Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 13:38:44


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Znów polskie obozy koncentracyjne...  (Przeczytany 11912 razy)
0 u¿ytkowników i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
Leszek
Go¶æ
« : Luty 06, 2009, 21:46:53 »

Francuska telewizja pokaza³a film o "polskim obozie koncentracyjnym"    
2009-02-06


Ambasador Polski w Pary¿u zaprotestowa³ przeciw u¿yciu przez francuski kana³ publiczny France 2 sformu³owania "polski obóz koncentracyjny", odnosz±cego siê do nazistowskiego obozu zag³ady.

W czwartek wieczorem prezenter telewizji France 2 przedstawi³ emitowany tam francuski film dokumentalny "Be³¿ec" jako dokument opowiadaj±cy o "polskim obozie koncentracyjnym".

Ambasador Polski w Pary¿u Tomasz Or³owski wys³a³ w pi±tek do dyrekcji stacji list protestuj±cy przeciw u¿yciu tego, jak to uj±³, "niew³a¶ciwego i niemo¿liwego do przyjêcia zwrotu".

"Domagamy siê naprawienia tego b³êdu, który godzi w obraz Polski i zniekszta³ca pamiêæ o drugiej wojnie ¶wiatowej" - napisa³ ambasador. Wyrazi³ nadziejê, ¿e kierownictwo France 2 do³o¿y najwy¿szych starañ, by "takie wypowiedzi" nie powtarza³y siê na jej antenie.

Or³owski podkre¶li³, ¿e ów "b³±d" ma tym wiêksze znaczenie, ¿e zosta³ pope³niony w czasie najwy¿szej ogl±dalno¶ci, zaraz po d³ugim telewizyjnym wyst±pieniu prezydenta Sarkozy'ego.

Jak wyja¶ni³ w rozmowie ambasador, by³a to ju¿ druga jego interwencja w redakcji France 2. Zwrot "polski obóz koncentracyjny" pojawi³ siê bowiem w tym kanale ju¿ kilka dni wcze¶niej, gdy w nagranych zapowiedziach zachêcano do obejrzenia dokumentu "Be³¿ec". Do ambasady dzwoni³o potem wielu oburzonych Polaków z pro¶b± o jej interwencjê.

Jak podkre¶li³ Or³owski, po pierwszym jego interwencji we France 2 zmieniono tekst nagrania i zast±piono nieprawdziwe sformu³owanie "niemieckim obozem zag³ady na terenie Polski". Mimo to w czwartek widzowie stacji ponownie us³yszeli o "polskim obozie koncentracyjnym".

Szymon £ucyk
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Francuska-telewizja-pokazala-film-o-polskim-obozie-koncentracyjnym,wid,10825600,wiadomosc.html?ticaid=17756
Zapisane
Robson
Go¶æ
« Odpowiedz #1 : Luty 06, 2009, 21:53:53 »

Odnoszê wra¿enie, ¿e Polska jest tak wspania³ym k±skiem w europie, ¿e ró¿ne kraje s± wstanie zrobiæ absolutnie wszystko, aby nas pogr±¿yæ w czymkolwiek i jakkolwiek. Wed³ug mnie, to zwyk³a zazdro¶æ i zawi¶æ. 
Zapisane
Tenebrael
Go¶æ
« Odpowiedz #2 : Luty 06, 2009, 22:00:33 »

Odnoszê wra¿enie, ¿e Polska jest tak wspania³ym k±skiem w europie, ¿e ró¿ne kraje s± wstanie zrobiæ absolutnie wszystko, aby nas pogr±¿yæ w czymkolwiek i jakkolwiek. Wed³ug mnie, to zwyk³a zazdro¶æ i zawi¶æ. 

Moim zdaniem natomiast jest dok³adnie odwrotnie. Z Polsk± na tyle siê nie licz±, ¿e taka "drobna" gafa, czy raczej "skrót my¶lowy", nie maj± dla nich specjalnego znaczenia. Im jest wa¿niejsze pokazanie samego obozu, a nie fakt, czy odbiorcy sobie to zinterpretuj± tak, ¿e to Polacy taki obóz stworzyli, czy Niemcy. St±d takie skróty my¶lowe.
Zapisane
Leszek
Go¶æ
« Odpowiedz #3 : Luty 06, 2009, 22:12:40 »

Tenebrael, je¶li pewne dzia³ania tworz± logiczny ci±g, wtedy kontekst tych dzia³añ wskazuje na pewien zamys³, intencjê.
Za du¿o tych pomy³ek o "polskich obozach" w ró¿nych krajach. By³ te¿ du¿y opór Niemców, aby w oficjaln± nazwe obozu koncentracyjnego w O¶wiêcimiu wstawiæ przymiotnik "nazistowski". Bez kontekstu mo¿esz tylko rozwa¿aæ potencjalne mo¿liwo¶ci, kiedy kontekst uwidacznia praktyczne znaczenie.
 
Koniec fa³szowania historii
Centrum ¦wiatowego Dziedzictwa UNESCO przychyli³o siê do polskiego wniosku o zmianê nazwy by³ego niemieckiego obozu koncentracyjnego w O¶wiêcimiu. Jest to efekt pisma, jakie w 2006 r. przes³a³ do siedziby centrum w Pary¿u wiceminister kultury Tomasz Merta.
"Rz±d prosi³ o zmianê nazwy miejsca wpisanego na listê UNESCO jako "Obóz Koncentracyjny Auschwitz". Od wczoraj oficjalna nazwa obozu to "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zag³ady (1940-1945)"."

http://www.dlapolski.pl/Auschwitz-Birkenau-Niemiecki-nazistowski-oboz-koncentracyjny-i-zaglady-1940-1945-art2201.htm
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2009, 22:13:37 wys³ane przez Leszek » Zapisane
Dariusz
Go¶æ
« Odpowiedz #4 : Luty 06, 2009, 22:31:14 »

Pewnie odbierzecie mnie jako maciciela, ale my¶lê, ¿e ju¿ czas skoñczyæ z tym "patriotyzmem". Oni i tak bêd± pisali co bed± chcieli a nasze weto bedzie tylko przyczynkiem do jeszcze wiêkszego w tym temacie ataku na nas. Jak by nie patrzeæ, mamy w europie, nie tylko w¶ród Niemców, do tej pory mnóstwo, nie powiem wrogów, ale ludzi którzy nam nie sprzyjaj±.
Druga sprawa, to to i¿ ju¿ czas najwy¿szy daæ sobie spokój z tym szowinizmem narodowym. By³y to dobre has³a pó³ wieku temu, dzi¶ zmierzamy w zupe³nie innym kierunku.
Zapisane
Tenebrael
Go¶æ
« Odpowiedz #5 : Luty 06, 2009, 22:40:09 »

Leszek - z tego, co s³ysza³em, to rozchodzi³o siê tu nie o s³owo "nazistowski", a o s³owo "niemiecki". Interesowa³em siê nieco tym, jak Niemcy sami widz± swoj± historiê. Z tego, co wiem, bardzo mocno rozró¿niaj± "Niemców" i "Nazistów", traktuj±c ich jak zupe³nie inny wrêcz "gatunek" ludzi. Mocno akcentuj± to, ¿e "nazista" nie jest obrazem Niemca - ¿e by³± to grupa ludzi, którzy, przymusem i manipulacj±, albo zmusili innych do wspó³pracy, albo zjednali ich sobie fa³szywymi obrazami rzeczywisto¶ci (co zreszt± jest mocno widoczne, je¶li nieco poczyta siê o metodach Hitlera w dochodzeniu do w³adzy). Dlatego tez obecnie Niemcy mocno protestuj±, gdy w tego typu nazwach dodaje siê przymiotnik "niemiecki". Naciskaj±, ¿eby by³ to przymiotnik "nazistowski" - dla podkre¶lenia ró¿nicy miêdzy tamtym pomylonym ugrupowaniem a obecnymi Niemcami.
Zapisane
Lucyna D.
Go¶æ
« Odpowiedz #6 : Luty 06, 2009, 22:54:13 »

W tego typy sprawach czêsto jednak chodzi o okre¶lenie angielskie - Polish concentration camps. I mnie to nie bulwersuje, bo rozumiem to jako "obóz koncentracyjny na terenach polskich". Po prostu angielski jest innym jêzykiem ni¿ polski, inaczej siê wyra¿a pewne desygnaty.
Zapisane
Mora
Go¶æ
« Odpowiedz #7 : Luty 06, 2009, 23:02:56 »

A mnie to lata. To tylko pokazuje kto jest inteligentny a kto jest marnotrawn± marionetk±. Niech sobie my¶l± o Polsce co chc±.
Zapisane
Cysio91
Go¶æ
« Odpowiedz #8 : Luty 07, 2009, 08:13:28 »

nie do¶æ ¿e szwaby za³atwi³y nas w II wojnie to jeszcze d³ugo po niej przez nich traktuj± nas jak traktuj± ; ¿e obozy to sprawka polski
Zapisane
Tenebrael
Go¶æ
« Odpowiedz #9 : Luty 07, 2009, 08:23:36 »

nie do¶æ ¿e szwaby za³atwi³y nas w II wojnie to jeszcze d³ugo po niej przez nich traktuj± nas jak traktuj± ; ¿e obozy to sprawka polski

Gwoli ¶cis³o¶ci, to Francuzi nazwali to "polskimi obozami" Mrugniêcie A co do traktowania - sta³o siê tak dlatego, ¿e niefartownie dostali¶my siê pod w³adzê ZSRR. St±d te¿ kraje Zachodu dalej maj± w pamiêci obraz nas jako czê¶ci bloku pañstw zale¿nych ZSRR (wroga, a przynajmniej w±tpliwego sojusznika). St±d nie dbaj± tak bardzo o poprawno¶æ historyczn± pokazywania tych obozów, nie ma dla nich tak wielkiego znaczenia, czy napisz± "polskie" (w rozumieniu, ze by³y w Polsce - choæ mo¿e siê to pomyliæ) czy "niemieckie".
Zapisane
Mora
Go¶æ
« Odpowiedz #10 : Luty 07, 2009, 08:27:17 »

"nie s±d¼cie, a nie bêdziecie s±dzeni, i nie potêpiajcie, a nie bêdziecie potêpieni, odpuszczajcie, a dost±picie odpuszczenia."


Pozdro dla francuzów Du¿y u¶miech
Zapisane
Robson
Go¶æ
« Odpowiedz #11 : Luty 08, 2009, 12:13:46 »

Masz racjê, jeste¶ m±cicielem.
Zapisane
Dariusz
Go¶æ
« Odpowiedz #12 : Luty 08, 2009, 14:20:48 »

Tak± ju¿ mam naturê Mrugniêcie. Mo¿e to karmiczne? Du¿y u¶miech
Zapisane
Robson
Go¶æ
« Odpowiedz #13 : Luty 08, 2009, 15:05:09 »

Mam nadziejê, ¿e siê nie obrazi³e¶. Sprawy narodowo¶ciowe ka¿dy odczuwa inaczej, a jak siê o nich pisze lub rozmawia, to zawsze wzbudzaj± ogromne emocje. W której¶ ksi±¿ce przeczyta³em, chyba "Rozmowy ze ¶mierci±", ¿e dziennikarstwo i pi³ka no¿na powinny zostaæ zakazane, bo wprowadzaj± najwiêcej z³ych emocji. Tak tez siê dzieje w przypadku takich jak powy¿ej artyku³ów na temat polskich obozów.
Zapisane
Dariusz
Go¶æ
« Odpowiedz #14 : Luty 08, 2009, 17:12:56 »

Nie jestem taki obrarzalski. Temat za¶ rzeczywi¶cie delikatny, co nie znaczy ¿e wci±¿ trzeba poruszaæ siê w nim "na paluszkach".
Zapisane
Leszek
Go¶æ
« Odpowiedz #15 : Luty 24, 2009, 18:55:01 »

Amerykañska gazeta pisze o "nazistowskiej Polsce"

Po "polskich obozach koncentracyjnych", czy "polskich obozach zag³ady" zachodnie media tym razem napisa³y o „nazistowskiej Polsce”. "Freski z nazistowskiej Polski ujrza³y ¶wiat³o dzienne" to tytu³ artyku³u w "San Francisco Chronicle".

Artyku³ zatytu³owany "Freski z nazistowskiej Polski ujrza³y ¶wiat³o dzienne" autorstwa Arona Hellera ukaza³ siê na SFGate, które jest internetowym wydaniem gazety "San Francisco Chronicle". Dziennikarz pisze o wystawie odnalezionych w Drohobyczu fresków Brunona Schultza, które powsta³y najprawdopodobniej w 1941 r., rok przed tragiczn± ¶mierci± autora "Sklepów cynamonowych" z r±k nazistów. Obecnie mo¿na je ogl±daæ w instytucie Yad Vashem.

Tytu³ artyku³u zbulwersowa³ internautów. Pod tekstem Hellera zamieszczaj± swoje krytyczne komentarze i nazywaj± go nieznaj±cym historii ignorantem.
Mimo i¿ Polacy zawsze, gdy w mediach pojawia siê termin typu "polskie obozy koncentracyjne" protestuj±, a od 2007 r. oficjalna nazwa obozu w Auschwitz, ustalona przez Unesco, brzmi "niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz", wci±¿ zdarzaj± siê kolejne przypadki u¿ywania takich okre¶leñ przez zachodnich dziennikarzy.

Wcze¶niej terminu "polskie obozy koncentracyjne" u¿ywa³y m.in. "New York Times", "The Guardian", "The Australian", "Der Spiegel", "Bild", "Der Tagesspiegel", czy "Haaretz".

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Amerykanska-gazeta-pisze-o-nazistowskiej-Polsce,wid,10882408,wiadomosc.html
Zapisane
Leszek
Go¶æ
« Odpowiedz #16 : Luty 24, 2009, 19:04:08 »

Gazeta zmieni³a tytu³ o "nazistowskiej Polsce"

O oburzaj±cym nag³ówku poinformowa³ nas dzi¶ rano u¿ytkownik Alert24, który na stronie amerykañskiej gazety znalaz³ artyku³ o wystawie odnalezionych cudem fresków Schultza w Instytucie Yad Vashem. Zaszokowa³ go tytu³, gdzie pada okre¶lenie "nazistowska Polska".

O tym, ¿e tytu³ siê zmieni³ poinformowa³ nas Alertowicz, który chcia³ feralny artyku³ przeczytaæ w oryginale. - Teraz tytu³ uleg³ zmianie - i ma ju¿ zupe³nie inn± wymowê - Czytamy o "Freskach z okupowanej przez nazistów Polski". Niby modyfikacja niewielka, ale robi niesamowit± ró¿nicê - pisze u¿ytkownik serwisu Alert24. - Pewnie redakcjê otrze¼wi³y wpisy ludzi na forum, którzy skrytykowali niefrasobliwo¶æ i niewiedzê autora tekstu - dodaje.

Od 2005 r. Ministerstwo Spraw zagranicznych i podleg³e mu placówki na ca³ym ¶wiecie monitoruj± media i staraj± siê interweniowaæ, je¶li padaj± oszczercze i zak³amuj±ce historiê okre¶lenia jak "polskie obozy zag³ady", "polskie obozy koncentracyjne" czy "nazistowska Polska". Do teraz takich interwencji by³o ok. 500.
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2009, 19:08:57 wys³ane przez Leszek » Zapisane
kamil771
Go¶æ
« Odpowiedz #17 : Maj 08, 2009, 21:15:48 »

W³a¶nie skoñczy³em ogl±daæ film dokumentalny "Odliczanie do wieczno¶ci".
W filmie poruszane s± nastêpuj±ce kwestie:   biblia, apokalipsa, objawienie, koniec ¶wiata, Jezus, Bóg, chrze¶cijañstwo.

Piszê o tym dlatego,¿e zszokowa³a mnie wypowiedz jednego z autorów filmu.
Gdy w filmie poruszany by³ w±tek Izraela oraz antysemityzmu pad³y takie s³owa:


"Czy wiecie,¿e 1500 osób które przetrwa³y Auschwitz zosta³o zabitych przez polaków gdy stara³o siê odzyskaæ swoje domy.......


Jest to kolejne oburzaj±ce oskar¿enie które stawia polaków na równi z hitlerowcami.

Link do filmu
http://video.google.pl/videoplay?docid=7357812796848119346&ei=_ooESrLkBMeK-QbVv-mfCA&q=apokalipsa

(50min.20sek. filmu )
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2009, 21:17:08 wys³ane przez kamil771 » Zapisane
chanell

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : Listopad 30, 2010, 20:18:53 »

Petycja

Witajcie,

Je¿eli sze¶æ milionów obywateli Polski mog³o oddaæ swoje ¿ycie
podczas drugiej wojny ¶wiatowej, to my¶lê, ¿e milion Polaków mo¿e teraz
z³o¿yæ swoje podpisy, aby ich w ten sposób uhonorowaæ - podkre¶la w rozmowie
Alex Storo¿yñski, prezes Fundacji Ko¶ciuszkowskiej i znany amerykañski
dziennikarz polskiego pochodzenia, który jest pomys³odawc±
petycji.

Celem inicjatywy jest doprowadzenie do tego, by najwiêksze
amerykañskie redakcje - takie jak "New York Times", "Wall Street
Journal", "Washington Post" czy Associated Press - wprowadzi³y do tzw. stylebooków
 (dziennikarskich podrêczników, które okre¶laj±, jak nale¿y i
jak nie nale¿y pisaæ) zapis o tym, ¿e nie wolno u¿ywaæ terminu "polski
obóz koncentracyjny". 
 
Zamiast tego powinno siê u¿ywaæ oficjalnie zaakceptowanej przez
UNESCO nazwy obozu Auschwitz-Birkenau, a wiêc "niemiecki, nazistowski obóz
koncentracyjny i zag³ady".
 
Czy Polakom uda siê zebraæ milion podpisów przeciw "polskim
obozom"?
 
Link do strony z petycj±:

 www.thekf.org/events/news/petition/
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Ksiêga Koheleta 3,1
songo1970

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : Listopad 30, 2010, 20:27:01 »

Wall Street Journal ju¿ nie napisze o ''polskich obozach koncentracyjnych''
PAP, dmrk
2010-11-29, ostatnia aktualizacja 2010-11-29 23:07


Akcji Polaków odnios³a sukces - "Wall Stret Journal" zmieni³ swój tzw. style book, czyli podrêcznik dla dziennikarzy, instruuj±cy ich, ¿eby pisz±c o niemieckich obozach koncentracyjnych w okupowanej Polsce nie okre¶la³y ich mianem "obozów polskich".
 
Brama z napisem "Arbeit macht frei", symbol o¶wiêcimskiego muzeum...
Jest to efekt uporczywej kampanii Polonii i polskiej dyplomacji w USA, która domaga³a siê wyeliminowania z jêzyka mediów obra¼liwych i k³amliwych okre¶leñ, a tak¿e akcji zbierania podpisów pod petycj± w tej sprawie, zorganizowanej przez Fundacjê Ko¶ciuszkowsk± w Nowym Jorku.

Jak poinformowa³ w poniedzia³ek prezes fundacji Alex Storozynski, redaktor "WSJ" odpowiedzialny za styl i tre¶æ tekstów gazety Paul R. Martin w³±czy³ odpowiednie wytyczne w sprawie obozów do swego rodzaju podrêcznika stylu i jêzyka dla dziennikarzy - "The Wall Street Journal Essential Guide to Business Style and Usage". Brzmi± one: "Skupcie siê na tym: Nie by³o ¿adnych polskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny ¶wiatowej. Auschwitz i inne takie obozy na polskim terytorium by³y kierowane przez niemieckich nazistów".
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.025 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

granitowa3 phacaiste-ar-mac-tire maho ostwalia watahaslonecznychcieni