"Co ³aska" czyli ile? Porównywarka cen us³ug ko¶cielnych
Do tej pory w internecie mogli¶my porównaæ ceny tosterów czy kuchenek mikrofalowych. Teraz bêdziemy mogli sprawdziæ ile kosztuje ¶lub i gdzie daæ na mszê, ¿eby by³o najtaniej. Ruszy³a pierwsza w Polsce internetowa porównywarka cen us³ug ko¶cielnych, której dane maj± byæ zbierane i aktualizowane przy pomocy internautów. "Tego jeszcze nie by³o" - napisa³ jeden z u¿ytkowników serwisu Kontakt 24.
~Internauta
"W internecie powsta³a porównywarka cen us³ug kościelnych. Można sprawdzić op³aty za chrzty, śluby lub pogrzeby. Tego jeszcze nie by³o" - napisa³ internauta.
Redakcja
Jak twierdzi twórca serwisu ( który chce pozostaæ anonimowy), pomys³ na tego typu portal internetowy podsunê³o samo ¿ycie i gor±ce dyskusje, które wywo³uje temat ksiê¿y i ko¶cio³a. Przygotowywanie portalu, który zaistnia³ w sieci dwa tygodnie temu, trwa³o kilka miesiêcy. Przez ten czas zbierane by³y dane z ponad 10 tysiêcy polskich parafii. Dane te w du¿ej mierze pochodz± z internetu, ale tak¿e bezpo¶rednio ze ¼ród³a, czyli parafii, w których twórca serwisu osobi¶cie siê pojawia³.
Ceny na tacy. "U¶rednione"
Zwyczajowe "co ³aska" niejednokrotnie spêdza³o sen z powiek przysz³ym ma³¿onkom czy rodzicom, chc±cym ochrzciæ swojego malucha. Teraz nabiera konkretnych warto¶ci, które dodatkowo mo¿emy porównaæ. Internauci zwracaj± uwagê na praktyczno¶æ takiego rozwi±zania, które pozwala odpowiednio przygotowaæ siê przed wizyt± w parafialnej zakrystii.
Zamierzeniem autora serwisu colaska.pl jest stworzenie bazy danych o cenach us³ug we wszystkich parafiach w ca³ej Polsce. Aktualne dane w serwisie s± na bie¿±co aktualizowane i uzupe³niane dziêki informacjom, jakie nap³ywaj± od internautów z ca³ego kraju. Ceny, które widzimy na stronie s± nieoficjalne - to u¶rednione kwoty, wyliczone na podstawie informacji pochodz±cych z ró¿nych ¼róde³.
¦lub w Babicach, chrzest w Gdañsku
Na stronie znajduje siê te¿ ranking cenowy poszczególnych us³ug. Dziêki niemu mo¿emy siê zorientowaæ, jakie s± ró¿nice w cenach chrztów czy ¶lubów w poszczególnych parafiach. A te, jak w przypadku pogrzebu, mog± siêgaæ nawet kilku tysiêcy.
Za najtañsz± wyró¿nion± w serwisie us³ugê uznano wydanie za¶wiadczenia w parafii ¶w. Józefa Robotnika w Kielcach. Zap³acimy za nie tylko 2 z³ote. Najdro¿sz± z us³ug bêdzie pogrzeb w parafii ¶w. Karola Boromeusza w Gdyni - bliscy zmar³ego bêd± musieli zap³aciæ a¿ 4 tysi±ce z³otych.
ad//ja
A co mowia wierni?
"W internecie powsta³a porównywarka cen us³ug kościelnych. Można sprawdzić op³aty za chrzty, śluby lub pogrzeby. Tego jeszcze nie by³o" - napisa³ internauta.
http://kontakt24.tvn.pl/temat,-quot-co-laska-quot-czyli-ile-porownywarka-cen-uslug-koscielnych,118767.htmlWiem, ¿e niektórzy ksiê¿a maj± "cenniki" i zdzieraj± równo, ale my, gdy brali¶my ¶lub, trafili¶my na takiego, który zaprzecza wszelkim obiegowym opiniom na temat zach³anno¶ci ksiê¿y. Gdy przysz³o do p³acenia (sami z tym wyszli¶my, ksi±dz nie wspomnia³ ani s³owem) i spytali¶my ile mniej wiêcej nale¿y daæ, ksi±dz powiedzia³, ¿e on wie, ¿e na pewno musimy siê liczyæ z groszem, wiêc jak co¶tam nam zostanie, to mo¿emy daæ jak chcemy, a jak nie, to te¿ siê ko¶ció³ nie zawali. Tak wiêc nie wszyscy ksiê¿a s± sêpami, s± te¿ tacy, dla których jest to prawdziwe powo³anie i zgodnie z nim postêpuj±.
A co powiecie na ABONAMENT na ko¶ció³?
? W okolicach S³upska KWAKOWO woj. Pomorskie. Na pocz±tek na 3 lata, 100 z³ rocznie. Co ciekawe nawet lista zosta³a wywieszona w gablocie kto by³ tym niedobrym, nieuczciwym i nie zap³aci³ daniny. TO JEST DOPIERO ¦REDNIOWIECZE.
Karola, je¶li jest to ich normalna praca niech wystawi± fakturê, z Vatem niech odprowadz± podatki i niech us³ugi czy to w Gdyni czy w Pcimiu kosztuj± jednakowo! U nas ksi±dz co roku rozlicza siê z kasy, ale liczy ile na co wyda³, ale zapomina podawaæ ile zebra³ od wiernych. Tak nowy sposób na ksiegow¶æ ko¶cieln±.
Mo¿e i niektóre parafie przesadzaj±, ale warto mieæ te¿ na uwadze, ¿e te pieni±dze nie tylko id± do kieszeni ksiêdza. Kto¶ musi zap³aciæ pani z kancelarii, ko¶cielnemu, organi¶cie itp to jest ich normalna praca i nie robi± tego charytatywnie...
W³a¶nie wróci³em z ko¶cio³a.Jak wszystkim wiadomo po mszy zbierane s± datki .Ludzie, za pos³ugê ksiêdza, do której przygotowuje siê przez parê godzin przed msz±,potem ca³± godzinê sprawia im rado¶æ bycia z Bogiem,rzucaj± na tacê monety jednoz³otowe.Za co ksiê¿a maj± siê utrzymaæ,za co remontowaæ ko¶cio³y,za co maj± nam dawaæ wiarê w dobrze utrzymanych ko¶cio³ach?Za co,za co,za co?Za z³otówkê?Ludzie .Nie ksiêdza kochacie,a Boga.
od kiedy to ksi±dz remontuje ko¶ciól za swoje pieni±dze.Budynek ko¶cio³a,plebaniê i ca³e obejscie utrzymuj± parafianie.Ksi±dz tylko og³asza ile i co trzeba zrobic.Gwo¿dzia nie wb ije.trawnika nie skosi-wszystko parafianie musz± zorganizowac.W og³oszeniach owieczki dowiaduj± siê czego proboszcz sobie za¿ycz³ i ilu ludzi z jakiej ulicy b±dz wioski ma przybyæ do pracy-za darmo oczywiscie!
jakby ksiê¿a mieli tak biednie z kasa to nie zmieniali by tak czêsto samochodów.Po drugie nie maja chya pojecia ile wydaje sie na zycie skoro domagaja sie od ludzi wszelkich sk³adek a jak za ma³o im dasz to cie na czarna liste wpisza.Zreszta teraz to ksiê¿a zajmuja sie biznesem, polityka a nie tym co powinni. powo³anie to oni maja ale do czego innego....
Jaka nagonka na kosciol? To jest najprawdziwsza prawda. Trzy lata temu zmarla moja tesciowa. Parafia Sw.Michala na Mokotowie. Proboszcz zarzadal tylko 600 zl bez organisty za msze bez pochowku itd. O czym rozmawiamy? O 20 minutach uroczystosci?
rozmawiamy o 600pln od ktorego tak jak kazdy inny podatnik ,czarny nie odprowadzil nic dla Panstwa. A nastepnie po raz kolejny wyciaga lape po panstwowe pieni±dz na mocy konkordatu, ponial czy za trudne???
Mo¿e i niektóre parafie przesadzaj±, ale warto mieæ te¿ na uwadze, ¿e te pieni±dze nie tylko id± do kieszeni ksiêdza. Kto¶ musi zap³aciæ pani z kancelarii, ko¶cielnemu, organi¶cie itp to jest ich normalna praca i nie robi± tego charytatywnie...
a w Bogdancu k/Gorzowa Wlkp. pobra³ 200 z³ i zapomnia³ o pogrzebie dziecka.
Cennik us³ug ko¶cielnych. Za pogrzeb zap³acimy najwiêcej
A
A
A
dodano: 13 marca 2009, 14:15 Autor: Tygodnik Powszedni
tagi:cennik ko¶ció³ pogrzeb us³ugi
Najwiêcej kosztuje pogrzeb - nawet 2 tysi±ce.
Najwiêcej kosztuje pogrzeb - nawet 2 tysi±ce. (fot. Fot. archiwum)
Przeczytaj wiêcej
Znany s³upski ksi±dz domaga siê zwrotu domu. Siostry zakonne mog± pój¶æ na bruk
Seks przed ¶lubem? Czysto¶æ przedma³¿eñska czy wolna mi³o¶æ?
Proboszcz z koñca ¶wiata
Najwiêcej kosztuje pogrzeb - nawet 2 tysi±ce. Najgorzej jest po wsiach, bo tam ¶lub, pogrzeb, chrzciny to imprezy o charakterze presti¿owym. Nale¿y siê pokazaæ, by unikn±æ op³otkowego s±du: dziadostwo - pisze Tygodnik Powszechny.
"Tygodnik Powszechny" sprawdzi³, ile w praktyce kosztuj± ró¿ne us³ugi religijne, które w teorii maj± byæ darmowe. Ale nie s±. S± za to pó³oficjalne cenniki, których Ko¶ció³ siê wypiera.
Podobno krocie kosztuje pogrzeb: nawet 2 tysi±ce. Najgorzej jest po wsiach, bo tam ¶lub, pogrzeb, chrzciny to imprezy o charakterze presti¿owym. Nale¿y siê pokazaæ, by unikn±æ op³otkowego s±du: dziadostwo.
Gregorianka, czyli cykl 30 po¶miertnych mszy za duszê jest to wydatek rzêdu 800-1000 z³.
Najg³o¶niej jest wokó³ ofiar z okazji ¶lubów. Na ka¿dym forum internetowym dotycz±cym ¶lubu uparcie powtarza siê pytanie: jaki jest cennik?
Kinga Nowakowska prowadzi firmê organizuj±c± uroczysto¶ci ¶lubne i czêsto s³yszy to pytanie. - W Krakowie pary daj± zwykle 300-400 z³ za sam ¶lub, 50 z³ dla ko¶cielnego, 120-150 z³ dla organisty, choæ s± te¿ dro¿si. Do tego "co ³aska" za spisanie protoko³u, zwykle 50 z³. I drugie tyle "co ³aska" za zapowiedzi, które mog± byæ w innej parafii - mówi. W najpopularniejszych w¶ród nowo¿eñców ¶wi±tyniach us³yszy siê czasem, jak ksi±dz pyta parê, ot w ¿artach, czy wiedz±, ¿e to drogi ko¶ció³. - W takich przypadkach doradzamy zwykle tyle samo: 300-400 z³ - mówi Nowakowska.
Inni ksiê¿a podkre¶laj±, ¿e je¶li staæ kogo¶ na wesele, to staæ i na ofiarê.
Na stronie internetowej gdañskich dominikanów czytamy: "Od pary bior±cej ¶lub w naszym ko¶ciele pobieramy op³atê 500 z³. Op³ata jest sta³a. Zawiera wynagrodzenie organisty. Nie ma ¿adnych dodatkowych op³at. Je¶li suma ta jest dla Was zbyt wysoka, nie bójcie siê o tym powiedzieæ".
W pobliskiej wsi z XVI-wiecznym modrzewiowym ko¶cio³em parafianie opowiadaj±, jak to nowy proboszcz stwierdzi³, ¿e plebania wymaga remontu, i wzi±³ kredyt. Potem poinformowa³, ¿e co niedziela bêdzie wyczytywa³ kolejne numery domów, których mieszkañcy maj± dawaæ na tacê po 50-100 z³. Ludzie siê zbuntowali, a wtedy ksi±dz zagrozi³ im informowaniem z ambony, kto ile da³.
W tamtych przypadkach mog³o zabrakn±æ owej wra¿liwo¶ci. Ale historia pani B. pokazuje, jak niejasne zasady mog± prowadziæ do powa¿niejszych nadu¿yæ. Chodzi o jeden z najwa¿niejszych polskich cmentarzy. Pani B. chcia³a pochowaæ ojca tam, gdzie le¿y reszta rodziny. Przed pogrzebem proboszcz i zarazem dyrektor cmentarza o statusie parafialnego, poleci³ jej w ci±gu trzech dni przynie¶æ 16 tys. z³ w gotówce.
Na 3573,80 z³ kobieta dosta³a fakturê za "us³ugi pogrzebowe i pokrewne". Na pozosta³e 12,5 tys. z³ - odrêcznie wypisane pokwitowanie z pieczêci± parafii o tre¶ci: "dzier¿awa wieczysta (tu numer dzia³ki), ofiara 12,5 tys. z³". Ma jeszcze za¶wiadczenie dzier¿awy z adnotacj±, ¿e op³ata zosta³a dokonana w ca³o¶ci. Bez podanej sumy.
- Po pogrzebie postanowi³am wróciæ i poprosiæ proboszcza o fakturê na tê sumê, my¶la³am o odliczeniu jej od podatku - opowiada pani B. - Us³ysza³am, ¿e mogê dostaæ fakturê, ale wtedy... muszê dop³aciæ 22 proc.
Ca³y artyku³ znajduje siê na stronie Tygodnika Powszechnego.