnoœÌ i prostota, takie same prostopad³oœcienne kolumny i legary, te same potê¿ne rozmiary. Budowla nie przypomina œwi¹tyni lecz potê¿ny obiekt o nie znanym przeznaczeniu. Budowla hydrotechniczna?
WrĂłcĂŞ jeszcze do pytania, czy kompleks „Sfinks-piramidy” zostaÂł wybudowany jednoczeÂśnie wedÂług jednolitego planu, czy teÂż kompleksy te stanowiÂły osobne projekty? WÂątpliwoÂści budzÂą Âślady erozji na Sfinksie i jego ÂświÂątyni, ktĂłrych brak na ocalaÂłych okÂładzinach wszystkich piramid. Otó¿ istnieje jeszcze jedna tajemnicza budowla, ktĂłrÂą egiptolodzy skrzĂŞtnie pomijajÂą. Jest to okrÂągÂły obiekt znajdujÂący siĂŞ za ÂśredniÂą piramidÂą po jej zachodniej stronie.
ÂŁÂączÂąc oÂś Sfinksa ze Âśrodkiem tajemniczej budowli otrzymujemy liniĂŞ prostÂą, ktĂłra jest rĂłwnolegÂła do boku piramidy. Czy to znowu przypadek? Jak wyglÂąda ta tajemnicza budowla? Czy nie posiada przypadkiem oznak erozji podobnej do Sfinksa i jego „ÂświÂątyni”? Z czego jest zbudowana? Czy sÂą to bloki zbliÂżone wielkoÂściÂą do blokĂłw „ÂświÂątyni” Sfinksa, czy teÂż do blokĂłw, z ktĂłrych zbudowane sÂą piramidy, a moÂże choĂŚ w czĂŞÂści zostaÂła „wyciĂŞta” z jednego bloku? DziÂś oba te obiekty nie posiadajÂą geodezyjnej „wizury” (bezpoÂśredniej widocznoÂści), gdyÂż pomiĂŞdzy nimi stoi Âśrednia piramida, co moÂże byĂŚ przesÂłankÂą, Âże piramida zostaÂła zbudowana póŸniej. Czy prosta ³¹czÂąca Sfinksa z tÂą budowlÂą nie byÂła wykorzystana przy skierowaniu Âśredniej piramidy wedÂług stron Âświata? Tego prawdopodobnie nie dowiemy siĂŞ zbyt prĂŞdko. Dzisiejsi egiptolodzy wszĂŞdzie widzÂą tylko groby Ozyrysa, nawet tam gdzie jego rzekomy sarkofag jest caÂłkowicie zalany wodÂą.
Leszek Wiktor Klimek Ludzie, giganci czy bogowie