Jak kilka dni temu poinformowa³a ukraiñska "Komsomolskaja Prawda" szesnastolatek z Zaporo¿a na Ukrainie wynalaz³ ³adowarkê, która, czerpi±c energiê z rosn±cego drzewa, wytwarza napiêcie czterokrotnie wy¿sze ni¿ w zwyk³ym gniazdku.Urz±dzenie mie¶ci siê w d³oni i przypomina bardziej dzieciêc± konstrukcjê z klocków lego ni¿ prawdziw± ³adowarkê. Nowo¶æ zd±¿y³a ju¿ zdobyæ pierwsze miejsce w ukraiñskim konkursie m³odych wynalazców i racjonalizatorów, w jury którego zasiadali profesorowie z wy¿szych uczelni.
Przyk³ad ³adowarki s³onecznej
M³ody konstruktor nazywa swoje urz±dzenie obro¿±. Gad¿et wytwarza napiêcie oko³o 900 V. Wbudowany konwerter napiêcia przetwarza "drewniane" 900 woltów na 220. Urz±dzenie mo¿e siê przydaæ podczas wycieczki za miasto, podczas której mo¿na na³adowaæ w ci±gu 4 godzin telefon komórkowy lub pods³uchaæ muzyki za spraw± pod³±czonego doñ odtwarzacza czy radia. Jak poda³ ukraiñski dziennik, ilo¶æ wytwarzanej energii nie zale¿y od gatunku i wieku drzewa. Obro¿ê wystarczy tylko owin±æ wokó³ pnia, poczekaæ pó³ godziny i pod³±czyæ do wbudowanego gniazdka dowolny odbiornik energii elektrycznej.
http://tech.wp.pl/kat,1009781,title,Nastolatek-wynalazca-niezwyklej-ladowarki,wid,10996537,wiadomosc.html__________________________________________________________________________________________________
Maszyna do odczytywania my¶liTa czapka z elektrodami s³u¿y do badania aktywno¶ci elektrycznej mózgu oraz przep³ywu krwi. Jej zadaniem jest ¶ledzenie pracy umys³u zwi±zanej z prostym ruchem.
In¿ynierowie Hondy i laboratorium ATR zapowiedzieli, ¿e dziêki tym badaniom ucz± robota Asimo odczytywania sygna³ów p³yn±cych z mózgu cz³owieka. Przekazywane s± drog± bezprzewodow± do robota, który w ¶lad za nimi wykonuje odpowiednie ruchy.Podczas prezentacji w centrali Hondy w Tokio Asimo w odpowiedzi na sygna³y p³yn±ce z mózgu cz³owieka zacz±³ poruszaæ rêkami. Honda przyznaje, ¿e technologia jest jeszcze niedoskona³a. U ka¿dego procesy w mózgu przebiegaj± w nieco inny sposób. Urz±dzenie potrzebuje dwóch do trzech godzin „treningu”, aby poprawnie odczytaæ my¶li.
http://www.rp.pl/artykul/2,284806_Maszyna_do_odczytywania_mysli.html