Dziurawiec - ro¶lina niedocenianaDZIURAWIEC ZWYCZAJNY, ZIELE SW. JANA, PRZESTRZELON, ¦WIÊTOJAÑSKIE ZIELE,
(£AC. HYPERICUM PERFORATUM)
Surowiec – ca³a ro¶lina. W³a¶ciwo¶ci: gorzko-s³odkie, ch³odz±ce, zio³o ¶ci±gaj±ce, uspakajaj±ce nerwy, ograniczaj±ce stany zapalne i przyspieszaj±ce wyleczenie. Dzia³a miejscowo antyseptycznie i znieczulaj±co.
Lecznicze dzia³anie
wewnêtrzne przy:
* moczeniu bezwiednym (zw³aszcza u dzieci)
* stanach lêkowych, napiêciu nerwowym
* zaburzeniach okresu przekwitania
* napiêciu przedmiesi±czkowym
* pó³pa¶cu
* rwie kulszowej
* w³ókniakach
Zewnêtrzne: * na oparzenia
* st³uczenia
* urazy (zw³aszcza g³êbokie lub bolesne rany z uszkodzeniem tkanki nerwowej)
* wrzody
* nerwobóle
* rwa kulszowa
* skurcze
* zwichniêcia i bóle ³okciowe (tzw. ³okieæ tenisisty)
Staro¿ytni twierdzili, ze w³a¶ciwo¶ci magiczne dziurawca (hypericum perforatum) zale¿a³y czê¶ciowo od
fluoryzuj±cego czerwonego barwnika, Hyperycyna, który wys±cza³ siê jak krew z rozgniecionych kwiatów.
Hyperycyna ma dzia³anie antydepresyjne. Wykorzystywano ja w badaniach i próbach leków przeciw AIDS.
Dziurawiec; w niektórych krajach np. w Australii podlega administracyjnemu zwalczaniu jako chwast.
Dziurawiec – ro¶lina ro¶nie w ca³ej Polsce na suchych s³onecznych ³±kach. Jest do¶æ wysoka o ¿ó³tych piêciop³atkowych jak gwiazdki kwiatkach zebranych po kilka lub kilkana¶cie na ³odydze z drobnymi, malutkimi pod³ugowatymi li¶æmi.
Ludowa nazwa brzmi ¶wiêtojañskie ziele, gdy¿ kwitnie na ¶w. Jana. Lud nazywa³ je równie¿ zielem MATKI BO¯EJ, które krwawe by³y w czasie ¶mierci Jej Syna i padaj±c na ¿ó³te kwiaty, przepoi³y je barw± krwi.Grecy t³umacz± tak¿e nazwê
hypericum „nad podziw” (rozumie siê skuteczne). Ju¿ w staro¿ytno¶ci znana by³a ta ro¶lina jako ziele ¶wiête, czarodziejskie.
Hipokrates, Albertus Magnus, ¶w. Hildegarda, Paracelsus i Jasnowidz±ca z Prevost mówi± o tej ro¶linie z wielk± czci±.
Od dawna lekarze zapisywali zio³o to na swych receptach, jako swego rodzaju „
wszechlek”, powoduj±c wiele cudownych uleczeñ.
To ¶wiêtojañskie ziele
najlepiej zbieraæ w samo po³udnie – ma wtedy najwiêksz± moc.Inn± ono ma moc we dnie, inna rano a jeszcze inna noc±. Inna jest moc w ³odydze twardej, inna w miêkkich listkach zielonych i w kwiatkach.
To jest mocne „CZARODZIEJSKIE ZIELE”
* ¿ó³ciowe kamienie rozpuszcza i wyp³ukuje
* leczy jelita
* przy puchlinie brzusznej – jako jeden z wa¿niejszych sk³adników mieszanki zió³
* dobre na bole¶ci w prawym boku
* na gniecenie w do³ku
* na piasek nerkowy
* na gor±czki
S³ynny w dziejach zio³olecznictwa Bock (1568 r.) zleca³ dziurawiec jako ¶rodek przeciw-krwotoczny i lecz±cy rany, moczopêdny i reguluj±cy krwawienia miesiêczne kobiet, przeciw rwie kulszowej i atakom apoplektycznym, przeciw zimnicy, skutkom „podzwigniêæ”, a zewnêtrznie przeciw oparzeniom i owrzodzeniom.
Dr Shmidt odkry³ i udowodni³ dzia³anie lecznicze dziurawca zalecaj±c go w przypadkach uszkodzenia substancji nerwowej w wyniku obra¿eñ mechanicznych i niedokrwisto¶ci, przemêczenia umys³owego i wstrz±sów mózgu, pora¿eñ i skurczów nerwowych, epilepsji, neurastenii, histerii, zapaleniu nerwów, a ponadto ran ciêtych, k³utych i zgnieceñ.
Dr Bryliñski, który stosowa³ utrwalony sok dziurawca, zaleca³ go nawet w leczeniu choroby raka!!!.
Dr Herold na pocz±tku XX wieku w czasopi¶mie „Therapia nova” VIII/2, opisa³ do¶wiadczenia dr Bryliñskiego w artykule „Wp³yw hypericum perforatum na procesy biochemiczne w organizmach opanowanych przez z³o¶liwe nowotwory”. W pewnym bardzo ciê¿kim przypadku nowotworu z³o¶liwego u pewnej chorej stan jej by³ ju¿ zupe³nie beznadziejny (dok³adny opis podano tam¿e), szukaj±c ratunku dla chorej, pisa³ dr Bryliñski „przypomnia³em sobie jednego z kolegów, lekarza z Worone¿a, który stosowa³ wyci±g z ro¶liny HYPERICUM PERFORATUM przy z³o¶liwych nowotworach. Og³osi³ w prasie lekarskiej artyku³ o tym za³±czaj±c fotografiê raka, znikaj±cego pod wp³ywem przetworu z dziurawca. Prywatnie dr Bryliñski opowiada³ autorowi artyku³u, ¿e dowiedzia³ siê o leczniczym dzia³aniu dziurawca (po rosyjsku nazwa zwieroboj – od worone¿skiej znachorki „babki cudotwórczyni”), która wywarem z tego ziela leczy³a nieuleczalne choroby nazywane przez lekarzy rakiem.
Po stosowaniu tego ¶rodka ognisko rakowe zmienia³o swój patologiczny stan i albo rozpada³o siê na obumar³e tkanki z rop± zmieszane, albo, gdy ¶rodek by³ stosowany w pocz±tkowym stadium, kurczy³o siê i przekszta³ca³o w guz tkanki ³±cznej.
Dr Bryliñski pisze dalej „Bez najmniejszej nadziei rozpocz±³em podawaæ chorej sok ze ¶wie¿ego dziurawca – SUCCUS HYPERICI – trzy, cztery razy dziennie po ³y¿eczce od herbaty pomiêdzy posi³kami. Chora mówi³a, ¿e po ka¿dym za¿yciu soku odczuwa³a „ jakby elektryczne tkniêcia” w miejscu zmienionym chorobowo.
Po dziesiêciu tygodniach za¿ywania dziurawca chora zaczê³a chodziæ. Po pó³rocznym stosowaniu dziurawca wezwany ginekolog obejrza³ starannie chor± i stwierdzi, ¿e ca³y proces chorobowy cofn±³ siê zupe³nie. O tego czasu minê³o dwa lata. Chora od czasu do czasu za¿ywa sok z dziurawca. Czuje siê dobrze.
Dr med. A. Bryliñski cytuje tam jeszcze wiêcej przyk³adów ze swojej praktyki. Je¶li mo¿na wysnuæ wnioski to –
sok z dziurawca, wp³ywaj±c fizjologicznie na normaln±, a jednocze¶nie uzdrawiaj±co na chor± komórkê, zmienia jej biochemiczn± strukturê w ten sposób, ¿e staje siê ona po¿ywk± nieodpowiedni± dla powstania i rozrastania siê z³o¶liwych przerzutowych nowotworów. Poniewa¿ sok z dziurawca daje wyniki dodatnie, a jednocze¶nie jest ¶rodkiem zupe³nie nieszkodliwym, nale¿y go zawsze stosowaæ ilekroæ powstaje podejrzenie procesu rakowego, aby nie przeoczyæ niebezpieczeñstwa i nie dopu¶ciæ do rozwoju nowotworu”.
W czasopi¶mie „Therapia nova” nr VIII/10 pó¼niejszym numerze dr Bryliñski cytuje kilka ciê¿kich przypadków ró¿nych schorzeñ ¿o³±dka takich jak: nadkwa¶no¶æ ¿o³±dka, wrzód dwunastnicy, guz ¿o³±dka, nerwica przewodu pokarmowego i sposób leczenia ich dziurawcem; wszêdzie z wynikiem dodatnim.
Najefektowniejszym tryumfem swego dzia³ania leczniczego wp³ywu – pisze dr Bryliñski – ¶wiêciæ mo¿e dziurawiec w samych pocz±tkach rozwijaj±cego siê niedomagania ¿o³±dkowego, gdy ¶luzówka nie jest wyra¼nie chorobliwie zmieniona, a objawy podmiotowe, jak zgaga, bóle w do³ku i wymioty zaczynaj± ju¿ niepokoiæ.
Zacytujê tutaj my¶l H O R A C J U S Z A:
Cur moriatur homo,dum Hypericum crescet in horto – dlaczego cz³owiek umiera, skoro ¶wiêtojañskie ziele ro¶nie w ogrodzie.
Ks. Kneipp pisze: „To ziele wywiera wielki wp³yw na w±trobê; a herbata jest znakomita dla niej lekarstwem. Ma³a domieszka aloesu wzmacnia jego dzia³anie, a skutki mo¿na widzieæ w moczu, w którym p³ywaj± ca³e kosmyki tkanek chorobotwórczych.
Bóle g³owy pochodz±ce z wodnistych cieczy, albo gniecenie w ¿o³±dku, zaflegmienie piersi i p³uc leczy odwar dziurawca bardzo szybko”.
„ZIO£A LECZNICZE’’ J.H. G³óg, Jan HADYNA – nak³adem Miesiêcznika „LOTOS” Kraków: 1936 r.
Pozycja ksi±¿kowa, któr± pos³u¿y³am siê, aby ziele tak wspania³e zaprezentowaæ w materiale umieszczonym powy¿ej.
W s³oneczny dzieñ, w po³udnie niezdrowo opalaæ siê. Biorê koszyk, zak³adam na g³owê kapelusz – idê na pachn±ce zio³ami ³±ki. No¿yczkami obcinam 10 do 15 cm ro¶liny z kwiatkami. Dziurawiec wyra¼nie odró¿nia siê od innych ¿ó³tych kwiatków. Na p³atkach ma drobniutkie dziureczki (st±d nazwa). Trzeba uwa¿aæ – pszczo³y lubi± siadaæ na tych kwiatkach. Pozwalam im napiæ siê nektaru, potem ro¶lina jest moja. Z zebranego ziela robiê oliwki, olejki, nalewki oraz susz.
NALEWKA Z DZIURAWCA i MIODU¦wie¿e kwiaty dziurawca drobniutko pokroiæ lub zmiksowaæ albo przekrêciæ przez maszynkê do miêsa. Nape³niæ s³ój litrowy lub wiêkszy (w zale¿no¶ci od potrzeb). Wlaæ spirytus 70%, tyle aby zio³o by³o przykryte. Szczelnie zakrêciæ s³ój i postawiæ na s³oñcu, na 2 tygodnie lub d³u¿ej. Przecedziæ zio³a przez gazê ma³± ilo¶ci± dobrej wody „przep³ukaæ” oraz wycisn±æ (dodaæ) do powsta³ej nalewki, tyle samo miodu p³ynnego. Aby lekarstwo mia³o odpowiedni± moc nale¿y odstawiæ nalewkê na 3 miesi±ce.
ZALECENIA
* w chorobach w±troby
* zapaleniu nerek
* nadci¶nieniu i niedoci¶nieniu
* rozstrojach ¿o³±dka i jelit
* stanach zapalnych jamy ustnej, gard³a
* schorzeniach przyzêbia jako rozcieñczenia wod±, p³ukanka
* przy migrenach
* jako ¶rodek uspakajaj±cy
* przeciwdepresyjny
OLEJEK DZIURAWCOWY
I sposób wykonania¦wie¿e kwiaty dziurawca rozdrobniæ, nape³niæ s³ój. Zalaæ dobr± oliw± np. z oliwek. Zio³a musza byæ przykryte. Zakrêciæ s³ój i postawiæ na s³oñce na 2 tygodnie. Codziennie poruszaæ s³ojem. Oliwka bêdzie mia³a piêkny bordowy kolor. Po tym czasie s³ój nale¿y w³o¿yæ do garnka z wod± i lekko podgrzaæ. Potem przelaæ zawarto¶æ na gazê roz³o¿on± na sicie i mocno wycisn±æ. Rozlaæ do buteleczek.
Wci¶niête zio³a mo¿na wykorzystaæ jednorazowo np. zrobiæ sobie ok³ad na nogi z ¿ylakami.
II sposób wykonaniaWzi±æ stosunkowo niedu¿y, lecz dosyæ wysoki garnek, oraz litrowy lub wiêkszy s³oik z szerokim otworem. Na dno garnka po³o¿yæ porcelanowy talerzyk odwrócony do góry dnem lub ¶ciereczk± lnian± z³o¿on± wielokrotnie.
Do garnka wstawiæ s³oik wype³niony dziurawcem ¶wie¿ym (mo¿e byæ tak¿e suszony). Wlaæ do s³oja dobrej oliwy tak, by przykrywa³a górna warstwê ziela. Garnek nape³niæ wod±. Postawiæ na ogniu. Uwa¿aæ, aby ogieñ pod garnkiem nie by³ zbyt silny, by oliwa z dziurawcem nie wykipia³y ze s³oika (s³ój z zio³ami ma byæ otwarty). Wyparowan± wodê w garnku uzupe³niæ wrz±tkiem. Po sze¶ciu godzinach ci±g³ego gotowania lekarstwo bêdzie gotowe. Przecedziæ jak w poprzednim przepisie.
III sposób wykonaniaOlejek, dziurawcowy inaczej oliwê ¶wiêtojañsk± sporz±dza siê tak¿e w nastêpuj±cy sposób:
Rozgniecione kwiaty dziurawca nape³nia siê flaszkê, nalewa siê do pe³na dobrej jadalnej oliwy i stawia na s³oñcu.
Mniej wiêcej po 10 dniach, gdy oliwa nabierze barwy czerwonej, nale¿y j± przecedziæ, wygniataj±c tak¿e dobrze kwiaty, a nastêpnie do oliwy tej namoczyæ znów nowych rozgniecionych kwiatów i postawiæ znów na 10 dni na s³oñcu. Mo¿na to powtórzyæ jeszcze raz lub dwa, a¿ oliwa nabierze koloru ciemnoczerwonego.
OLEJEK DZIURAWCOWY
Cudowna pomoc w problemach krêgos³upa i stawów.
Zewnêtrznie na: * bóle pleców
* miê¶niobóle lêd¼wiowe
* rwa kulszowa
* reumatyzm
* regeneruje tarczki miêdzykrêgowe (dyski)
* bóle brzuszka u niemowl±t
* oparzenia
* rany
* owrzodzenia ¿ylakowe
* bielactwo
* jest bardzo skuteczny w zmianach zwyrodnieniowych krêgos³upa
* ³agodzi bóle
* poprawia motorykê miêsni i stawów
PRZY CHORYM KRÊGOS£UPIEPo³o¿yæ siê p³asko na brzuchu (plecami do góry). Na ¶rodek pleców w rowek wzd³u¿ krêgos³upa pokropiæ ma³± ilo¶ci± olejku. D³oñmi rozprowadziæ olejek (z leciutkim naciskiem) od do³u – (od po¶ladków) – do góry (do g³owy). Takie delikatne ruchy wykonywaæ 10–15 minut. Wskazane jest po takim zabiegu przykryæ chorego, aby pole¿a³ oko³o 10 minut.
Najlepiej poprosiæ kogo¶ z rodziny, przyjació³, aby taki masa¿ z u¿yciem olejku dziurawcowego, wykona³ przed pój¶ciem spaæ.
W pierwszy tygodniu nale¿y zabieg wykonywaæ codziennie.
W drugim – co drugi dzieñ
W trzecim – 2 × w tygodniu
ZASTOSOWANIE OLEJKU DZIURAWCOWEGO DO PICIA PRZY WRZODACH ¯O£¡DKA1 ³y¿kê sto³ow± lub 2 – piæ 30 minut przed jedzeniem 3 - 4 razy dziennie. Surowo przestrzegaæ diety.
Na pocz±tku kuracji najlepiej jest g³odowaæ pij±c tylko wodê dwa do 3 dni i oczywi¶cie piæ olej dziurawcowy. Czwartego dnia i do koñca tygodnia je¶æ tylko po 1/3 ugotowanego na miêkko jajka. Przez nastêpne 2 tygodnie zjadaæ po po³ówce jajka 3 × dziennie i trochê p³ynnej owsianki. Nastêpnie do tej diety podawaæ rosó³ z kury (nie z fermy).
Po 5 tygodniach nieco bia³ego miêsa je¶æ (np. kurczak, indyk, itp.). Tak wytrwaæ do koñca trzeciego miesi±ca kuracji.
„Normalne” od¿ywianie mo¿na podj±æ dopiero po 10 miesi±cach od pocz±tku leczenia. Przez 18 miesiêcy nie wolno piæ napojów alkoholowych, nawet bardzo s³abych.
PRZESTRZEGANIE DIETY ORAZ PICIE OLEJKU DZIURAWCOWEGO - powoduje
ca³kowity zanik wrzodu.Mo¿na tak¿e poddaæ siê operacji wrzodu ¿o³±dka, ale wyboru kuracji dokonuje
wy³±cznie chory.Musi wiedzieæ jednak, ze kuracja naturalnym sposobem obejmuje ca³y organizm, eliminuj±c tak¿e przyczynê.
OCZYSZCZANIE WORECZKA ¯Ó£CIOWEGOz zalegaj±cej gêstej kwa¶nej ¿ó³ci (b³ota ¿ó³ciowego) oraz drobnych kamieni.
Piæ 1 ³y¿kê olejku dziurawcowego oraz sok z 1 cytryny. Przed pój¶ciem spaæ wypiæ olejek dziurawcowy i popiæ sokiem z cytryny.
Mo¿na tez inaczej – wymieszaæ olejek z sokiem cytrynowym i szybko wypiæ.
OLEJEK Z DZIURAWCA JAKO LEK PRZECIWDEPRESYJNY
1–2 ³y¿eczek od herbaty piæ codziennie olejek dziurawcowy bez ¿adnych dodatków. Efekty leczenia pojawia siê po dwóch lub trzech tygodniach.
NALEWKA DZIURAWCOWA
100 gram kwiatów paków i li¶ci dziurawca (szczyt ro¶liny – oko³o 10 cm) bez ³odyg, 0,5 litra spirytusu 70% trawiæ oko³o 2 tygodni. Przecedziæ przez szmatkê i wycisn±æ.
Stosowaæ: * w stanach nerwicowo depresyjnych
* we leczeniu zaburzeñ czynno¶ci przewodu pokarmowego.
* Mo¿na stosowaæ do nacierañ w przypadku stawowych dolegliwo¶ci i korzonkowych.
Dawkowanie: 20–30 kropli 3 × dziennie w kieliszku wody przed jedzeniem.
Nalewka dziurawcowa regeneruje te¿ uk³ad nerwowy. Dzia³a przeciwdepresyjnie.
NALEWKA Z DZIURAWCA I MIÊTY
* du¿a gar¶æ ¶wie¿ego dziurawca lub 15 saszetek (fix)
* ³y¿ka miêty lub 3 torebki (fix)
* ( 1 torebka zió³ w torebkach fix – odpowiada 1 ³y¿eczce zmielonych zió³).
Zalaæ 2 szklankami zimnej wody, postawiæ garnek na ogniu – doprowadziæ do wrzenia, odcedziæ uzyskany wywar, dos³odziæ ³y¿k± miodu. Dodaæ taka sam± ilo¶æ spirytusu (mniej-wiêcej, pól na pó³) i nalewka jest gotowa. Przy tej nalewce wszystko dobrze siê trawi, nie ma przykrych sensacji.
Sam napar dziurawca i miêty jest doskona³ym ¶rodkiem po alkoholu. Doktor W. Poprzêcki jest zdecydowanym przeciwnikiem alkoholu, ale te nalewkê dopuszcza.
NALEWKA Z: * KUKURUMY
* DZIURAWCA
* GA£KI MUSZKATO£OWEJ
* ³y¿eczka kukurumy
* ³y¿eczka dziurawca
* ³y¿eczka ga³ki muszkato³owej
Sproszkowane zio³a wsypaæ do s³oja, zalaæ 100 gram spirytusu 70%, zakrêciæ szczelnie i postawiæ w s³onecznym ciep³ym miejscu na 4 tygodnie (codziennie wstrz±saæ). Potem, alkohol, który „przeszed³” sk³adnikami leczniczymi zió³ przecedziæ bardzo dok³adnie przez watê. Dodaæ ¼ l czystej wódki 40%. Butelkê szczelnie zakorkowaæ.
Stosowaæ: 3 x dziennie po 1 ³y¿eczce przez 5 dni. Potem TYDZIEÑ PRZERWY…. i znowu 3 × dziennie przez 5 dni, itd.
Piæ 30 minut przed posi³kami.
Dzia³anie:
* u³atwia przyswajanie sk³adników od¿ywczych w po¿ywieniu
* obni¿a kwasowo¶æ soków trawiennych
* znosi wzdêcia
* usuwa przykrywa zapach z ¿o³±dka
* poprawia metabolizm /przemianê materii/
* podnosi sprawno¶æ fizyczn±, intelektualna
* dzia³a przeciwdepresyjnie.
Nie zaleca siê stosowaæ ¿adnych preparatów w sk³ad, których wchodzi dziurawiec:
* przed pla¿owaniem
* przed opalaniem w solarium
Kwiaty i ziele dziurawca u¿ywaæ mo¿na w postaci
wywaru (nale¿y zagotowaæ zio³a),
nalewek lub [/b]olejków.[/b]
NA SUROWO DZIURAWCA JE¦Æ NIE WOLNO!!!Zaobserwowano, ¿e krowa, je¶li z traw± zje dziurawiec – dostaje silnego ¶wi±du skóry, do tego stopnia, ze „drapi±c” siê o np. drzewo – ³amie je.
Jest wiele zió³ s³u¿±cych cz³owiekowi. Ka¿da dolegliwo¶æ ma swojego przeciwnika – w ro¶linach i w umy¶le chorego.
Dziurawiec w hierarchii zió³ leczniczych znajduje siê na szczycie.
Tak wszechstronnego zastosowania nie posiada ¿adna ro¶lina. Jest to skromna, niewielka ro¶lina i... ro¶nie wszêdzie.
Siêgaj po herbatkê z dziurawca je¶li:
* Jak ci smutno
* Jak jeste¶ z³y i ,,¿ó³æ ciê zalewa”
* Jak stolec siê zapar³ i…nie ma ochoty wyj¶æ
* Jak „r¿nie” i „d¼ga” w do³ku lub prawym boku
* I wiele, wiele innych podobnych niedomagañ.
PRZEPIS NA HERBATKÊ Z DZIURAWCA
1 ³y¿kê sto³ow± dziurawca wsypaæ do garnuszka zalaæ 1 szklank±, zimnej wody zagotowaæ. Postawiæ na ogniu i doprowadziæ do wrzenia. Zagotowaæ i przykryæ. Trochê ostudziæ. Przecedziæ Herbatkê z dziurawca najlepiej piæ na noc. Sen szybko przychodzi, a dolegliwo¶ci ustêpuj±.
Wymienione w tej pracy przepisy i receptury nie zastêpuj± leczenia medykamentami oraz nie zwalniaj± chorych od pój¶cia do lekarza.
Ka¿dy cz³owiek jest niepowtarzaln± indywidualno¶ci±.
Niepowtarzalne s± schorzenia jak równie¿ zespo³y schorzeñ.
Dlatego te¿ „dopasowanie” kuracji na poszczególne schorzenia musi byæ tak¿e indywidualne.
!!! KA¯DY ODPOWIADA SAM ZA SWOJE ZDROWIE I ¯YCIE !!!http://www.eioba.pl/a/3ay1/dziurawiec-roslina-niedoceniana