=======================================
Koty sÂą mÂądrzejsze niÂż psy

Wojna miĂŞdzy psiarzami a kociarzami obejmuje niemal wszystkie aspekty Âżycia z domowymi zwierzakami, od wygody oraz wiernoÂści po kwestie zdrowotne. Nic jednak nie budzi takich emocji, jak inteligencja naszych ulubieĂącĂłw.
MiÂłoÂśnicy psĂłw przekonujÂą, Âże to ich czworonogi sÂą bystre i rozumne: przychodzÂą na zawoÂłanie, siadajÂą i dajÂą ÂłapĂŞ na rozkaz, moÂżna je nauczyĂŚ mnĂłstwa zabawnych lub uÂżytecznych sztuczek. Fani kotĂłw odpowiadajÂą natychmiast, Âże Mruczki tak samo rozumiejÂą polecenia, tyle Âże nie majÂą ochoty im siĂŞ podporzÂądkowaĂŚ, co Âświadczy o umiejĂŞtnoÂści samodzielnego myÂślenia.
MogĂŞ, ale mi siĂŞ nie chce Trudno dyskutowaĂŚ z takÂą argumentacjÂą. Faktem jest, Âże przeciĂŞtny pies zna – i wykonuje – o wiele wiĂŞcej komend niÂż przeciĂŞtny kot, ale z drugiej strony… ilu psiarzy, tak zaciekle przekonujÂących do wyÂższoÂści umysÂłowej swoich pupili, poÂświĂŞciÂło chociaÂż kilka miesiĂŞcy na trening sztuczek z kotem?
Rosyjski koci cyrk czy choĂŚby filmiki, jakie moÂżemy znaleŸÌ w internecie, jasno pokazujÂą, Âże domowego tygrysa moÂżna nauczyĂŚ mnĂłstwa rzeczy, od prostego siadu czy turlania siĂŞ po odgrywanie roli linoskoczka. Wystarczy odrobina cierpliwoÂści oraz odpowiednie podejÂście, bazujÂące na obustronnym zaufaniu i wspó³pracy, a nie wojskowej musztrze. Koty bowiem nie tolerujÂą rozkazĂłw w Âżadnej postaci – ani przez przymus, ani wydawanych podstĂŞpem.
Ta niezale¿noœÌ jest g³ównym powodem, dla którego na kota decyduj¹ siê osoby o zupe³nie innym charakterze ni¿ te bior¹ce pod swój dach psa. Nie brakuje oczywiœcie ludzi na tyle elastycznych, by dobrze dogadywa³y siê z oboma gatunkami domowych pupili, jednak mi³oœnicy tylko jednego z nich bardzo ró¿ni¹ siê swoimi oczekiwaniami wzglêdem czworonoga.
Zdeklarowani psiarze chcÂą mieĂŚ zwierzaka, nad ktĂłrym bĂŞdÂą panowali, ktĂłry bĂŞdzie siĂŞ w nich wpatrywaÂł z bezkrytycznym uwielbieniem. Kociarze natomiast szukajÂą rĂłwnoprawnego towarzysza. Nie zaleÂży im na dowodzeniu, wiĂŞc tolerujÂą, a nawet do pewnego stopnia ceniÂą nieposÂłuszeĂąstwo – ktĂłre, nawiasem mĂłwiÂąc, samo w sobie moÂże byĂŚ dowodem wyÂższoÂści intelektualnej.
UlegÂłoœÌ to nie IQ WÂłaÂściwie dlaczego ulegÂłoœÌ, posÂłuszeĂąstwo, podporzÂądkowanie i uzaleÂżnienie brane sÂą doœÌ powszechnie za przejaw inteligencji, trudno powiedzieĂŚ. WÂśrĂłd ludzi podobne cechy odczytywane bywajÂą raczej jako dowĂłd chorobliwie niskiej pewnoÂści siebie. Znacznie bardziej po¿¹dana jest asertywnoœÌ, ktĂłra w tym kontekÂście musiaÂłaby oznaczaĂŚ… gÂłupotĂŞ.
Znakomicie widaĂŚ to na przykÂładach poszczegĂłlnych psich ras. Taki, na przykÂład, czechosÂłowacki wilczak ma na tle swoich pobratymcĂłw inteligencjĂŞ bardzo wysokÂą; moÂżna powiedzieĂŚ ponadprzeciĂŞtnÂą. Mimo to z posÂłuszeĂąstwem u niego krucho – nawet w rĂŞkach doÂświadczonego przewodnika zwierzak ten miewa problemy z zaliczeniem zwykÂłego kursu na psa towarzysza.
Na swoim ignorowaniu ludzkich poleceĂą koty wychodzÂą, jak by nie patrzeĂŚ, pod wieloma wzglĂŞdami lepiej niÂż psy. Nie spĂŞdzajÂą Âżycia na ÂłaĂącuchu ani w podwĂłrkowej klatce, zamiast tego mogÂą chodziĂŚ, gdzie im siĂŞ Âżywnie spodoba (inna sprawa, Âże takie wyprawy sÂą dla nich bardzo niebezpieczne; chodzi po prostu o to, Âże te czworonogi nie sÂą masowo traktowane jak wiĂŞÂźniowie).
Praca albo urlop KaÂżdy szanujÂący siĂŞ trener przyznaje, Âże pochwaÂły, pieszczoty, jedzenie, zabawki oraz wszelkie inne po¿¹dane dobra powinny byĂŚ psu wydzielane w ramach zapÂłaty za odpowiednie zachowanie, a nigdy bez powodu. JednoczeÂśnie nawet idealne wypeÂłnienie komendy nie zawsze powinno skutkowaĂŚ jak¹œ wymiernÂą korzyÂściÂą – w przypadku juÂż znanych, wyuczonych poleceĂą jedynÂą nagrodÂą jest czĂŞsto sÂłowo.
Kot natomiast dostaje wszystko, co mu potrzebne do szczĂŞÂścia – czyli posiÂłki, adoracjĂŞ, gÂłaskanie i drapanie pod brodÂą – tylko dlatego, Âże jest. Jako domowy pieszczoch nie musi nic robiĂŚ, nie ma Âżadnych obowiÂązkĂłw, moÂże reagowaĂŚ na zawoÂłanie lub je ignorowaĂŚ.
Przek³adaj¹c te przyk³ady na sytuacje spo³eczne z ¿ycia ludzi, mo¿na powiedzieÌ, ¿e pies od wczesnego dzieciùstwa do staroœci pracuje (wykonuj¹c polecenia, okazuj¹c pos³uszeùstwo szefowi) i za czêœÌ tej pracy dostaje wynagrodzenie, a czêœÌ okazuje siê wolontariatem. Za to kot spêdza ¿ycie na permanentnym, pe³nop³atnym urlopie.
I kto tu jest mÂądrzejszy?

ÂŹrĂłdÂło:
http://ulubiency.wp.pl/kat,1010805,title,Koty-sa-madrzejsze-niz-psy,wid,12486493,wiadomosc.htmlScaliÂłem posty
Darek