Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 08:23:37


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Promocja wegetarianizmu...  (Przeczytany 4738 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Leszek
Go¶æ
« : Styczeñ 29, 2009, 01:24:45 »

http://www.reklamania.pl/reklamania/10,94783,6210666,Szparagi_sa____sexy_.html
Zapisane
Kap³an 718
Go¶æ
« Odpowiedz #1 : Styczeñ 29, 2009, 04:23:19 »

banany s± falliczne a brzoskiwniki s³odziutkie... równie ciekawy news!

smacznego U¶miech

718'
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Grudzieñ 27, 2010, 21:53:21 »

Teraz trochê powa¿niej o wegetarianizmie.


Dlaczego wegetarianizm?

http://s-m.w8w.pl/vegevibrations/index.htm

i jeszcze tu:

http://www.sm.fki.pl/index.php?nr=wegetarianizm
« Ostatnia zmiana: Grudzieñ 27, 2010, 21:54:42 wys³ane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
greta
Go¶æ
« Odpowiedz #3 : Listopad 17, 2011, 20:29:07 »

10 powodów przemawiaj±cych za wegetarianizmem ( weganizmem )

1. Ka¿da ¿yj±ca istota ma do tego ¿ycia prawo, a istota ludzka, aby prze¿yæ nie musi zabijaæ, wiêc nie ma prawa odbieraæ ¿ycia innym istotom.

2. Cz³owiek ma naturê wegetarianina. Wiêkszo¶æ ludzi nie zabije zwierzêcia, aby je zje¶æ - w takiej sytuacji wybierze pokarm ro¶linny. Wiêkszo¶æ ludzi odczuwa wstrêt na widok zabitych zwierz±t, wisz±cych na hakach w rze¼ni czy w sklepie miêsnym. A poza tym, powtórzmy za Albertem Einsteinem: "My¶lê, ¿e zmiana i oczyszczenie, jakie nastêpuj± w usposobieniu istoty ludzkiej za spraw± diety wegeteriañskiej, s± bardzo korzystne dla ludzko¶ci. Dlatego wybranie przez ludzi wegetarianizmu przyniesie im dobr± przysz³o¶æ i pokój"

3. Uk³ad pokarmowy i inne elementy budowy i funkcjonowania cia³a cz³owieka s± dostosowane do pokarmu ro¶linnego (m.in. d³ugie jelita, sk³ad ¶liny i soków trawiennych, zêby siekaj±ce i rozcieraj±ce pokarm).

4. Znacz±co zmniejsza siê ryzyko chorób wywo³ywanych niew³a¶ciwym rodzajem po¿ywienia tj np. choroby uk³adu pokarmowego, kr±¿enia, nowotworowe, cukrzyca, alergie.

5. Praktycznie eliminuje siê ryzyko chorób odzwierzêcych tj. np. salmonelloza, w±glik, choroba szalonych krów, ptasia grypa, ¶wiñska grypa.

6. Poprawia siê stan ¶rodowiska naturalnego Ziemi dziêki zmniejszeniu ilo¶ci gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery (przemys³ hodowlany jest g³ównym ¼ród³em emisji metanu i podtlenku azotu - gazów o efekcie cieplarnianym wielokrotnie przewy¿szaj±cym CO2) oraz poprzez zmniejszenie powierzchni ziemi koniecznej do upraw rolnych (aby wy¿ywiæ zwierzêta hodowlane potrzeba kilkakrotnie wiêcej ziemi do uprawy ro¶lin zjadanych przez te zwierzêta ni¿ do uprawy zbó¿, warzyw i owoców dla wy¿ywienia ludzi).

7. Pokarm ro¶linny ³atwo jest produkowaæ, przechowywaæ i przygotowywaæ do spo¿ycia.

8. Obni¿aj± siê koszty wy¿ywienia. Miêso ¿ywi kilku na koszt wielu (aby wyprodukowaæ 1 kg miêsa potrzeba ogromnych ilo¶ci zbo¿a i wody, a tak¿e poniesienia innych kosztów). Ponadto organizm cz³owieka spo¿ywaj±cego pokarm ro¶linny potrzebuje ok. 1/3 ilo¶ci po¿ywienia ni¿ organizm cz³owieka jedz±cego miêso.

9. Warzywa i owoce s± smaczne same z siebie. Je¶li oczy¶ci siê organizm i przestanie na 2-3 miesi±ce je¶æ cukier i sól - to nie tylko warzywa i owoce, ale ka¿dy pokarm ro¶linny (tak¿e zbo¿a i ro¶liny str±czkowe) oka¿e siê pe³en smaku.

10. Bo wszyscy intuicyjnie czujemy, ¿e jest to dobre. I nie dajmy siê zwie¶æ b³êdnym teoriom, nawykom kulturowym, upodobaniom kulinarnym i itp.

Rady dla pocz±tkuj±cych

Aby przej¶æ na dietê wegetariañsk± (lub wegañsk±) nie wystarczy przestaæ je¶æ miêso - miêso trzeba zast±piæ ró¿norodnymi warto¶ciowymi sk³adnikami od¿ywczymi - kaszami, ro¶linami str±czkowymi, warzywami, owocami, bo bia³e pieczywo, cukierki, kawa i herbata nie wystarcz± do utrzymania zdrowia. Uwa¿aæ tak¿e trzeba, aby nie przesadziæ z ilo¶ci± nabia³u, którym wiele osób zastêpuje miêso - organizmowi ludzkiemu wystarcza niedu¿a ilo¶æ bia³ka i t³uszczu. Bia³ka (i ziarna) w zbyt du¿ych ilo¶ciach powoduj±, ¿e proces trawienny jest gnilny a nie fermentacyjny, co wywo³uje wiele niekorzystnych procesów w organizmie.

£atwym sposobem przej¶cia na wegetarianizm (weganizm) jest przyrz±dzanie potraw zgodnie z dotychczasowymi przyzwyczajeniami smakowymi i zdolno¶ci± ich przygotowywania. Gor±ce bia³e bu³eczki, ciasta, kotlety mo¿na z czasem zamieniaæ na zdrowsze - ro¶linne wersje pieczywa, s³odyczy, czy dañ obiadowych - stopniowo osi±gaj±c coraz to wy¿sze stopnie wtajemniczenia.

Im pokarm jest bardziej naturalny tym lepiej, co oznacza, ¿e zdrowsze s± produkty naturalne a nie konserwowane czy chemicznie „polepszane", a ponadto im mniej przetwarza siê naturalne produkty tym wiêcej korzy¶ci ma z nich organizm. Lepiej jest nie obieraæ warzyw i owoców, a tego co mo¿na zje¶æ na surowo lepiej nie gotowaæ, a je¶li ju¿ musimy zastosowaæ obróbkê termiczn±, to krótkie duszenie jest korzystniejsze ni¿ d³ugotrwa³e gotowanie lub sma¿enie czy pieczenie.

Powinno siê wybieraæ po¿ywienie pochodz±ce z rejonu w którym siê mieszka i jest najlepsze w danym sezonie - taki pokarm jest najlepiej dostosowany do potrzeb organizmu. Latem ¶wie¿e owoce sch³adzaj± cia³o, a zim± duszone warzywa dostarczaj± ciep³a.

Co jaki¶ czas dobrze jest oczyszczaæ organizm, a zw³aszcza wtedy, gdy zmienia siê sposób od¿ywiania. Dobr± rolê oczyszczaj±c± pe³ni± okresowe g³odówki - nawet jednodniowe. Przed przyst±pieniem do g³odówki koniecznie trzeba oczy¶ciæ przewód pokarmowy np. siarczanem magnezowym zgodnie ze sposobem dawkowania za³±czonym do preparatu, a po zakoñczeniu g³odówki nale¿y spo¿ywaæ lekkostrawne pokarmy w niedu¿ych ilo¶ciach. Oczyszczanie odbywa siê g³ównie poprzez jelita, w±trobê, nerki i skórê - o te organy warto wiêc zadbaæ na co dzieñ.

Na drodze wegetariañskiej dobrze jest zjednywaæ sobie przyjació³ i nie czyniæ wrogów. Wegetarianizm w Polsce staje siê coraz bardziej popularny, ale zmiany w tym zakresie nie nast±pi± z dnia na dzieñ, wiêc warto utrzymywaæ kontakty z osobami, które ju¿ s± wegetarianami i mog± wesprzeæ swoim do¶wiadczeniem, ale tak¿e nale¿y okazywaæ zrozumienie ludziom, którzy nie s± wegetarianami i staraj±c siê wyperswadowaæ wegetarianom ich szalone pomys³y czyni± to zgodnie z w³asn± wiedz±, tradycj± i dobr± wol±.

Aby unikn±æ spo¿ywania produktów pozyskiwanych poprzez zabijanie zwierz±t nale¿y nie tylko nie kupowaæ miêsa, ale tak¿e sprawdzaæ sk³ad wyrobów gotowych, bowiem wiele z nich zawiera produkty pochodzenia zwierzêcego jak np. ¿elatynê.

I wa¿na rada dla osób, które ju¿ nie jedz± miêsa ani jajek (jajka s± de facto miêsem tylko w innej postaci - zawieraj± te same sk³adniki), czyli dla wegetarian z dowolnym sta¿em, jest taka, by pamiêtaæ o tym, ¿e po¿ywienie to nie tylko materia, ¿e pokarm, który przyrz±dzamy i który spo¿ywamy w ka¿dym momencie jest nas±czany energi± ducha, my¶li, emocji i wszelkich doznañ, i wraz z jedzeniem tê energiê przyjmujemy. Starajmy siê wiêc nas±czaæ nasze po¿ywienie czysto¶ci±, spokojem, dobr± my¶l±, serdeczno¶ci±, lub wrêcz koncentrujmy siê na Bogu przyjmuj±c pokarm z wdziêczno¶ci± i ofiarowuj±c Bogu nasze ¿ycie, które trwa dziêki temu pokarmowi.


http://www.quanyin.pl/a217-wegetarianizm_weganizm.html
Zapisane
east
Go¶æ
« Odpowiedz #4 : Czerwiec 03, 2012, 17:47:53 »

Osho: Nie wierzê w wegetarianizm

Nie wierzê w wegetarianizm, gdy¿ nie wierzê w nic. Moi uczniowie s± wegetarianami, ale nie jest to ¿adna zasada, ¿adna regu³a. S± wegetarianami, gdy¿ medytacja czyni ich bardziej ludzkimi, bardziej kieruj±cymi siê sercem, przez co s± w stanie zrozumieæ ca³± g³upotê ludzi, którzy zabijaj± ¿yj±ce istoty, aby je zjadaæ. Wegetarianami czyni ich nie ¿adna regu³a, ale wra¿liwo¶æ, estetyka, ¶wiadomo¶æ.

Nie nauczam wegetarianizmu - on jest produktem ubocznym medytacji. Gdziekolwiek ludzie medytuj±, staj± siê wegetarianami - zawsze, od tysiêcy lat.
Najstarsz± religi± ludzko¶ci jest d¿inizm. Jest to ma³o rozpowszechniona religia - jej zasiêg ogranicza siê do Indii. D¿ini¶ci nie wierz± w Boga, wiêc nie modl± siê. Gdy nie ma Boga i modlitwy, co pozostaje dla religii? Bóg jest czym¶ zewnêtrznym, wiêc modlitwa adresowana jest do kogo¶ na zewn±trz. Odrzucenie Boga i modlitwy to nic innego jak stwierdzenie: “Teraz chcê skierowaæ siê do wewn±trz”. I medytacja jest w³a¶nie drog± do wewn±trz.

Od tysiêcy lat d¿ini¶ci s± wegetarianami. Wszyscy ich mistrzowie - nazywaj± ich tirthankarami, czyli mesjaszami - pochodzili z kasty wojowników, jedli miêso. Có¿ wiêc siê sta³o? Otó¿ medytacja wywo³a³a w ich ¿yciu rewolucjê - nie tylko wytr±ci³a im miecze z r±k, ale tak¿e rozbudzi³a w nich mi³o¶æ do istnienia. Wegetarianizm jest czê¶ci± tej rewolucji.

To samo sta³o siê z buddyzmem. Budda nie wierzy³ w Boga, nie wierzy³ w modlitwê. I powtórzê: gdy Bóg i modlitwa znikaj±, jedyn± rzecz± jaka pozostaje jest skierowanie siê do wewn±trz. Budda tak¿e pochodzi³ z kasty wojowników, by³ synem króla, jad³ miêso. Lecz gdy pozna³ smak medytacji, pojawi³ siê tak¿e - jako produkt uboczny - wegetarianizm: jak mo¿esz zabijaæ; jak mo¿esz niszczyæ ¿ycie, gdy s± dostêpne wszelkie inne rodzaje po¿ywienia?

Nie ma to nic wspólnego z religi±. To kwestia twojej wra¿liwo¶ci, estetyki i rozumienia.

D¿inizm i buddyzm to jedyne religie bez Boga i modlitwy, i obie automatycznie sta³y siê wegetariañskie. To samo dzieje siê z moimi uczniami.

Chrze¶cijanie jedz± miêso, mahometanie jedz± miêso, judai¶ci jedz± miêso... gdy¿ ¿adna z tych religii nie prze¿y³a rewolucji, któr± powoduje medytacja. Chrze¶cijañstwo, islam, judaizm nie znaj± medytacji. Wyznawcy tych religii modl± siê do fikcyjnego Boga, co nie powoduje ¿adnej przemiany, gdy¿ Bóg nie istnieje. Twoje modlitwy s± adresowane do pustych przestworzy - nigdy nigdzie nie docieraj±, nigdy nikt ich nie s³yszy, nigdy na nie nikt nie odpowie. Nie istnieje nikt, kto móg³by na nie odpowiedzieæ. Wszystkie religie, które koncentruj± siê na Bogu, dopuszczaj± jedzenie miêsa. Postaraj siê zrozumieæ to zjawisko.

Dlaczego moi uczniowie s± wegetarianami? Nie wymagam niejedzenia miêsa. Moi uczniowie to nie George Bernard Shaw i jego fabianie, dla których wegetarianizm to religia. Ani Shaw, ani fabianie nie wiedzieli nic o medytacji, byli zwyk³ymi ekscentrykami, chc±cymi robiæ co¶ innego ni¿ inni ludzie, ¿eby czuæ siê od nich lepiej; ¿eby siê wywy¿szyæ; ¿eby byæ bardziej ¶wiêtym. Wegetarianizm sta³ siê ich filozofi±.

Niejedzenie miêsa nie jest moj± filozofi± - jest produktem ubocznym. Nie k³adê nacisku na wegetarianizm - k³adê nacisk na medytacjê. B±d¼ bardziej uwa¿ny, bardziej cichy, bardziej radosny... i postaraj siê odnale¼æ najg³êbsze centrum swojego istnienia. A inne rzeczy przyjd± same - gdy przychodz± same, wtedy nie ma ¿adnego t³umienia, walki, zmagania siê, torturowania. Gdy¿ je¶li uczynisz z wegetarianizmu swoj± religiê lub filozofiê, gdzie¶ g³êbiej bêdziesz ci±gle pragn±³ miêsa, bêdziesz pod¶wiadomie o nim my¶la³... w ten sposób wegetarianizm bêdzie jedynie przykrywk± i dekoracj± twojego ego.

Niech twoj± religi± bêdzie medytacja. A wszystko inne przyjdzie samo. Nie bêdziesz musia³ tego wymuszaæ, nie bêdziesz musia³ narzucaæ sobie jakiej¶ dyscypliny. Nie mam nic wspólnego z wegetarianizmem, ale wiem, ¿e je¶li bêdziesz medytowa³, pojawi siê w tobie nowa wra¿liwo¶æ - nie bêdzie mo¿liwe zabijanie zwierz±t; nie bêdzie mo¿liwe zabijanie ¿ywych istot.

Najsmaczniejsze dania znajdziesz u d¿inistów i buddystów; u ludzi, którzy medytuj±.

Ziemia pe³na jest wegetariañskiego po¿ywienia - owoce, warzywa... Jednak miliony innych ludzi zabijaj± i jedz± miêso zwierz±t. To nic innego jak kanibalizm. Wed³ug teorii Darwina pochodzimy od zwierz±t - zabijasz wiêc i zjadasz w³asnych przodków! Czy nie napawa ciê to obrzydzeniem?

Zwierzêta natychmiast wyczuwaj± twoj± wra¿liwo¶æ. Na teren mojej wspólnoty ¶ci±gaj± sarny, jelenie, ³osie. Nikt na nie tu nie poluje. Poza terenem wspólnoty mo¿esz us³yszeæ odg³osy polowania - zabijaj± sarny... zabijaj± te piêkne, kochane zwierzêta. Wiêc sarny przenosz± siê do nas. Na ³±kach zasiali¶my dla nich specjalny rodzaj trawy. Szanujemy zwierzêta, a one to wyczuwaj± - gdy jedziesz samochodem i tr±bisz, one wcale siê nie boj± - stoj± na drodze i medytuj±. Wiedz±, ¿e nie stanie siê im tu ¿adna krzywda, wiêc siê nie spiesz±.

Mamy tu ponad trzysta pawi. W³ócz± siê woko³o, s± wspania³e i szalone - gdy jedziesz drog±, nawet nie racz± z niej zej¶æ, wskakuj± na maskê samochodu... zwierzêta rozumiej±, ¿e ludzie nie s± tu ich wrogami; ¿e ludzie s± ich czê¶ci± - s± przyjació³mi.

Zwierzêta s± czê¶ci± nas, tak¿e drzewa s± czê¶ci± nas. Naukowcy odkryli, ¿e drzewa czuj± i s± nawet bardziej wra¿liwe od nas. Umieszczono na drzewach specjalne urz±dzenia, rodzaj kardiografów, które pokazuj± “bicie serca” drzew. Gdy do drzewa podchodzi³ cz³owiek maj±cy je ¶ci±æ, kardiogram natychmiast wykazywa³ siln± reakcjê drzewa - tak jakby siê ba³o. W dodatku nie tylko ono - tak¿e pozosta³e drzewa reagowa³y, mimo i¿ ¶ciête mia³o byæ tylko jedno drzewo... pozosta³e wspó³czu³y... Lecz najdziwniejsze by³o to, ¿e je¶li nadchodz±cy z siekier± cz³owiek jedynie udawa³, ¿e zamierza je ¶ci±æ, wtedy wykres kardiogramu by³ harmonijny. To nieprawdopodobne - drzewo wyczuwa³o, czy cz³owiek naprawdê chce je ¶ci±æ, czy tylko udaje!

Drzewa s± bardziej wra¿liwe od ciebie. Nie by³by¶ w stanie rozpoznaæ, czy ten facet z siekier± zamierza ciê ni± uderzyæ, czy tylko udaje. Twoja wra¿liwo¶æ nie by³aby w stanie tego rozpoznaæ.

Od tysiêcy lat cz³owiek ¿yje tak niewra¿liwie, ¿e utraci³ jedn± z cenniejszych w³a¶ciwo¶ci swojego istnienia. Medytacja jest tym, co przywraca ci wra¿liwo¶æ. Cz³owiek, który pozna³ ekstazê medytacji staje siê tak wra¿liwy jak drzewa, jak zwierzêta, jak ca³a egzystencja.

Ta wra¿liwo¶æ czyni moich uczniów wegetarianami. Wra¿liwo¶æ przywrócona dziêki medytacji czyni ciê wspó³czuj±cym, kochaj±cym, czuj±cym piêkno. Stajesz siê wra¿liwy na wspania³± muzykê - muzykê wiatru wiej±cego w¶ród sosen; muzykê p³yn±cego strumienia. Stajesz siê wra¿liwy tak¿e na muzykê ciszy - jest pozbawiona d¼wiêków, ale mo¿na j± poczuæ. Czy potrafisz ws³uchaæ siê w ciszê? Czy potrafisz poczuæ, ¿e wszyscy ludzie s± jednym - pulsuj± tym samym rytmem; ich serca bij± w tym samym rytmie?

Wegetarianizm jest niewielk± rzecz±. Musimy stworzyæ ¶wiat wype³niony lud¼mi wra¿liwymi, którzy rozumiej± muzykê, poezjê, malarstwo; którzy rozumiej± naturê; którzy rozumiej± piêkno ludzkiego istnienia; którzy rozumiej± otaczaj±cy ich ¶wiat - gwiazdy, ksiê¿yc, s³oñce. Zwyk³y ptak lec±cy na wietrze mo¿e wype³niæ ciê bezgraniczn± rado¶ci±. Wolno¶æ ma³ego ptaka, jego ¶piew - mog± wywo³aæ w tobie taniec, rozbudziæ pie¶ñ.

Ludzko¶æ utraci³a serce. Musimy je przywróciæ tym, którzy tego pragn±.
Oto moje nauczanie.
Samo z siebie
To, co jesz, nie uczyni ciê duchowym. Ale je¶li jeste¶ duchowy, twoje ¿ywieniowe nawyki same siê zmieni±.

To, co jesz, nie ma znaczenia. Mo¿esz byæ wegetarianinem i jednocze¶nie byæ skrajnie okrutny. Mo¿esz byæ nie-wegetarianinem i jednocze¶nie byæ wype³niony mi³o¶ci± i ciep³em. To, co jesz, nie ma tu znaczenia.

Zatem – podkre¶lam to – je¶li skierujesz siê w stronê medytacji, wtedy krok po kroku, staniesz siê wegetarianinem. Automatycznie. Nie bêdziesz siê nawet musia³ tym k³opotaæ. Stanie siê to automatycznie.

Je¶li wegetarianizm przychodzi do ciebie poprzez medytacjê – to piêkne. Je¶li wegetarianizm przychodzi do ciebie poprzez manipulacjê umys³u – to trochê gorzej. Je¶li jeste¶ manipulowany przez w³asny umys³, ¿e wegetarianizm doprowadzi ciê do duchowo¶ci, mo¿esz siê oszukaæ.

Mo¿esz zmieniæ ubranie, zmieniæ swoj± dietê, ale nie bêdzie to prawdziwa przemiana.

Prawdziwa przemiana musi siê dokonaæ wewn±trz ciebie.
Ca³a reszta pojawi siê sama.
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.027 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

maho x22-team watahaslonecznychcieni ostwalia wypadynaszejbrygady