Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 23, 2024, 04:24:41


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Odp: UE - zak³amana i chora instytucja/pañstwo?  (Przeczytany 1935 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
songo1970

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« : Wrzesieñ 02, 2011, 12:47:06 »

Unijny ekoterroryzm o¶wietleniowy

Autor: Gustlik (zredagowany przez: Magda G³owala-Habel)

S³owa kluczowe: Unia Europejska, ¶wietlówka energooszczêdna, eurosojuz, eurokomisarz ludowy, dyrektywa

2011-08-31 15:11:58


"Niebezpieczna" ¿arówka / fot. Gabriel Del Castillo/Stock.Xchng
1 wrze¶nia, a wraz z nim pocz±tek kolejnego roku szkolnego i... ci±g dalszy unijnej wojny z ¿arówkami, tym razem 60-watowymi.

Tradycyjna ¿arówka, obecna w naszych domach niemal od pocz±tku elektryczno¶ci zostaje wycofana. Fakt, ¿e mo¿e nie jest to najnowocze¶niejsze ¼ród³o ¶wiat³a, ale to w³a¶nie tradycyjna ¿arówka jest najbardziej ekologicznym ¼ród³em ¶wiat³a, a na pewno jest bardziej ekologiczna od tzw. energooszczêdnych ¶wietlówek.

Wielkie eko-oszustwo

Z prostej przyczyny: energooszczêdne ¶wietlówki zawieraj± rtêæ, której w zwyk³ych ¿arówkach nie ma i w zwi±zku z tym stanowi± zagro¿enie dla u¿ytkowników w razie st³uczenia, w dodatku wymagaj± specjalnej utylizacji. Natomiast, co zawieraj± zwyk³e ¿arówki? Szk³o, aluminium, wolfram, mied¼, trochê cyny i niekiedy gazy szlachetne wype³niaj±ce szklan± bañkê, zwykle jest to argon – sk³adnik powietrza. A wiêc ¿adnego toksycznego sk³adnika, je¿eli ¿arówka siê przypadkiem st³ucze – nie ma niebezpieczeñstwa dla u¿ytkowników, wystarczy miot³a i szufelka, aby posprz±taæ.

Natomiast neutralizacja rtêci z rozbitej ¶wietlówki nie do¶æ, ¿e stanowi niebezpieczeñstwo dla u¿ytkownika, to jeszcze wymaga wiedzy chemicznej, a niewielu z nas wie, jak neutralizowaæ rtêæ. Nawet CO2, z którym tak zaparcie walcz± eurokomisarze ludowi nie jest toksyczny (przecie¿ pijemy go wraz z napojami gazowanymi), a wiêc bezpieczniejszy od rtêci.

Tak siê jako¶ dziwnie sk³ada, ¿e niedawno Unia Europejska (a raczej Zwi±zek Socjalistycznych Republik Europejskich, czyli Eurosojuz) zakaza³a produkcji i stosowania termometrów rtêciowych ze wzglêdu na szkodliwo¶æ rtêci i nakaza³a zast±piæ je bezpieczniejszymi, np. elektronicznymi. A tymczasem ten sam Eurosojuz ka¿e zastêpowaæ bezpieczne ¿arówki – niebezpiecznymi ¶wietlówkami rtêciowymi.

Gdzie tu sens i logika?

Ponadto w wielu przypadkach nie da siê zast±piæ zwyk³ej ¿arówki ¶wietlówk± energooszczêdn±. Choæby sygnalizacja uliczna – tam co chwilê zapala siê ¶wiat³o czerwone, ¿ó³te, zielone, natomiast ¿arówki energooszczêdne przy czêstym w³±czaniu pobieraj± wiêcej energii, ponadto zmniejszeniu ulega ich trwa³o¶æ.

Druga sprawa – warsztaty, w których stosowane s± maszyny wiruj±ce – obrabiarki, pi³y elektryczne itp. ¦wietlówki energooszczêdne daj± drgaj±ce ¶wiat³o o czêstotliwo¶ci 100 Hz (herców), czyli 100 drgañ na sekundê, zwi±zane jest to z tym, ¿e zasilane s± pr±dem zmiennym o czêstotliwo¶ci 50 Hz. Powoduje to efekt stroboskopowy, czyli wiruj±ca maszyna w takim ¶wietle mo¿e wygl±daæ tak, jakby by³a nieruchoma, a wiêc o wypadek nietrudno.

Co to jest efekt stroboskopowy? Najlepiej siê o tym przekonaæ ogl±daj±c program w kineskopowym telewizorze. Wystarczy sobie pomachaæ palcem przed ekranem – nie widzimy ci±g³ego i p³ynnego ruchu palca, jak w normalnym ¶wietle (dziennym lub ze zwyk³ej ¿arówki), a kilka palców – to jest w³a¶nie efekt stroboskopowy. Gdyby¶my sobie przed ekranem kineskopowego telewizora postawili jak±¶ maszynê wiruj±c±, choæby zwyk³y wentylator, to ¶mig³a wentylatora mog³yby wygl±daæ jak nieruchome albo widzieliby¶my po prostu wiêcej tych ¶migie³, równie¿ wygl±daj±cych, tak jakby sta³y w miejscu.

Dlaczego tak siê dzieje? Bo kineskop telewizora daje drgaj±ce ¶wiat³o, takie samo, jakie daje ¶wietlówka energooszczêdna. Przy korzystaniu ze zwyk³ych ¿arówek tego efektu nie ma.

Ponadto ¶wiat³o pochodz±ce ze zwyk³ej ¿arówki ma widmo zbli¿one do ¶wiat³a s³onecznego, z tego wzglêdu jest ono zdrowsze dla naszych oczu. Jest to prawie naturalne ¶wiat³o, a wiadomo, to co naturalne jest najzdrowsze.

Chodzi oczywi¶cie o pieni±dze

Do tego dochodzi jeszcze wygórowana cena – zwyk³a ¿arówka kosztuje ok. 2 z³, a tzw. energooszczêdna ¶wietlówka – ok. 25 z³. Gdzie tu eurokomisarze ludowi widz± oszczêdno¶æ? Chyba w portfelach producentów tzw. energooszczêdnych ¶wietlówek.

Poza tym takie decyzje przypominaj± znane z komuny centralne sterowanie gospodark±. Bo jak to wygl±da, ¿e jaki¶ eurokomisarz ludowy nakazuje mi, czym mam o¶wietlaæ dom? Co to ma wspólnego z tzw. wolnym rynkiem? Nic a nic. Wolny rynek oznacza, ¿e ja, jako u¿ytkownik powinienem mieæ prawo nawet do postawienia latarni morskiej na mojej posesji i o¶wietlania domu t± latarni±, pod warunkiem, ¿e nie przeszkadza³oby to s±siadom i ani Eurosojuz ani nasz rz±d nie powinien mieæ nic do tego.

Ankieta

Czy unijne dyrektywy s± s³uszne?
Dziêkujemy. Twój g³os zosta³ ju¿ zarejestrowany
WYNIKI

Tak, wszyscy powinni¶my oszczêdzaæ energiê
 
4%

To wielki przekrêt, chodzi tylko o pieni±dze
 
63%

Nie, powinni¶my sami decydowaæ
 
33%
G³osów: 1130

Zag³osuj w innych ankietach »


Czekamy na kolejne durnowate pomys³y Eurosojuza – by³y ju¿ normy na krzywiznê banana, zaliczenie marchewki do owoców i ¶limaka do ryb, teraz s± ¿arówki, co bêdzie nastêpne? Mo¿e wprowadz± normê na kolor mebli i ¶cian, jakie maj± byæ w mieszkaniach? A mo¿e wprowadz± ustawowe znormalizowane godziny, o których mo¿na spaæ, je¶æ, myæ siê, korzystaæ z toalety? Mo¿e naka¿± nam, co mamy je¶æ na ¶niadanie, co na obiad, a co na kolacjê?

Ciekawe, ¿e tam, gdzie centralne sterowanie gospodark± by³oby wrêcz niezbêdne, np. przy ustalaniu cen paliw, energii i gazu, to jako¶ tego sterowania nie widaæ, niby jest Urz±d Regulacji Energetyki, ale za przeproszeniem guzik robi, zamiast blokowaæ, to zatwierdza kolejne podwy¿ki, natomiast tam, gdzie to sterowanie jest zbêdne – steruj± czym siê tylko da.

A mo¿e zamiast zakazywaæ sprzeda¿y ¿arówek, nale¿a³oby wprowadziæ dyrektywê nakazuj±c± obni¿enie cen ¶wietlówek energooszczêdnych do np. 3 - 4 z³ za sztukê? Wówczas ludzie sami przekonaliby siê do ich zakupu – cena by ich przekona³a. Bo przy takiej cenie zakup energooszczêdnej ¶wietlówki by³by ju¿ op³acalny, przy obecnej – nie jest.

Nasz premier, powinien zacytowaæ eurokomisarzom ludowym fragment z bajki Aleksandra Fredry "Pawe³ i Gawe³": WOLNOÆ TOMKU W SWOIM DOMKU. Tylko to musia³by byæ premier nie z PO, Tusk tego nie zrobi, a wrêcz przeciwnie – padnie przed eurokomisarzami ludowymi na kolana jak wierny przed o³tarzem w ko¶ciele.

http://interia360.pl/polska/artykul/unijny-ekoterroryzm-oswietleniowy,48088
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.031 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

opatowek phacaiste-ar-mac-tire zipcraft ostwalia gangem