Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 14:04:02


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Tarcza dla Ziemi  (Przeczytany 5050 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« : Luty 04, 2012, 16:37:58 »

Co o tym my¶licie?:

Rozpoczêto naukowy projekt, który ma
doprowadziæ do budowy tarczy dla Ziemi

wt., 2012-01-31 13:55

http://zmianynaziemi.pl/sites/default/files/imagecache/440na300/deep-impact.jpg
gettinloose.wordpress.com

W Niemczech rozpoczêto miêdzynarodowy projekt "NEOShield», którego celem jest stworzenie urz±dzenia, które ochroni nasz± planetê przed niebezpiecznymi cia³ami niebieskimi takimi jak asteroidy, komety czy planetoidy, które mog± siê kiedy¶ znale¼æ na kursie kolizyjnym z Ziemi±.  Ta swoista "tarcza w przestrzeni" ma stanowiæ zabezpieczenie planety a sam fakt prowadzenia takich prac ¶wiadczy te¿ o tym, ¿e ryzyko wyst±pienia takiego zjawiska szacowane jest na do¶æ wysokim poziomie prawdopodobieñstwa.

W sk³ad zespo³u wchodz± eksperci i instytuty naukowe z USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Hiszpanii ci±gu najbli¿szych trzech lat, naukowcy przeprowadz± wszelkie badania teoretyczne, po których jeden z planów przy za³o¿eniu obecno¶ci odpowiedniego finansowania mo¿e zostaæ zrealizowany.

Wed³ug NASA, w Drodze Mlecznej s± dziesi±tki tysiêcy planetoid stanowi±cych potencjalne zagro¿enie dla Ziemi.  Teraz dziêki finansowanie w postaci przyznanych przez Uniê Europejsk± grantów o wysoko¶ci 4 milionów euro bêdzie mo¿liwe rozpoczêcie powa¿nych prac i eksperymentów.

W chwili obecnej istniej± trzy technologie, które mog± byæ zastosowane do ochrony gro¼nymi obiektami. Pierwsza zak³ada wywarcie „ wp³ywu kinetycznego". Oznacza to, ¿e asteroida powinna zostaæ uderzona tak, aby niebezpieczna trajektoria cia³a niebieskiego zosta³a zmieniona i aby obiekt przeszed³ obok Ziemi. To przypomina trochê grê w bilard. Warto nadmieniæ, ¿e taki test zosta³ wykonany w kosmosie przez NASA w postaci misji Deep Impact.

NASA rozbi³a swoj± sondê o powierzchniê komety Tempel 1. By³o to w 2005 roku. Oficjalnie celem by³o zbadanie sk³adu j±dra komety, ale uderzenie z pewno¶ci± wp³ynê³o na trajektoriê i NASA zapewne jest w posiadaniu cennych danych nie tylko z symulacji komputerowych, które mog± byæ zawodne.

Druga opcja to  "ci±gnik grawitacyjny". Ci±gnikiem by³by niewielki próbnik, który mia³by siê udaæ w pobli¿e asteroidy i lataæ wokó³ niej powoduj±c wp³yw grawitacyjny. Ta metoda jest jednak skuteczna o ile Ziemia dysponowa³aby przynajmniej kilkoma latami do impaktu. Wiemy to dobrze, ¿e czasami zauwa¿amy obiekt na dzieñ przed bliskim przelotem, jest to, wiêc rozwi±zanie mo¿liwe, ale w niewielu przypadkach skuteczne.

Trzeci pomys³ pokazywano kilka razy w filmach katastroficznych i obejmuje on wprowadzenie ³adunków nuklearnych do asteroidy, celem rozbicia jej na ma³e kawa³ki. Tutaj jest równie¿ wiele sceptycyzmu, bo taki skruszony obiekt prawdopodobnie i tak uderzy³by w Ziemiê tylko nie w jedn± a wiele lokalizacji.

Nad takimi zagadnieniami maj± przez nastêpne 3 lata rozmawiaæ naukowcy. Najwiêkszym zagro¿eniem dla projektu jest dzi¶ k³opot w finansowaniu. Nawet, je¶li technologia oka¿e siê byæ skuteczna jej praktyczne wdro¿enie mo¿e wymagaæ ogromnej ilo¶ci ¶rodków pieniê¿nych. Ale naukowcy maj± nadziejê, ¿e wszystko pójdzie dobrze, a w 2015 roku czê¶æ teoretyczna bêdzie zakoñczona tak, aby ju¿ w 2020 r. "tarczy Ziemi" istnia³a w rzeczywisto¶ci.

¬ród³o:
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-16651642

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rozpoczeto-naukowy-projekt-ktory-ma-doprowadzic-budowy-tarczy-dla-ziemi
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Luty 26, 2012, 21:45:53 »

Jeszcze troszkê czasu strac± na g³ówkowanie jak tê "tarczê" utworzyæ i zainstalowaæ, a póki co spadaj± na Ziemiê ró¿ne niespodzianki:  Mrugniêcie

100-kilogramowy meteoryt spad³ na Ziemiê
dodano: 2012-02-24 (11:36)


(fot. NASA/AFP)

21 lutego 2012 roku nad Kanad± mo¿na by³o zobaczyæ meteor, który by³ najja¶niejszy ze wszystkich zaobserwowanych tego typu obiektów w ci±gu ostatnich 5 lat. Astronom z Centrum Nauki w Calgary nakrêci³ film obrazuj±cy, jak meteoryt spada na Ziemiê

Ska³a spada³a z prêdko¶ci± 20 kilometrów na sekundê, czyli porusza³a siê 60 razy szybciej ni¿ d¼wiêk. Ze wzglêdu na tak du¿± prêdko¶æ, w trakcie przelotu przez atmosferê du¿a jej czê¶æ uleg³a spaleniu.

<a href="http://www.youtube.com/v/6DH5YsS2h_4?version=3&amp;amp;hl=pl_PL" target="_blank">http://www.youtube.com/v/6DH5YsS2h_4?version=3&amp;amp;hl=pl_PL</a>
Nagranie kosmicznej ska³y przelatuj±cej nad miejscowo¶ci± Calgary w Kanadzie 21 lutego 2012 roku (¼ród³o: YouTube/user:astrogeol)

Na podstawie analizy wykonanych przez ¶wiadków zdjêæ, masê spadaj±cego obiektu oszacowano na 100 kilogramów. Meteor by³ dobrze widoczny, poniewa¿ by³ ja¶niejszy nawet od Ksiê¿yca. W wyniku zderzenia z ziemi±, ska³a rozpad³a siê na wiele drobnych od³amków.

Praktycznie codziennie mo¿na gdzie¶ na ¶wiecie zaobserwowaæ meteory, które powszechnie nazywane s± "spadaj±cymi gwiazdami". W niektórych miesi±cach zdarza siê, ¿e na ziemiê spadaj± ca³e roje meteorytów. Najbli¿szy taki deszcz "spadaj±cych gwiazd" bêdziemy mogli obserwowaæ nad Polsk± 20 kwietnia 2012 roku.

Meteorów nie nale¿y myliæ z meteorytami. Te pierwsze s± jedynie smug± ¶wiat³a rozci±gaj±c± siê za spadaj±c± ska³±. Natomiast mianem meteorytów okre¶la siê kosmiczne od³amki, które ju¿ uderzy³y w ziemiê. Nazewnictwo kosmicznych ska³ lec±cych przez atmosferê zale¿y od ich rozmiarów, te najwiêksze to planetoidy lub asteroidy, natomiast te, których rozmiary nie przekraczaj± 10 metrów, to meteoroidy.

AB/amo

http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,100-kilogramowy-meteoryt-spadl-na-Ziemie,wid,14279963,wiadomosc.html
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Marzec 03, 2012, 22:21:00 »

Z³owrogie asteroidy
29 lut 2012



Asteroid zwany 2011 AG5 jest w stanie zagroziæ Ziemi! Obliczono jego przysz³± orbitê i okaza³o siê, ¿e znajdzie siê on niebezpiecznie blisko naszej planety w lutym 2040 roku. Kosmiczny kamyk ma ponad 137 m ¶rednicy i naukowcy nie s± do koñca pewni, gdzie bêdzie za 28 lat. Na razie NASA ustali³o prawdopodobieñstwo kolizji na 625:1, a asteroid ma po baczn± obserwacj±. Donald Yoemans, który zarz±dza grup± prowadz±c± t± obserwacjê jest pewien, ¿e z czasem to prawdopodobieñstwo spadnie do zera.

W miêdzyczasie temat ten bêdzie wziêty pod rozwagê na wiedeñskim spotkaniu naukowo-technicznej podkomisji ONZ, bêd±cej czê¶ci± Komitetu do Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej (co za bizantyjska biurokracja…). Cz³onkowie Komitetu zgodzili siê, ¿e obserwacja asteroidy bêdzie ¶wietn± okazj± do wspólnych æwiczeñ maj±cych na celu przeciwdzia³anie ewentualnemu zagro¿eniu z kosmosu – je¶li takie kiedykolwiek nast±pi.

Na spotkaniu dyskutowano rozmaite metody postêpowania i zgodzono siê, ¿e wiedza na temat takiego zagro¿enia, na wiele lat zanim ono nast±pi, mo¿e w powa¿ny sposób u³atwiæ podjêcie odpowiedniej strategii w celu jego unikniêcia. Maj±c do dyspozycji 30 lat do zderzenia, ma siê wystarczaj±c± ilo¶æ czasu aby wys³aæ na niebezpieczn± asteroidê pojazd kosmiczny z ³adunkiem wybuchowym lub z silnikami rakietowymi, które zepchn± go z trajektorii Ziemi. W takiej sytuacji wystarczy nawet minimalne odchylenie asteroid z jego orbity, aby w konsekwencji przelecia³ on w bezpiecznej odleg³o¶ci od Ziemi wiele lat pó¼niej.

Wci±¿ niewiele jest wiadomo o naturze 2011 AG5. Nie wiadomo czy jest on zbudowany ze ska³y czy np z ¿elaza, lub mo¿e jest tylko zlepkiem z³o¿onym z mniejszych kosmicznych kamieni. Donald Yoemans uspokaja jednak, ¿e wci±¿ mamy wystarczaj±c± ilo¶æ czasu aby to ustaliæ.

http://nowaatlantyda.com/2012/02/29/zlowrogie-asteroidy/
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.025 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

gangem granitowa3 phacaiste-ar-mac-tire watahaslonecznychcieni opatowek