Uchodzi³ za wybitnego specjalistê w dziedzinie leczenia bólu. A jednak przez ponad dziesiêæ lat, pocz±wszy do roku 1996 ten uznany anestezjolog publikowa³ w presti¿owych pismach medycznych sfa³szowane wyniki swoich badañ...
Takich sytuacji jest o wiele wiêcej i pojawia siê pytanie. Czy w obliczu wszechobecnego k³amstwa jeste¶my wstanie komu¶ zaufaæ? Czy my potrafimy kogo¶ tak permanentnie bez skrupu³ów oszukaæ? Czy ufasz wszystkim znajomym, rodzinie, bliskim? Czy mo¿na ufaæ spo³eczeñstwu? Czemu s³u¿y tajemnica pañstwowa?
Czy twórca takiego organu jak pañstwo pomy¶la³ o zaufaniu?
Nie potrafiê Ci odpowied¼ na te pytania, jedno jest pewne zaufanie straci³y swoj± moc w obecnych czasach rolê gra manipulacja i u³uda, gdzie pieni±dze tam w³adza, w sytuacji u lekarza jeste¶my wstanie mu zaufaæ? Czy jeste¶ wstanie zaufaæ mi? Zaufaæ temu poni¿ej? Temu za Tob±?
Zaufanie buduje wiêzi miêdzylud¼mi, brak zaufania prowadzi do konfliktu spo³ecznego niczym kwas z¿era ludzi, oskar¿amy siê wzajemnie nie patrz±c na to czy robimy to s³usznie, zabijamy zaufanie, zabijamy siebie, bo jaki jest cz³owiek nie ufaj±cy nikomu? Czy udzielisz obcemu kredytu zaufania? I najwa¿niejsze pytanie. Czy zaufasz sobie?
http://niezwykli.pl.tlKontynuacja powy¿szego tekstu.Powszechny Kryzys ZaufaniaW Azji rodzice noworodka s± zszokowani informacj±, ¿e karmili go mlekiem "wzbogaconym" niebezpieczn± substancj±. Niestety, ch³opiec umiera.
W Afryce Zachodniej 12-letni ch³opiec trafia do szpitala po za¿yciu podrobionego leku na malaeriê, który jego matka kupi³a w aptece. "Fa³szywe leki spotyka siê w handlu ju¿ od 15 lat" - mówi jeden z lekarzy pracuj±cych w szpitalu.(Przypis: Doniesienie z paryskiego dziennika "Le Figro".)
Ciesz±cy siê zaufaniem amerykañski finansista naci±ga klientów na miliardy dolarów! Tysi±ce ludzie stwierdza, ¿e pad³o ofiar± "oszusta stulecia" - ich ¶rodki emerytalne zniknê³y.
W dzisiejszym ¶wiecie niemal ka¿dy siê na kim¶ zawiód³. Nawet do globalnego za³amania gospodarczego w du¿ym stopniu dorpowadzi³o co¶, co we francuskim dzienniku Le Monde nazwano "powszechnym kryzysem zaufania". Co przyczyni³o siê do obecnego kryzysu zaufania? Czy mo¿na jeszcze komu¶ zaufaæ?
Uchodzi³ za wybitnego specjalistê w dziedzinie leczenia bólu. A jednak przez ponad dziesiêæ lat, pocz±wszy od roku 1996, ten uznany anestezjolog publikowa³ w presti¿owych pismam medycznych sfa³szowane wyniki swoich badañ.
"Nie pojmujê, jak mo¿na siê czego¶ takiego dopu¶ciæ" - skomentowa³ tê aferê dr Steven L. Shafer w miesiêczniku Anesthsiology News.
Co mo¿e sk³oniæ kogo¶ ciesz±cego siê szacunkiem do wprowadzania innych w b³±d? Rozwa¿my cztery ewentualne przyczyny.
Chciwo¶æ. Na ³amach dziennika The new York Times dr Jerome kassirer - by³y redaktor naczelny tygodnika The New England Journal of Medicine - wyja¶nia: "Kiedy zarobki naukowców w du¿ym stopniu zale¿± od fim[farmaceutycznych], mog± oni odczuwaæ przemo¿na pokusê, by uzyskiwaæ wyniki badañ korzystne dla danej firmy".
Sukces za wszelk± cenê. Jak siê przypuszcza, w Niemczech niektórzy studenci chc±c "uzyskaæ" stopieñ doktora(uznawany tam za symbol pozycji spo³ecznej) daj± wyk³adowcom ³apkówki w wysoko¶ci tysiêcy euro. Wyniki badañ opublikowano w gazecie The New York Times dowodz±, i¿ wielu uczniów i studentów, którzy postêpuj± nieuczciwie, twierdzi zarazem, ¿e zamierza "¶ci¶le przestrzegaæ norm etycznych", ale dopiero po osi±gniêciu sukcesu.
Brak wzorców. W dzienniku The New York Times pewien wyk³adowac tak siê wypowiedzia³ na temat uczniów i studentów: "Mo¿na by siê pokusiæ o stwierdzenie, ¿e nakazy moralne przesta³y byæ dla nich busol± ¿yciow±. Przedtem jednak nale¿a³oby przyznaæ, ¿e nikt - ¿aden nauczyciel, mentor czy ktokolwiek inny- nie pomóg³ im zbudowaæ ani przyswoiæ sobie systemu tych zasad".
Postêpowanie sprzeczne z wyznawanymi warto¶ciami. Spo¶ród blisko 30 000 uczniów, których objêto pewnym sonda¿em,. 98 procent twierdzi³o, ¿e uznaje uczciwo¶æ za nie odzown± w relacjach miêdzyludzkich. Tymczasem 80 procent przyzna³o siê do ok³amywania rodziców, a 64 procent do ¶ci±gania w szkole w miniomym roku.
Doktor Michael Kosfeld, wyk³adaj±cy administracjê biznesu na uniwersytecie we Frankfurcie, prowadzi³ badania, które sk³oni³y go do wniosku, ¿e zaufanie jest "biologicznie uwarunkowan± czê¶ci± ludzkiej natury". Odkry³, ¿e w mózgach osób utrzymuj±cych ze sob± bli¿sze kontakty wydziela siê oksytocyna - hormon stymuluj±cy wzrost zaufania. Doktor Kosfel twierdzi: "Zaufanie to cecha charakterystyczna rodzaju ludzkiego, (...) Jego brak w pewnym sensie nas odcz³owiecza".
Czy umiemy wyobraziæ sobie ¶wiat, w którym wszyscy s± uczciwi? Nasze ¿ycie wygl±da³oby zupe³nie inaczej! Rodzice nie musieliby siê obawiaæ, ¿e dziecku powierzonemu czyjej¶ opiece stanie siê krzywda. Nikt te¿ nie musia³by zamykaæ drzwi na klucz. Czy to tylko marzenia? Jest to kolejna czê¶æ tekstu o zaufaniu, niech Ciê to sk³oni do refleksji.
http://niezwykli.pl.tlScali³am twoje dwie wiadomo¶ci. Janneth.