Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 12:42:48


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Zagadki natury  (Przeczytany 6869 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Betti
Go¶æ
« : Czerwiec 25, 2009, 17:31:58 »

Dzis znalazlam cos ciekawego  w necie
Dziecko, które siê nie starzeje

http://fakty.interia.pl/ciekawostki/news/dziecko-ktore-sie-nie-starzeje,1328776
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 25, 2009, 18:00:04 »

Ciekawe i dziwne. Niedawno ogl±da³em program, chyba na NG, w którym pokazywali ludzi z brakiem niektórych ko¶ci np. barkowych i takich, których ko¶ci ros³y ponad wszelk± normê.
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
greta
Go¶æ
« Odpowiedz #2 : Wrzesieñ 08, 2011, 12:05:52 »

Z³oto to dar z kosmosu. Tak znalaz³o siê na Ziemi

z³oto meteoryt ziemia bogactwo kruszec metal kosmos
Z³oto to dar z kosmosu. Tak znalaz³o siê na Ziemi PAP/Retna

Zobacz, sk±d pochodzi symbol bogactwa.

    Gdyby nie meteoryty, które uderzy³y w nasz± planetê ok. 4 mld lat temu, ludzie nigdy nie zobaczyliby na oczy z³ota. Metal szlachetny dotar³ do nas z kosmosu – informuje AFP.

Z£OTO BIJE KOLEJNE REKORDY>>

To ustalenie geologów z University of Bristol, którzy dowiedli, ¿e pok³ady z³ota, znajduj±ce siê na niewielkiej g³êboko¶ci, to efekt "bombardowania" Ziemi z kosmosu.

Do tej pory wiadomo by³o, ¿e w czasie tworzenia siê j±dra naszej planety trafi³y tam miliony ton p³ynnej platyny i z³ota. Sk±d siê wziê³y te pierwiastki w skorupie ziemskiej wyja¶ni³y dopiero – przeprowadzone w³a¶nie – badania próbek ska³ z Grenlandii. Pochodz± one sprzed okresu uderzeñ meteortytów.

POLSKÊ OGARNIE GOR¡CZKA Z£OTA? AUSTRALIJCZYCY JU¯ SZUKAJ¡>>

    Ró¿nice w ich sk³adzie chemicznym potwierdzi³y teoretyczne do tej pory hipotezy. Wiêkszo¶æ metali szlachetnych, które eksploatuj± ludzie, zawdziêczamy 20 mld ton materia³ów, które przynios³y nam meteoryty, ju¿ po uformowaniu siê Ziemi – mówi dr Matthias Willbold.

AJ

    AFP: And the heavens showered Earth with gold

/www.sfora.pl/Zloto-to-dar-z-kosmosu-Tak-znalazlo-sie-na-Ziemi-a35719
Zapisane
greta
Go¶æ
« Odpowiedz #3 : Listopad 10, 2011, 09:02:34 »

Naukowcom z projektu SpeakDolphin.com uda³o siê rozszyfrowaæ tajemnicê mowy delfinów – porozumiewaj± siê one za pomoc± obrazów! Dziêki nowemu odkryciu badacze mog± nie tylko przekazywaæ im wizualizacje konkretnych przedmiotów, lecz tak¿e pods³uchiwaæ, o czym te sympatyczne ssaki rozmawiaj±.

    Naukowcom z projektu SpeakDolphin.com uda³o siê rozszyfrowaæ tajemnicê mowy delfinów – porozumiewaj± siê one za pomoc± obrazów

   

Delfiny s± uznawane za jedne z najinteligentniejszych zwierz±t na ¶wiecie. Dlatego cz³owiek od dawna marzy³, ¿e bêdzie móg³ prowadziæ z nimi pewnego rodzaju dialog. Okaza³o siê, ¿e jest to mo¿liwe. Zespó³ naukowców pod kierownictwem Jacka Kassewitza znalaz³ klucz do rozszyfrowania ich mowy.
 

W przeprowadzonym niedawno eksperymencie uczeni zarejestrowali d¼wiêki, jakie morskie ssaki wydaj± na widok ró¿nych przedmiotów. Okaza³o siê, ¿e po odtworzeniu delfinom nagrañ 86 proc. z nich wskazywa³o w³a¶ciwy przedmiot. Co wiêcej, w przypadku ssaków z innego stada, w zupe³nie innym miejscu, procent trafnych wyborów by³ niemal identyczny. Oznacza to, ¿e jêzyk ten jest wyj±tkowo uniwersalny.
 

Mechanizm, który pozwala delfinom „widzieæ uszami″, nie jest do koñca zrozumia³y. Wiadomo, ¿e zwierzê wysy³a w stronê obiektu seriê niezwykle szybkich klikniêæ, które odbijaj± siê od „nas³uchiwanego″ przedmiotu. Naukowcy przypuszczaj±, ¿e ka¿de takie klikniêcie wy¶wietla siê jako pojedynczy obraz na b³onie w ¶limaku wewn±trz ucha delfina. Nastêpnie obrazy poprzez nerw docieraj± do mózgu i wizualizuj± siê tam jako seria b³yskawicznie nastêpuj±cych po sobie zdjêæ. ¦wiat, który s³yszy delfin, mo¿na porównaæ do obrazów wy¶wietlaj±cych siê na komputerze w czasie badania USG.
 

Co najbardziej niezwyk³e, naukowcom uda³o siê za pomoc± specjalnej aparatury „wydobyæ″ obrazy z mowy delfinów i obejrzeæ je na ekranie komputera. Na razie wizualizacje s± lekko zamazane, ale badacze maj± nadziejê, ¿e w miarê rozwoju techniki obrazy bêd± coraz wyra¼niejsze. Dziêki temu w koñcu dowiemy siê, o czym delfiny marz±!
 

Izabela Nowakowska/EurekNews.pl 2011 11 09 e

http://www.eureknews.pl/index.php/rosliny-i-zwierzeta/945-jezyk-delfinow-rozszyfrowany.html
Zapisane
east
Go¶æ
« Odpowiedz #4 : Listopad 10, 2011, 12:34:00 »

Gorzej ,kiedy siê dowiemy, jak one nas, ludzi, widz± ...
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Listopad 25, 2011, 16:10:52 »

Wazonkowiec lodowcowy
20 lis 2011



George Frederick Wright – geolog lodowcowy – dokonywa³ w³a¶nie rutynowej obserwacji Lodowca Muira na Alasce, gdy dziwne i nieoczekiwane zjawisko przyku³o jego uwagê. Jednolita i idealnie bia³a do tej pory warstwa ¶niegu pokrywaj±ca lodowiec, zaroi³a siê setkami niewielkich czarnych robali.

Robale te wy³azi³y wprost z solidnego i twardego lodu lodowca i wg szacunków geologa w ci±gu godziny pe³za³o ich po ¶niegu dziesi±tki tysiêcy! Ca³e zjawisko trwa³o kilka godzin, po czym czarne robale bez trudu i wysi³ku znów schowa³y siê w lodzie, zostawiaj±c po sobie idealnie bia³y ¶nieg. By³ rok 1887 i kiedy geolog przyniós³ wie¶æ o tajemniczym stworzeniu ¿yj±cym w twardym jak ska³a lodzie Alaski – jego raport pocz±tkowo przyjêto z du¿± rezerw±.

Dzi¶ nie ma ju¿ w±tpliwo¶ci, ¿e stworzenie istnieje naprawdê. Jest niewielkim sk±poszczetem z rodziny wazonkowców i ma naukow± nazwê Mesenchytraeus solifugus. Dorasta 2 cm d³ugo¶ci i poni¿ej 1 mm ¶rednicy. Lodowy robal zamieszkuje lodowce Alaski i Kolumbii Brytyjskiej. Mo¿na go tak¿e spotkaæ w stanach Washington i Oregon. Jest on tak przywi±zany do lodowca w którym ¿yje, ¿e tylko czasami wype³za na pokrywaj±cy go ¶nieg. Stworzenie jest w stanie ¿yæ jedynie w temperaturach zamarzania wody. Je¶li temperatura podniesie siê do 5°C, robal lodowcowy ginie i sam siê rozpuszcza na niezbyt przyjemn± ma¼ poprzez uaktywnienie siê enzymu trawiennego zwierzêcia.

Lodowcowa d¿d¿ownica nie wychodzi z lodu tak¿e podczas najmro¼niejszych miesiêcy polarnej zimy, zupe³nie powstrzymuj±c na ten czas swoje funkcje ¿yciowe. Mimo, ¿e robale nie maj± oczu reaguj± na jasno¶æ i ciemno¶æ. W ci±gu dnia wgryzaj± siê w lód nawet na g³êboko¶æ 2 m. W ci±gu nocy wype³zaj± na powierzchniê i ¿eruj±. Ich po¿ywieniem s± bakterie, polleny i rozmaite ¶nie¿ne algi, ³±cznie z alg± arbuzow±, która zabarwia ¶nieg na ró¿owy kolor i nawet pachnie jak arbuz.



Nadal nieznany jest mechanizm, który pozwala lodowej d¿d¿ownicy z tak± ³atwo¶ci± penetrowaæ twardy lód. Niektórzy naukowcy uwa¿aj±, ¿e robal produkuje p³yn rozmra¿aj±cy lód i pozwalaj±cy zwierzêciu wêdrowaæ w lodowej bryle. Ogromne ilo¶ci takich d¿d¿ownic spotykane s± czasem w ka³u¿ach rozmro¿onej na lodowcu wody. Jest to znak, ¿e rozpocz±³ siê sezon godowy i taka ka³u¿a a¿ kipi od nieustannej orgii pozwalaj±cej przetrwaæ unikalnemu gatunkowi.

Ostatnio Mesenchytraeus solifugusem zainteresowa³a siê NASA, co nie jest zaskoczeniem, bo niezwyk³e mo¿liwo¶ci przystosowawcze zwierzêcia mog± daæ wiele odpowiedzi na pytania zwi±zane z ewentualnym ¿yciem biologicznym choæby na ksiê¿ycu Jowisza – Europa. Inni naukowcy chc± zrozumieæ w jaki sposób d¿d¿ownica znosi zimno po to, ¿eby w podobny sposób móc przechowywaæ np. organy do transplantacji. A póki co mo¿na co najwy¿ej pos³uchaæ piosenki o lodowym robalu. U¶miech

<a href="http://www.youtube.com/v/kycLBi3Nv-E?version=3&amp;amp;hl=pl_PL" target="_blank">http://www.youtube.com/v/kycLBi3Nv-E?version=3&amp;amp;hl=pl_PL</a>

http://nowaatlantyda.com/2011/11/20/wazonkowiec-lodowcowy/
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Grudzieñ 11, 2011, 13:10:51 »

Zabójcze sople solanki
25 lis 2011



Kamera dokonuj±ca serii zdjêæ w odstêpach czasowych, sfotografowa³a interesuj±ce zjawisko jakie ma miejsce w zamarzniêtych wodach Antarktyki. Oto zamarzaj±ca w niskiej temperaturze woda, pozbywa siê soli, która w postaci solanki opada na dno morskie. Temperatura tej gêstej solanki jest poni¿ej zera i opadaj±c tworzy ona sopel lodu, zamra¿aj±c wodê z któr± siê styka. Kiedy taki sopel dotrze do dna morskiego, tworzy na nim lodow± pajêczynê i zamra¿a ni± wszystko z czym siê zetknie, ³±cznie z je¿owcami i rozgwiazdami.



Zamro¿one sople powstaj± w wyniku kontaktu lodowatej solanki, z cieplejsza wod± pod lodem pokrywaj±cym powierzchniê morza. Ca³e zjawisko sfilmowali operatorzy z BBC niedaleko wyspy Little Razorback w archipelagu Rossa. Do tej pory nikt nigdy nie widzia³ jak formuje siê taki sopel. Filmowcy mieli du¿o szczê¶cia, bo zacz±³ siê on tworzyæ dos³ownie na ich oczach. Rozstawili kamery na dnie morskim w wodzie o temperaturze -2Cº i okaza³o siê, ¿e solankowy sopel potrzebuje zaledwie 5-6 godzin by dotrzeæ z powierzchni morza na jego dno.

Filmowanie takiego zjawiska utrudnia³y ciekawskie foki Weddella, które przewraca³y rozstawione kamery i ³ama³y rosn±ce sople lodu, jednak w koñcu uda³o siê sfilmowaæ ten ca³y, tak niezwyk³y proces.

Tu znajduje siê film, który BBC ocenzurowa³o. Na stronie mo¿na przeczytaæ taki komunikat: Ten film wideo zawiera tre¶æ od partnera BBC Worldwide, który zablokowa³ go na mocy praw autorskich.

    Nowy, formuj±cy siê na powierzchni lód, zostawia za sob± solankê, która jest tak ekstremalnie s³ona, ¿e tonie w sposób gwa³towny. Kiedy opada, woda morska dooko³a natychmiast zamarza, tworz±c p³at lodu – solankowy sopel, który ro¶nie w dó³, w stronê dna morskiego. Zima siêga w dó³ wprost z zimnego ¶wiata powy¿ej.

    Kiedy dotyka dna morskiego, zabija na nim wszytko z czym ma kontakt przez zatrza¶niêcie go w lodowym sarkofagu. Nawet we wzglêdnie ciep³ej wodzie, ¶miertelne zimno zagra¿a ¿yciu na dnie morskim.

http://nowaatlantyda.com/2011/11/25/zabojcze-sople-solanki/
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.025 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

watahaslonecznychcieni phacaiste-ar-mac-tire zipcraft granitowa3 x22-team