Skomercjalizowana panika przed koñcem ¶wiata
Przeczekaæ koniec ¶wiata
69 z³otych za ostatni± noc na tym ¶wiecie
Przyjed¼cie zabawiæ siê przed koñcem ¶wiata
Podró¿ do piek³a lub nieba z biurem turystycznym, miejsce w kajucie na arce albo wyprawa z kosmitami na bezpieczn± planetê - ludzi ogarn±³ sza³ przed "koñcem ¶wiata"
Wed³ug siewców paniki razem z koñcem kalendarza Majów mia³by skoñczyæ siê ¶wiat. W Chinach od pocz±tku grudnia na Sina Weibo (chiñski Twitter) s³owo Majowie sta³o siê popularnym tagiem. Chiñski pragmatyzm znalaz³ te¿ uj¶cie w stwierdzeniu: je¶li Majowie nie myl± siê co do koñca ¶wiata, to po co p³aciæ rachunki.
Wiara w koniec ¶wiata ³±czy siê tak¿e z wiar± w niezidentyfikowane obiekty lataj±ce, które maj± na Ziemi co¶ w rodzaju gara¿u w okolicach góry Bugarach w po³udniowo-zachodniej Francji. Mer wsi o tej samej nazwie, zamieszkanej przez niespe³na 180 ludzi, usi³uje zapobiec pandemonium: Bugarach szturmuj± ci, którzy licz± na ratunek ze strony pozaziemskich inteligencji. "Obcy" jakoby zabior± do UFO tych szczê¶ciarzy, który dotr± na p³aski wierzcho³ek góry. Drogi na szczyt zablokowano.
Choæ nie bardzo wiadomo jak mia³by skoñczyæ siê ¶wiat - zderzeniem z planet± Nibiru czy burz± s³oneczn±, NASA rozprasza obawy: ¿adnych dowodów na istnienie planety Nibiru nie ma, to bezpodstawne pog³oski.
W¶ród lêków kwitnie w Rosji handel. W Omutniñsku w obwodzie kirowskim ludzie rzucili siê kupowaæ naftê, ¶wiece i zapasy ¿ywno¶ci po artykule napisanym jakoby przez tybetañskiego mnicha, potwierdzaj±cym, ¿e wnet ¶wiat siê skoñczy. W Nowoku¼niecku niemal zabrak³o soli, a w Barnaule w Kraju A³tajskim wykupiono do cna latarki i termosy. W¶ród rozmaitych zestawów na przetrwanie koñca ¶wiata niektóre zawieraj± instrukcje z opisami ró¿nych gier. Na wypadek, gdyby okaza³ siê on bardzo nudny.
Interes chc± zrobiæ te¿ biura turystyczne. Jedno z ukraiñskich zaczê³o oferowaæ wycieczki na 21 grudnia do... piek³a i nieba za 15 - 18 dolarów. Do piek³a dro¿ej, bo tam podobno ciekawiej. A je¶li siê nie uda dotrzeæ - biuro obiecuje zwrot kasy. Dro¿sza oferta pojawi³a siê w internecie w Ni¿nym Nowogrodzie: za 2,6 tys. - 5 tys. dolarów nabyæ mo¿na kajutê w arce.
Jednak w Rosji tysi±ce ludzi gromadz± zapasy ¿ywno¶ci i innych artyku³ów, wypakowuj±c nimi piwnice i balkony. A ta czê¶æ, która mo¿e, wyje¿d¿a z miast na wie¶, bo tam koniec ¶wiata ³atwiej bêdzie... no w³a¶nie, przeczekaæ?
By rozproszyæ spekulacje o apokaliptycznym 21 grudnia, g³ówny lekarz Rosji Giennadij Oniszczenko ostrzeg³, ¿e strasz±cych powinno siê podaæ do s±du. Deputowani Dumy w li¶cie otwartym wezwali za¶, by media zaprzesta³y siaæ panikê. W koñcu sam premier Dmitrij Miedwiediew zapewni³, ¿e w koniec ¶wiata nie wierzy. Doda³, ¿e "przynajmniej nie w tym roku".
Histeria dotar³a tak¿e do Chin, które w swojej historii nie zazna³y lêków przed zniszczeniem ¶wiata. Najs³ynniejsza chiñska ksiêga proroctw z VII wieku, odpowiednik przepowiedni Nostradamusa, nie wspomina wprost o czym¶ takim.
Tymczasem w Syczuanie zaczêto wykupywaæ ca³ymi setkami ¶wiece, a¿ do wyczerpywania siê zapasów. Pocz±tkowo nie by³o wiadomo, dlaczego. "A¿ dowiedzieli¶my siê o pog³oskach o zbli¿aj±cych siê ciemno¶ciach" - powiedzia³ w³a¶ciciel sklepu w Chengdu. ¬ród³o paniki wy¶ledzono na Weibo; autor postu zapowiada, ¿e trzydniowe ciemno¶ci spowij± ziemiê.
Falê paranoicznych obaw w Chinach powi±zaæ mo¿na z oddzia³ywaniem filmu katastroficznego z 2009 roku "2012". Odniós³ on niebywa³y sukces dziêki w±tkowi o budowie przez chiñskie wojsko arek, które mia³y ocaliæ ludzko¶æ. Lu Zhenghai z Sinciangu swoj± zacz±³ budowaæ w rok potem, wydaj±c wszystkie niebagatelne oszczêdno¶ci. Mówi, ¿e je¶li koñca ¶wiata nie bêdzie, wykorzysta arkê jako stateczek wycieczkowy na 20 osób.
W Nankinie ¿ona profesora uniwersyteckiego zastawi³a dom pod hipotekê, by przekazaæ znaczn± kwotê na biedne dzieci, by "jeszcze zd±¿yæ zrobiæ co¶ dobrego przed koñcem ¶wiata". W Szanghaju podobn± motywacjê próbuj± wykorzystaæ oszu¶ci, by wy³udziæ od staruszków oszczêdno¶ci na rzekomo charytatywny cel. Policja apeluje tam: "Nie wierzcie w to i nie dajcie siê oszukaæ".
Profesor Lu Jiehua z wydzia³u socjologii Uniwersytetu Pekiñskiego w wywiadzie dla gazety "Global Times" powiedzia³, ¿e obecna panika odzwierciedla ogólny niepokój w chiñskim spo³eczeñstwie. "Te paniczne zakupy nie tylko pokazuj± ludzki lêk przed nadchodz±ca apokalips±, odzwierciedlaj± równie¿ poczucie niepewno¶ci wobec ¿ycia i spo³eczeñstwa" - powiedzia³.
Przeczytaj wiêcej o: koniec ¶wiata
http://www.rp.pl/artykul/11,961719-Skomercjalizowana-panika-przed-koncem-swiata.htmlKiara