Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 21:28:32


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Hatszepsut-Nefretete-Kleopatra  (Przeczytany 8393 razy)
0 u¿ytkowników i 4 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 3453



Zobacz profil
« : Kwiecieñ 12, 2009, 22:55:55 »

Kobiety które rz±dzi³y Egiptem.Kim by³y ? Jak ¿y³y ? Co o nich wiemy ?
My¶lê ¿e to ciekawy temat.Dzisiaj znalaz³am taki tekst :
http://archeowiesci.blox.pl/2007/06/Mumia-Hatszepsut-w-koncu-odnaleziona.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 13, 2009, 08:29:17 wys³ane przez chanell » Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Ksiêga Koheleta 3,1
arlson
Go¶æ
« Odpowiedz #1 : Kwiecieñ 13, 2009, 09:21:47 »

Co do Hatszepsut to w sobotê (11 kwietnia o 17.55) na TV4 by³ film "Tajemnice zaginionej królowej Egiptu". By³a to pierwsza czê¶æ wiêc jak kto¶ chcê jeszcze obejrzeæ druga bêdzie w nastêpn± sobotê o tej samej godzinie.
Zapisane
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Czerwiec 08, 2010, 14:53:05 »

¦wi±tynia Hatszepsut



¦wi±tynia Hatszepsut, ró¿ni siê tym od grobowców Doliny Królów i Doliny Królowych, ¿e nie ukryto jej g³êboko w ziemi, a wprost przeciwnie, wspaniale wyeksponowano na tle skalistych gór.
¦wi±tynia zosta³a odrestaurowana z ruin g³ównie za spraw± pracuj±cych tu od kilkudziesiêciu lat polskich archeologów. Na archiwalnych zdjêciach widaæ, ¿e le¿a³ tu dos³ownie kamieñ na kamieniu. Wszystko to, zosta³o zinwentaryzowane, odtworzone na wzór uk³adanki i zrekonstruowane.
¦ciany pokrywaj± barwne malowid³a tajemniczych postaci i bogów.


Portal wej¶ciowy ozdabiaj± liczne pos±gi Królowej Hatszepsut, kobiety z podwójnym symbolem w³adzy faraonów: korona i przyprawiona broda. Najwiêksze wra¿enie zrobi³a na mnie g³owa jej pos±gu w muzeum w Kairze. Zosta³a ona czê¶ciowo odrestaurowana, twarz mia³a cudowny, hebanowy kolor skóry, wydatne, napiête wargi i ogromne hipnotycznie patrz±ce oczy. Rze¼ba zafascynowa³a mnie podobnie jak g³owa Demeter w muzeum w Atenach.
Grobowiec królowej Hatszepsut otacza po³o¿ony amfiteatralnie ³añcuch gór, a przez w±ski przesmyk, prowadzi zamkniêta niestety dla turystów, ¶cie¿ka do samej Doliny Królów.
Oto ona królowa Egiptu

http://www.foto.pwsk.pl/2009/06/23/swiatynia-hatszepsut/

Polacy wzmacniaj± ¶wi±tyniê Hatszepsut
Bezprecedensow± akcjê w obrêbie ¶wi±tyni Hatszepsut w Deir el-Bahari przeprowadzi³ zespó³ polskich specjalistów, skupionych wokó³ Centrum Archeologii ¦ródziemnomorskiej UW. Architekci zast±pili cedrowe, stuletnie podpory wzmacniaj±ce westybul Kaplicy Hathor stalowymi prêtami zapewniaj±cymi stabilno¶æ staro¿ytnej budowli.


Deir el-Bahari. Z przodu widaæ ¶wi±tyniê Hatszepsut. Za ni± du¿o gorzej zachowane ¶wi±tynie Tutmozisa III i Mentuhotepa II.

Zrealizowany projekt konserwatorski polega³ na zabezpieczeniu i wzmocnieniu p³yt stropowych i architrawów fragmentu ¶wi±tyni zlokalizowanego w po³udniowej czê¶ci drugiego tarasu. Kaplica Hathor s³ynie z doskonale zachowanej polichromii i filarów ozdobionych kapitelami z wyobra¿eniami bogini Hathor.

- Zarówno stalowe prêty niezbêdne do asekuracji fragmentu ¶wi±tyni oraz 2-metrowe wiert³a potrzebne do ich osadzenia sprowadzili¶my z Polski – informuje dr Zbigniew E. Szafrañski, szef polsko-egipskiej misji archeologiczno-konserwatorskiej w Deir el-Bahari.

Dodatkowo jedn± z nisz w kaplicy zabezpieczono z pomoc± stalowej ramy, któr± przygotowano w Kairze. Podczas monta¿u stosowano wy³±cznie ¶ruby wykonane ze stali nierdzewnej. Stalow± konstrukcjê zabezpieczono przeciwkorozyjnie.

- Trudno¶æ przedsiêwziêcia polega³a na precyzyjnym przewierceniu wapiennych bloków tworz±cych kaplicê. Jednak zamierzenia zrealizowali¶my z pe³nym powodzeniem. Odci±¿yli¶my os³abiony architraw i wzmocnili¶my p³yty stropowe – relacjonuje dr in¿. arch. Teresa Kaczor, g³ówny architekt misji.

Polscy specjali¶ci – egiptolodzy, architekci i konserwatorzy pracuj± w obrêbie ¶wi±tyni Hatszepsut, faraona rz±dz±cego Egiptem w po³. XV wieku p.n.e., od 1961 roku.

Projektem zabezpieczenia i wzmocnienia westybulu Kaplicy Hathor kieruj± wspólnie in¿. Mieczys³aw Michiewicz, Rajmund Gazda – g³ówny konserwator misji i dr in¿. arch. Teresa Kaczor – g³ówny architekt misji.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Ksiêga Koheleta 3,1
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 13, 2010, 22:29:00 »

NEFERTETE

  Nazywana najczê¶ciej najpiêkniejsza kobiet± antycznego ¶wiata. Z jej twarzy bije blask, gracja i spokój. Jej popiersie znalezione w jednym z warsztatów rze¼biarskich Totmesa, jest jedn± z najpopularniejszych i najczê¶ciej replikowanych figur egipskiej sztuki antycznej. Jest niezwykle fachowo wykonana, a co zdumiewa jeszcze bardziej to fakt , ¿e by³a tylko narzêdziem do nauki. Brak lewego oka, potwierdza tylko tezê, ¿e popiersie by³o przeznaczone do pokazów jak rze¼biæ oczy.



Choæ nikt do dzi¶ nie jest pewien jej pochodzenia, to choæby z tego powodu zak³ada siê ¿e by³a córk± Aii, genera³a z armii Echnatona. Po ¶lubie z Echnatonem zmieniono jej imiê z Nefretete ( Piêkno¶æ przyby³a) na Neferferuaton ( Piêkno¶ci± jest uroda Atona). Mo¿emy podziwiaæ wiele chwil z okresu ma³¿eñstwa i ¿ycia codziennego królewskiej rodziny na reliefach ocalonych od zniszczeñ w Amarnie. Nefretete jest stale ukazywana wraz z Echnatonem jako wierna czcicielka Atona b±d¼ podczas zabaw z córkami. Poezja Echnatona jest jego ¶wiadectwem jego wielkiej mi³o¶ci do ¿ony.
Ksiê¿niczka dziedziczka, Ogrom Uprzejmo¶ci

Pani Szczê¶cia

Której g³os jak dwa piórka

Raduje ka¿de ucho

Serce Króla koj±ca w domu

zadowolona z ka¿dego jego s³owa

Wielka, ukochana ma³¿onka królewska

Pani dwóch krain, Neferferuaton Nefretete

Niech ¿yje na wieki

Mi³o¶æ i szacunek Echantona do ¿ony by³a tak wielka, ¿e by³a ona jednym z najbardziej zaufanych doradców. Jej oddanie i wiara w Atona, utwierdza³y króla w wierze, ¿e Aton jest jedynym prawdziwym bogiem Egiptu. Jak tajemnicze jest jej pochodzenie, równie tajemnicze jest jej znikniecie. Zniknê³a w czasie wielkich protestów przeciwko nowej religii. Bardzo d³ugo my¶lano, ¿e umar³a. Ale ostatnie odkrycia, mog± dowodziæ, ¿e zosta³a usuniêta na bok, odciêta od dworskiego ¿ycia i przeniesiona do ma³ej wioski nieopodal stolicy. W ca³ej Amarnie próbowano usun±æ jej imiê z reliefów i posagów, na znak ekstremalnego niezadowolenia Echnatona. W grobowcu Meritaton malowid³a ukazuj± jednak Nefretete jako prawowitego cz³onka rodziny królewskiej  uczestnicz±cego w pogrzebie córki. A przecie¿ pogrzeb Meritaton mia³ miejsce d³ugo po znikniêciu Nefretete z Amarny.
http://www.egypt_legends.republika.pl/nefretete.htm
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Ksiêga Koheleta 3,1
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.024 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

zipcraft maho phacaiste-ar-mac-tire ostwalia opatowek