Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 06:25:54


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: 1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: ¦WIÊTA GEOMETRIA  (Przeczytany 438942 razy)
0 u¿ytkowników i 4 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
Leszek
Go¶æ
« Odpowiedz #525 : Luty 11, 2010, 17:26:28 »

Ciekawa pozycja mog±ca s³u¿yæ za wstêp do ¶wiêtej (czytaj: ¶wietnej;) ) geometrii - w jêzyku polskim.




Autor: Priya Hemenway
Tutu³: Sekretny kod. Tajemnicza formu³a, która rz±dzi sztuk±, przyrod± i nauk±


Oryginalny tytu³:
Divine Proportion: Phi In Art, Nature, and Science
Boska proporcja: Phi w Naturze, Sztuce i Nauce.

http://www.amazon.com/Divine-Proportion-Phi-Nature-Science/dp/1402735227


Z³oty podzia³, który znamy tak¿e jako bosk± proporcjê lub Ф, mo¿na odnale¼æ we wzorach tworzonych przez nasiona niektórych ro¶lin, w piramidach, gotyckich katedrach i ciele cz³owieka, aby wymieniæ tylko niektóre przyk³ady z niekoñcz±cej siê listy. Ta ksi±¿ka przedstawia nie tylko ró¿ne formy z³otego podzia³u w przyrodzie, sztuce, architekturze, muzyce i nauce, ale tak¿e takie jego odmiany, jak spirala w uchu wewnêtrznym cz³owieka. Ponad 300 ilustracji i schematów pomaga odkryæ fascynuj±ce prawa Wszech¶wiata i ukryty w nim „boski plan".

http://www.empik.com/sekretny-kod-ksiazka,prod25390386,p
lub
http://www.kliosklep.pl/opis.php?t=Sekretny+kod+Tajemnicza+formu%B3a%2C+kt%F3ra+rz%B1dzi+sztuk%B1%2C+przyrod%B1+i+nauk%B1+&towID=132682&katID=214

format: 204 strony, twarda oprawa w obwolucie, format 200x215
data wyd.: 2009
wydawca: Evergreen

Wêcej ksi±¿ek:
http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=6.msg3808#msg3808
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2010, 17:27:21 wys³ane przez Leszek » Zapisane
Leszek
Go¶æ
« Odpowiedz #526 : Kwiecieñ 05, 2010, 14:37:13 »

Fraktale s± wszêdzie. Ich nieregularne kszta³ty mo¿na znale¼æ w formacjach chmur i koronach drzew, w kwiatach broku³, pofa³dowanych pasmach górskich, a nawet w ludzkim sercu. Fraktale, inaczej obiekty samopodobne, to nie tylko ³adne obrazki. Od stuleci by³y poza granicami matematycznego zrozumienia. Dzi¶ naukowcy zaczynaj± dotykaæ tego zdumiewaj±cego zjawiska. Ich odkrycia pozwalaj± g³êbiej zrozumieæ naturê, stymuluj± nowe trendy w nauce, sztuce, medycynie, ekologii, a nawet w modzie...

<a href="http://www.youtube.com/v/skLnKkUe7_U&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/skLnKkUe7_U&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/skLnKkUe7_U&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/skLnKkUe7_U&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>

http://www.youtube.com/watch?v=skLnKkUe7_U

¬ród³o:
http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=783.msg4706#msg4706
« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 05, 2010, 14:37:40 wys³ane przez Leszek » Zapisane
Betti
Go¶æ
« Odpowiedz #527 : Kwiecieñ 05, 2010, 18:51:38 »

 Goemetria fraktalna
W roku 1985 w Londynie w Muzeum Nauk Przyrodniczych zorganizowano wystawê, której tytu³ brzmia³: „Granice chaosu: obrazy zespolonych uk³adów dynamicznych”. Ekspozycjê t± odwiedzi³o 140000 widzów w 100 miastach. Liczba zwiedzaj±cych pokaza³a jak ogromne jest zainteresowanie obrazami fraktalnymi. Fraktale i mocno z nimi zwi±zana teoria chaosu udowodni³y jak potrafi± byæ u¿yteczne w ró¿nych dziedzinach nauki. Od medycyny, poprzez biologiê po nauki informatyczne.
W informatyce fraktalne metody kompresji obrazu s± jednymi z najlepszych algorytmów zmniejszaj±cych rozmiar pliku graficznego. Z ³atwo¶ci± mo¿na to wyja¶niæ, przypominaj±c sobie, jakie jest stanowisko teorii fraktali w grafice. Nie jest to opis piksel po pikselu, lecz przepis na jego stworzenie. W zwi±zku z rozkwitem grafiki fraktalnej uproszczona zosta³a praca grafików komputerowych. Gdy potrzebuj± oni obrazu stoku górskiego lub drzewa, zamiast przeszukiwaæ setki zdjêæ, pos³uguj± siê odpowiednimi modelami do generowania takich obrazów. Dziêki nim mog± wytworzyæ obiekt dok³adnie taki jakiego potrzebuj±. Krajobrazy fraktalne wykorzystano te¿ w filmie. Planeta Genesis w filmie „Star Trek II: The Wrath of Khan” oraz Endora i zarysy Gwiazdy ¦mierci z filmu „Gwiezdne wojny: Powrót Jedi” to twory fraktalne.
Sztuka abstrakcji w wersji fraktalnej rozwinê³a siê dziêki Peterowi Oppenheimerowi, który przy pomocy komputera tworzy³ dzie³a sztuki. Ca³y ten kierunek zapocz±tkowa³ Richard Voss, tworz±c znakomite fraktalne fa³szerstwa. Jhane Barnes wykorzystywa³a wzory fraktalne do projektowania tkanin. Mo¿liwo¶ci nowej geometrii s± nieograniczone tak jak nieograniczone s± umys³y twórców, którzy j± tworz±. Mimo, i¿ jest stosunkowo m³od± dziedzin± na trwale ju¿ odcisnê³a swoje piêtno w wielu dziedzinach sztuki. Dziêki korzeniom w naturze oraz nauce zrzesza coraz wiêcej zwolenników i cieszy siê ogromn± popularno¶ci±, co mo¿na stwierdziæ po ilo¶ci stron zindeksowanych przez www.google.com. Fraktale to nie tylko zabawa dla znudzonych matematyków, maj± one wymiar ju¿ nie tylko „fraktalny” ale i u¿ytkowy. W rozdziale tym przedstawiony zosta³ tylko ma³y procent mo¿liwo¶ci jakie daje nam wspó³czesna nauka. Przyk³ady te rozsiane po ró¿nych dziedzinach nauki i techniki, udowadniaj± jak fraktale i ich geometria s± wszechstronne

 Fraktale
Patrz±c na ¶wiat, nie widaæ prostych kszta³tów, widoczne s± zró¿nicowane struktury czêsto maj±ce wiele cech fraktali. Gdy patrzy siê na obiekty materialne w pewnym momencie stwierdza siê, ¿e maj± one strukturê fraktaln±. Poprawne jest stwierdzenie B. Mandelbrota -Fraktalem jest wszystko. Cz³owiek jednak z natury sk³onny jest do uproszczeñ. Zamiast skomplikowanych wzorów, którymi przyroda obdarowuje, widzi proste bry³y geometryczne. Tak, wiêc lina horyzontu to prosta, drzewa to walce, a szczyty górskie to sto¿ki. Tak na przyrodê patrzy³ Euklides, ojciec geometrii. Klasyczna "…geometria nie potrafi opisaæ kszta³tu chmury, góry, linii brzegowej lub drzewa. Chmury nie maj± kszta³tu kuli, góry nie maj± kszta³tu sto¿ka, linia brzegowa nie jest okrêgiem, kora nie jest g³adka, a b³yskawica nie biegnie po prostej" .
Formy te, niedaj±ce siê opisaæ klasyczn± geometri±, starano siê opisaæ za pomoc± tworów, które s± jakby jej zaprzeczeniem. Twory te to FRAKTALE.

Drzewa Pitagorejskie    
Bardzo ciekawe konstrukcje geometryczne by³y tworzone przez matematyków szukaj±cych pierwiastków kwadratowych z liczb ca³kowitych. Jedna z nich pozwala na skonstruowanie dla dowolnej liczby ca³kowitej n. Powsta³a konstrukcja to tzw. spirala pierwiastków kwadratowych. Przedstawiaj±c idee powstawania tej konstrukcji, nale¿y zacz±æ od trójk±ta prostok±tnego o przyprostok±tnych równych 1. Przeciwprostok±tna ma d³ugo¶æ , nastêpnie konstruujemy kolejny trójk±t prostok±tny tak, ¿e przyprostok±tne maj± d³ugo¶æ 1 i przeciwprostok±tna tego trójk±ta ma d³ugo¶æ równ± pierwiastek z trzech.
Kolejnym fraktalem bêdzie drzewo pitagorejskie. Proces powstawania ilustruje rysunek poni¿ej.

 
Stosuj±c powy¿sze zasady mo¿emy modyfikowaæ sposób powstawania fraktali tego typu, u¿ywaj±c trójk±tów równoramiennych lub modyfikuj±c w inny dowolny sposób. Poni¿szy rysunek przedstawia efekty takich modyfikacji.

 
Na pierwszym z nich widaæ co¶ w rodzaju li¶cia lub amonita, na drugim co¶ na wzór li¶æia paproci. Mimo ró¿nego wygl±du, powsta³y na tej samej zasadzie sprzê¿enia zwrotnego widocznego w procesie konstrukcji. Tego typu fraktale s± wykorzystywane jako narzêdzie badawcze w botanice. Na podobnych obserwacjach powsta³y L-systemy.

http://www.sp236gim61.neostrada.pl/publikacje/BBogucka6.htm

http://fraktale.stach.org.pl/
« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 05, 2010, 18:53:28 wys³ane przez Betti » Zapisane
east
Go¶æ
« Odpowiedz #528 : Kwiecieñ 05, 2010, 20:51:23 »


Profesor William Jackson z Uniwersytetu Yale (uczelni, na której pracuje B. Mandelbrot) pisze w swoich rozwa¿aniach, i¿ fraktalny charakter budowle te (indyjskie) zawdziêczaj± fraktalnej naturze hinduizmu. Na potwierdzenie swojej teorii przytacza cytat z Bhagavad Gita „Wszech¶wiat jest jak dojrza³y owoc ¶wiadomo¶ci…Jest ga³±¼, która niesie tysi±ce takich owoców. Jest drzewo, które ma tysi±ce takich ga³êzi. Jest las z tysi±cem takich drzew. Jest górzyste terytorium z tysi±cem takich lasów. Jest uk³ad s³oneczny z tysi±cem takich terytoriów. Jest wszech¶wiat z tysi±cem takich uk³adów s³onecznych. I jest wiele takich wszech¶wiatów zawartych w granicach czego¶ jak atom w granicach atomu”

¿ród³o  http://fraktale.stach.org.pl/index.php/geometria-fraktalna-i-jej-zastosowanie/fraktale-w-architekturze

To niesamowite jest to zdanie z Bhagavat Gity "jest wiele takich wszech¶wiatów zawartych w granicach czego¶ jak atom w granicach atomu" ... przypominaj± siê wyk³ady Nassima Harameina  Du¿y u¶miech ... w ksiêdze sprzed tysiêcy lat ?

Zatem nic nowego pod s³oñcem, ale  za to na nowo odkryte  .... niczym ¶wiêta geometria .
Zapisane
chanell

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #529 : Kwiecieñ 05, 2010, 21:45:52 »

East U¶miech
Tym zdjêciem uzmys³owi³es mi ¿e ca³a sztuka i kultura hinduska pe³na jest fraktali .Te wszystkie ¶wi±tynie ,a nawet piêkna bi¿uteria kobiet hinduskich !! Piêkna  misternie skonstruowana .Mo¿e moje rozumowanie jest b³êdne ,ale od razu sobie tak to skojarzy³am.





Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Ksiêga Koheleta 3,1
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #530 : Kwiecieñ 06, 2010, 11:16:52 »



tak jak mandale- wszystko jest przeskalowane od budowy atomu do zawarto¶ci wszech¶wiata.. Cool
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
Betti
Go¶æ
« Odpowiedz #531 : Kwiecieñ 06, 2010, 20:02:59 »


Ron Eglash - Afrykañskie fraktale 1/2 [PL]
http://www.youtube.com/watch?v=AUZPtXEVeiA&feature=player_embedded
Ron Eglash - Afrykañskie fraktale 2/2 [PL]
http://www.youtube.com/watch?v=bYJGEbq8GzA&NR=1
« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 06, 2010, 20:03:36 wys³ane przez Betti » Zapisane
Hans Olo
Go¶æ
« Odpowiedz #532 : Kwiecieñ 19, 2010, 16:15:39 »

To was dopiero zagnie
http://www.youtube.com/watch?v=9ezZgAl6aN8
Zapisane
quetzalcoatl44
Go¶æ
« Odpowiedz #533 : Kwiecieñ 19, 2010, 17:20:56 »

hm niezle, no wlasnie choc to tylko symulacja, ale tak naprawde nie ma zadnego przeludnienia i na Ziemi zmiesciloby sie jeszcze o wiele wiecej ludzi i mogloby byc wyzywionych, gdyby byly zachowane pewne wzorce i nauki...
Zapisane
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #534 : Grudzieñ 27, 2012, 12:58:37 »

http://youtu.be/t4r-GBtrAiE
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
quetzalcoatl44
Go¶æ
« Odpowiedz #535 : Grudzieñ 30, 2012, 10:34:35 »

coz tak czy inaczej materia jest zamknieta w cube..trzeba szukac wyjscia aby byc kula U¶miech

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://liveinchapelperilous.blogspot.com/2008/07/8.html&prev=/search%3Fq%3Ddna%2Boctagon%26hl%3Dpl%26tbo%3Dd%26biw%3D995%26bih%3D666&sa=X&ei=_QbgUJnOK4ml4gTS_oGQCw&ved=0CDoQ7gEwAQ

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://emilypothast.wordpress.com/2008/11/05/a-rose-is-a-rose-is-a-rose/&prev=/search%3Fq%3Dhttp://emilypothast.wordpress.com/2008/11/05/a-rose-is-a-rose-is-a-rose/%26hl%3Dpl%26tbo%3Dd%26biw%3D995%26bih%3D666&sa=X&ei=4gbgUJSMEcKm4ATGv4CYBA&ved=0CDAQ7gEwAA







Zapisane
Strony: 1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.034 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

granitowa3 wypadynaszejbrygady zipcraft ostwalia gangem