Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 12:54:42


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: 1 2 3 4 5 [6] 7 |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Sfinks i jego tajemnice  (Przeczytany 115987 razy)
0 u¿ytkowników i 9 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
Dry007
Go¶æ
« Odpowiedz #125 : Maj 27, 2009, 00:52:31 »

anub.is Mrugniêcie
Zapisane
PHIRIOORI
Go¶æ
« Odpowiedz #126 : Maj 27, 2009, 09:51:29 »

anub.is Mrugniêcie
niestety nierozumiem Ciê. prawdopodobnie.
Chyba, ¿e chcia³e¶ napisaæ 'a nub is'.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2009, 23:20:56 wys³ane przez PHIRIOORI » Zapisane
Kap³an 718
Go¶æ
« Odpowiedz #127 : Czerwiec 02, 2009, 00:18:23 »

dzieci drogie - anubis to s³owo pó¼niejsze greckie - egipskie pierwotne imiê tego bóstwa to inpw ("ksi±¿ê", "dziedzic")

post scriptum - @PHIRI, zapamiêtaj, ¿e podczas analizy TAKICH s³ów TRZEBA u¿ywaæ pisowni originalnej i nie ma co siê wysilaæ dla przyk³adu nad FARAON lub PHA-RA-ON poniewa¿ oryginalne s³owo egipskie to per-aa  czyli "wielki dom", faraon to s³owo ju¿ greckie - taka wiedza jest niezbêdna podczas analizy - pisze to analityk  Du¿y u¶miech

718'
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2009, 00:25:45 wys³ane przez Kap³an 718 » Zapisane
PHIRIOORI
Go¶æ
« Odpowiedz #128 : Czerwiec 03, 2009, 23:27:56 »

Cytuj
dzieci drogie
..Cotam dziadku?


Cytuj
anubis to s³owo pó¼niejsze greckie - egipskie pierwotne imiê tego bóstwa to inpw ("ksi±¿ê", "dziedzic")
Dziedzic - pies? Mrugniêcie

Cytuj
post scriptum - @PHIRI, zapamiêtaj, ¿e podczas analizy TAKICH s³ów TRZEBA u¿ywaæ pisowni originalnej i nie ma co siê wysilaæ dla przyk³adu nad (..)

Ja sie nie kierujê pamiêci±.

Zale¿y co chcesz osi±gn±æ, oraz przez jaki pryzmat taka analiza.
Nie wszyscy musz± zajmowaæ siê tym samym i w taki sam sposób.

U¿ywaj±c pisowni jak mówisz "oryginalnej", dowiesz siê co wówcze¶ni Chcieli powiedzieæ.
Ja (po swojemu) dowiadujê siê - czego nie chcieli Mrugniêcie

Nie negujê tej wiedzy. Ona dope³nia OBrazU.
« Ostatnia zmiana: Wrzesieñ 20, 2009, 18:56:59 wys³ane przez PHIRIOORI » Zapisane
Kap³an 718
Go¶æ
« Odpowiedz #129 : Czerwiec 04, 2009, 00:31:59 »

tak, ja chcê wiedzieæ co ONI wtedy chcieli przekazaæ NAM teraz...

to chyba tyle Jêzyk

718'
Zapisane
casmillo
Go¶æ
« Odpowiedz #130 : Czerwiec 12, 2009, 16:35:49 »

A ja mylê ¿e sfinks nie by³ lwem.  To by³o zwierze o prostym grzbiecie, bez potê¿nej klatki piersiowej.
Sfinks spoczywa przy wej¶ciu do nekropoli jako stra¿nik. Gdy Nekropolie zalewa³y wody nilu sfinks tworzy³ wyspê. Egipskie teksty czêsto odwo³uj± siê do ¶wiêtego miejsca nazywanego Jeziorkiem szakala.
Stra¿niczym dzikim psem jest ... (rys. w za³±czniku).

Informacje pochodz± z Nexusa(5,6-2009). A dotycz± one ksi±zki:  The Sphinx Mystery
"The Forgotten Origins of the Sanctuary of Anubis", Roberta Teple.
Podaje link do skanu: http://file4u.pl/download/1496523/anubis_www.file4u.pl.rar

[za³±cznik usuniêty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2009, 17:23:15 wys³ane przez casmillo » Zapisane
Betti
Go¶æ
« Odpowiedz #131 : Czerwiec 12, 2009, 17:23:19 »

Ciekawe nie lew a szakal
Hymmmmmmmm Co¶
Zapisane
Thotal
Go¶æ
« Odpowiedz #132 : Czerwiec 12, 2009, 19:51:04 »

W ostatnim Nexusie jest obszerny artyku³ potwierdzaj±cy tezê, jakoby sfinks, to szakal.


Pozdrawiam - Thotal U¶miech
Zapisane
Betti
Go¶æ
« Odpowiedz #133 : Czerwiec 12, 2009, 21:11:26 »

a tu cos innego o sfinksie


[za³±cznik usuniêty przez administratora]
Zapisane
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #134 : Czerwiec 12, 2009, 23:00:50 »

Cze¶æ Thotal Chichot
 Czy masz mo¿e ten artyku³ w wersji elektronicznej ? je¶li tak to wklej proszê U¶miech

Betti Chichot
to co poda³a¶ jest bardzo nieczytelne mo¿e masz inn± wersjê?

casmillo Chichot
Bardzo ciekawa wiadomo¶æ i wydaje siê prawdopodobna,bo przecie¿ "twarz" Sfinksa , ta któr± obecnie widzimy by³a zmieniana.Mo¿e wieæ kiedy¶ by³ to szakal.

Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Ksiêga Koheleta 3,1
Betti
Go¶æ
« Odpowiedz #135 : Czerwiec 13, 2009, 10:47:55 »

Tajemnice Sfinksa
 

Sfinks to pos±g lwa z g³ow± cz³owieka. Uznaje siê, ¿e jego twarz przedstawia którego¶ z dawnych w³adców Egiptu. Niezale¿ni badacze zwrócili jednak uwagê na dysproporcjê miêdzy d³ugim cia³em a ma³± g³ow±, stosunkowo dobrze zachowan± (nie licz±c utr±conego nosa). Zasugerowano wiêc, ¿e pos±g poddany zosta³ niegdy¶ "renowacji". Sfinks jest rze¼b± wykut± z pod³o¿a; przy czym ca³e cia³o znajduje siê poni¿ej poziomu gruntu. Po prostu le¿y w wyr±banej niszy. Udowodniono, ¿e w ci±gu ostatnich czterech i pó³ tysi±ca lat by³ wielokrotnie zasypywany. Ponoæ w sumie przez ponad trzy tysi±ce lat cia³o by³o przykryte piaskiem. A wystawa³a tylko wielka g³owa. Zachowa³y siê nawet fotografie z ubieg³ego stulecia, na których widaæ wystaj±c± z piachu tajemnicz± twarz.

     A cia³a - ani ¶ladu. Tak wiêc bardzo ³atwo by³o, bez budowania olbrzymich rusztowañ, nadaæ g³owie dowolne kszta³ty. I dzi¶ jest ona dobrze zachowana. Cia³o Sfinksa, po ods³oniêciu, nie nosí ¶ladów erozji wywo³anej przez wiatr, a jedynie przez wodê lej±c± siê z góry tysi±cami lat. Udowodnili to geolodzy z ró¿nych uczelni, m.in. prof. Robert Schoch, specjalista z zakresu wietrzenia ska³, wyk³adaj±cy na Uniwersytecie Bostoñskim (ITSA). I nawet gdyby wszyscy egiptolodzy zjedli ze z³o¶ci paznokcie, to nic nie podwa¿y tego stwierdzenia.

    Najostro¿niejsze datowanie wielkich opadów siêga 5-7 tys. lat p.n.e., Wtedy to panowa³a neolityczna era deszczowa. Niektórzy jednak s±dz±, ¿e wody tej nie by³o do¶æ dla tak rozleg³ego zniszczenia cia³a Sfinksa. Jest bardzo prawdopodobne, ¿e mia³y w tym swój udzia³ opady tzw. pierwszej ery deszczowej, panuj±cej na terenie dzisiejszego Egiptu 10 -15 tys. lat przed nasz± er±. Jedno jest pewne - nauka udowodni³a, ¿e Sfinks jest wielokroæ starszy ni¿ do tej pory uwa¿ano. Ale kto go wyku³?

Nieortodoksyjni badacze zabrali siê za Sfinksa i piramidy. W ich wymiarach i kszta³tach odnale¼li tzw. sta³e matematyczne oraz najrozmaitsze proporcje, odnosz±ce siê do wielko¶ci Ziemi i wszech¶wiata. Wklepali wszystko do komputera, który przemieli³ dane i wyliczy³, jak to by³o, gdy na horyzoncie, na który patrzy³ Sfinks, S³oñce wschodzi³o w znaku Lwa.

    Ograniczymy siê tylko do stwierdzenia, ¿e S³oñce pozornie obiega ca³y zodiak w 26 tys. lat. A 10,5 tysi±ca lat temu wschodzi³o w dniu wiosennej równonocy dok³adnie w znaku Lwa. Jest bardzo prawdopodobne (i logiczne), ¿e Sfinks by³ niegdy¶ Lwem (co wynika z kszta³tu cia³a), za¶ faraonowie przekuli mu g³owê. Tak wiêc Lew patrzy³ na Lwa.

    Je¶li na mapie nieba na³o¿yæ na gwiazdozbiór Lwa linie przeciêæ drogi S³oñca z ekliptyk±, to widaæ, ¿e linie te schodz± siê poni¿ej Lwa na g³êboko¶ci jednej trzeciej jego cia³a. Po przeniesieniu tego na Sfinksa, za³o¿yæ mo¿na, ¿e pod nim znajduj± siê co najmniej dwie olbrzymie komory, wykute w skale oko³o 30 metrów pod rze¼b±: I w³a¶nie tam badania sejsmograficzne wykaza³y obecno¶æ kawern w skale. Pomiary przeprowadzano parokrotnie, m.in. w 1993 roku, i pod ³apami Sfinksa "odkryto" prostok±tn± komorê. Odbite sygna³y wskazywa³y te¿ na istnienie korytarzy, prowadz±cych od rze¼by w kierunku piramid. Nikt nie powa¿y³ siê jednak ich odkopaæ.

Znane s± przekazy, np. o mapach wskazuj±cych na to, ¿e przed 10 tys. lat ludzie znali po³o¿enie l±dów pod dzisiejszymi lodami Antarktydy. Z dziesi±tków legend i pisanych przekazów wynika, ¿e na ¶wiecie mog³y istnieæ co najmniej trzy obszary, gdzie rozwija³y siê cywilizacje, które zniknê³y 12 - 35 tysiêcy lat temu. Pierwsza to by³ kontynent Mu, znajduj±cy siê po¶rodku Oceanu Spokojnego, druga to legendarna Atlantyda, lokuj±ca siê tam, gdzie dzi¶ Azory (nie darmo marynarze widuj± stada ptaków, bezradnie ko³uj±cych nad wodami na po³udnie od Azorów), trzecia za¶ to tereny Antarktydy, wolne od lodu przed 10 tys. lat. Istniej± przekazy kilku gin±cych kultur, ¶wiadcz±ce o gigantycznych kataklizmach. Wedle Indian Hopi by³y ju¿ 3 ¶wiaty. Pierwszy zosta³ zniszczony ogniem, drugi przez przesuniêcie siê osi ziemskiej i pokrycie wszystkiego lodem, trzeci - powodzi±. Obecny ¶wiat - jest czwartym; nasz czas ju¿ up³ywa. Aztekowie z kolei uwa¿ali, ¿e przesz³y ju¿ Cztery S³oñca. Pierwsze trwa³o 4008 lat i zosta³o zniszczone przez wodê. Drugie trwa³o 4010 lat i ludzko¶æ upad³a wówczas przez wiatr. Trzecie S³oñce to 4081 lat i zniszczenia poczynione przez ogieñ. Czwarta cywilizacja przetrwa³a 5026 lat, a zakoñczy³a siê potopem. Obecnie mamy Pi±te S³oñce, zbli¿aj±ce siê do swego kresu. I Równie¿ Majowie uwa¿ali, ¿e ludzko¶æ niszczy³y kataklizmy. Jej ostatni cykl trwaæ ma 5125 lat i zakoñczy siê dnia 4 Ahau 3 Kanbn. Rz±dziæ-bêdzie wówczas Dziewi±ty Pan Nocy Tak na marginesie - 4 Ahau 3 Kankin to 23 grudnia 2012 roku. Historia ludzko¶ci siêga byæ mo¿e znacznie g³êbiej ni¿ nam siê wydaje.

    Kap³ani egipscy z Heliopolis przekazywali Herodotowi, ¿e za ich czasów "s³oñce cztery razy; wzesz³o nie od zwyczajnej swej strony, gdzie ono teraz zachodzi dwa razy wzesz³o, a sk±d teraz wschodzi - tam dwa razy zasz³o". Jest to 1,5 cyklu zodiakalnego, czyli 39 tys. lat: Mo¿e to prawda, mo¿e nie. Wszak¿e mamy powa¿ne w±tpliwo¶ci; czy ten¿e Herodot mówi³ prawdê, przypisuj±c wielk± piramidê Cheopsowi...

    Tysi±c lat przed nasz± er± kto¶ sporz±dzi³ papirus zwany dzi¶ turyñkim, z racji miejsca przechowywania. Jest to wyliczanka dynastii panuj±cych w Egipcie. Ponoæ by³o ich a¿ dziewiêæ przed znanym nam, i akceptowanym przez egiptologów, okresem dynastycznym. A na koñcu tekstu znajduje siê podsumowanie: "Czcigodni Szemsuor (Towarzysze Horusa) panowali 13 420 lat, a rz±dy przed Szemsu-Hor - 23 200 lat. Razem 36 620 lat" zostawiamy to bez komentarza. Z innych wyliczeñ wynika; ¿e rozmieszczenie piramid odpowiada uk³adowi gwiazd w Pasie Oriona (jak¿e zwi±zanego z egipskimi wierzeniami) z roku 10 450 przed nasz± er±. Bardzo ciekaw±, a ostatnio wielokrotnie cytowan± definicjê czasu powstania piramid poda³ muzu³mañski kronikarz al. Hakam: "...piramidy mog³y byæ zbudowane tylko przed potopem, bo, gdyby zosta³y zbudowane pó¼niej, ludzie by o nich wiedzieli". I teraz przechodzimy do meritum. Otó¿ wedle wielu przekazów, w piramidach ukryte s± informacje i przedmioty pochodz±ce z zaginionej cywilizacji.. Ponoæ tej, która istnia³a przed ostatnim potopem.

    W IV wieku p.n.e. Rzymianie uwa¿ali, ¿e w piramidzie s± tajne, galerie, bêd±ce sk³adem ksi±g z dawnych czasów, co pozwoli³o uchroniæ wiedzê staro¿ytnych podczas potopu. Arabscy kronikarze, opieraj±c siê na pradawnych ¼ród³ach twierdzili, ¿e wielka piramida zbudowana zosta³a, przed potopem dla ocalenia wiedzy ówczesnej ludzko¶ci. Z kolei koptyjskie legendy mówi± o komorze pod Sfinksem, z której prowadz± korytarze do trzech piramid, a ka¿dego wej¶cia, strzec maj± pos±gi o zadziwiaj±cych w³a¶ciwo¶ciach.

Byæ mo¿e ksiêgi i przedmioty s± ukryte w Sali Zapisów i Komorze Archiwów, ulokowanych pod i Sfinksem. "CO¦ ma byæ te¿ i w samych piramidach" Dok³adnie przed 5 laty do jednego z kana³ów wentylacyjnych piramidy Cheopsa wpuszczono kosztuj±cy æwieræ miliona dolarów, mini pojazd zaopatrzony w kamerê telewizyjn± i szukacz laserowy Po przebyciu 60 metrów urz±dzenie dotar³o do niewielkich drzwiczek. Po czym badania... przerwano.

    Jest zupe³nie niezrozumia³e jak mo¿na by³o wstrzymaæ penetracjê, po osi±gniêciu tak obiecuj±cych efektów. Niektórzy egipscy archeolodzy skomentowali prowadzone badania jako próbê odebrania Egiptowi jego dziedzictwa kulturowego. Jedynym wyt³umaczeniem by³ strach naukowców i rz±dów, przed poznaniem przesz³o¶ci. Hipotetyczne odkrycie Sali Zapisów i Komory Archiwów zatrz±¶æ mo¿e ca³± wspó³czesn± cywilizacj±. Oka¿e siê, ¿e nasze, ponoæ tak wspania³e osi±gniêcia, s± byæ mo¿e powieleniem tego, co by³o ju¿ dokonane 20- 30 tys. lat temu. Mo¿e nie jeste¶my tacy doskonali, mo¿e inni szli lepsz±, ³atwiejsz± drog±? Jak wyt³umaczyæ spo³eczeñstwom, ¿e kierunek rozwoju afirmowany przez partie polityczne i rz±dy jest b³êdny, albo trudniejszy od innego, niegdy¶ sprawdzonego? Wiele narodów szczyci siê sw± histori±. Jedni licz± j± na 2, a nawet na 3 tys. lat. Inni tworz± z niej legitymacjê. do panowania nad s±siednimi narodami. A tu naraz pojawiaj± siê dowody, ¿e to ledwie mgnienie oka w porównaniu z dawnymi cywilizacjami. Wszelkie nacjonalizmy zbledn±, bo ich pochodzenie, na które tak mocno powo³uj± siê politycy, stanie siê ¶mieszne wobec historii ludzko¶ci, mierzonej dziesi±tkami tysiêcy lat. Czy wszyscy nabior± pokory wobec Czasu?

Zapisane
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #136 : Czerwiec 13, 2009, 21:59:37 »

Dziêki Betti U¶miech ten artyku³ dowodzi ¿e powinni¶my przekopaæ ca³y Egipt i wreszcie dowiedzieæ siê prawdy.Dla mnie to bardzo prawdopodobne ¿e tak w³a¶nie jest.My¶lê ze Hawas doskonale wie co tam jest i dlatego utrudnia wszelkie badania.Nie wiem co inni mysl± ,ale ja czujê po ko¶ciach  ¿e to prawda.
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Ksiêga Koheleta 3,1
Kiara
Go¶æ
« Odpowiedz #137 : Czerwiec 14, 2009, 07:02:26 »

Istnieje cos takiego jak "swietosc czasu", znaczy to tyle iz musza sie zgrac uklady planetarne z zachodzacymi sytuacjami na ziemi ( odzialywanie energetyczne). Wowczas dopiero moga i zaistnieja zdarzenia o ktorych marzy wielu ludzi. Wowczas dopiero ziemia odskoni ukryte w niej tajemnice.
Moze Hawas o tym wie , a moze nie, ale sily wieksze od ludzkiego chciejstwa o tym decyduja.
Pozostaje nam zatem cierpliwie poczekac, bo Egipt odsloni swoje sekrety we wlasciwym czasie.

Kiara U¶miech U¶miech
Zapisane
Betti
Go¶æ
« Odpowiedz #138 : Czerwiec 14, 2009, 07:47:33 »

« Odpowiedz #138 : Czerwiec 14, 2009, 08:43:01   

--------------------------------------------------------------------------------
No i jeszcze jedeo na temar sfinksa- szakala znalazlam a Gildzie  Tajemnic
 

--------------------------------------------------------------------------------
  http://www.cheops.darmowefora.pl/index.php?action=dlattach;topic=195.0;attach=791(54.07 KB - pobrany 3 razy.)
 
 
================================================

i zdjecia

Scali³em posty
Darek

Beti, je¶li chcesz dopisaæ co¶ do juz istniej±cego posta, to u¿yj opcji "modyfikuj"'Powodzenia


[za³±cznik usuniêty przez administratora]

[za³±cznik usuniêty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2009, 11:37:47 wys³ane przez Dariusz » Zapisane
MEM HEJ SHIN
Go¶æ
« Odpowiedz #139 : Czerwiec 14, 2009, 10:05:57 »


 

 Cia³o Sfinksa, po ods³oniêciu, nie nosí ¶ladów erozji wywo³anej przez wiatr, a jedynie przez wodê lej±c± siê z góry tysi±cami lat. Udowodnili to geolodzy z ró¿nych uczelni, m.in. prof. Robert Schoch, specjalista z zakresu wietrzenia ska³, wyk³adaj±cy na Uniwersytecie Bostoñskim (ITSA). I nawet gdyby wszyscy egiptolodzy zjedli ze z³o¶ci paznokcie, to nic nie podwa¿y tego stwierdzenia.

 

  Na Discovery Channel by³ cykl programów o Egipcie i te¿ du¿o o Sfinksie.
Egiptolodzy pokazywali próbki badañ laboratoryjnych erozji Sfinksa, gdzie z laboratoryjnych wyników wyra¼nie wynika³o, ¿e tego typu erozja jaka dotknê³a Sfinksa mog³a mieæ miejsce tylko przypadku gdyby Sfinks zosta³ zalany wod± morsk±. Czyli poziom morza ¶ródziemnego z jaki¶ powodów w pewnem okresie siê podwy¿szy³ i siegn±³ do Sfinksa.
Chodzi³o oto, ¿e erozja dokonana przez s³on± wodê morsk± jest inna ni¿ erozja spowodowana przez lej±ce deszcze.
S³ona woda wyp³ukuje w charakterystyczny sposób pewne minera³y i zwi±zki chemiczne, czego nie robi  woda s³odka, czyli deszcze, tak wiêc jak powiedzieli egiptolodzy nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e Sfinks by³ przez setki lat zalany morzem ¶ródziemnym.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2009, 10:07:13 wys³ane przez MEM HEJ SHIN » Zapisane
Lucyna
Go¶æ
« Odpowiedz #140 : Pa¼dziernik 02, 2009, 17:12:01 »

HI
Niektórzy naukowcy w piewotnym kszta³cie g³owy sfinksa dopatruja siê podobizny Lenina.
Zapisane
frosk24
Go¶æ
« Odpowiedz #141 : Pa¼dziernik 02, 2009, 17:24:08 »

HI
Niektórzy naukowcy w piewotnym kszta³cie g³owy sfinksa dopatruja siê podobizny Lenina.

jezeli glowa Lenina to tylko znad pianina  Du¿y u¶miech Du¿y u¶miech Du¿y u¶miech Du¿y u¶miech
Zapisane
Skala
Go¶æ
« Odpowiedz #142 : Grudzieñ 29, 2009, 17:43:58 »

Oto nadchodzi Skala stary chrześcijanin by obudzić tuch co mają słuch a nie słyszą,mają wzrok a ...hi hi nowe wiadomości z Egiptu sami zobaczcie co jest pod Sfinksem
http://www.youtube.com/watch?v=OsLAplPw8I0&feature=related
Wiecie co jestem w szoku że ten film jest w youtube od 2007 roku
« Ostatnia zmiana: Grudzieñ 29, 2009, 17:54:45 wys³ane przez Skala » Zapisane
kot
Go¶æ
« Odpowiedz #143 : Grudzieñ 29, 2009, 18:38:42 »

Ja osobi¶cie nie jestem zszokowany.


Ten filmik lub podobny zamie¶ci³ kto¶ w zesz³ym roku na forum. U¶miech Mrugniêcie
Zapisane
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #144 : Marzec 04, 2010, 09:47:38 »

Na tropie sekretów Sfinksa

W lutowym wydaniu miesiêcznika Smithsonian ukaza³ siê ¶wietny artyku³ o Sfinksie i archeologu Marku Lehnerze, który spêdzi³ prawie 40 lat na badaniach p³askowy¿u w Gizie. Poni¿ej przedstawiam skromne omówienie tekstu, gdy¿ nie wszyscy mog± mieæ ochotê b±d¼ mo¿liwo¶æ przeczytaæ ca³kiem d³ugi artyku³ w jêzyku Szekspira.

Chyba nikt nie zna Sfinksa tak dobrze, jak Mark Lehner. Po¶wiêci³ tej rze¼bie swoj± prace doktorsk±. By j± napisaæ, spêdzi³ piêæ lat w Gizie badaj±c ka¿dy cal staro¿ytnego kolosa. Ale jego zainteresowanie zagadkowym zabytkiem nie zakoñczy³o siê na doktoracie.

Sfinks jest wyrze¼biony w wapiennej skale, któr± egipscy robotnicy ods³onili wykuwaj±c bloki na budowê kompleksu w Gizie. Jego podstawa znajduje siê na dnie niewielkiego kamienio³omu, trochê poni¿ej poziomu p³askowy¿u. Z eksperymentów, które Lehner prowadzi³ z rze¼biarzem Rickiem Brownem wynika, ¿e wyrze¼bienie gigantycznego pos±gu zabra³oby 100 egipskim robotnikom 3 lata.

Nie wiemy jak rze¼bê zwali jej twórcy i kogo mia³a przedstawiaæ. ¯adna z setek inskrypcji odkrytych w grobach nekropoli w Gizie nie wspomina o rze¼bie. Egiptolodzy uwa¿aj±, ¿e najpewniej przedstawia jak±¶ bosk± istotê. Byæ mo¿e faraona, na co wskazuje g³owa rze¼by. Znalezione jeszcze w XIX w. fragmenty ska³, które w ci±gu wieków od niej odpad³y jasno wskazuj±, ¿e Sfinks mia³ charakterystyczn± brodê i ureusz, a wiêc symbole w³adzy królewskiej, które nosili w³adcy Egiptu.
Badacze odkryli równie¿ ¶lady czerwonej farby, która najwyra¼niej pokrywa³a kiedy¶ ca³± rze¼bê. W niektórych miejscach s± te¿ pozosta³o¶ci niebieskiej i ¿ó³tej farby.
Wiêkszo¶æ specjalistów, w tym i Lehner, uwa¿a, ze Sfinks powsta³ za panowania Chefrena, syna Cheopsa (ok. 2570-2530 r. p.n.e.). Rze¼ba dobrze wpisuje siê w kompleks ¶wi±tyñ i grobowców, które powsta³y za jego czasów. Analizy geologiczne wykaza³y, ¿e bloki, z których powsta³a le¿±ca obok rze¼by ¶wi±tynia Sfinksa s± z dok³adnie tego samego wapienia co Sfinks. Oznacza to, ¿e pochodz± z niecki w której stoi rze¼ba.

Badania Lehnera pozwoli³y równie¿ udokumentowaæ seriê napraw, które rze¼ba przechodzi³a od oko³o 1400 r. p.n.e. To ich pozosta³o¶ci± s± wapienne bloki, którymi jest obecnie ob³o¿ona ska³a. Cia³o Sfinksa dozna³o bowiem ogromnych zniszczeñ, których winowajc± jest woda. Ostatnie badania nad historycznym klimatem Sahary wskazuj±, ¿e w czasach, gdy powsta³ Sfinks, pustynia nie by³a tak sucha jak teraz. Znajduj±ce siê w wykutej niecce cia³o cz³owieka-lwa czêsto zasypywa³ piasek, a zawarta w nim wilgoæ niszczy³a wapienn± ska³ê. Dlatego w³a¶nie cia³o Sfinksa jest du¿o bardziej zniszczone ni¿ g³owa, która najpewniej zawsze wystawa³a ponad piasek.

Podobne zniszczenia s± te¿ widoczne chocia¿by w odkopanych przez Lehnera ruinach osady budowniczych piramid.

W artykule pojawia siê równie¿ wzmianka o przeprowadzonych w 1977 r. badaniach georadarowych ska³ pod Sfinksem. Jak czytamy, wykaza³y one jedynie istnienie pod rze¼b± pêkniêæ i szczelin charakterystycznych dla ska³ wapiennych.

Du¿o wiêcej w artykule Uncovering Secrets of the Sphinx. Polecam te¿ galeriê zdjêæ.

zród³o; http://archeowiesci.wordpress.com/2010/01/24/na-tropie-sekretow-sfinksa/

Troche to wszystko dziwne w ¶wietle tego co mówi Hawass .Sam  przyzna³  i nie tylko on ze rze¼ba jest starsza ni¿ piramidy  Szok Z politowaniem
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2010, 09:50:02 wys³ane przez chanell » Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Ksiêga Koheleta 3,1
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #145 : Marzec 04, 2010, 10:11:50 »

ca³a heca z datowaniem zarówno piramid/sfinksa jak gdzie¶ wyczyta³em(mo¿na to znale¼æ- gdzie¶ mi link uciek³) polega na wspó³czesnych uwarunkowaniach religijno-systemowych w Egipcie i ca³ym ¶wiecie Islamskim,-
poniewa¿ istniej± datowania o wiele wcze¶niejsze dla tych budowli co stanowi problem z wiekiem samego Islamu, i uznaj±c te wcze¶niejsze datowania musieli by uznaæ ¿e to nie dzie³o ich islamskich przodków, ale o wiele wcze¶niejszych cywilizacji.
Tak czy owak zak³adaj±c ¿e Hawass i inni nawet mimo swoich dobrych intencji nie zmieni± oficjalnie znanej i powtarzanej w kó³ko wersji historii z w/w powodów które to podwa¿y³y by Islam jako taki.

pozdro. Mrugniêcie
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
Lucyna
Go¶æ
« Odpowiedz #146 : Marzec 04, 2010, 20:15:58 »

HI
Zawsze by³em ciekaw co urwa³o nos Sfinksowi? Czy ma kto¶ jak±¶ informacjê na ten temat? Podobno Napoleon strzela³ do niego z armaty, ale nie jest to pewne. Jednak wygl±da jak by ten nos zosta³ odstrzelony przez jednorazowy cios, a odpryski zostawi³y ¶lady zbiegaj±ce siê w centrum uderzenia. Wygl±da jak by to by³o dokonane przez wspó³czesna rakietê lub pocisk armatni. Nie mog³a tego dokonac erozja, albo nawet rêczne uszkodzenie gdy¿ wy³om jest zbyt du¿y. Mo¿e w dawnych czasa podczas wojny bogów jak±¶ tajemnicz± broni± kto¶ chcia³ oszpeciæ czyj¶ monument-wizerunek.
Zapisane
krzysiek
Go¶æ
« Odpowiedz #147 : Marzec 04, 2010, 22:50:39 »

Wed³ug Z.Sitchina to wielki Annunaki i uzurpator Marduk, syn Enkiego, schroni³ siê w Wielkiej Piramidzie (która sta³a siê na wiele lat jego wiêzieniem) przed w¶ciek³ymi atakami zastêpów jego stryja, wielkiego Enlila ("Wojny bogów i ludzi"). Zadyma nad Giz± by³a nieprzeciêtna, a u¿yta broñ rakietowa mog³a w tych okoliczno¶ciach utrzeæ nosa Sfinksowi. Brzmi to do¶æ prawdopodobnie i sensownie. Ja Sitchinowi wierzê, bo jego opis tych czasów trzyma sie kupy i t³umaczy wiêkszo¶æ nierozwi±zanych przez tradycyjn± archeologiê zagadek staro¿ytno¶ci, w tym rysunki helikopterów, ³odzi podwodnych i innych machin w ¶wi±tyniach Abydos. Polecam lekturê Kronik Ziemi tego autora, a wszystko stanie siê jasne.
Zapisane
arteq
Go¶æ
« Odpowiedz #148 : Marzec 05, 2010, 09:27:39 »

Wed³ug mnie nie brzmi to ani sensownie ani przekonuj±co - gdyby by³a uzyta broñ np. rakietowa to zniszczenia by³by nieporównywalnie wiêksze. Równie¿ - bior±c pod uwagê konieczne technologie aby "przybyæ" na Ziemiê - broñ rakietowa by³aby strasznie archaiczna.
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #149 : Marzec 05, 2010, 16:32:12 »

Z Zaginionej Ksiêgi EnKi wynika, ¿e nie u¿ywali broni rakietowej, a co¶ w rodzaju laserowej.
Rakietowe by³y g³owice termoj±drowe, których u¿yli  które poczyni³y wiêksze spustoszenie ni¿ zamierzali/przypuszczali.
Chyba dobrze pamiêtam tre¶æ tej ksi±¿ki. Mrugniêcie
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Strony: 1 2 3 4 5 [6] 7 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.037 sekund z 21 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

granitowa3 x22-team gangem maho phacaiste-ar-mac-tire