Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 08:36:26


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Jak w praktyce zmienic dzisiejsza rzeczywistosc ..czy to mozliwe?  (Przeczytany 3535 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Linda
Go¶æ
« : Pa¼dziernik 16, 2011, 10:23:55 »

 U¶miech
Czy potrzebna jest globalna katastrofa,aktywnosc takich  grup jak PCH,czy bierne czekanie na cud?  Moze mozna juz teraz cos zrobic....?

A mo¿e  powrót do lokalnosci? U¶miech

Fragment niezwykle ciekawego artyku³u ale bardzoooooo d³ugiego...

Bardzo dobrze okre¶li³ to dr Fritz Schumacher, autor ksi±¿ki “Ma³e jest piêkne” oko³o 40 lat temu. W czasie wyk³adów w USA zapytano go czy przej¶cie od paliw kopalnych do ludzkiej skali i lokalnych ¼róde³ energii odnawialnej bêdzie oznaczaæ akceptacjê “obni¿enia standardu ¿ycia”? Schumacher opowiedzia³: “nie, nie s±dzê aby okre¶lenie “ni¿szy standard ¿ycia” oddawa³o sytuacjê, w której zdecydujemy siê zwróciæ ku dobrowolnej prostocie ¿ycia.
Dobrowolna prostota ¿ycia oznacza odwrót od ekstrawagancji i ogromnego obci±¿enia ¶rodowiska jakie stanowi spo³eczeñstwo konsumpcyjne XXI wieku. Oznacza uznanie, ¿e mo¿emy radziæ sobie ca³kiem dobrze, a nawet lepiej, maj±c i u¿ywaj±c mniej, pod warunkiem, ¿e to “mniej” jest zasadniczo dobrej jako¶ci oraz nie powoduje dewastacji naszego ¶rodowiska, naszego cia³a i naszej duszy. ¦wiadomy umys³ i lekki “¶lad ekologiczny” s± zreszt± warunkami wstêpnymi ¿ycia zarówno przed jak i po katastrofie. Dlatego im prêdzej siê na nowo na nich oprzemy, tym mniej dotkliwe bêd± jej skutki.

Zamiast wyliczaæ tysi±ce lokalnych grup zorientowanych na samowystarczalno¶æ, które powstaj± obecnie jako przeciwwaga dla chwiej±cej siê globalnej gospodarki, wolê zachêciæ do skupienia siê na tym co nazywam “zasad± blisko¶ci”. Zasada blisko¶ci to prawdopodobnie co¶ co naj³atwiej zrozumieæ jako po³±czenie praw fizyki i tego co kiedy¶ nazywali¶my zdrowym rozs±dkiem. Nauka jaka z niej dla nas p³ynie to dzia³aæ i my¶leæ tak jakby miejsce gdzie mieszkamy (wioska, miasteczko, miasto) by³o ¶rodkiem okrêgu, a nasze codzienne potrzeby uk³adaj± siê wokó³ jak szprychy wokó³ osi w kole roweru. Zasada ta mówi, ¿e powinni¶my siê staraæ zaspokajaæ wiêkszo¶æ naszych codziennych potrzeb, których spe³nienie jest konieczne dla wy¿ywienia i fizycznego dobrostanu w obszarze mo¿liwie najbli¿szym ¶rodka obszaru w którym ¿yjemy. Wtedy staramy siê uzyskiwaæ ¶wie¿± ¿ywno¶æ z naszego w³asnego ogródka, w naszym lokalnym niezale¿nym sklepiku, na targu gdzie przybywaj± rolnicy albo bezpo¶rednio od najbli¿szego ekorolnika.

Wielkim wyzwaniem s± du¿e miasta: jaki¶ rodzaj wspólnego “zazieleniania” wydaje siê jedynym praktycznym wyj¶ciem dostêpnym dla mieszkañców ¿yj±cych w aglomeracjach powy¿ej jednego miliona. Wielkie miasta takie jak Londyn pozyskuj± ogromn± wiêkszo¶æ ¿ywno¶ci i energii na swoje funkcjonowanie z zagranicy. Czyni to ich mieszkañców szczególnie wra¿liwymi na coraz wiêksze zawirowania na globalnym rynku. Dla tak ogromnych konurbacji samo zapewnienie ¿ywno¶ci jest operacj± wymagaj±c± wysokiej koordynacji i du¿ych ilo¶ci energii, mo¿e siê ona ³atwo za³amaæ o ile zabraknie stabilnego systemu finansowego, który j± zabezpiecza³. Dodatkowym wydatkiem energii jest przetwarzanie ¿ywno¶ci i jej transportowanie na wielkie odleg³o¶ci.

¦wie¿a lokalna ¿ywno¶æ wymaga bardzo niewielkiego wk³adu energii i jest “¿ywa” dziêki zachowuj±cym witalno¶æ sk³adnikom od¿ywczym i witaminom, które traci siê w czasie transportu, pakowania i dni spêdzanych w ¶wietle neonów na pó³kach supermarketów – a wszystko to przyczynia siê do zag³ady naszej Ziemi. To samo dotyczy energii: zacznijmy od naszego w³asnego pieca na drewno, od fotowoltaicznych paneli s³onecznych albo ma³ego generatora czepi±cego energiê z wiatru, lub od s±siedzkiego programu energii odnawialnej. Zaopatrzmy siê w drewno u miejscowego handlarza lub le¶nika czy rolnika. Zróbmy powa¿ny wysi³ek ¿eby uniezale¿niæ siê od “narodowej sieci” i od supermarketów (zostawiaj± one bardzo du¿y “¶lad energetyczny”) i zacznijmy wspieraæ lokalnych handlowców w naszym s±siedztwie. Kiedy przyjdzie co do czego i pogasn± ¶wiat³a wtedy oka¿e siê, ¿e to w³a¶nie tutaj tkwi rozwi±zanie, a relacje jakie zbudujemy w naszym s±siedztwie czy lokalnej spo³eczno¶ci oka¿± siê decyduj±ce dla naszej transformacji ku dobrowolnej prostocie. Tylko na poziomie lokalnym mo¿emy braæ udzia³ w autentycznej wymianie, która ³±czy ekologicznego rolnika, le¶nika, kowala, piekarza i dostawcê. Posiadanie pieniêdzy przestanie byæ tak istotne, kiedy spo³eczno¶æ powróci do barteru i wymiany. Je¿eli nie w³±czymy siê do tej dynamicznej infrastruktury, wtedy nasze szanse na przej¶cie bez wiêkszych cierpieñ przez nadchodz±ce wstrz±sy o wymiarze planetarnym bêd± niewielkie.

Poprzez zastosowanie siê do zasady blisko¶ci bêdziemy zmierzaæ do najbardziej eleganckich i konstruktywnych rozwi±zañ na niwie ekologii i ¿ycia spo³ecznego. Bêd± one prowadziæ do oparcia naszego codziennego ¿ycia na zdrowych podstawach. Takie podej¶cie zawiera w sobie równie¿ pozytywny potencja³ jako katalizator g³êbokich i znacz±cych relacji miêdzyludzkich, rzuci tak¿e nowe ¶wiat³o na wspólne, twórcze przedsiêwziêcia na naszych polach, ulicach i w naszych domach. Wtedy odkryjemy, ¿e naprawdê istniej± lokalne rozwi±zania globalnych problemów.

Zród³o:  http://www.bochenia.pl/z-pomoca-innym/2011/

T

   
   
« Ostatnia zmiana: Pa¼dziernik 16, 2011, 10:26:20 wys³ane przez Linda » Zapisane
east
Go¶æ
« Odpowiedz #1 : Pa¼dziernik 16, 2011, 18:47:33 »

¦wietnie , ¿e taki w±tek powsta³.
Ze swojej strony dorzucê, ¿e istniej± równie¿ sposoby na problem pt " kiedy pogasn± wszystkie ¶wiat³a" .
Naukowcy mówi± wprost - rozwi±zanie jest w "powietrzu" U¶miech Mowa o neutrino  - cz±stce o przeogromnej energii , której nie potrafimy zmierzyæ, ale istniej± rozwi±zania, takie jak te wykonane ju¿ 100 lat temu przez Nikola Teslê, dzisiaj odtwarzane przez ró¿nych do¶wiadczalnych in¿ynierów-naukowców, umo¿liwiaj±ce wykorzystanie tej energii (zamienionej na energiê elektryczn± ). Darmowej energii do zasilania wszystkich urz±dzeñ bez ograniczeñ i bez emitowania szkodliwych substancji. Wiedza jest, prototypy urz±dzeñ istniej± i dzia³aj±. Ich rozpropagowanie bêdzie mo¿liwe na szerok± skalê ju¿ wkrótce. Wtedy, gdy ludzie przekonaj± siê, ¿e nie mo¿na ju¿ liczyæ na pieni±dze w bankach, ani na rz±dy. Nie pozostanie nic innego jak podzieliæ siê energi± z wszystkimi innymi bo to zawsze energia by³a, jest i bêdzie gwarantem spokoju i bezpieczeñstwa. Im wiêcej ludzi tworzy to bezpieczeñstwo, tym bardziej siê ono szerzy.

Inna sprawa -  prawo w³asno¶ci do ziemi, zezwolenia budowlane etc. Na dzieñ dzisiejszy wygl±da to tak, ¿e ziemia ma warto¶æ wycenion± w pieni±dzu, ale nawet jak j± masz to bez zgody urzêdnika niewiele zrobisz. Kto ma wiêcej ziemi, ten ma wiêksz± warto¶æ i dlatego trzyma ja dla siebie, z nikim siê nie dziel±c. Zmieni siê to, kiedy odkryjemy, ¿e tylko wspólnota i wspó³praca ma jak±¶ warto¶æ, kiedy waluty poszybuj± w dó³. Powinni¶my wspieraæ wszelkie inicjatywy zmierzaj±ce do zniesienia zezwoleñ , decyzji, za¶wiadczeñ do ziemi, która jest nam wszystkim dana.

S±dzê, ¿e przed nami czas  przewarto¶ciowania wszystkiego, co le¿a³o dotychczas u podstaw naszego ¿ycia.
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.019 sekund z 18 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

watahaslonecznychcieni granitowa3 zipcraft opatowek wypadynaszejbrygady