Dziurawiec - roÂślina niedocenianaDZIURAWIEC ZWYCZAJNY, ZIELE SW. JANA, PRZESTRZELON, ÂŚWIĂTOJAĂSKIE ZIELE,
(ÂŁAC. HYPERICUM PERFORATUM)

Surowiec – caÂła roÂślina. WÂłaÂściwoÂści: gorzko-sÂłodkie, chÂłodzÂące, zioÂło ÂściÂągajÂące, uspakajajÂące nerwy, ograniczajÂące stany zapalne i przyspieszajÂące wyleczenie. DziaÂła miejscowo antyseptycznie i znieczulajÂąco.
Lecznicze dziaÂłanie
wewnĂŞtrzne przy:
* moczeniu bezwiednym (zwÂłaszcza u dzieci)
* stanach lĂŞkowych, napiĂŞciu nerwowym
* zaburzeniach okresu przekwitania
* napiĂŞciu przedmiesiÂączkowym
* pó³paœcu
* rwie kulszowej
* w³ókniakach
ZewnĂŞtrzne: * na oparzenia
* stÂłuczenia
* urazy (zw³aszcza g³êbokie lub bolesne rany z uszkodzeniem tkanki nerwowej)
* wrzody
* nerwobĂłle
* rwa kulszowa
* skurcze
* zwichniĂŞcia i bĂłle Âłokciowe (tzw. ÂłokieĂŚ tenisisty)
StaroÂżytni twierdzili, ze wÂłaÂściwoÂści magiczne dziurawca (hypericum perforatum) zaleÂżaÂły czĂŞÂściowo od
fluoryzujÂącego czerwonego barwnika, Hyperycyna, ktĂłry wysÂączaÂł siĂŞ jak krew z rozgniecionych kwiatĂłw.
Hyperycyna ma dziaÂłanie antydepresyjne. Wykorzystywano ja w badaniach i prĂłbach lekĂłw przeciw AIDS.
Dziurawiec; w niektĂłrych krajach np. w Australii podlega administracyjnemu zwalczaniu jako chwast.
Dziurawiec – roÂślina roÂśnie w caÂłej Polsce na suchych sÂłonecznych ³¹kach. Jest doœÌ wysoka o ¿ó³tych piĂŞciopÂłatkowych jak gwiazdki kwiatkach zebranych po kilka lub kilkanaÂście na Âłodydze z drobnymi, malutkimi podÂługowatymi liœÌmi.
Ludowa nazwa brzmi œwiêtojaùskie ziele, gdy¿ kwitnie na œw. Jana. Lud nazywa³ je równie¿ zielem MATKI BO¯EJ, które krwawe by³y w czasie œmierci Jej Syna i padaj¹c na ¿ó³te kwiaty, przepoi³y je barw¹ krwi.Grecy t³umacz¹ tak¿e nazwê
hypericum „nad podziw” (rozumie siĂŞ skuteczne). JuÂż w staroÂżytnoÂści znana byÂła ta roÂślina jako ziele ÂświĂŞte, czarodziejskie.
Hipokrates, Albertus Magnus, Âśw. Hildegarda, Paracelsus i JasnowidzÂąca z Prevost mĂłwiÂą o tej roÂślinie z wielkÂą czciÂą.
Od dawna lekarze zapisywali zioÂło to na swych receptach, jako swego rodzaju „
wszechlek”, powodujÂąc wiele cudownych uleczeĂą.
To ÂświĂŞtojaĂąskie ziele
najlepiej zbieraĂŚ w samo poÂłudnie – ma wtedy najwiĂŞkszÂą moc.InnÂą ono ma moc we dnie, inna rano a jeszcze inna nocÂą. Inna jest moc w Âłodydze twardej, inna w miĂŞkkich listkach zielonych i w kwiatkach.
To jest mocne „CZARODZIEJSKIE ZIELE”
* ¿ó³ciowe kamienie rozpuszcza i wyp³ukuje
* leczy jelita
* przy puchlinie brzusznej – jako jeden z waÂżniejszych skÂładnikĂłw mieszanki zió³
* dobre na boleÂści w prawym boku
* na gniecenie w doÂłku
* na piasek nerkowy
* na gorÂączki
SÂłynny w dziejach zioÂłolecznictwa Bock (1568 r.) zlecaÂł dziurawiec jako Âśrodek przeciw-krwotoczny i leczÂący rany, moczopĂŞdny i regulujÂący krwawienia miesiĂŞczne kobiet, przeciw rwie kulszowej i atakom apoplektycznym, przeciw zimnicy, skutkom „podzwigniĂŞĂŚ”, a zewnĂŞtrznie przeciw oparzeniom i owrzodzeniom.
Dr Shmidt odkryÂł i udowodniÂł dziaÂłanie lecznicze dziurawca zalecajÂąc go w przypadkach uszkodzenia substancji nerwowej w wyniku obraÂżeĂą mechanicznych i niedokrwistoÂści, przemĂŞczenia umysÂłowego i wstrzÂąsĂłw mĂłzgu, poraÂżeĂą i skurczĂłw nerwowych, epilepsji, neurastenii, histerii, zapaleniu nerwĂłw, a ponadto ran ciĂŞtych, kÂłutych i zgnieceĂą.
Dr BryliĂąski, ktĂłry stosowaÂł utrwalony sok dziurawca, zalecaÂł go nawet w leczeniu choroby raka!!!.
Dr Herold na poczÂątku XX wieku w czasopiÂśmie „Therapia nova” VIII/2, opisaÂł doÂświadczenia dr BryliĂąskiego w artykule „WpÂływ hypericum perforatum na procesy biochemiczne w organizmach opanowanych przez zÂłoÂśliwe nowotwory”. W pewnym bardzo ciĂŞÂżkim przypadku nowotworu zÂłoÂśliwego u pewnej chorej stan jej byÂł juÂż zupeÂłnie beznadziejny (dokÂładny opis podano tamÂże), szukajÂąc ratunku dla chorej, pisaÂł dr BryliĂąski „przypomniaÂłem sobie jednego z kolegĂłw, lekarza z WoroneÂża, ktĂłry stosowaÂł wyciÂąg z roÂśliny HYPERICUM PERFORATUM przy zÂłoÂśliwych nowotworach. OgÂłosiÂł w prasie lekarskiej artykuÂł o tym za³¹czajÂąc fotografiĂŞ raka, znikajÂącego pod wpÂływem przetworu z dziurawca. Prywatnie dr BryliĂąski opowiadaÂł autorowi artykuÂłu, Âże dowiedziaÂł siĂŞ o leczniczym dziaÂłaniu dziurawca (po rosyjsku nazwa zwieroboj – od woroneÂżskiej znachorki „babki cudotwĂłrczyni”), ktĂłra wywarem z tego ziela leczyÂła nieuleczalne choroby nazywane przez lekarzy rakiem.
Po stosowaniu tego œrodka ognisko rakowe zmienia³o swój patologiczny stan i albo rozpada³o siê na obumar³e tkanki z rop¹ zmieszane, albo, gdy œrodek by³ stosowany w pocz¹tkowym stadium, kurczy³o siê i przekszta³ca³o w guz tkanki ³¹cznej.
Dr BryliĂąski pisze dalej „Bez najmniejszej nadziei rozpocz¹³em podawaĂŚ chorej sok ze ÂświeÂżego dziurawca – SUCCUS HYPERICI – trzy, cztery razy dziennie po ÂłyÂżeczce od herbaty pomiĂŞdzy posiÂłkami. Chora mĂłwiÂła, Âże po kaÂżdym zaÂżyciu soku odczuwaÂła „ jakby elektryczne tkniĂŞcia” w miejscu zmienionym chorobowo.
Po dziesiêciu tygodniach za¿ywania dziurawca chora zaczê³a chodziÌ. Po pó³rocznym stosowaniu dziurawca wezwany ginekolog obejrza³ starannie chor¹ i stwierdzi, ¿e ca³y proces chorobowy cofn¹³ siê zupe³nie. O tego czasu minê³o dwa lata. Chora od czasu do czasu za¿ywa sok z dziurawca. Czuje siê dobrze.
Dr med. A. BryliĂąski cytuje tam jeszcze wiĂŞcej przykÂładĂłw ze swojej praktyki. JeÂśli moÂżna wysnuĂŚ wnioski to –
sok z dziurawca, wpÂływajÂąc fizjologicznie na normalnÂą, a jednoczeÂśnie uzdrawiajÂąco na chorÂą komĂłrkĂŞ, zmienia jej biochemicznÂą strukturĂŞ w ten sposĂłb, Âże staje siĂŞ ona poÂżywkÂą nieodpowiedniÂą dla powstania i rozrastania siĂŞ zÂłoÂśliwych przerzutowych nowotworĂłw. PoniewaÂż sok z dziurawca daje wyniki dodatnie, a jednoczeÂśnie jest Âśrodkiem zupeÂłnie nieszkodliwym, naleÂży go zawsze stosowaĂŚ ilekroĂŚ powstaje podejrzenie procesu rakowego, aby nie przeoczyĂŚ niebezpieczeĂąstwa i nie dopuÂściĂŚ do rozwoju nowotworu”.
W czasopiÂśmie „Therapia nova” nr VIII/10 póŸniejszym numerze dr BryliĂąski cytuje kilka ciĂŞÂżkich przypadkĂłw ró¿nych schorzeĂą Âżo³¹dka takich jak: nadkwaÂśnoœÌ Âżo³¹dka, wrzĂłd dwunastnicy, guz Âżo³¹dka, nerwica przewodu pokarmowego i sposĂłb leczenia ich dziurawcem; wszĂŞdzie z wynikiem dodatnim.
Najefektowniejszym tryumfem swego dziaÂłania leczniczego wpÂływu – pisze dr BryliĂąski – ÂświĂŞciĂŚ moÂże dziurawiec w samych poczÂątkach rozwijajÂącego siĂŞ niedomagania Âżo³¹dkowego, gdy ÂśluzĂłwka nie jest wyraÂźnie chorobliwie zmieniona, a objawy podmiotowe, jak zgaga, bĂłle w doÂłku i wymioty zaczynajÂą juÂż niepokoiĂŚ.
ZacytujĂŞ tutaj myÂśl H O R A C J U S Z A:
Cur moriatur homo,dum Hypericum crescet in horto – dlaczego czÂłowiek umiera, skoro ÂświĂŞtojaĂąskie ziele roÂśnie w ogrodzie.
Ks. Kneipp pisze: „To ziele wywiera wielki wpÂływ na wÂątrobĂŞ; a herbata jest znakomita dla niej lekarstwem. MaÂła domieszka aloesu wzmacnia jego dziaÂłanie, a skutki moÂżna widzieĂŚ w moczu, w ktĂłrym pÂływajÂą caÂłe kosmyki tkanek chorobotwĂłrczych.
BĂłle gÂłowy pochodzÂące z wodnistych cieczy, albo gniecenie w Âżo³¹dku, zaflegmienie piersi i pÂłuc leczy odwar dziurawca bardzo szybko”.
„ZIOÂŁA LECZNICZE’’ J.H. G³óg, Jan HADYNA – nakÂładem MiesiĂŞcznika „LOTOS” KrakĂłw: 1936 r.
Pozycja ksi¹¿kowa, któr¹ pos³u¿y³am siê, aby ziele tak wspania³e zaprezentowaÌ w materiale umieszczonym powy¿ej.
W sÂłoneczny dzieĂą, w poÂłudnie niezdrowo opalaĂŚ siĂŞ. BiorĂŞ koszyk, zakÂładam na gÂłowĂŞ kapelusz – idĂŞ na pachnÂące zioÂłami ³¹ki. NoÂżyczkami obcinam 10 do 15 cm roÂśliny z kwiatkami. Dziurawiec wyraÂźnie odró¿nia siĂŞ od innych ¿ó³tych kwiatkĂłw. Na pÂłatkach ma drobniutkie dziureczki (stÂąd nazwa). Trzeba uwaÂżaĂŚ – pszczoÂły lubiÂą siadaĂŚ na tych kwiatkach. Pozwalam im napiĂŚ siĂŞ nektaru, potem roÂślina jest moja. Z zebranego ziela robiĂŞ oliwki, olejki, nalewki oraz susz.
NALEWKA Z DZIURAWCA i MIODUÂŚwieÂże kwiaty dziurawca drobniutko pokroiĂŚ lub zmiksowaĂŚ albo przekrĂŞciĂŚ przez maszynkĂŞ do miĂŞsa. NapeÂłniĂŚ s³ój litrowy lub wiĂŞkszy (w zaleÂżnoÂści od potrzeb). WlaĂŚ spirytus 70%, tyle aby zioÂło byÂło przykryte. Szczelnie zakrĂŞciĂŚ s³ój i postawiĂŚ na sÂłoĂącu, na 2 tygodnie lub dÂłuÂżej. PrzecedziĂŚ zioÂła przez gazĂŞ ma³¹ iloÂściÂą dobrej wody „przepÂłukaĂŚ” oraz wycisn¹Ì (dodaĂŚ) do powstaÂłej nalewki, tyle samo miodu pÂłynnego. Aby lekarstwo miaÂło odpowiedniÂą moc naleÂży odstawiĂŚ nalewkĂŞ na 3 miesiÂące.
ZALECENIA
* w chorobach wÂątroby
* zapaleniu nerek
* nadciÂśnieniu i niedociÂśnieniu
* rozstrojach ¿o³¹dka i jelit
* stanach zapalnych jamy ustnej, gardÂła
* schorzeniach przyzĂŞbia jako rozcieĂączenia wodÂą, pÂłukanka
* przy migrenach
* jako Âśrodek uspakajajÂący
* przeciwdepresyjny
OLEJEK DZIURAWCOWY
I sposób wykonaniaŒwie¿e kwiaty dziurawca rozdrobniÌ, nape³niÌ s³ój. ZalaÌ dobr¹ oliw¹ np. z oliwek. Zio³a musza byÌ przykryte. ZakrêciÌ s³ój i postawiÌ na s³oùce na 2 tygodnie. Codziennie poruszaÌ s³ojem. Oliwka bêdzie mia³a piêkny bordowy kolor. Po tym czasie s³ój nale¿y w³o¿yÌ do garnka z wod¹ i lekko podgrzaÌ. Potem przelaÌ zawartoœÌ na gazê roz³o¿on¹ na sicie i mocno wycisn¹Ì. RozlaÌ do buteleczek.
WciÂśniĂŞte zioÂła moÂżna wykorzystaĂŚ jednorazowo np. zrobiĂŚ sobie okÂład na nogi z Âżylakami.
II sposób wykonaniaWzi¹Ì stosunkowo niedu¿y, lecz dosyÌ wysoki garnek, oraz litrowy lub wiêkszy s³oik z szerokim otworem. Na dno garnka po³o¿yÌ porcelanowy talerzyk odwrócony do góry dnem lub œciereczk¹ lnian¹ z³o¿on¹ wielokrotnie.
Do garnka wstawiÌ s³oik wype³niony dziurawcem œwie¿ym (mo¿e byÌ tak¿e suszony). WlaÌ do s³oja dobrej oliwy tak, by przykrywa³a górna warstwê ziela. Garnek nape³niÌ wod¹. PostawiÌ na ogniu. Uwa¿aÌ, aby ogieù pod garnkiem nie by³ zbyt silny, by oliwa z dziurawcem nie wykipia³y ze s³oika (s³ój z zio³ami ma byÌ otwarty). Wyparowan¹ wodê w garnku uzupe³niÌ wrz¹tkiem. Po szeœciu godzinach ci¹g³ego gotowania lekarstwo bêdzie gotowe. PrzecedziÌ jak w poprzednim przepisie.
III sposĂłb wykonaniaOlejek, dziurawcowy inaczej oliwĂŞ ÂświĂŞtojaĂąskÂą sporzÂądza siĂŞ takÂże w nastĂŞpujÂący sposĂłb:
Rozgniecione kwiaty dziurawca napeÂłnia siĂŞ flaszkĂŞ, nalewa siĂŞ do peÂłna dobrej jadalnej oliwy i stawia na sÂłoĂącu.
Mniej wiĂŞcej po 10 dniach, gdy oliwa nabierze barwy czerwonej, naleÂży jÂą przecedziĂŚ, wygniatajÂąc takÂże dobrze kwiaty, a nastĂŞpnie do oliwy tej namoczyĂŚ znĂłw nowych rozgniecionych kwiatĂłw i postawiĂŚ znĂłw na 10 dni na sÂłoĂącu. MoÂżna to powtĂłrzyĂŚ jeszcze raz lub dwa, aÂż oliwa nabierze koloru ciemnoczerwonego.
OLEJEK DZIURAWCOWY
Cudowna pomoc w problemach krĂŞgosÂłupa i stawĂłw.
ZewnĂŞtrznie na: * bĂłle plecĂłw
* miĂŞÂśniobĂłle lĂŞdÂźwiowe
* rwa kulszowa
* reumatyzm
* regeneruje tarczki miĂŞdzykrĂŞgowe (dyski)
* bĂłle brzuszka u niemowlÂąt
* oparzenia
* rany
* owrzodzenia Âżylakowe
* bielactwo
* jest bardzo skuteczny w zmianach zwyrodnieniowych krĂŞgosÂłupa
* Âłagodzi bĂłle
* poprawia motorykĂŞ miĂŞsni i stawĂłw
PRZY CHORYM KRĂGOSÂŁUPIEPoÂłoÂżyĂŚ siĂŞ pÂłasko na brzuchu (plecami do gĂłry). Na Âśrodek plecĂłw w rowek wzdÂłuÂż krĂŞgosÂłupa pokropiĂŚ ma³¹ iloÂściÂą olejku. DÂłoĂąmi rozprowadziĂŚ olejek (z leciutkim naciskiem) od doÂłu – (od poÂśladkĂłw) – do gĂłry (do gÂłowy). Takie delikatne ruchy wykonywaĂŚ 10–15 minut. Wskazane jest po takim zabiegu przykryĂŚ chorego, aby poleÂżaÂł okoÂło 10 minut.
Najlepiej poprosiÌ kogoœ z rodziny, przyjació³, aby taki masa¿ z u¿yciem olejku dziurawcowego, wykona³ przed pójœciem spaÌ.
W pierwszy tygodniu naleÂży zabieg wykonywaĂŚ codziennie.
W drugim – co drugi dzieĂą
W trzecim – 2 Ă w tygodniu
ZASTOSOWANIE OLEJKU DZIURAWCOWEGO DO PICIA PRZY WRZODACH ÂŻOÂŁÂĄDKA1 ÂłyÂżkĂŞ stoÂłowÂą lub 2 – piĂŚ 30 minut przed jedzeniem 3 - 4 razy dziennie. Surowo przestrzegaĂŚ diety.
Na pocz¹tku kuracji najlepiej jest g³odowaÌ pij¹c tylko wodê dwa do 3 dni i oczywiœcie piÌ olej dziurawcowy. Czwartego dnia i do koùca tygodnia jeœÌ tylko po 1/3 ugotowanego na miêkko jajka. Przez nastêpne 2 tygodnie zjadaÌ po po³ówce jajka 3 à dziennie i trochê p³ynnej owsianki. Nastêpnie do tej diety podawaÌ rosó³ z kury (nie z fermy).
Po 5 tygodniach nieco bia³ego miêsa jeœÌ (np. kurczak, indyk, itp.). Tak wytrwaÌ do koùca trzeciego miesi¹ca kuracji.
„Normalne” odÂżywianie moÂżna podj¹Ì dopiero po 10 miesiÂącach od poczÂątku leczenia. Przez 18 miesiĂŞcy nie wolno piĂŚ napojĂłw alkoholowych, nawet bardzo sÂłabych.
PRZESTRZEGANIE DIETY ORAZ PICIE OLEJKU DZIURAWCOWEGO - powoduje
ca³kowity zanik wrzodu.Mo¿na tak¿e poddaÌ siê operacji wrzodu ¿o³¹dka, ale wyboru kuracji dokonuje
wy³¹cznie chory.Musi wiedzieÌ jednak, ze kuracja naturalnym sposobem obejmuje ca³y organizm, eliminuj¹c tak¿e przyczynê.
OCZYSZCZANIE WORECZKA ÂŻĂÂŁCIOWEGOz zalegajÂącej gĂŞstej kwaÂśnej ¿ó³ci (bÂłota ¿ó³ciowego) oraz drobnych kamieni.
PiĂŚ 1 ÂłyÂżkĂŞ olejku dziurawcowego oraz sok z 1 cytryny. Przed pĂłjÂściem spaĂŚ wypiĂŚ olejek dziurawcowy i popiĂŚ sokiem z cytryny.
MoÂżna tez inaczej – wymieszaĂŚ olejek z sokiem cytrynowym i szybko wypiĂŚ.
OLEJEK Z DZIURAWCA JAKO LEK PRZECIWDEPRESYJNY
1–2 ÂłyÂżeczek od herbaty piĂŚ codziennie olejek dziurawcowy bez Âżadnych dodatkĂłw. Efekty leczenia pojawia siĂŞ po dwĂłch lub trzech tygodniach.
NALEWKA DZIURAWCOWA
100 gram kwiatĂłw pakĂłw i liÂści dziurawca (szczyt roÂśliny – okoÂło 10 cm) bez Âłodyg, 0,5 litra spirytusu 70% trawiĂŚ okoÂło 2 tygodni. PrzecedziĂŚ przez szmatkĂŞ i wycisn¹Ì.
StosowaĂŚ: * w stanach nerwicowo depresyjnych
* we leczeniu zaburzeĂą czynnoÂści przewodu pokarmowego.
* MoÂżna stosowaĂŚ do nacieraĂą w przypadku stawowych dolegliwoÂści i korzonkowych.
Dawkowanie: 20–30 kropli 3 Ă dziennie w kieliszku wody przed jedzeniem.
Nalewka dziurawcowa regeneruje teÂż ukÂład nerwowy. DziaÂła przeciwdepresyjnie.
NALEWKA Z DZIURAWCA I MIĂTY
* du¿a garœÌ œwie¿ego dziurawca lub 15 saszetek (fix)
* ÂłyÂżka miĂŞty lub 3 torebki (fix)
* ( 1 torebka zió³ w torebkach fix – odpowiada 1 ÂłyÂżeczce zmielonych zió³).
ZalaĂŚ 2 szklankami zimnej wody, postawiĂŚ garnek na ogniu – doprowadziĂŚ do wrzenia, odcedziĂŚ uzyskany wywar, dosÂłodziĂŚ ÂłyÂżkÂą miodu. DodaĂŚ taka samÂą iloœÌ spirytusu (mniej-wiĂŞcej, pĂłl na pó³) i nalewka jest gotowa. Przy tej nalewce wszystko dobrze siĂŞ trawi, nie ma przykrych sensacji.
Sam napar dziurawca i miĂŞty jest doskonaÂłym Âśrodkiem po alkoholu. Doktor W. PoprzĂŞcki jest zdecydowanym przeciwnikiem alkoholu, ale te nalewkĂŞ dopuszcza.
NALEWKA Z: * KUKURUMY
* DZIURAWCA
* GAÂŁKI MUSZKATOÂŁOWEJ
* ÂłyÂżeczka kukurumy
* ÂłyÂżeczka dziurawca
* ÂłyÂżeczka gaÂłki muszkatoÂłowej
Sproszkowane zioÂła wsypaĂŚ do sÂłoja, zalaĂŚ 100 gram spirytusu 70%, zakrĂŞciĂŚ szczelnie i postawiĂŚ w sÂłonecznym ciepÂłym miejscu na 4 tygodnie (codziennie wstrzÂąsaĂŚ). Potem, alkohol, ktĂłry „przeszedÂł” skÂładnikami leczniczymi zió³ przecedziĂŚ bardzo dokÂładnie przez watĂŞ. DodaĂŚ ¼ l czystej wĂłdki 40%. ButelkĂŞ szczelnie zakorkowaĂŚ.
StosowaĂŚ: 3 x dziennie po 1 ÂłyÂżeczce przez 5 dni. Potem TYDZIEĂ PRZERWY…. i znowu 3 Ă dziennie przez 5 dni, itd.
PiĂŚ 30 minut przed posiÂłkami.
DziaÂłanie:
* uÂłatwia przyswajanie skÂładnikĂłw odÂżywczych w poÂżywieniu
* obni¿a kwasowoœÌ soków trawiennych
* znosi wzdĂŞcia
* usuwa przykrywa zapach z ¿o³¹dka
* poprawia metabolizm /przemianĂŞ materii/
* podnosi sprawnoœÌ fizyczn¹, intelektualna
* dziaÂła przeciwdepresyjnie.
Nie zaleca siĂŞ stosowaĂŚ Âżadnych preparatĂłw w skÂład, ktĂłrych wchodzi dziurawiec:
* przed plaÂżowaniem
* przed opalaniem w solarium
Kwiaty i ziele dziurawca uÂżywaĂŚ moÂżna w postaci
wywaru (naleÂży zagotowaĂŚ zioÂła),
nalewek lub [/b]olejkĂłw.[/b]
NA SUROWO DZIURAWCA JEÂŚĂ NIE WOLNO!!!Zaobserwowano, Âże krowa, jeÂśli z trawÂą zje dziurawiec – dostaje silnego ÂświÂądu skĂłry, do tego stopnia, ze „drapiÂąc” siĂŞ o np. drzewo – Âłamie je.
Jest wiele zió³ sÂłu¿¹cych czÂłowiekowi. KaÂżda dolegliwoœÌ ma swojego przeciwnika – w roÂślinach i w umyÂśle chorego.
Dziurawiec w hierarchii zió³ leczniczych znajduje siê na szczycie.
Tak wszechstronnego zastosowania nie posiada Âżadna roÂślina. Jest to skromna, niewielka roÂślina i... roÂśnie wszĂŞdzie.
SiĂŞgaj po herbatkĂŞ z dziurawca jeÂśli:
* Jak ci smutno
* Jak jesteÂś zÂły i ,,¿ó³Ì ciĂŞ zalewa”
* Jak stolec siĂŞ zaparÂł i…nie ma ochoty wyjœÌ
* Jak „rÂżnie” i „dÂźga” w doÂłku lub prawym boku
* I wiele, wiele innych podobnych niedomagaĂą.
PRZEPIS NA HERBATKĂ Z DZIURAWCA
1 ÂłyÂżkĂŞ stoÂłowÂą dziurawca wsypaĂŚ do garnuszka zalaĂŚ 1 szklankÂą, zimnej wody zagotowaĂŚ. PostawiĂŚ na ogniu i doprowadziĂŚ do wrzenia. ZagotowaĂŚ i przykryĂŚ. TrochĂŞ ostudziĂŚ. PrzecedziĂŚ HerbatkĂŞ z dziurawca najlepiej piĂŚ na noc. Sen szybko przychodzi, a dolegliwoÂści ustĂŞpujÂą.
Wymienione w tej pracy przepisy i receptury nie zastĂŞpujÂą leczenia medykamentami oraz nie zwalniajÂą chorych od pĂłjÂścia do lekarza.
KaÂżdy czÂłowiek jest niepowtarzalnÂą indywidualnoÂściÂą.
Niepowtarzalne sÂą schorzenia jak rĂłwnieÂż zespoÂły schorzeĂą.
Dlatego teÂż „dopasowanie” kuracji na poszczegĂłlne schorzenia musi byĂŚ takÂże indywidualne.
!!! KAÂŻDY ODPOWIADA SAM ZA SWOJE ZDROWIE I ÂŻYCIE !!!http://www.eioba.pl/a/3ay1/dziurawiec-roslina-niedoceniana