Ziemia 2.0 - nastĂŞpca Niebieskiej Planety
Poszukiwania drugiej Ziemi wesz³y w najbardziej dynamiczny etap w historii ludzkoœci. Od ich wyniku bêdzie zale¿a³a przysz³oœÌ rasy ludzkiej. Czy uda siê nam znaleŸÌ nastêpcê Niebieskiej Planety? A jeœli tak, to jak bêdzie on wygl¹da³?
Mimo ¿e od kilku lat liczba odkrywanych w ci¹gu roku planet wokó³ innych gwiazd dynamicznie roœnie - w obecnej chwili przybywa nam niemal 100 planet rocznie - nadal nie znaleŸliœmy egzoplanety (planety spoza naszego Uk³adu S³onecznego) podobnej do Ziemi. Statystyczne prawdopodobieùstwo znalezienia takiej planety jest jednak spore. "We Wszechœwiecie jest wiêcej gwiazd ni¿ wszystkich ziarenek piasku na wszystkich pla¿ach znajduj¹cych siê na Ziemi" - mawia³ Carl Sagan, amerykaùski astronom. Teleskop Keplera, który zosta³ wystrzelony na orbitê oko³oziemsk¹ 2 lata temu oraz przysz³e generacje urz¹dzeù szukaj¹cych ziemiopodobnych planet prêdzej czy póŸniej namierz¹ jej bliŸniaczkê. Pytanie - czy bêdzie mo¿na na niej zamieszkaÌ?
Czerwony Dom
SzukajÂąc bliÂżej, bo w naszym UkÂładzie SÂłonecznym, badacze podejrzewajÂą, Âże kilka miejsc mogÂłoby nadawaĂŚ siĂŞ do Âżycia. Takim przykÂładem moÂże byĂŚ Mars, ksiĂŞÂżyc Jowisza - Europa oraz byĂŚ moÂże inne ksiĂŞÂżyce gazowych olbrzymĂłw, na ktĂłrych mogÂły zadomowiĂŚ siĂŞ ekstremofile (bakterie i mikroorganizmy funkcjonujÂące w skrajnie trudnych warunkach). Czy wizja "Czerwonej Planety" jako nastĂŞpcy Ziemi nadal jest aktualna?
- Przez ostatnie 30 lat, nasza wiedza na temat moÂżliwoÂści Âżycia zmieniÂła siĂŞ diametralnie. WczeÂśniej wychodziliÂśmy z zaÂłoÂżenia, Âże lĂłd jest caÂłkowicie sterylny. Obecnie jesteÂśmy Âświadomi faktu, Âże lĂłd jest szerokim Âśrodowiskiem biologicznym. - powiedziaÂł Dr Richard Hoover, astrobiolog pracujÂący dla NASA. - MoÂżna sÂądziĂŚ, Âże bakterie lubiÂą Âżycie w zamarzniĂŞtej wodzie blisko skorupy Europy. Jest wysoce prawdopodobne, Âże lĂłd na powierzchni Europy moÂże zawieraĂŚ Âżywe drobnoustroje - dodaje. Zatem jeÂśli chodzi o Marsa, uwaÂżanego za "DrugÂą ZiemiĂŞ", nie powinniÂśmy spodziewaĂŚ siĂŞ odkrycia tam bardziej zaawansowanych form Âżycia niÂż prymitywne mikroby.
Musimy stÂąd uciekaĂŚ!
Wielu naukowców, w tym s³ynny fizyk Stephen Hawking uwa¿a, ¿e aby gatunek ludzki mia³ szansê unikniêcia zak³ady w przysz³oœci, powinien za³o¿yÌ kolonie na innych planetach. - Bêdzie niezwykle ciê¿ko unikn¹Ì katastrofy w ci¹gu najbli¿szych stu lat, nie mówi¹c ju¿ o nastêpnym tysi¹cu czy milionie. Nasz¹ jedyn¹ szans¹ na d³ugoterminowe przetrwanie nie jest pozostanie na Ziemi, lecz eksploracja kosmosu - twierdzi Hawking.
Jakie zagro¿enia czyhaj¹ zatem na nas? Jednym z nich jest z pewnoœci¹ prawdopodobieùstwo uderzenia w nasz¹ niebiesk¹ planetê wielkiej asteroidy, która mog³aby zgotowaÌ nam los podobny do tego, jaki spotka³ dinozaury oko³o 65 milionów lat temu. Co prawda otch³aù Kosmosu nieprzerwanie œledz¹ setki zaawansowanych teleskopów, które wypatruj¹ najwiêkszych asteroid, by nastêpnie przewidzieÌ ich tor lotu i w razie gro¿¹cej kolizji przedsiêwzi¹Ì stosowne œrodki. Jednak sama obserwacja oraz œwiadomoœÌ zbli¿aj¹cego siê zagro¿enie nie uchroni nas przed nim.
Meteoryt niszczÂący ZiemiĂŞ:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=-zvCUmeoHpwW chwili obecnej nasza technologia jest na zbyt prymitywnym poziomie, by bezproblemowo poradziĂŚ sobie z takim rodzajem zagroÂżenia. Jedyne plany dziaÂłania, jakie zostaÂły opracowane na takÂą okolicznoœÌ, sÂą teoretycznymi zaÂłoÂżeniami. Nie jest pewne, czy dziaÂłania odniosÂłyby zaÂłoÂżony efekt. NajbliÂższe czasowo takie zagroÂżenie przewiduje siĂŞ na rok 2036, kiedy to planetoida Apophisa moÂże zagroziĂŚ Ziemi. Obecnie rozmiary planetoidy szacuje siĂŞ na 270 m, a masĂŞ na 2,7Ă101010 kg.
PrawdopodobieĂąstwo zderzenia z ZiemiÂą jest oceniane na bliskie zeru (dokÂładniej: 0,0000043 w dniu 13 kwietnia 2036 r). Nie powinniÂśmy wiĂŞc specjalnie zamartwiaĂŚ siĂŞ tym wydarzeniem, ale zidentyfikowanie problemu przez naukowcĂłw oraz obmyÂślanie planĂłw i koncepcji pozwalajÂących na zmianĂŞ toru lotu takich ciaÂł na pewno nie bĂŞdzie straconym czasem.
Jedno jest pewne, niezale¿nie od rodzajów zagro¿eù, z jakimi bêdziemy musieli zmierzyÌ siê na naszej planecie, ludzka natura, ciekawoœÌ wszechœwiata i zami³owanie do podró¿y, prêdzej czy póŸniej sk³oni nas do zbudowania statku rodem z serialu "Star Trek" i podró¿y ku innym egzotycznym, niezbadanym œwiatom.
Terraforming ciaÂł niebieskich
Czy dane bĂŞdzie nam osiedlenie siĂŞ na planecie lub nadajÂącym siĂŞ do zamieszkania ksiĂŞÂżycu, posiadajÂącym warunki Âśrodowiskowe, podobne do tych z Pandory - egzotycznego Âświata przedstawionego w filmie Jamesa Camerona "Avatar"?
Za kilkaset lat powinniœmy dysponowaÌ technologi¹, tak zaawansowan¹, ¿e transformacja egzoplanet podobnych do Marsa w kopie Ziemi nie powinna byÌ specjalnie trudnym zadaniem. W ci¹gu najbli¿szych 30-100 lat powinniœmy rozpocz¹Ì ju¿ zabiegi, które wp³yn¹ znacz¹co na zmianê klimatu "Czerwonej Planety". Zadanie to, pod wzglêdem in¿ynieryjnym wydaje siê jak najbardziej mo¿liwe do zrealizowania i w przypadku Marsa jest niemal pewne, ¿e prêdzej czy póŸniej nast¹pi.Pierwszym krokiem w tym kierunku bêdzie zapewne wybudowanie ma³ych baz na Ksiê¿ycu oraz na Marsie. Z up³ywem czasu, bêdziemy transportowaÌ oraz wykorzystywaÌ do ich rozbudowy nasz¹ coraz szybciej rozwijaj¹c¹ siê technologiê. Po up³ywie 10-15 lat od wybudowania pierwszych baz na Marsie lub Ksiê¿ycu, poza naukowcami, na najbli¿szych nam cia³ach niebieskich zaczn¹ pojawiaÌ siê turyœci. Sektor prywatny z ka¿dym rokiem w coraz wiêkszym stopniu podkreœla swoj¹ obecnoœÌ w Kosmosie. Turystyka kosmiczna bêdzie z ca³¹ pewnoœci¹ wielkim biznesem, który przyspieszy proces rozbudowy kolonii na Marsie oraz inwestowania w rozbudowê miast coraz to wiêkszych pieniêdzy.
Poszukiwania drugiego domu w kosmosie:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=X2DNJOPMRKAW momencie, gdy przy pomocy np. sztucznie wywoÂłanego przyspieszonego globalnego ocieplenia na Marsie uda nam siĂŞ ogrzaĂŚ planetĂŞ, pomyÂślimy o zasadzeniu na niej ogromnej liczby roÂślin. PomogÂą one w wytworzeniu wiĂŞkszych iloÂści potrzebnego nam do Âżycia tlenu. InÂżynieria genetyczna powinna pomĂłc nam w powoÂłaniu do Âżycia za kilkadziesiÂąt lat specjalnie przystosowanych do tego celu gatunkĂłw roÂślin. W ten oto wÂłaÂśnie sposĂłb maÂłymi kroczkami w miarĂŞ upÂływu lat ludzie bĂŞdÂą starali siĂŞ przeksztaÂłciĂŚ Marsa w nadajÂącÂą siĂŞ do zamieszkania planetĂŞ.
ÂŻycie na innej planecie
Ray Kurzweil, znany naukowiec, wynalazca i futurolog przewiduje, Âże nasze Âżycie zmieni siĂŞ nie do poznania w nastĂŞpnych dekadach. Twierdzi, Âże w poÂłowie XXI wieku ludzie stanÂą siĂŞ nieÂśmiertelni dziĂŞki ogromnym postĂŞpom w dziedzinach takich jak: medycyna, nanotechnologia, biotechnologia czy teÂż sztuczna inteligencja. Jego zdaniem ludzkie organizmy wzbogacone maleĂąkimi nanobotami nie bĂŞdÂą siĂŞ starzeĂŚ i stanÂą siĂŞ niezwykle wytrzymaÂłe.
"Poziom sztucznej inteligencji dorównuj¹cej sw¹ elastycznoœci¹ inteligencji cz³owieka, osi¹gn¹ zarówno maszyny, jak i oprogramowanie. Stanie siê to do 2029 roku. Jesteœmy ju¿ ludzk¹ cywilizacj¹ maszyn - u¿ywamy technologii, aby rozszerzyÌ nasze fizyczne i myœlowe horyzonty, zaœ proces ten bêdzie siê coraz bardziej pog³êbia³" - pisze czo³owy amerykaùski uczony. "Pojawi¹ siê nanoboty, które przedostaj¹c siê przez naczynia krwionoœne do mózgów wspó³dzia³aÌ bêd¹ z biologicznymi neuronami" - doda³. Jego zdaniem, dziêki nim procesy myœlowe w naszych mózgach mog³yby przebiegaÌ znacznie szybciej. Mo¿liwe bêdzie równie¿ skopiowanie zawartoœci ludzkiego mózgu do wnêtrza komputera lub niemal niezniszczalnego cia³a wykonanego w wiêkszoœci z niebiologicznych materia³ów.
Je¿eli wizja ta sprawdzi³aby siê w przeci¹gu najbli¿szych kilkudziesiêciu lat, rasie ludzkiej o wiele ³atwiej by³oby przystosowaÌ siê do niebezpiecznych warunków œrodowiskowych panuj¹cych chocia¿by na Marsie. Dziêki posiadaniu cia³ przypominaj¹cych te spotykane u komiksowych superbohaterów, ludzie nie musieliby przejmowaÌ siê zabójczym dla nas sk³adem obcych atmosfer, podatnoœci¹ na uszkodzenia, ewentualnym brakiem po¿ywienia oraz innymi podstawowymi dla wspó³czesnego cz³owieka potrzebami.....
"Poziom sztucznej inteligencji dorównuj¹cej sw¹ elastycznoœci¹ inteligencji cz³owieka, osi¹gn¹ zarówno maszyny, jak i oprogramowanie. Stanie siê to do 2029 roku. Jesteœmy ju¿ ludzk¹ cywilizacj¹ maszyn - u¿ywamy technologii, aby rozszerzyÌ nasze fizyczne i myœlowe horyzonty, zaœ proces ten bêdzie siê coraz bardziej pog³êbia³" - pisze czo³owy amerykaùski uczony. "Pojawi¹ siê nanoboty, które przedostaj¹c siê przez naczynia krwionoœne do mózgów wspó³dzia³aÌ bêd¹ z biologicznymi neuronami" - doda³. Jego zdaniem, dziêki nim procesy myœlowe w naszych mózgach mog³yby przebiegaÌ znacznie szybciej. Mo¿liwe bêdzie równie¿ skopiowanie zawartoœci ludzkiego mózgu do wnêtrza komputera lub niemal niezniszczalnego cia³a wykonanego w wiêkszoœci z niebiologicznych materia³ów.......
.
http://nt.interia.pl/news/ziemia-20-nastepca-niebieskiej-planety,1689164