Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 08:34:20


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: 1 2 [3] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Odkrycia archeologiczne na ¶wiecie  (Przeczytany 48720 razy)
0 u¿ytkowników i 3 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #50 : Wrzesieñ 23, 2012, 17:55:28 »

Staro¿ytne miasto i jego skarby przetrwa³y wojny i talibów. Teraz Chiñczycy je po prostu wyburz±


 W pe³nym bezcennych zabytków Mes Aynak w Afganistanie trwa nerwowa ewakuacja archeologicznych znalezisk. Miasto, które przetrwa³o wojny i talibów, bêdzie w grudniu zrównane z ziemi± przez chiñskiego giganta przemys³owego, który zbuduje w tym miejscu kopalniê. Archeolodzy s± zdruzgotani i ryzykuj± ¿ycie, wynosz±c z miasta te zabytki, które mog± uratowaæ. Reporta¿ o Mes Aynak publikuje CNN.
- Wyobra¼cie sobie Machu Picchu w porannej mgle. Rozwiewaj±c mg³ê, wiatr ukazuje staro¿ytne miasto na skraju góry: tysi±ce lat historii ukrytej w kamiennych budowlach. Niesamowite uczucie wiêzi z przesz³o¶ci± - mówi dla CNN Brent Huffman, dziennikarz i wyk³adowca z Uniwersytetu Northwestern. - A teraz wyobra¼cie sobie buldo¿ery, równaj±ce z ziemi± staro¿ytne struktury. Eksplozje rozsadzaj± górê od ¶rodka, zostawiaj±c wielki krater - dodaje.

Mowa o Mes Aynak, staro¿ytnym, buddyjskim mie¶cie znajduj±cym siê ok. 40 km od Kabulu, zbudowanym na zboczu góry. Pe³nym ogromnych ¶wi±tyñ, kaplic i tysiêcy buddyjskich pos±gów, które przetrwa³y z³odziei i talibów. Jako kluczowy przystanek na jedwabnym szlaku Mes Aynak by³o tak¿e miêdzynarodowym miejscem spotkañ handlarzy z ca³ej Azji.
Setki manuskryptów opisuj±cych codzienne ¿ycie metropolii dopiero czekaj± na wydobycie. Pod buddyjskimi budowlami znajduje siê jeszcze starsze miasto z epoki br±zu, jak sugeruj± ostatnie odkrycia archeologiczne.

Brent Huffman zacz±³ krêciæ film dokumentalny o Mes Aynak w 2011 roku, wiedz±c, ¿e miejsce mo¿e nied³ugo przestaæ istnieæ. Chcia³ w ten sposób zarejestrowaæ proces ratowania znalezisk archeologicznych odkrytych na miejscu.

Mes Aynak ma byæ wyburzone w grudniu 2012. Wszystkie ¶wi±tynie, kaplice i pos±gi, a tak¿e zabytki z epoki br±zu bêd± zniszczone przez Chiñsk± Grupê Metalurgiczn± (MCC), która wydzier¿awi³a ten teren w 2007 roku na 30 lat, p³ac±c afgañskim w³adzom 3 mld dolarów. Wyburzonych zostanie tak¿e sze¶æ wiosek, a góra zrównana z ziemi±, by zrobiæ miejsce pod kopalniê odkrywkow± do wydobycia miedzi. Szacowane zyski z wydobytych surowców to ponad 100 mld dolarów.

Archeolodzy potrzebuj± 30 lat. Dostali 4 miesi±ce

Chiñczycy twierdz±, ¿e nie zostali poinformowani o archeologicznych znaleziskach przed podpisaniem umowy dzier¿awy. Pod wp³ywem nacisku opinii miêdzynarodowej, a tak¿e przeczuwaj±c PR-ow± pora¿kê, MCC da³a archeologom trzy lata na przeniesienie zabytków. Naukowcy twierdz±, ¿e potrzebuj± przynajmniej 30 lat, nie mogli jednak odrzuciæ ultimatum.

Afgañscy archeolodzy wykonuj±cy wiêkszo¶æ prac na miejscu nie maj± dostêpu ani do komputerów, ani aparatów cyfrowych. Kiedy zostaj± na noc w miejscu wykopalisk, spaæ musz± na pod³odze drewnianego baraku.

Obecnie nad wydobyciem pracuj± trzy miêdzynarodowe zespo³y prowadzone przez francuskie stowarzyszenie DEFA. Staraj± siê uratowaæ jak najwiêcej zabytków. Skupiaj± siê na zabezpieczaniu i wynoszeniu mniejszych obiektów, pomijaj±c zabezpieczanie struktur i budowli.

Archeolodzy maj± mniej ni¿ cztery miesi±ce na zakoñczenie ca³ej operacji

 Codziennie ryzykuj± przy tym ¿ycie - lokalni mieszkañcy zawarli sojusz z talibami i wspólnie przeprowadzaj± ataki na miejsca wykopalisk za pomoc± rakiet i min. W lipcu jednemu z pracowników taka mina zniszczy³a twarz. W zesz³ym miesi±cu czterech afgañskich policjantów zginê³o od wybuchu miny na drodze.
Ucierpi± nie tylko zabytki

- Mes Aynak nie jest kolejnym miejscem pe³nym figurek Buddy, jakich pe³no w Azji - mówi Brent Huffman. - To brakuj±ce ogniwo jedwabnego szlaku, czê¶æ afgañskiej historii, dowód na wk³ad tego kraju w rozwój ca³ego regionu. Znaleziska archeologiczne z Mes Aynak s± kluczem do zrozumienia kultury i historii Afganistanu. Niestety, archeolodzy twierdz±, ¿e ka¿de miejsce bogate w surowce ma warto¶æ archeologiczn±. To jeszcze bardziej smutne z innego powodu: takiego rodzaju dzia³ania bêd± siê powtarzaæ w ca³ym Afganistanie - dodaje.

Naukowcy ostrzegaj± tak¿e, ¿e wydobycie surowców spowoduje nieodwracalne zmiany w ¶rodowisku naturalnym. Ziemia i rzeki zostan± zatrute toksycznymi odpadami, a okolica przestanie nadawaæ siê do zamieszkania. Czy przysz³o¶æ Afganistanu to kratery wype³nione toksycznymi odpadami? Jak podkre¶la CNN, rozwój wypadków w sprawie Mes Aynak wska¿e kierunek, w którym pod±¿aæ bêd± afgañskie w³adze, je¶li chodzi o przemys³ wydobywczy i zachowanie zabytków lokalnej kultury.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12537005,Starozytne_miasto_i_jego_skarby_przetrwaly_wojny_i.html
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Ksiêga Koheleta 3,1
Strony: 1 2 [3] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.02 sekund z 21 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

maho granitowa3 opatowek gangem zipcraft