Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 07:57:06


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: proch pod Parla ment(al)em | ale jest jeszcze co¶ takiego jak Proch (*)  (Przeczytany 2988 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
PHIRIOORI
Go¶æ
« : Styczeñ 27, 2012, 13:14:58 »

acta
http://pl.wikipedia.org/wiki/Guy_Fawkes
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_I_Stuart


Kilka wybranych fragmentów:

>>""
Guy Fawkes (ur. 13 kwietnia 1570 roku, zm. 31 stycznia 1606 roku), znany te¿ jako Guido Fawkes (imiê to przyj±³, gdy walczy³ po stronie Hiszpanów przeciw Niderlandom), nale¿a³ do grupy lokalnych angielskich katolików, którzy zaplanowali zakoñczony fiaskiem spisek prochowy z 1605 roku.

Wintour przedstawi³ Fawkesa Robertowi Catesby'emu, który planowa³ dokonaæ zamachu na króla Jakuba I i przywróciæ katolickiego monarchê na tron. Spiskowcy wydzier¿awili kryptê pod Izb± Lordów i uczynili Fawkesa odpowiedzialnym za stanie na stra¿y prochu, który sk³adowany by³ w podziemiach. Noc± 5 listopada Fawkes zosta³ ujêty przez w³adze, które zaalarmowane anonimowym listem, ostrzegaj±cym przed niebezpieczeñstwem, przeszukiwa³y Pa³ac Westminsterski. Przez nastêpnych parê dni Fawkes by³ przes³uchiwany i torturowany, a¿ wreszcie z³ama³ siê. Skazano go na ¶mieræ przez powieszenie i poæwiartowanie, lecz unikn±³ agonii w cierpieniach, jak± nios³a okrutna kara, gdy¿ z³ama³ kark, skacz±c tu¿ przed egzekucj± z szafotu, na którym mia³ zawisn±æ 31 stycznia.

Pierwsze spotkanie piêciu czo³owych spiskowców mia³o miejsce w niedzielê 20 maja 1604 roku w zaje¼dzie Duck and Drake (pol. "Kaczka i kaczor"), w modnej dzielnicy Londynu, Strand[nb 6]. Catesby ju¿ na wcze¶niejszym spotkaniu zaproponowa³ zlikwidowanie króla i jego rz±du przez wysadzenie w powietrze budynku Parlamentu.

Wintour, który w pierwszej chwili sprzeciwi³ siê pomys³owi, zosta³ przekonany przez Catesby'ego, by udaæ siê na kontynent w poszukiwaniu pomocy. Wintour spotka³ siê z Naczelnikiem Kastylii – wygnanym walijskim szpiegiem Hugh Owenem[17] – i Sir Williamem Stanelyem, który poinformowa³ Catesby'ego, ¿e nie otrzyma pomocy od Hiszpanii. Owen jednak przedstawi³ Wintourowi Fawkesa, który w tamtym momencie przez d³ugi czas przebywa³ poza Angli± i by³ tam nieznany. Wintour i Fawkes byli rówie¶nikami, ka¿dy z nich by³ wojskowym

Wintour opowiedzia³ Fawkesowi o planie, „by wreszcie zrobiæ co¶ z Angli±

Ówczesne relacje z dochodzenia (zaczerpniête z zeznañ Thomasa Wintoura)[20] wnosz±, ¿e spiskowcy próbowali wykopaæ pod domem Whynniarda tunel prowadz±cy a¿ do Parlamentu. Niemniej jednak, historia ta mog³a byæ zmy¶lona przez rz±d, gdy¿ oskar¿enie nie przedstawi³o ¿adnych dowodów potwierdzaj±cych istnienie tunelu, nigdy te¿ nie znaleziono jakichkolwiek jego ¶ladów. Fawkes nie potwierdzi³ istnienia tunelu a¿ do pi±tego przes³uchania, lecz nawet wtedy nie by³ wstanie wskazaæ jego lokalizacji[21].


Fawkes urodzi³ siê i pobiera³ edukacjê w Yorku. Gdy mia³ osiem lat, zmar³ jego ojciec. Matka powtórnie wysz³a za m±¿ za papistê. Fawkes przeszed³ pó¼niej na katolicyzm i wyjecha³ na kontynent, gdzie walczy³ w wojnie osiemdziesiêcioletniej po stronie katolickiej Hiszpanii przeciw protestanckim, holenderskim reformatorom. Podró¿owa³ po Hiszpanii w poszukiwaniu wsparcia dla katolickiej rebelii w Anglii, lecz bez skutku.
Spotka³ tam Thomasa Wintoura, z którym wróci³ do Anglii.

Je¶li jednak historia o tunelu jest prawdziwa, oznacza to, ¿e do grudnia 1604 spiskowcy byli zajêci wykonywaniem podkopu z wynajêtego domu do Izby Lordów. Zarzucili wysi³ki, gdy podczas kopania us³yszeli nad sob± ha³as. Na zwiady wys³ano Fawkesa, który wróci³ z informacj±, ¿e wdowa po dzier¿awcy wyprz±ta³a poblisk± podziemn± kryptê, umieszczon± bezpo¶rednio pod Izb± Lordów[3][22].

Spiskowcy wydzier¿awili pomieszczenie, które równie¿ nale¿a³o do Johna Whynniarda. Nieu¿ywan± i brudn± kryptê uznano za idealne miejsce do ukrycia prochu[23]. Wed³ug Fawkesa dwadzie¶cia beczek z prochem wniesiono tam od razu, a kolejne szesna¶cie 20 lipca[24]. Zaplanowane na 28 lipca otwarcie sesji Parlamentu zosta³o jednak opó¼nione a¿ do 5 listopada z powodu gro¿±cej epidemii d¿umy[25].

Eboracum, czyli York, by³ dla Rzymian g³ówn± baz± militarn±.

Armia Wikingów zdoby³a York w 866, a w 876 Wikingowie osiedlili siê na sta³e w okolicach Yorkshire. Królowie Wikingów rz±dzili tym obszarem, nazwanym przez nich Jorvik, przez prawie sto lat. W 954 ostatni król wikingów – Eryk Krwawy Topór zosta³ wygnany, a jego ziemie wcielone do jednocz±cej siê Anglii.

York jest równie¿ znany z du¿ej liczby pubów. Mówi siê nawet, ¿e ka¿dego dnia roku mo¿na i¶æ do innego pubu, a z ka¿dego punktu miasta w obrêbie murów mo¿na zobaczyæ przynajmniej jeden pub i przynajmniej jeden ko¶ció³.

Miasto czêsto nêkaj± powodzie, mimo obszernych (ale nie zawsze efektywnych) zabezpieczeñ przeciwpowodziowych

http://pl.wikipedia.org/wiki/York

""<<


z Tego w±tku wy³ania siê inny watek,
ale by nie robiæ offtopu zakladam go osobno - by siê nie miesza³y - jak to czêsto na tym forum bywa.
Proch | prochy | Prochowie | PhaRAoh |
http://www.cheops.darmowefora.pl/index.php?topic=7836.msg90550#msg90550
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 27, 2012, 13:22:03 wys³ane przez PHIRIOORI » Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Styczeñ 27, 2012, 21:34:43 »

Ten w±tek bardziej pasuje do "HYDEPARKU".
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.026 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

ostwalia maho phacaiste-ar-mac-tire x22-team wypadynaszejbrygady