10 powodów przemawiaj±cych za wegetarianizmem ( weganizmem )
1. Ka¿da ¿yj±ca istota ma do tego ¿ycia prawo, a istota ludzka, aby prze¿yæ nie musi zabijaæ, wiêc nie ma prawa odbieraæ ¿ycia innym istotom.
2. Cz³owiek ma naturê wegetarianina. Wiêkszo¶æ ludzi nie zabije zwierzêcia, aby je zje¶æ - w takiej sytuacji wybierze pokarm ro¶linny. Wiêkszo¶æ ludzi odczuwa wstrêt na widok zabitych zwierz±t, wisz±cych na hakach w rze¼ni czy w sklepie miêsnym. A poza tym, powtórzmy za Albertem Einsteinem: "My¶lê, ¿e zmiana i oczyszczenie, jakie nastêpuj± w usposobieniu istoty ludzkiej za spraw± diety wegeteriañskiej, s± bardzo korzystne dla ludzko¶ci. Dlatego wybranie przez ludzi wegetarianizmu przyniesie im dobr± przysz³o¶æ i pokój"
3. Uk³ad pokarmowy i inne elementy budowy i funkcjonowania cia³a cz³owieka s± dostosowane do pokarmu ro¶linnego (m.in. d³ugie jelita, sk³ad ¶liny i soków trawiennych, zêby siekaj±ce i rozcieraj±ce pokarm).
4. Znacz±co zmniejsza siê ryzyko chorób wywo³ywanych niew³a¶ciwym rodzajem po¿ywienia tj np. choroby uk³adu pokarmowego, kr±¿enia, nowotworowe, cukrzyca, alergie.
5. Praktycznie eliminuje siê ryzyko chorób odzwierzêcych tj. np. salmonelloza, w±glik, choroba szalonych krów, ptasia grypa, ¶wiñska grypa.
6. Poprawia siê stan ¶rodowiska naturalnego Ziemi dziêki zmniejszeniu ilo¶ci gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery (przemys³ hodowlany jest g³ównym ¼ród³em emisji metanu i podtlenku azotu - gazów o efekcie cieplarnianym wielokrotnie przewy¿szaj±cym CO2) oraz poprzez zmniejszenie powierzchni ziemi koniecznej do upraw rolnych (aby wy¿ywiæ zwierzêta hodowlane potrzeba kilkakrotnie wiêcej ziemi do uprawy ro¶lin zjadanych przez te zwierzêta ni¿ do uprawy zbó¿, warzyw i owoców dla wy¿ywienia ludzi).
7. Pokarm ro¶linny ³atwo jest produkowaæ, przechowywaæ i przygotowywaæ do spo¿ycia.
8. Obni¿aj± siê koszty wy¿ywienia. Miêso ¿ywi kilku na koszt wielu (aby wyprodukowaæ 1 kg miêsa potrzeba ogromnych ilo¶ci zbo¿a i wody, a tak¿e poniesienia innych kosztów). Ponadto organizm cz³owieka spo¿ywaj±cego pokarm ro¶linny potrzebuje ok. 1/3 ilo¶ci po¿ywienia ni¿ organizm cz³owieka jedz±cego miêso.
9. Warzywa i owoce s± smaczne same z siebie. Je¶li oczy¶ci siê organizm i przestanie na 2-3 miesi±ce je¶æ cukier i sól - to nie tylko warzywa i owoce, ale ka¿dy pokarm ro¶linny (tak¿e zbo¿a i ro¶liny str±czkowe) oka¿e siê pe³en smaku.
10. Bo wszyscy intuicyjnie czujemy, ¿e jest to dobre. I nie dajmy siê zwie¶æ b³êdnym teoriom, nawykom kulturowym, upodobaniom kulinarnym i itp.
Rady dla pocz±tkuj±cych
Aby przej¶æ na dietê wegetariañsk± (lub wegañsk±) nie wystarczy przestaæ je¶æ miêso - miêso trzeba zast±piæ ró¿norodnymi warto¶ciowymi sk³adnikami od¿ywczymi - kaszami, ro¶linami str±czkowymi, warzywami, owocami, bo bia³e pieczywo, cukierki, kawa i herbata nie wystarcz± do utrzymania zdrowia. Uwa¿aæ tak¿e trzeba, aby nie przesadziæ z ilo¶ci± nabia³u, którym wiele osób zastêpuje miêso - organizmowi ludzkiemu wystarcza niedu¿a ilo¶æ bia³ka i t³uszczu. Bia³ka (i ziarna) w zbyt du¿ych ilo¶ciach powoduj±, ¿e proces trawienny jest gnilny a nie fermentacyjny, co wywo³uje wiele niekorzystnych procesów w organizmie.
£atwym sposobem przej¶cia na wegetarianizm (weganizm) jest przyrz±dzanie potraw zgodnie z dotychczasowymi przyzwyczajeniami smakowymi i zdolno¶ci± ich przygotowywania. Gor±ce bia³e bu³eczki, ciasta, kotlety mo¿na z czasem zamieniaæ na zdrowsze - ro¶linne wersje pieczywa, s³odyczy, czy dañ obiadowych - stopniowo osi±gaj±c coraz to wy¿sze stopnie wtajemniczenia.
Im pokarm jest bardziej naturalny tym lepiej, co oznacza, ¿e zdrowsze s± produkty naturalne a nie konserwowane czy chemicznie „polepszane", a ponadto im mniej przetwarza siê naturalne produkty tym wiêcej korzy¶ci ma z nich organizm. Lepiej jest nie obieraæ warzyw i owoców, a tego co mo¿na zje¶æ na surowo lepiej nie gotowaæ, a je¶li ju¿ musimy zastosowaæ obróbkê termiczn±, to krótkie duszenie jest korzystniejsze ni¿ d³ugotrwa³e gotowanie lub sma¿enie czy pieczenie.
Powinno siê wybieraæ po¿ywienie pochodz±ce z rejonu w którym siê mieszka i jest najlepsze w danym sezonie - taki pokarm jest najlepiej dostosowany do potrzeb organizmu. Latem ¶wie¿e owoce sch³adzaj± cia³o, a zim± duszone warzywa dostarczaj± ciep³a.
Co jaki¶ czas dobrze jest oczyszczaæ organizm, a zw³aszcza wtedy, gdy zmienia siê sposób od¿ywiania. Dobr± rolê oczyszczaj±c± pe³ni± okresowe g³odówki - nawet jednodniowe. Przed przyst±pieniem do g³odówki koniecznie trzeba oczy¶ciæ przewód pokarmowy np. siarczanem magnezowym zgodnie ze sposobem dawkowania za³±czonym do preparatu, a po zakoñczeniu g³odówki nale¿y spo¿ywaæ lekkostrawne pokarmy w niedu¿ych ilo¶ciach. Oczyszczanie odbywa siê g³ównie poprzez jelita, w±trobê, nerki i skórê - o te organy warto wiêc zadbaæ na co dzieñ.
Na drodze wegetariañskiej dobrze jest zjednywaæ sobie przyjació³ i nie czyniæ wrogów. Wegetarianizm w Polsce staje siê coraz bardziej popularny, ale zmiany w tym zakresie nie nast±pi± z dnia na dzieñ, wiêc warto utrzymywaæ kontakty z osobami, które ju¿ s± wegetarianami i mog± wesprzeæ swoim do¶wiadczeniem, ale tak¿e nale¿y okazywaæ zrozumienie ludziom, którzy nie s± wegetarianami i staraj±c siê wyperswadowaæ wegetarianom ich szalone pomys³y czyni± to zgodnie z w³asn± wiedz±, tradycj± i dobr± wol±.
Aby unikn±æ spo¿ywania produktów pozyskiwanych poprzez zabijanie zwierz±t nale¿y nie tylko nie kupowaæ miêsa, ale tak¿e sprawdzaæ sk³ad wyrobów gotowych, bowiem wiele z nich zawiera produkty pochodzenia zwierzêcego jak np. ¿elatynê.
I wa¿na rada dla osób, które ju¿ nie jedz± miêsa ani jajek (jajka s± de facto miêsem tylko w innej postaci - zawieraj± te same sk³adniki), czyli dla wegetarian z dowolnym sta¿em, jest taka, by pamiêtaæ o tym, ¿e po¿ywienie to nie tylko materia, ¿e pokarm, który przyrz±dzamy i który spo¿ywamy w ka¿dym momencie jest nas±czany energi± ducha, my¶li, emocji i wszelkich doznañ, i wraz z jedzeniem tê energiê przyjmujemy. Starajmy siê wiêc nas±czaæ nasze po¿ywienie czysto¶ci±, spokojem, dobr± my¶l±, serdeczno¶ci±, lub wrêcz koncentrujmy siê na Bogu przyjmuj±c pokarm z wdziêczno¶ci± i ofiarowuj±c Bogu nasze ¿ycie, które trwa dziêki temu pokarmowi.
http://www.quanyin.pl/a217-wegetarianizm_weganizm.html