Czy Sfinks na pewno by³ lwem?W otoczeniu Ozyrysa nie spotykamy lwa, spotykamy natomiast szakala i s±dzê, ¿e tak± w³a¶nie postaæ mia³ Sfinks-Anubis, stra¿nik bogów (lub Upuaut - ten, który otwiera drogi). ¦wiadczy te¿ o tym wizerunek le¿±cej postaci zwierzêcia, którego cia³o jest d³ugie, szczup³e, nie za wysokie z wyci±gniêtymi prosto ³apami. Koty le¿±c na brzuchu uk³adaj± siê inaczej i raczej nie przyjmuj± takiej psiej pozycji. Taka pozycja u psa jest bardzo czêsta i wyra¿a gotowo¶æ do natychmiastowego dzia³ania.
G³owa szakala w stosunku do cia³a jest smuklejsza ni¿ g³owa lwa i wy¿sza. St±d, byæ mo¿e, wyrze¼biona ludzka g³owa jest tak nieproporcjonalna w stosunku do ca³o¶ci, bo wyrze¼biono j± z szyi szakala (byæ mo¿e Sfinks uleg³ uszkodzenie w czasie wielkiego trzêsienia ziemi). Gdzie spogl±da Sfinks w nowym, zmodyfikowanym po³o¿eniu? W ogólnym kierunku patrzy w swoje gwiazdy - w Syriusza (Sotis) i Procjona w gwiazdozbiorach obu psów - wielkiego i ma³ego podczas ich wschodu. Syriusz w Egipcie odgrywa³ szczególn± rolê. Pocz±tek egipskiego nowego roku rozpoczyna³ siê z chwil± heliakalnego wschodu Syriusza. Nale¿a³oby ustaliæ, co stanowi³o swoisty „celownik” do obserwacji heliakalnego wschodu Syriusza, gdzie „muszkê” stanowi³aby g³owa Sfinksa (oczywi¶cie dla po³o¿enia piramid przed „wielkim uskokiem skorupy ziemskiej”).
Tak¿e z moich pobie¿nych spostrze¿eñ wynika, ¿e Sfinks w nowym po³o¿eniu patrzy w kierunku wschodu wschodu dwóch gwiazdozbiorów - Krzy¿a Po³udnia i gwiazdy Naos w gwiazdozbiorze Rufy. Byæ mo¿e mia³y one jakie¶ znaczenie dla Egipcjan. Nie znam ich nazw pod jakimi wystêpowa³y w staro¿ytnym Egipcie, st±d te¿ nie mogê ustaliæ ¿adnego wyt³umaczenia, które mia³oby jaki¶ sens. Mam te¿ niejasne przeczucie, ¿e mówienie o „celownikach” czy innych zale¿no¶ciach mija siê z celem. Nie znamy przecie¿ odpowiedzi na zasadnicze pytanie - kto, po co i akurat w tym miejscu umiejscowi³ Sfinksa oraz co przedstawia³ sob± w pierwotnej wersji.
Hipoteza „Piramidy-Orion” sk³ania do wniosku, ¿e ca³y kompleks piramid móg³ byæ zaplanowany w ca³o¶ci od pocz±tku, jako kompleks po¶wiêcony Ozyrysowi i jego misterium podró¿y do Oriona, gdzie wielk± rolê odgrywa³ Anubis lub Upuaut. Z drugiej jednak strony nie mamy ¿adnej pewno¶ci, ¿e tak w³a¶nie by³o. Ka¿da z piramid jest budowana wed³ug innego projektu (ró¿ne k±ty nachylenia ¶cian). Al-Makrisi twierdzi, ¿e jeden budowniczy zbudowa³ tylko dwie piramidy. Sam kompleks „Sfinks-Piramidy” nie pasuje do ¿adnej sensownej korelacji astronomicznej. Wiêcej znaków zapytania ni¿ odpowiedzi.
Jest jeszcze inna mo¿liwo¶æ. „Wielkiego uskoku...” nie by³o, a piramidy wybudowano zgodnie z kardynalnymi kierunkami geograficznymi. Co wtedy? Wtedy piramidy s± skierowane frontem do Oriona, ale w momencie jego wschodu, a nie kulminacji. Data budowy staje równie¿ pod znakiem zapytania, podobnie Sfinks-Anubis.
Istnieje jeszcze jedna hipoteza geologiczna autorstwa K. Lal Gauriego, który nie zgadza siê z Schochem. Wed³ug niej Sfinks sta³ w ¶rodku basenu z wod±, a poniewa¿ ska³a, z której zosta³ wykuty nie jest jednorodna, st±d tak dziwna erozja. Wprowadzenie wody pod piramidy mo¿e mieæ zwi±zek z tajemniczym jeziorem Mojrisa, gdy¿ Giza jest po³o¿ona na pó³nocny zachód od staro¿ytnego Memfis gdzie, wed³ug Herodota, Min (król Egiptu) wybudowa³ pó³nocne przedsionki jeziora. Przygl±daj±c siê wygl±dowi tzw. ¶wi±tyni Chefrena nie sposób nie zauwa¿yæ jej podobieñstwa do Ozyrejonu w Abydos. Ta sama przesadna skromno¶æ i prostota, takie same prostopad³o¶cienne kolumny i legary, te same potê¿ne rozmiary. Budowla nie przypomina ¶wi±tyni lecz potê¿ny obiekt o nie znanym przeznaczeniu. Budowla hydrotechniczna?
Wrócê jeszcze do pytania, czy kompleks „Sfinks-piramidy” zosta³ wybudowany jednocze¶nie wed³ug jednolitego planu, czy te¿ kompleksy te stanowi³y osobne projekty? W±tpliwo¶ci budz± ¶lady erozji na Sfinksie i jego ¶wi±tyni, których brak na ocala³ych ok³adzinach wszystkich piramid. Otó¿ istnieje jeszcze jedna tajemnicza budowla, któr± egiptolodzy skrzêtnie pomijaj±. Jest to okr±g³y obiekt znajduj±cy siê za ¶redni± piramid± po jej zachodniej stronie.
£±cz±c o¶ Sfinksa ze ¶rodkiem tajemniczej budowli otrzymujemy liniê prost±, która jest równoleg³a do boku piramidy. Czy to znowu przypadek? Jak wygl±da ta tajemnicza budowla? Czy nie posiada przypadkiem oznak erozji podobnej do Sfinksa i jego „¶wi±tyni”? Z czego jest zbudowana? Czy s± to bloki zbli¿one wielko¶ci± do bloków „¶wi±tyni” Sfinksa, czy te¿ do bloków, z których zbudowane s± piramidy, a mo¿e choæ w czê¶ci zosta³a „wyciêta” z jednego bloku? Dzi¶ oba te obiekty nie posiadaj± geodezyjnej „wizury” (bezpo¶redniej widoczno¶ci), gdy¿ pomiêdzy nimi stoi ¶rednia piramida, co mo¿e byæ przes³ank±, ¿e piramida zosta³a zbudowana pó¼niej. Czy prosta ³±cz±ca Sfinksa z t± budowl± nie by³a wykorzystana przy skierowaniu ¶redniej piramidy wed³ug stron ¶wiata? Tego prawdopodobnie nie dowiemy siê zbyt prêdko. Dzisiejsi egiptolodzy wszêdzie widz± tylko groby Ozyrysa, nawet tam gdzie jego rzekomy sarkofag jest ca³kowicie zalany wod±.
Leszek Wiktor Klimek Ludzie, giganci czy bogowie