greta
Go¶æ
|
|
« : Marzec 27, 2011, 11:24:03 » |
|
Wezwanie do ochrony zabytków kultury w Libii
Opublikowano: 27.03.2011 | Kategorie: Wiadomo¶ci ze ¶wiata
Jak donosi agencja Reutera, Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw O¶wiaty, Nauki i Kultury (UNESCO) wezwa³a wszystkie strony zaanga¿owane w konflikt libijski do ochrony zabytków staro¿ytno¶ci i stanowisk archeologicznych w Libii. W specjalnym komunikacie wydanym przez UNESCO Irina Bokowa z Bu³garii, dyrektorka generalna tej organizacji z siedzib± w Pary¿u, uzna³a, ¿e z punktu widzenia dziedzictwa kulturalnego Libia ma wielkie znaczenie dla ca³ej ludzko¶ci.
Francesco Bandarin, dyrektor ds. kultury w UNESCO, poinformowa³, ¿e jak dot±d nie stwierdzono ¿adnych zniszczeñ w obiektach znajduj±cych siê na li¶cie ¶wiatowego dziedzictwa UNESCO, ale na co najmniej trzy z nich zwracana jest szczególna uwaga ze wzglêdu na po³o¿enie blisko Trypolisu lub innych strategicznie wa¿nych obszarów.
Z piêciu stanowisk z listy UNESCO w Libii, szczególne zainteresowanie wzbudzaj± ruiny Leptis Magna, jednego z najlepiej na ¶wiecie zachowanych staro¿ytnych miast rzymskich, po³o¿one nad Morzem ¦ródziemnym ko³o miasta Al-Chums, a tak¿e pozosta³o¶ci fenickiej kolonii i budowli rzymskich w Sabracie, mie¶cie po³o¿onym 130 kilometrów na zachód od Trypolisu. Kolejnym zagro¿onym stanowiskiem mog± byæ ruiny Cyreny, staro¿ytnego miasta za³o¿onego przez Dorów w VII w. p.n.e., po³o¿one na wschód od Bengazi, stolicy regionu Cyrenajka.
UNESCO zaapelowa³o do Libijczyków oraz przedstawicieli si³ miêdzynarodowych, prowadz±cych naloty na Libiê, o ochronê zabytków kultury w trakcie prowadzenia dzia³añ wojennych zgodnie z Konwencj± Hask± z 1954 r. Libia nie jest stron± umowy miêdzynarodowej, dotycz±cej postêpowania wobec dóbr kultury w czasie konfliktu zbrojnego.
Opracowanie: Jaros³aw Klebaniuk
To o czym pisalam wczesniej,a Ty sie smiejesz.
|