Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 13:19:50


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Czy Pluton powinien byæ planet±? - sonda  (Przeczytany 4263 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« : Pa¼dziernik 16, 2011, 17:58:47 »

Pluton ponownie planet±?
dodano: 2010-11-22 (13:52)


(fot. wikipedia/user:adi)

Pluton, wykluczony niedawno z grona planet Uk³adu S³onecznego, mo¿e ponownie odzyskaæ swój status - informuje internetowy serwis space.com

Kiedy w 2005 roku odkryto Eris, najwiêksze cia³o nale¿±ce do tzw. planet kar³owatych stwierdzono, ¿e mniejszy od niej Pluton nie zas³uguje d³u¿ej na miano „pe³noprawnej” planety. Ustalony od wieków porz±dek Uk³adu S³onecznego mia³ ulec znacz±cej zmianie - z 9 planet kr±¿±cych wokó³ S³oñca (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton) „odjêto” ostatni±.

Wielka lodowa kula, Eris, znajduj±ca siê w tzw. Pasie Kuipera, poza orbit± Neptuna, okaza³a siê byæ wiêksza i ciê¿sza od uznawanego za ostatni± planetê Uk³adu S³onecznego - Plutona. By³y wiêc dwie mo¿liwo¶ci – dopisanie do Uk³adu S³onecznego 10 planety, choæ poza wielko¶ci± inne w³a¶ciwo¶ci Eris nie pasowa³y do tej grupy, albo wykre¶lenie Plutona z listy planet i uznanie go „planet± kar³owat±”. Po d³ugotrwa³ych naradach astronomowie wybrali drug± z opcji.

24 sierpnia 2006 roku, w trakcie sympozjum Miêdzynarodowej Unii Astronomicznej, w wyniku uzupe³nienia definicji „planety”, na któr± wp³ynê³o odkrycie Eris i konieczno¶æ uwzglêdnienia wielko¶ci i masy obiektu astronomicznego, Pluton zosta³ „zdegradowany”. Do³±czy³ tym samym do grupy „planet kar³owatych”- niewielkich rozmiarów obiektów astronomicznych o charakterze po¶rednim miêdzy planet± a cia³em niebieskim – takich jak Eris, Ceres, Haumea i Makemake.


Porównanie Eris i Plutona - wed³ug danych z 2006 roku.

Jak siê jednak okaza³o 6 listopada 2010 roku obliczenia, na podstawie których stwierdzono wielko¶æ Eris i zdetronizowano Plutona, by³y b³êdne… Najnowsze dane wskazuj±, ¿e jej ¶rednica nie przekracza 2340km, a wiêc jest mniejsza od Plutona! Nadal utrzymuj± siê jednak opinie, ¿e warto¶ci jej ciê¿aru i gêsto¶ci s± od Plutona wy¿sze.

Na kanwie tych nowych danych, rozpoczê³a siê dyskusja, czy nie powinno siê przywróciæ Plutona do „³ask” i nadaæ mu ponownie miana „planety.” Zdania s± jednak mocno podzielone.

Przeciwko Plutonowi:

Odkrywca Eris, astronom Mike Brown uwa¿a, ¿e takie planetarne przepychanki nie maj± najmniejszego sensu. Spo¶ród tysi±ca bardzo podobnych sobie cia³ znajduj±cych siê na tym samym obszarze (w obrêbie pasa Kuipera) nie mo¿na wybieraæ jednego czy dwóch przeciwko pozosta³ym. W porównaniu do Merkurego, w chwili obecnej najmniejszej planety Uk³adu S³onecznego, maj±cego 4880 km ¶rednicy, wszystkie wspomniane cia³a, zarówno Eris, jak i Pluton s± zdecydowanie za ma³e, by uwa¿aæ je za planety. Ponadto astronom uwa¿a, ¿e orbity wszystkich uznanych planet kar³owatych, w tym Plutona, ró¿ni± siê od orbit typowych planet i s± dodatkowym argumentem w ich rozdzieleniu.

Wszystkie informacje dotycz±ce Plutona zgromadzone od czasu jego „od³±czenia” od planet Uk³adu S³onecznego wskazuj± na jego odmienne w³a¶ciwo¶ci i tak te¿ powinien byæ traktowany.

W obronie Plutona:

Istnieje jednak grupa astronomów, którzy uwa¿aj±, ¿e wykluczenie Plutona nast±pi³o zbyt pochopnie. W dodatku naukowcy Ci twierdz±, ¿e ustanowiona w 2006 roku definicja planety jest niespójna i gdyby trzymaæ siê jej bardzo skrupulatnie, to ¿adna z planet naszego uk³adu nie spe³nia jej wymogów formalnych. Kontrowersyjnym punktem w tej definicji jest „oczyszczenie s±siedztwa” – nawet Ziemia nie powinna nosiæ miana planety, poniewa¿ nie oczy¶ci³a swojej przestrzeni z Ksiê¿yca i planetoid.

Spór wokó³ przynale¿no¶ci Plutona do planet lub planet kar³owatych ma wymiar czysto porz±dkuj±cy. Wywo³a³ jednak gor±ce reakcje nie tylko w ¶wiecie naukowym – na portalu www.space.com ka¿dy mo¿e oddaæ g³os w tej sprawie, bior±c udzia³ w specjalnej sondzie.

amo

http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Pluton-ponownie-planeta,wid,12874651,wiadomosc.html
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.024 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

granitowa3 zipcraft watahaslonecznychcieni maho opatowek