Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 21, 2024, 19:58:10


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: 1 2 3 4 5 6 [7] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Leki z Bozej Apteki  (Przeczytany 207140 razy)
0 u¿ytkowników i 8 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
east
Go¶æ
« Odpowiedz #150 : Kwiecieñ 09, 2012, 20:52:13 »

A to dziwne, bo akurat czosnek to takie warzywo ,ze samo w sobie jest zakonserwowane , ro¶nie jak chwast , nie trzeba przy tym ¿adnych zabiegów .. nie zu¿ywa siê tego wiele w kuchni, s³u¿y jako lekarstwo ... czemu w przypadku  tak doskonale uprawnego wszêdzie produktu akurat Chiny zdominowa³y rynek ?

Nie tylko zreszta w tym przypadku. Chiñczycy znani s± ze skutecznych sposobów na odzyskiwanie i utrzymywanie zdrowia. Ich restrykcyjne ,komunistyczne Pañstwo nigdy tradycyjnej medycyny nie têpi³o a¿ tak, jak to ma miejsce na tzw "Zachodzie". Nikogo w Chinach nie dziwi± mistrzowie Chi-Gong , uzdrowiciele czy zielarze ... U nas zrobiono z medycyny ludowej straszaka i zabobony, a Ko¶ció³ nawet posun±³ siê do wci±gniêcia tej medycyny na "szatañsk± listê". 

Chcia³oby siê zapytaæ .. co jest tu grane ?
Zapisane
krzysiek
Go¶æ
« Odpowiedz #151 : Kwiecieñ 09, 2012, 21:36:06 »

Tak na marginesie: chiñski czosnek jest do d..y. S± badania dowodz±ce, ¿e w pewnym sensie jest nawet truj±cy. I znacznie mniej aromatyczny od naszego, krajowego. Mo¿e w staro¿ytno¶ci by³o inaczej, ale dzi¶ wszelka "chiñszczyzna" kojarzy siê z badziewiem.

Co nie umniejsza warto¶ciom leczniczym czosnku - s± bezcenne. Tylko nie mówcie o tym koncernom farmaceutycznym, bo doprowadz± do wydania zakazu jego uprawy.  Mrugniêcie
Zapisane
blueray21


Skryba, jakich ma³o


Punkty Forum (pf): 32
Offline

Wiadomo¶ci: 1696



Zobacz profil
« Odpowiedz #152 : Kwiecieñ 09, 2012, 21:41:44 »

East,
popatrz na spo¿ycie cukru, mleka  i miêsa tam. By³o zdrowo, ale dzi¶ podobno na ka¿dym rogu znajdziesz zachodnie s³odzone serki, jogurciki i inne smako³yki. Spo¿ycie miêsa mo¿e nie podskoczy³o, ale ze zwiêkszeniem spo¿ycia produktów mleczarskich, najczê¶ciej s³odkich id± drog± USA.
Zapisane

Wiedza ochrania, ignorancja zagra¿a.
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #153 : Maj 01, 2012, 05:35:37 »

Grzybek tybetañski

Wed³ug opracowania Anny Krukowskiej


Grzybek tybetañski w wygl±dzie przypomina bardziej kalafior lub posklejany ry¿ ni¿ grzybka. Ze wzglêdu na bia³y kolor i charakterystyczn± budowê nazywany jest tak¿e ¶nie¿nym lotosem. Przyrz±dzony z niego napój w smaku przypomina kefir lub ma¶lankê. Jednak nie ze wzglêdu na walory smakowe sta³ siê tak niezwykle popularny. Ten tajemniczy grzybek posiada w³a¶ciwo¶ci antybakteryjne, antygrzybiczne, antynowotworowe i przeciwzapalne a dodatkowo poprawia odporno¶æ i gwarantuje d³ugowieczno¶æ.

 Grzybek tybetañski zosta³ odkryty przypadkiem wiele wieków temu przez górali z Kaukazu, choæ nie wiadomo kiedy dok³adnie, gdy¿ ¼ród³a podaj± ró¿ne daty. Jego zdrowotnymi w³a¶ciwo¶ciami cieszono siê nie tylko w górach Kaukazu, ale równie¿ w Chinach, Tybecie i Indiach...

 Podobno do Polski zosta³ przywieziony przez profesora Politechniki Gliwickiej, który w trakcie swojego piêcioletniego pobytu w Indiach ciê¿ko chorowa³ na raka w±troby. Chory podda³ siê alternatywnemu leczeniu – mnich tybetañski podawa³ mu napar z tego tajemniczego grzybka, dziêki któremu mê¿czyzna cudownie ozdrowia³. Kiedy wraca³ do Polski, mnich ofiarowa³ mu szczep grzybka.

 Trudno to uwierzyæ , a jednak informacjê o jego antyrakowych w³a¶ciwo¶ciach potwierdzaj± liczne wypowiedzi na miêdzynarodowych forach...

 O szczep grzybka warto popytaæ znajomych... ale mo¿na zakupiæ go równie¿ na Allegro. Kiedy ju¿ zdobêdziesz sczep, mo¿esz za³o¿yæ w³asn± hodowlê, jednak pamiêtaj aby przy tym nie u¿ywaæ metalowych przedmiotów. Z grzybka mo¿na przyrz±dziæ bardzo zdrowy napój w smaku i wygl±dzie przypominaj±cy kefir. Jednak jest du¿o zdrowszy od kefiru, napój przygotowany z grzybka tybetañskiego stanowi unikalne symbiotyczne po³±czenie wielu bakterii i dro¿d¿y. Dziêki temu grzybek ten posiada mnóstwo leczniczych w³a¶ciwo¶ci. Polecany jest równie¿ dla dzieci.


Wp³yw grzybka tybetañskiego na zdrowie:

 ● reguluje i poprawia przemianê materii
 ● leczy choroby uk³adu pokarmowego, m.in. dolegliwo¶ci trawienne, wrzody ¿o³±dka i dwunastnicy
 ● reguluje ci¶nienie têtnicze i poziom glukozy we krwi
 ● redukuje „z³y cholesterol”
 ● zapobiega chorobom serca
 ● jest probiotykiem
 ● leczy stany zapalne
 ● hamuje wzrost komórek nowotworowych
 ● wytwarza interferon o dzia³aniu antywirusowy
 ● leczy choroby narz±dów wewnêtrznych: w±troby, trzustki, ¶ledziony, nerek, pêcherza moczowego
 ● rozpuszcza kamienie w woreczku ¿ó³ciowym
 ● hamuje proces starzenia, ³agodzi skutki stresu i zmêczenia
 ● ³agodzi ból i oparzenia s³oneczne
 ● pomaga walczyæ z bezsenno¶ci±
 ● poprawia libido
 ● jest ¼ród³em wielu witamin

Kuracja tybetañska jest bardzo prosta:

 ● Przyrz±dzony z niego kefir nale¿y piæ przez 20 dni.
 ● Nastêpnie zrobiæ 10 dni przerwy i ponownie wróciæ do kuracji.
 ● Proces leczenia mo¿na powtarzaæ wielokrotnie.

 Hodowla grzybka tybetañskiego

 ● Nale¿y codziennie zalewaæ go ¶wie¿ym mlekiem (w wersji wegañskiej – mleko sojowe).
 ● Proces fermentacji trwa 12-24 godzin.
 ● Po 24 godzinach nale¿y dok³adnie wyp³ukaæ grzybka zimn± wod± i ponownie zalaæ mlekiem. Nawet je¶li nie spo¿ywamy grzybka, nadal musimy ponawiaæ te czynno¶ci, gdy¿ bez tego grzybek straci swoje w³a¶ciwo¶ci, zmieni kolor a w konsekwencji obumrze.
 ● Nale¿y hodowaæ go w temperaturze pokojowej ok. 18-24 stopni C.
 ● Nale¿y pamiêtaæ o tym, ¿e grzybek rozmna¿a siê i w ci±gu 2-3 tygodni powiêksza siê dwukrotnie, a tym samym potrzebuje wiêcej miejsca. Dziêki temu co jaki¶ czas mo¿emy podarowaæ szczep komu¶ bliskiemu, aby i on móg³ cieszyæ siê dobrym zdrowiem.


 [¬ród³o: www.kuchnia-kuchnia.pl /„Przepis hinduskich joginów na d³ugowieczno¶æ”]





   
      


Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #154 : Maj 04, 2012, 09:14:59 »

MLEKO I PRODUKTY MLECZNE


Ludzie na ca³ym ¶wiecie dyskutuj± na temat mleka, i jego dobrych i z³ych walorach. Szczególnie w ostatnich latach ¶wiat podzieli³ siê na dwie ró¿ne opinie: jedni twierdz±, ¿e mleko jest dobre dla cz³owieka a inni wskazuj± jego szkodliwe w³a¶ciwo¶ci.

 Naukowa debata ci±gle trwa, nie tylko co do mleka, jak wiemy tym sposobem wykasowano nam dobr± opiniê o zio³ach i innych produktów od¿ywczych, które zawsze s³u¿y³y cz³owiekowi w jego ¿yciu.

Tote¿ dzisiaj trudno wielu ludziom, szczególnie m³odym, wychowanym na internetowych szko³ach znale¼æ prawdê.

I jak to naprawdê jest z tym mlekiem?



Zacznê od starych i wypróbowanych receptur ayurvedy, któr± za wszelk± cenê chce zniszczyæ obecny system.

Czym by³o i jest mleko wed³ug staro¿ytnych nauk?

Wed³ug Ayurvedy, mleko jest nektarem dla ludzkiego organizmu, dlatego jest najbardziej naturalnym pokarmem dla cz³owieka. Mo¿na przej¶æ ca³y ¶wiat i na ca³ym ¶wiecie znajdziemy mleko w po¿ywieniu cz³owieka, jak równie¿ innych produktów utworzonych z mleka.

 W Indii od tysi±cleci ludzie pij± du¿o mleka i spo¿ywaj± Ghee – forma mas³a z krowiego mleka.



Ghee uwa¿ana jest przez Hindusów za najlepszy sk³adnik od¿ywczy dla ludzi, szczególnie chorych na serce i tych, którzy cierpi± na nadmiar cholesterolu we krwi. Jego regularne spo¿ycie zwiêksza fizyczn± i psychiczn± si³ê, utrzymuje organizm w zdrowiu i zwiêksza potencjê cia³a. Dzia³a nie tylko od¿ywczo ale równie¿ pomaga oczyszczaæ ca³y organizm, co daje poprawê kondycji miê¶ni, ¶ciêgien, czyni mocne ko¶ci.



 Ghee krowie ma wielk± moc nie tylko w od¿ywianiu siê, jest stosowane w religijnych ceremoniach – Yagna (LINK!). Nie jest tajemnic±, ¿e pomaga usuwaæ promieniowanie atomowe z komórek ludzkich i z atmosfery. Tote¿ Hindusi pal± w swoich ¶wi±tyniach lampki z krowiego Ghee, które dostarczaj± wielkie ilo¶ci tlenu w atmosferze.

 Ghee krowie ma dobry cholesterol, wiêc zaleca siê go osobom z wysokim poziomem cholesterolu, to naprawdê jest dobry oczyszczaj±cy tonik. U¿ywa siê go tak¿e jako krople do nosa aby zrównowa¿yæ Tridosha (LINK!) - powietrze, ogieñ, woda.

 Je¶li kto¶ cierpi na ³uszczycê lub inne choroby skóry, zamiast u¿ywania drogich ma¶ci, wprzódy te osoby powinny spróbowaæ smarowaæ skórê Ghee. Ta terapia mo¿e okazaæ siê cudem, poniewa¿ Ghee ma wielki wp³yw na detoksykacjê systemu.

 W Indiach Ghee i krowie mleko stosowane s± jako lek w nastêpuj±cych schorzeniach: zakwaszenie organizmu, niedokrwisto¶æ, astma, odtruwanie trucizn, czyraki na jêzyku i podniebieniu, nieczysto¶æ krwi, krwawe biegunki, pieczenie oczu, uporczywy przewlek³y kaszel, przewlek³a gor±czka, czarne piegi na twarzy, cukrzycê, rze¿±czkê, dnê moczanow±, ogólne os³abienie, krwawienia z nosa, jest naturalnym tonikiem pomagaj±cym w zasypianiu, i na inne gastryczne dolegliwo¶ci.

 Ghee jest bardzo ceniony poniewa¿ zwiêksza Agni (ogieñ, enzym) bez jednoczesnego tankowania Pitta, jest doskona³± równowag± dla Pitta. Ghee u¿ywane jest zamiast oleju, np. do warzyw.



Ayurveda – nauka o d³ugiej ¿ywotno¶ci, jest to system tradycyjnej medycyny, formy medycyny alternatywnej, receptur zebranych z ró¿nych staro¿ytnych ¼róde³ w celu leczenia ró¿nych dolegliwo¶ci cia³a i duszy, i zabiegów chirurgicznych.

 Hinduizm (Ayurveda) i Buddyzm (Madjamaka) lecz± za pomoc± równowagi piêciu elementów. Du¿y nacisk k³ad± na umiejêtno¶æ spo¿ywania ¿ywno¶ci, na sen i wspó³¿ycie seksualne.

 Ayurveda wykorzystuje wszystkie piêæ zmys³ów, leczy cia³o fizyczne i psychiczne. Podkre¶la wykorzystanie ro¶linnych leków i ¿ywno¶ci, w tym przypraw, np. kardamonu, cynamonu, go¼dzików, imbiru, pieprzu, tumeriku, curry i wielu innych, ponadto niektórych produktów zwierzêcych, np., mleka. Wykorzystuj± tak¿e minera³y: siarkê, arsen, szczawian miedzi, z³oto, srebro w zale¿no¶ci od schorzenia.

 Ayurveda dba o w³a¶ciw± funkcjê kana³ów energetycznych, przep³ywu energii z jednego punktu do drugiego, poniewa¿ brak prawid³owej energetycznej komunikacji w ciele jest przyczyn± chorób, w tym reumatyzmu, padaczki, autyzmu, parali¿u, drgawek, a nawet chorób psychicznych.

 Jedn± ze starych metod jest doprowadzanie cia³a do potów, jako zabiegu prowadz±cego do otwarcia kana³ów, które kiedy s± zablokowane doprowadzaj± do chorób.

 Ayurveda ma w³asne pojêcia i pogl±dy, które s± zupe³nie inne ni¿ to wyra¿aj± wspó³cze¶ni badacze naszego zdrowia. Przede wszystkim lecz± cia³a ludzkie dopasowuj±c odpowiedni± formê ¿ywienia i uleczania dla ka¿dego typu cia³a.

Walory mleka wed³ug Ayurvedy



 -ma s³odki smak

 -zwiêksza ojas, co uwa¿ane jest za istotê wszystkich Dhatsus (tkanek). Ojas – wigor, energia cia³a, sok z w³asnej energii ¿yciowej, je¶li wystêpuje jej niedobór powoduje os³abienie, zmêczenie, chorobê. Ojas od¿ywia siedem Dhatsus

 -mleko zmniejsza Vatta i Pitta ale zwiêksza Kappa.

 -jest dobrym afrodyzjakiem, co oznacza, ¿e wzmacnia Shukra dhatu (tkankê reprodukcyjn±)

 -mleko zawiera kappa i bywa ciê¿kie do strawienia, dlatego nale¿y unikaæ picia go na zimno. Przed spo¿yciem zawsze powinno byæ ugotowane albo podgrzane

 -mleko ch³odzi naturê (Shista virya), co oznacza, ¿e ma efekt ch³odniczy cia³a. W¶ród o¶miu rodzajów mleka wymienionych w Ayurvedzie, krowie mleko jest uwa¿ane za najlepsze

 -krowie mleko odm³adza (Rosayana)

 -wzmacnia ró¿ne tkanki, poprawia pamiêæ, zwiêksza odporno¶æ, jest ³atwo trawione i wch³aniane w organizmie. Jest szczególnie dobre dla matek karmi±cych piersi±.

Jogurt



 -jest kwa¶ny w smaku

 -ma wi±¿±ce jako¶ci, z ich powodu jest czêsto u¿ywany jako lek na biegunkê i czerwonkê

 -jogurt jest ciê¿ki do strawienia

 -zmniejsza Vatta, zwiêksza Kappa i Pitta

 -zwiêksza krew i reprodukcjê p³ynów w organizmie

 -jogurt zrobiony z odt³uszczonego mleka jest dobry dla jelit, na niestrawno¶æ i wzdêcia

 -dobrze jest spo¿ywaæ jogurt z miodem, z soczewic±

 -nie jest wskazane je¶æ ciep³y jogurt

 -nale¿y unikaæ jedzenia du¿ej ilo¶ci jogurtu wiosn± i zim±

 -nie powinien byæ spo¿ywany w nocy lub na kolacjê.

 Ayurveda nie zaleca równie¿ aby je¶æ jogurty codziennie, to mo¿e zablokowaæ kana³y kr±¿enia.

Mas³o



 Ayurveda twierdzi, ¿e ¶wie¿e mas³o, domowej roboty jest najlepsze. ¦wie¿e smakuje s³odko ale jest trochê kwa¶ne i gorzkie. Pomaga w zaburzeniach spowodowanych Pitta i Vatta. Jest dobre w leczeniu chorób skóry i chorób spowodowanych zanieczyszczeniem krwi. Jednak nie powinni¶my spo¿ywaæ zbyt du¿o mas³a, poniewa¿ powoduje zablokowania uk³adu kr±¿enia. Mas³o na pewno poprawia pamiêæ, odporno¶æ i wzmacnia p³yny w organizmie, dobrze wp³ywa na inteligencjê. Stymuluj±c ogieñ trawienny, tym samym poprawia trawienie. Od¿ywia tkanki cia³a i zwiêksza ¿yciodajny p³yn ojas.

 Ayurveda, nauka znana od 5000 lat ma swoje w³asne tradycje i pogl±dy i mleko deklaruje jako s³odycz s³u¿±c± cz³owiekowi do poprawy kondycji, ale nale¿y pamiêtaæ – NIE ZALECA JEGO PRZEDAWKOWANIA. Jednym z wiêkszych sekretów jest picie surowego mleka – NIE PASTERYZOWANEGO lub HOMOGENIZOWANEGO. Dla poprawy jego warto¶ci Hindusi dodaj± cynamonu, kardamonu, imbiru lub pieprzu.

 Ayurveda utrzymuje, ¿e przez proces pasteryzacji mleka, co ma ma na celu oczyszczenie mleka z bakterii czyni go bardziej szkodliwym. Pasteryzacja powoduje czê¶ciowe rozbicie bia³ek mleka, czyni±c je niemal niemo¿liwe do strawienia przez ludzki system. W zasadzie homogenizacja nic nie robi aby poprawiæ zdrowie, jedynie mo¿e mieæ wp³yw na powstawanie zakrzepów mia¿d¿ycowych, co doprowadza do powa¿nych chorób serca.

 Pasteryzacja s³u¿y jedynie sprzeda¿y detalicznej, dziêki niej mo¿na d³u¿ej przechowywaæ mleko. Tak wiêc nasze zdrowe mleko za pomoc± narzêdzi handlu zosta³o zmienione w zupe³nie inny produkt.

 Ale nie wolno naruszaæ starych dobrych nauk o mleku, raczej nale¿y robiæ wszystko aby przywróciæ zdrowe mleko do u¿ytku ludzi. Wiadomo, ¿e mleko nie powinno byæ d³ugo przechowywane. Prawd± jest, ¿e w wielu krajach nie mamy ju¿ w ogóle zdrowego krowiego mleka i produktów z niego wykonywanych.

 Nie mamy tak¿e zdrowych krów, mo¿e tylko nieliczne ekologiczne gospodarstwa. Wspó³czesne krowy s± karmione genetyczn± pasz± i poddawane zastrzykom z antybiotyków i hormonów, dlatego takie mleko ju¿ nie ma w³a¶ciwo¶ci okre¶lonych przez Ayurvedê.

 Jedynie jeszcze organiczne mleko z ekologicznych gospodarstw spe³nia jako tako rolê g³oszon± przez staro¿ytnych wieszczów i mêdrców zdrowego ¿ycia.

 Nawet jak mleko bêdzie w miarê nie ska¿one wlewa siê je w opakowania, które s± niezwykle szkodliwe, s± to plastikowe pojemniki i papierowe kartony powlekane plastikow± foli±.

Mleko organiczne



 Czy naprawdê jest zdrowsze ni¿ zwyk³e?

 Jest miêdzy nimi du¿a ró¿nica. Niby oba dostarczaj± bia³ka, wapnia, magnezu, ryboflawiny, wit. A, B12, D, cynku, oba mo¿na nabyæ w formie t³ustej i odt³uszczonej, w detalicznej sprzeda¿y oba s± pasteryzowane, bynajmniej w Kanadzie.

 Pasteryzacja polega na ogrzewaniu mleka do temp. 72 stopni przez 16 sekund, a nastêpnie jest gwa³townie sch³odzone. Wysoka temperatura niszczy mikroorganizmy wywo³uj±ce choroby, np. Salmonellê, co mo¿e jest wa¿nym krokiem w profilaktyce chorób. Bez homogenizacji mleko rozdziela siê na warstwy, grubsza warstwa t³uszczu wyp³ywa na wierzch, podczas homogenizacji t³uszcz jest rozbijany na drobniejsze cz±steczki i ju¿ mleko nie da siê rozdzieliæ. Niestety rozbija równie¿ bia³ka.

 Organiczne mleko uzyskuje siê od krów, które s± karmione pasz± z upraw ekologicznych, bez pestycydów. S± to ca³e ekologiczne gospodarstwa, gdzie nawet nie leczy siê zwierz±t antybiotykami. Takie zwierzê jest natychmiast oddzielane od reszty zdrowego stada.
 I tak mleko oznaczone „Organic” musi pochodziæ od krów, które nie zosta³y poddane dzia³aniu antybiotyków i bydlêcego hormonu wzrostu (BGH), aby zwiêkszyæ produkcjê mleka, który niestety zwiêksza ryzyko powstawania nowotworów zwi±zanych z tym hormonem lub prowadzi do wy¿szego poziomu insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGH -1), który jest zwi±zany z zachorowaniem na raka piersi.

 Insulinopodobny czynnik wzrostu IGF -1 stymuluje wzrost w ciele dziecka, z biegiem czasu zmniejsza siê. Niestety IGF-1 nie tylko zachêca do rozwoju normalnych komórek, ale tak¿e pobudza komórki raka piersi. W 1 litrze mleka krowiego znajduje siê oko³o 30 miligram IGF-1. IGF-1 jest normalnym sk³adnikiem mleka matki, wystêpuje równie¿ w mleku krowim, ale kiedy krowom podaje siê BGH nastêpuje tendencja do zwiêkszenia stê¿enia IGF-1, który jest ju¿ w zasadzie nie potrzebny w pó¿niejszych fazach ¿ycia, kumuluje siê w organizmie co powoduje ryzyko zachorowania na raka piersi. Interesy finansowe przyt³oczy³y zarówno naukê jak i zdrowy rozs±dek i tak BGH zosta³o w wielu krajach zatwierdzone. Wiadomo BGH jest produktem Monsanto.

 Mleko z etykietk± „Organic” musi pochodziæ od krów, które nie zosta³y poddane ¿adnym szkodliwym czynnikom: antybiotykom, hormonem wzrostu (BGH), pestycydami. Kanadyjski Instytut ¯ywno¶ci – rz±dowy re¿im ¶ledzi dok³adnie produkty „Organic – Canada”, i biada temu, kto nie spe³nia ich wymogów. Kontroluj± ka¿dy ruch tych farm, które dostarczaj± zdrow± ¿ywno¶æ. Zbiorniki mleka s± rutynowo badane w celi dostarczenia w³a¶ciwego produktu na rynek.

 Kanada w przeciwieñstwie do USA i innych krajów surowo zabrania wprowadzanie hormonu wzrostu byd³a do farm kanadyjskich, co jest dobr± wiadomo¶ci±. Uwa¿a siê je za nielegalne, w dodatku nosz± miano nieetycznych nie tylko dla ludzi a nawet dla byd³a. Organiczne mleko ma krótsze terminy gwarancji, ró¿ni siê znacznie w smaku od zwyk³ego mleka. Niestety, organiczne produkty s± 2 x dro¿sze ni¿ zwyk³e, ale my¶lê warto przep³aciæ, poniewa¿ mleka nie nale¿y piæ w du¿ych ilo¶ciach, a jak ju¿ je pijemy, pijmy warto¶ciowy produkt. Nie jest wskazane picie mleka ca³ymi galonami, nie wp³ynie to dobrze na nasze zdrowie, tak jak i spo¿ycie w nadmiarze innych produktów.

 Mleko organiczne jest w sprzeda¿y we wszystkich opakowaniach, równie¿ w szklanych butelkach.

Oprócz krowiego mleka, mamy jeszcze:



1. Mleko kozie, ma bardziej korzystne w³a¶ciwo¶ci dla cz³owieka ni¿ mleko krowie. Zapobiega niedokrwisto¶ci, demineralizacji ko¶ci (zmiêkczenie ko¶ci) ze wzglêdu na wy¿szy poziom ¿elaza, wapnia, fosforu, magnezu, potasu, aminokwasu tryptofanu, wit. B12, wit. B2, która jest wa¿na do produkcji energii i ma dzia³anie ochronne. Jest bardzo dobrym ¼ród³em bia³ka wysokiej jako¶ci. Utrzymuje prawid³owe ci¶nienie krwi i pracê serca. Zawiera krótszy ³añcuch kwasów t³uszczowych, tote¿ jest bardziej przyswajalne przez uk³ad pokarmowy.

 Kozie mleko chroni komórki jelita grubego, zapobiega migrenom, jest pomocne w reumaitodalnym zapaleniu stawów, zmniejsza objawy napiêcia miesi±czkowego, odm³adza cia³o, (u¿ywane jest do produkcji myde³ i innych kosmetyków). Powszechnie uwa¿ane jest za mleko lecznicze.



2. Mleko owcze, jest bardziej po¿ywne ni¿ krowie, bogate w witaminy: A, B, E, wapñ, fosfor, potas, magnez. Zawiera wiêksz± ilo¶æ krótkich i ¶rednich ³añcuchów kwasów t³uszczowych, które s± korzystniejsze dla zdrowia osób, które go pij±. Czyni± mleko ³atwiejszym do strawienia. Mleko owcze zawiera wiêcej sprê¿onego kwasu linolowego ni¿ mleko krowie i innego byd³a. Kwas linolowy pomaga zwalczaæ raka, poza tym zmniejsza tkankê t³uszczow±. Mleko owcze produkuje w ciele wiêcej ¿ó³ci, jest wskazane dla chorych na kamicê i cukrzycê.

W sprzeda¿y znajdziemy równie¿ mleko z ro¶lin:
 soi, migda³ów, ry¿u i z orzecha kokosowego



1. Mleko sojowe ma t± zaletê, ¿e posiada bia³ko ro¶linne i nie powoduje nadmiernego wydzielania wapnia przez nerki. Nie zawiera laktozy, co jest wa¿ne dla ludzi nie toleruj±cych laktozy (75% ludzi na ¶wiecie). Jako dodatkowe korzy¶ci mleko sojowe zawiera prebiotyk cukrów: sachiozê i rafinozê. Prebiotyczne cukry zwiêkszaj± odporno¶æ i pomagaj± zmniejszyæ substancje toksyczne w organizmie. Mleko sojowe obni¿a poziom cholesterolu, mo¿e znacz±co zmniejszyæ ryzyko choroby wieñcowej. Nie posiada ¿adnych syntetycznych hormonów, nie powoduje cukrzycy insulinozale¿nej, jest bogate w izoflawony (g³ównie genistheina i daidzteina), które zmniejszaj± ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, w tym raka prostaty i piersi. Przypadki tych raków s± niskie w krajach o du¿ym spo¿yciu soi. Izoflawony s± antyoksydantami, które chroni± nasze komórki i DNA przed utlenieniem.

 Mleko sojowe zalecane jest równie¿ na gor±ce uderzenia podczas menopauzy u kobiet. Pomaga w hu¶tawce nastrojów. Soja zawiera naturalne estrogeny. Zawiera du¿o bia³ka, mniej witamin i minera³ów. Mleko sojowe czêsto jest wzbogacane w wapñ i witaminê D aby go trochê upodobniæ do krowiego mleka. Ogólnie bior±c jest zdrowe, ale oczywi¶cie jest jeden warunek, musi byæ organiczne, wykonane z organicznej soi, a nie genetycznie modyfikowanej. Zaleca siê w³±czyæ do codziennej diety oko³o 25 gram bia³ka sojowego.



2. Mleko migda³owe, znane jest od wieków. Jest wykonane przez zmieszanie sproszkowanych migda³ów z wod±. Jest nisko kaloryczne. Ma ma³± zawarto¶æ wêglowodanów. Zawiera wiêcej minera³ów i witamin ni¿ mleko sojowe i ry¿owe.

 Migda³y s± bardzo po¿ywne, idealne dla osób z nietolerancj± laktozy (nie posiada laktozy). Nie zawiera tak¿e soi, kazeiny, bia³ka mleka. Nie zawiera t³uszczów nasyconych i cholesterolu, ale zawiera Omegê-3. Migda³y zawieraj± wit. E, magnez, selen, mangan, potas, cynk, ¿elazo, fosfor, wapñ. Flawonoidy i wit. E wystêpuj±ce w migda³ach zapobiegaj± nowotworom i spowalniaj± proces starzenia siê. Poniewa¿ mleko migda³owe ma ma³o kalorii i t³uszczów jest dobre dla osób, które chc± schudn±æ.



3. Mleko ry¿owe, podobne do sojowego, migda³owego, szczególnie wskazane dla osób, które nie toleruj± laktozy. Jest o niskiej zawarto¶ci t³uszczu, nadaje siê do wypieków.

 Mleko ry¿owe zawiera wiêcej wêglowodanów ni¿ mleko krowie, jest zdrowe dla serca.
 Poza tym nie zawiera wapnia, posiada ma³o bia³ka. W sprzeda¿y jest wzbogacone w wapñ, magnez, wit. B12, A, D i ¿elazo.



4. Mleko kokosowe nie jest sokiem z wewn±trz kokosa, ale rozcieñczonym kremem wyci¶niêtym z grubej bia³ej warstwy dojrza³ego kokosa. Jedn± z wa¿niejszych korzy¶ci p³yn±cych z mleka kokosowego jest jego zdolno¶æ do wzmocnienia uk³adu immunologicznego. St±d te¿ uwa¿any jest za naturalny ¶rodek na zaburzon± czynno¶æ uk³adu immunologicznego. Wiele osób jest nie¶wiadomych o ilo¶ci sk³adników od¿ywczych zawartych w jednej szklane kokosowego mleka. Szklanka mleka dostarcza organizmowi ok. 38 mg wapnia, 89 mg magnezu, 63 mg potasu, 240 mg fosforu, 1,6 mg cynku, 0,6 mg miedzi, 2,2 mg manganu, 3,93 mg ¿elaza, 14,88 mg selenu. Poza tym witaminy: D, C, E i z grupy B (B1, B3, B5, B9).

Szklanka mleka zawiera tylko 13,3 g wêglowodanów, ale mleko kokosowe ma du¿± ilo¶æ t³uszczów nasyconych i na pewno nie mo¿na go zaliczaæ do produktu odchudzaj±cego. W szklance mleka znajduje siê 50 g t³uszczu nasyconego, lecz posiada te¿ zdrowe t³uszcze – Omega 6 i kwas laurynowy, co pozwala zapobiec blokowaniu têtnic i utrzymaæ zdrowe serce. Kwas laurynowy znajduje siê równie¿ w mleku matki, przyczynia siê do rozwoju mózgu i zdrowych ko¶ci dziecka. Ma równie¿ anty – rakotwórcze i anty – patogenne w³a¶ciwo¶ci.

Ayurveda uwa¿a kokos za naturalny antystresowy tonik, przywraca emocjonaln± stabilizacjê w czasie menopauzy u kobiet, uzdrawia rany (szczególnie blizny), leczy zapalenie w±troby, pomaga w detoksykacji cia³a.

 Kokos zawiera bia³ko o najwy¿szej warto¶ci biologicznej, wyprzedzaj±c nie tylko inne orzechy ale tak¿e miêso, jaja i mleko.

Mleko sojowe, migda³owe, ry¿owe i kokosowe popularne s± w¶ród wegetarian i wegan.

2 May 2012

 WIES£AWA
http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_mleko_i_produkty_mleczne.html
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #155 : Maj 20, 2012, 11:09:32 »

<a href="http://www.dailymotion.com/swf/video/xqy145" target="_blank">http://www.dailymotion.com/swf/video/xqy145</a>
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #156 : Listopad 08, 2012, 20:18:58 »

Co potrafi ¿urawina?

2012-11-08 14:09:00

Jej rubinowe owoce to prawdziwy dar jesieni. ¦wie¿a ¿urawina, któr± mo¿emy dostaæ w listopadzie i grudniu, ma kwa¶ny smak, ale warto pokusiæ siê o wyczarowanie kilku potraw z jej udzia³em. Tym bardziej, ¿e nie tylko wzbogacimy smak dania, ale te¿ podreperujemy nasze zdrowie. Ta niepozorna ro¶lina potrafi bowiem zdzia³aæ cuda.

Po przymrozkach najlepsza

Owoce najczê¶ciej pozyskiwane s± z upraw ¿urawiny amerykañskiej, czyli tzw. ¿urawiny wielkoowocowej. Ale w Polsce spotkaæ mo¿na spotkaæ te¿ dwa dziko rosn±ce gatunki – pospolit±, czêsto równie¿ uprawian±, ¿urawinê b³otn± - oraz, coraz rzadsz±, drobnolistkow±. ¦wie¿e owoce mo¿na kupiæ na targach i w niektórych supermarketach. Oczywi¶cie mo¿na te¿ zbieraæ je samemu. Specjali¶ci s± zdania, ¿e najlepiej robiæ to po pierwszych przymrozkach, wtedy ¿urawina jest smaczniejsza. Do koszyka wrzucamy nawet niezbyt dojrza³e (bia³awe) owoce, poniewa¿ ³atwo dojrzewaj± roz³o¿one na p³askiej powierzchni z dostêpem s³oñca. Jednak najwiêcej warto¶ci od¿ywczych maj± owoce zbierane jak najpó¼niej, nawet wczesn± wiosn±! Ich charakterystyczna gruba skórka chroni je przed pêkaniem. Mo¿na przechowywaæ je na surowo w temperaturze nieco powy¿ej zera. Je¶li zaczn± wysychaæ, nale¿y skropiæ je ch³odn± wod±.

Odpowiednio przygotowana ¿urawina jest wspania³ym dodatkiem lub uzupe³nieniem dañ. Mo¿na z niej robiæ powid³a i serwowaæ z serem camembert, drobiem, rybami, ale te¿ dziczyzn± czy pasztetami. Dodaje bardzo wyrafinowanego smaku tym potrawom. ¯urawina ¶wietnie smakuje upieczona w cie¶cie. Mo¿na te¿ zrobiæ z niej sok, a potem gotowaæ kisiel lub piæ rozcieñczony wod±. Doro¶li smakosze mog± pokusiæ siê o zrobienie nalewki. Owoce oczywi¶cie mo¿na po prostu ususzyæ i jadaæ zim±, gdy tylko z³apie nas chêæ na co¶ specjalnego. Suszona ¿urawina równie¿ nadaje siê do wyrobu kisielu. W tej postaci chetnie jadaj± j± dzieci.

Wspania³e w³a¶ciwo¶ci

¯urawina jest bogata w flawonoidy, antocyjany i garbniki. Zawiera du¿e ilo¶ci kwasów organicznych, g³ównie cytrynowego i jab³kowego – odpowiedzialnych za jej cierpki smak – oraz benzoesowego, chinowego, beta-hydroksymas³owego, malonowego oraz pektyn. Poza tym to prawdziwa skarbnica witaminy C, dostarcza równie¿ wit. A, B1, B2 oraz wielu mikroelementów, m.in. ¿elaza (co sprawia, ¿e jest polecana osobom z anemi±), magnezu, wapnia, fosforu, potasu i jodu.

¯urawina uznawana jest za wspania³y ¶rodek leczniczy. Wspó³czesna medycyna poleca j± jako panaceum na wiele schorzeñ.

- Zawiera silne przeciwutleniacze, które chroni± przed chorobami nowotworowymi - t³umaczy Marta Grzempa, specjalista z Centrum Naturhouse w Bydgoszczy. - W szczególno¶ci pomocna jest w przypadku bia³aczki, raka p³uc i okrê¿nicy.

Regularne picie soku z ¿urawin podnosi dwukrotnie poziom przeciwutleniaczy, które zapobiegaj± chorobom nowotworowym. Udowodnili to naukowcy z University of Massachusetts Dartmouth. Ich badania dowiod³y, ¿e ¿urawina swoje w³a¶ciwo¶ci antyrakowe zawdziêcza w³a¶nie wyj±tkowo silnym antocyjanom tzw. poliantocyjanidom, zawieraj±cym unikalne podwójne wi±zania chemiczne miêdzy cz±steczkami, niespotykane w innych owocach.
 
- ¯urawina odgrywa istotny wp³yw na uk³ad moczowy, gdy¿ ³agodzi objawy infekcji i sprawia, ¿e gro¼ne bakterie, np. E. coli s± wyp³ukiwane wraz z moczem – mówi Marta Grzempa. - Owoce ¿urawiny, dziêki zawarto¶ci kwasu chinowego, zapobiegaj± tworzeniu siê kamieni nerkowych. Ten kwas jest wyj±tkowy, poniewa¿ w postaci niezmienionej zostaje wydalony z naszego organizmu wraz z moczem. Jego obecno¶æ sprawia, ¿e mocz ma lekko kwa¶ny odczyn, co zapobiega ³±czeniu siê jonów wapnia i fosforu w nierozpuszczalne zwi±zki - tym samym chroni przed powstawaniem kamieni nerkowych.
 
Zwalcza tak¿e wirusa opryszczki (typ HSV-2), przyczyniaj±cego siê do powstania opryszczki narz±dów p³ciowych. Na razie zosta³o to udowodnione w badaniach laboratoryjnych, jednak jest nadzieja, ¿e badania z udzia³em ludzi to potwierdz±. Mechanizm dzia³ania jest podobny do tego, jaki zachodzi w przypadku zapobiegania zaka¿eniom uk³adu moczowego. Utrudnia to wirusowi penetracjê i przyleganie do tkanek.
 
- Owoce ¿urawiny zapobiegaj± m.in. chorobom serca, zmniejszaj± ryzyko powstawania niebezpiecznych skrzepów w naczyniach krwiono¶nych, a tak¿e ograniczaj± stê¿enie z³ego cholesterolu we krwi – podkre¶la Marta Grzempa. - Co wiêcej, ¿urawina dzia³a bakteriobójczo, dziêki czemu zapobiega rozwojowi choroby wrzodowej ¿o³±dka, a tak¿e chroni przed próchnic± i zapaleniami dzi±se³.

ml/mmch
http://kuchnia.wp.pl/zyj-zdrowo/health/1450/1/1/co-potrafi-zurawina-.html
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #157 : Listopad 24, 2012, 10:11:50 »

Artyku³ pobrano ze strony eioba.pl
http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_burak_czyni_cuda.html
Nowy supernapój - sok z buraka æwik³owego!

Uratuje od nadci¶nienia i zast±pi napoje energetyzuj±ce.
(Artyku³ na http://www.aif.ru/health/article/28595 - z rosyjskiego t³umaczy³: Pinopa)
Brytyjscy medycy przebadali jeden z najbardziej popularnych "rosyjskich" p³odów rolnych - burak cwik³owy - i doszli do
wniosku, ¿e jego sok mo¿e czyniæ z ludzkim organizmem prawdziwe cuda.
Przy s³owie "superprodukt" wyobra¿amy sobie mieszankê jakich¶ egzotycznych owoców, które rosn± wy³±cznie w jednej
wiosce w Indonezji, oraz miêsa zwierzêcia, które jest hodowane na zboczu jednej jedynej afrykañskiej góry.
Rzeczywisto¶æ jest znacznie bardziej prosta - superpo¿ytecznymi mog± byæ najbardziej zwyk³e produkty, jednak z tego
powodu, ¿e przyzwyczaili¶my siê do nich, widz±c je na swoich sto³ach na codzieñ, nie przyjdzie nam do g³owy
zastanawiaæ siê nad ich w³asno¶ciami. Na szczê¶cie, robi± to za nas uczeni: brytyjscy medycy przebadali jeden z
najbardziej popularnych "rosyjskich" p³odów rolnych - burak cwik³owy - i doszli do wniosku, ¿e jego sok mo¿e czyniæ z
ludzkim organizmem prawdziwe cuda.
Wed³ug badaczy z Uniwersytetu w Exeter sok z buraka æwik³owego mo¿e, po pierwsze, wyst±piæ w roli napoju
energetyzuj±cego. Do¶wiadczenia wykaza³y, ¿e zwiêksza on o oko³o 16% wytrzyma³o¶æ cz³owieka, pozwalaj±c mu byæ
odpowiednio d³u¿szej aktywnym fizycznie i wytrzymywaæ wiêksze obci±¿enia. Przyczyniaj± siê do tego sole istniej±ce w
buraku æwik³owym, które obni¿aj± procesy utleniaj±ce w organizmie, zwiêkszaj±c tym samym zdolno¶æ oszczêdnego
wydatkowania energii.
Jak zapewniaj± uczeni, taki efekt nie mo¿e byæ osi±gniêty ¿adnymi innymi znanymi ludzko¶ci ¶rodkami. Uwa¿aj± oni, ¿e
ich odkrycie wezm± pod uwagê nie tylko zwykli ludzie, ale tak¿e profesjonalni sportowcy: sok z buraka æwik³owego jest
faktycznie nowym - dozwolonym - rodzajem dopingu. Na dodatek sok bêdzie po¿yteczny dla ludzi cierpi±cych na
zak³ocenia procesów metabolicznych, zak³ocenia w pracy uk³adu sercowo-naczyniowego i nadci¶nienie.
W trakcie badañ uczeni przeprowadzili badania z grup± mê¿czyzn w wieku od 19 do 38 lat. W ci±gu sze¶ciu dni dostawali
oni sok z buraka æwik³owego (500 ml dziennie), a nastêpnie przeprowadzili z nimi seriê testów fizycznych. W nastêpnym
etapie zamiast soku uczestnicy dostawali przez taki sam okres placebo, a potem testy zosta³y powtórzone.
Zgodnie z oczekiwaniami uzyskane przez uczestników badañ wska¼niki po "buraczanym" te¶cie by³y znacznie wy¿sze.
Badani mogli d³u¿ej i szybciej je¼dziæ na rowerze, nie mêczyli siê, a po próbie obci±¿eniowej mieli lepsze samopoczucie.
Na razie medycy nie poznali dok³adnie mechanizmu dzia³ania soku na nasze samopoczucie, ale planuj± dalej prowadziæ
badania w tym kierunku.
Jednocze¶nie badacze równie¿ stwierdzili, ¿e pod wp³ywem soku z buraka æwik³owego badane osoby nie mia³y ¿adnych
problemów z nadci¶nieniem krwi. Nawet podczas fizycznych obci±¿eñ ci¶nienie krwi pozostawa³o w granicach normy.
Te dane potwierdzaj± wyniki wcze¶niejszych badañ, ktore wskazywa³y, ¿e sok z buraka æwik³owego ma zdolno¶æ
regulowania cisnienia krwi. Grupa uczonych pod kierownictwem prof. Amrity Ahluwalii udowodni³a, ¿e nawet jednorazowe
wypicie soku powoduje, po godzinie od wypicia napoju, wyra¼ne obni¿enie cisnienia krwi. Po 3-4 godzinach obni¿enie
ci¶nienia osi±ga swój szczyt i trwa oko³o 24 godziny.
To mo¿e byæ bardzo dobr± nowin± dla miliardów nadci¶nieniowców, którzy walcz± z nadci¶nieniem za pomoc±
regularnego przyjmowania tabletek. Wed³ug statystyki oko³o 25% ludno¶ci ca³ej planety cierpi z powodu tej dolegliwo¶ci, a
do 2025 roku ich liczba zbli¿y siê do 30%. Tymczasem nadci¶nienie jest uwa¿ane za przyczynê oko³o 50% wszystkich
chorób uk³adu sercowo-naczyniowego i prawie 75% zawa³ów serca.
- My¶lê, ¿e picie soku z buraka æwiklowego pomo¿e zarówno w zapobieganiu rozwojowi chorób serca, jak równie¿
pomo¿e rozwi±zywaæ ju¿ istniej±ce problemy, pomo¿e obni¿yæ procent nadci¶nieniowców na ¶wiecie - cytuje prof.
Ahluwaliê "Science Daily".
Porada na czasie
W odró¿nieniu od tradycyjnej, narodowa medycyna dawno wykorzystuje sok z buraka æwik³owego dla bardzo
ró¿norodnych celów, w tym tak¿e i dla leczenia nadci¶nienia. Na przyk³ad, znany uzdrowiciel Genadij Ma³achow zaleca
stosowanie nastêpuj±cej recepty na podwy¿szone ci¶nienie:
- starty na tarce korzeñ chrzanu nale¿y zalaæ zimn± wod± i pozostawiæ na noc,
- rano do chrzanu nale¿y dodaæ pó³ szklanki soku marchwi i pó³ szklanki soku z buraka æwik³owego,
- mo¿na dodaæ sok z po³ówki cytryny i miodu do smaku - miod dobrze wi±¿e ze sob± zmieszane sk³adniki.
Mieszankê nale¿y spo¿ywaæ dwa razy dziennie po jednej ³y¿ce sto³owej na 30-40 minut przed jedzeniem.
Autor: Lew Puchlych
Przedruk ze strony:
http://www.aif.ru/health/article/28595
Artyku³ pobrano ze strony
eioba.pl
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2012, 14:26:16 wys³ane przez songo1970 » Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
Strony: 1 2 3 4 5 6 [7] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.033 sekund z 21 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

ostwalia opatowek phacaiste-ar-mac-tire zipcraft watahaslonecznychcieni