Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 10, 2025, 16:17:44


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: pomoc enargia Chi  (Przeczytany 6835 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
daniel1704
Gość
« : Lipiec 20, 2009, 21:10:38 »

szukam informacji na temat energii Chi
sÂłyszaÂłem ,Âże kaÂżdy ma w sobie Chi ,czyli moc
jednak zwykÂły czÂłowiek nie moze jej wyzwoliĂŚ w sobie
gdyÂż wyzwolenie takiej siÂły wymaga wytĂŞÂżonych treningĂłw.

ta moc pozwala wbijaĂŚ gwoÂździe  rĂŞkÂą
zginac metalowe rurki i prĂŞty rĂŞkoma i szyjom.
siekac na brzuchu jak na tacy warzywa


wszystkich obeznanych w temacie proszĂŞ o info i ciekawe linki.
pozdrawiam
Zapisane
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #1 : Lipiec 20, 2009, 21:12:12 »

Danielu, a co ty chcesz z ta sila zdzialac.
Zapisane
daniel1704
Gość
« Odpowiedz #2 : Lipiec 20, 2009, 21:44:07 »

Danielu, a co ty chcesz z ta sila zdzialac.
FascynujÂą mnie wschodnie sztuki walki gdyÂż wszystko w nich opiera sie na  idealnym po³¹czeniu  ducha i ciaÂła
;podobnie jak to sie dzieje podczas medytacji,ktorÂą praktykuje z dobrymi efektami
mam nadzieje ,Âże poprzez naukĂŞ wyzwalania tej energii zapewnie sobie zdrowie ciaÂła i duszy.
ps. ...a tak serio to nie mam mÂłotka pod rĂŞkÂą a musze zaraz wbiĂŚ gwoÂździa..moÂże sprĂłbuje rĂŞkÂą.
UÂśmiech
Zapisane
chanell

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Lipiec 20, 2009, 22:12:48 »

daniel nie wygÂłupiaj siĂŞ !!! Szok bo skaleczysz rĂŞkĂŞ JĂŞzyk
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            KsiĂŞga Koheleta 3,1
Leszek
Gość
« Odpowiedz #4 : Lipiec 20, 2009, 22:46:13 »

Daniel zerknij sobie tutaj,
http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=18.msg603#msg603

a jak masz czas i wiesz jak to zrobiĂŚ, to moÂżesz wstawiĂŚ polski tekst do filmiku.
Pozdrawiam UÂśmiech

Zapisane
poufne
Gość
« Odpowiedz #5 : Lipiec 23, 2009, 21:48:13 »

http://www.youtube.com/profile?user=ChosonNinja&view=videos

Szukaj filmów zatytułowanych na "chi, ki". Ponadto jest  medytacja o nazwie Qi Gong, jest tai chi, jest joga. Do wyboru do koloru
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2009, 21:48:31 wysłane przez poufne » Zapisane
Betti
Gość
« Odpowiedz #6 : Lipiec 24, 2009, 19:34:29 »

Czym jest energia “Chi” ?
2008 sierpieĂą 23
tags: akupresura, bioplazma, blokady, chi, czakra, czakram, czakramy, czakry, energia, ig³a, ig³y, medycyna chiùska, meridiany, operacz, pole morfogenetyczne, prana, si³a ¿yciowa, tao, zdrowie, ŒwiadomoœÌ
by zenforest


Fragment : Leczenie AkupunkturÂą – H. Operacz

W organizmie czÂłowieka istnieje i kr¹¿y niewidzialna ”energia”, ”siÂła Âżyciowa”, ktĂłrÂą ChiĂączycy nazywajÂą ”Chi” (po japoĂąsku -”Ki”, po koreaĂąsku -”Kichol”, po hindus-ku -”Prana”, w staroÂżytnej filozofii greckiej -”Logos”, w filozofii buddyjskiej -”Dharma”).

Jest to podstawowy kanon tradycyjnej medycyny, na ktĂłrym opiera siĂŞ akupunktura, jak rĂłwnieÂż i akupresura. Stare ksiĂŞgi chiĂąskie opisujÂą jÂą jako ”si³ê” („energiĂŞ”) niezbĂŞdnÂą do prawidÂłowej czynnoÂści komĂłrek, tkanek i caÂłego organizmu.

„Energia” Chi wystĂŞpuje nie tylko u czÂłowieka.
MajÂą jÂą rĂłwnieÂż zwierzĂŞta, roÂśliny i zjawiska przyrody, a nawet materia.
Chi kieruje funkcjami wzrostowymi, obronnym i rozrodczymi. Jest si³¹ napêdow¹ wszystkich procesów ¿yciowych, jest po prostu ¿yciem.
Poprzez te czynnoÂści Chi jest odpowiedzialna za fizycznÂą integracjĂŞ kaÂżdej jednostki i za zmiany zachodzÂące w jednostce.
Chi to spoiwo, ³¹cz¹ce nasze cia³o, umys³ i ducha. Ka¿da komórka i ka¿dy narz¹d maj¹ swój wiêkszy lub mniejszy zasób Chi. Suma wszystkich Chi stanowi o potencji ¿yciowej ca³ego organizmu.

Kr¹¿enie Chi w zdrowym organizmie ma charakter ci¹g³y i odbywa siê dok³adnie ustalonymi drogami (szlakami), nazywanymi kana³ami, po³udnikami lub meridianami.
Jeden cykl kr¹¿enia Chi, która z serca wychodzi i do serca powraca, trwa 24 godziny. Przez ten czas jej najwy¿sza fala przep³ywa przez wszystkie narz¹dy i tkanki.
WysokoœÌ fali przepÂływu w danym narzÂądzie zaleÂży od poziomu Chi w narzÂądzie przed nim le¿¹cym. Z kolei same narzÂądy i tkanki, przez ktĂłre Chi przepÂływa, wzmacniajÂą jÂą, uszlachetniajÂą, czyli czyniÂą jÂą doskonalszÂą, i posyÂłajÂą jÂą do mĂłzgu, w celu speÂłnienia wyÂższych zadaĂą – kreowania naszych myÂśli, uczuĂŚ, snĂłw.

JeÂżeli z powodu jakiejÂś choroby poziom Chi w tym narzÂądzie bĂŞdzie obniÂżony, fala pÂłynÂąca do narzÂądu nastĂŞpnego bĂŞdzie rĂłwnie niska, a czynnoœÌ narzÂądu – osÂłabiona. NakÂłucie kanaÂłu narzÂądu chorego, czyli osÂłabionego energetycznie i czynnoÂściowo, wyrĂłwnuje w nim poziom energii, poprawia jego czynnoœÌ, a przez to podnosi falĂŞ Chi pÂłynÂącÂą do nastĂŞpnego narzÂądu.

Kr¹¿enie energii Chi rozpoczyna siĂŞ bardzo wczeÂśnie. WedÂług jednych starych ksiÂąg chiĂąskich – z chwilÂą pojawienia siĂŞ Âśladu pracy serca, a wedÂług innych – z pierwszym oddechem. ÂŚwiadczyÂłoby to o tym, Âże w pierwszym przypadku p³ód prawie od poczÂątku istnienia ma wÂłasne kr¹¿enie energii, a w drugim, Âże korzysta z kr¹¿enia energii matki.

Kr¹¿enie Chi ma wa¿ne znaczenie praktyczne.
W czasie, gdy maksimum energii przep³ywa przez dany narz¹d, jest on bardziej pobudzony i uzyskuje najwiêksz¹ aktywnoœÌ, a zarazem najwiêksz¹ podatnoœÌ na wszelkiego rodzaju zabiegi lecznicze. W zwi¹zku z tym w obserwacjach klinicznych zauwa¿ono, ¿e w okresie tej zwiêkszonej aktywnoœci narz¹du iloœÌ leku chemicznego podawanego choremu mo¿e byÌ znacznie zmniejszona, a rezultaty lecznicze bêd¹ takie same.
Dlatego te¿ klasyczna akupunktura zaleca wykonywanie zabiegów w³aœnie w godzinach najwiêkszej aktywnoœci chorego narz¹du, a wiêc nawet w œrodku nocy, jeœli narz¹d wtedy tê aktywnoœÌ wykazuje. Ale w okresie zwiêkszonej aktywnoœci narz¹du wystêpuj¹ i zaskakuj¹ce zjawiska.

Portnow, powoÂłujÂąc siĂŞ na literaturĂŞ, opisuje wystĂŞpowanie u niektĂłrych chorych spontanicznego zmniejszenia poziomu cukru we krwi (hipoglikemia), ktĂłry pojawia siĂŞ pod koniec ranka, co odpowiada okresowi wzmoÂżonej aktywnoÂści meridianu ”Âśledziona-trzustka” (w godzinach 9-11).
Kolka w¹trobowa najczêœciej wystêpuje oko³o godziny pierwszej w nocy, co odpowiada okresowi najwiêkszej aktywnoœci pêcherzyka ¿ó³ciowego. Ataki astmy oskrzelowej wystêpuj¹ miêdzy 3-5 rano, w okresie najwiêkszej aktywnoœci p³uc.
O tej wÂłaÂśnie porze, jak ustalono w badaniach, stwierdza siĂŞ zmniejszenie we krwi stĂŞÂżenia kortykosteroidĂłw.

Fala energii pÂłynÂąca przez narzÂąd trwa dwie godziny, po czym stopniowo opada.
Po jej przep³yniêciu narz¹d staje siê s³abszy, bardziej podatny na uszkodzenia i zachorowania oraz gorzej poddaje siê leczeniu. CyklicznoœÌ kr¹¿enia Chi i wp³yw tej cyklicznoœci na aktywnoœÌ organizmu mo¿na uznaÌ za najwczeœniejszy dowód na istnienie rytmów biologicznych, które kilka tysiêcy lat temu odkryto empirycznie, a obecnie stanowi¹ one naukê zwan¹ rytmologi¹ i s¹ wykorzystywane w medycynie, biologii, sporcie itp.

Bior¹c pod uwagê najwiêksz¹ aktywnoœÌ dobow¹ narz¹dów, Chiùczycy podzielili je na 3 grupy, po 4 w ka¿dej, tj. na dzienne, dzienno-nocne i nocne.

Do dziennych zaliczaj¹ narz¹dy, przez które fala, czyli maksimum energii, przep³ywa w godzinach 7-15, tj. ¿o³¹dek, œledzionê, trzustkê, serce, jelito cienkie.

Do dzienno-nocnych narzÂądy, przez ktĂłre fala przepÂływa w godzinach 15-19 i 3-7, tj. pÂłuca, jelito grube, pĂŞcherz moczowy, nerki.

Do narz¹dów nocnych: osierdzie, potrójny ogrzewacz, pêcherzyk ¿ó³ciowy i w¹trobê, przez które maksimum energii przep³ywa w godzinach 19-3.

Nazwa narzÂądu
Pora przepÂływu Chi
Rodzaj narzÂądu

PÂłuca
w godzinach od 3 do 5
dzienno-nocny

Jelito grube
w godzinach od 5 do 7
dzienno-nocny

¯o³¹dek
w godzinach od 7 do 9
dzienny

ÂŚledziona-trzustka
w godzinach od 9 do 1 1
dzienny

Serce
w godzinach od 11 do 13
dzienny

Jelito cienkie
w godzinach od 13 do 15
dzienny

PĂŞcherz moczowy
w godzinach od 15 do 17
dzienno-nocny

Nerki
w godzinach od 17 do 19
dzienno-nocny

Osierdzie
w godzinach od 19 do 21
nocny

Pêcherzyk ¿ó³ciowy
w godzinach od 23 do 1
nocny

WÂątroba
w godzinach od 1 do 3
nocny
KaÂżdy czÂłowiek ma wrodzony zasĂłb Chi.
Ten, który ma jej wiêcej, odznacza siê du¿¹ aktywnoœci¹, wigorem, lepszym zdrowiem i samopoczuciem.
Jest zdolny do duÂżych wysiÂłkĂłw, mniej siĂŞ mĂŞczy, a po zmĂŞczeniu szybciej regeneruje siÂły. W Âżyciu codziennym spotyka siĂŞ takich ludzi; mĂłwi siĂŞ o nich, Âże majÂą niespoÂżyte siÂły.
Z siÂły Chi wyÂłania siĂŞ w nas chĂŞĂŚ do Âżycia, odkryĂŚ, miÂłoÂści, prokreacji.
Ten, ktĂłry ma jej mniej, jest maÂło aktywny, spowolniaÂły, szybciej ”wytraca” siÂły, ma uczucie ciÂągÂłego zmĂŞczenia, osÂłabienia i zwolnionÂą zdolnoœÌ regeneracji siÂł.

ChiĂączycy mĂłwiÂą: ”Kiedy Chi gromadzi siĂŞ – formuje siĂŞ fizyczna postaĂŚ ciaÂła. Kiedy Chi ulega zanikowi – ciaÂło obumiera”.

Gdzie tkwi ÂźrĂłdÂło energii Chi i czym ona jest w swojej istocie? Stare ksiĂŞgi chiĂąskie podajÂą trzy g³ówne ÂźrĂłdÂła: pierwsze – pierwotne lub prenatalne – jest przekazywane przez rodzicĂłw w chwili poczĂŞcia.
Energia ”Guan-Chi” zawarta w komĂłrce jajowej i plemniku wpÂływa na indywidualne dziedziczenie cech.
WielkoœÌ tej energii jest œciœle okreœlona dla ka¿dego cz³owieka i nie zale¿y od jego budowy.

CzÂłowiek niski, szczupÂły moÂże dysponowaĂŚ duÂżym zasobem energii Chi, a tym samym moÂże mieĂŚ duÂże moÂżliwoÂści dziaÂłania. Odwrotnie – czÂłowiek dobrze zbudowany, atletyczny, z wyglÂądu silny, moÂże mieĂŚ jej znacznie mniej.
KaÂżda ciĂŞÂższa praca fizyczna, wiĂŞkszy wysiÂłek psychiczny, stres, na dÂługo mogÂą wytrÂącaĂŚ go z rĂłwnowagi, czyniĂŚ go zmĂŞczonym i maÂło wydajnym w pracy, z koniecznoÂściÂą dÂługiego okresu wypoczynku.
ZasĂłb energii (prenatalnej) w organizmie – czyli energii przekazywanej przez komĂłrkĂŞ jajowÂą i plemnik – jest indywidualnie ograniczony, zmniejsza siĂŞ z wiekiem czÂłowieka. Z kaÂżdym rokiem energii tej ubywa i niczym nie moÂżna jej uzupeÂłniĂŚ.

Wed³ug zasad medycyny chiùskiej jest niezwykle wa¿ne dla przysz³ego potomstwa, aby w chwili jego poczêcia rodzice byli zdrowi i silni. Wtedy bowiem maj¹ du¿y zasób energii Guan-Chi (prenatalnej), której czêœÌ w momencie zap³odnienia przekazuj¹ swojemu potomstwu.

Szczególnie dobr¹ kondycjê powinien mieÌ mê¿czyzna. Jemu to bowiem natura wyznaczy³a rolê g³ównego dawcy tej energii.

Dlatego teÂż przed zaplanowanym poczĂŞciem mĂŞÂżczyzna powinien unikaĂŚ wszystkiego, co energiĂŞ tĂŞ zmniejsza i osÂłabia, m.in. alkoholu, tytoniu i narkotykĂłw.

Powinien teÂż, co podkreÂślajÂą traktaty Tao, przez pewien czas prowadziĂŚ wstrzemiĂŞÂźliwe Âżycie seksualne, przez co naleÂży rozumieĂŚ, Âże nie ograniczajÂąc kontaktĂłw pÂłciowych powinien powstrzymywaĂŚ ejakulacjĂŞ (wytrysk nasienia).
Sperma bowiem dla europejskiego lekarza to plemniki (komĂłrki) w wydzielinie prostaty, ale dla lekarza znajÂącego sekrety Tao nasienie mĂŞskie to Âżywa tkanka o bardzo duÂżym potencjale energetycznym energii Chi. [...]

Drugie ÂźrĂłdÂło energii Chi tkwi w spoÂżywanych pokarmach – w procesach odÂżywiania i oddychania, czyli w procesach biochemicznych (energia ”Gu-Chi”), a trzecie w powietrzu, w otaczajÂącym kosmosie (energia ”Kong-Chi”).

Stare ksiêgi ostrzegaj¹ jednak, ¿e zapasy energii Chi w organizmie s¹ ograniczone. Ca³a umiejêtnoœÌ gospodarowania ni¹ polega na tym, aby by³a ona ci¹gle uzupe³niana. W ¿yciu bywaj¹ jednak takie stany, które zmuszaj¹ cz³owieka do nadmiernego wysi³ku, do nadludzkiego wydatku Chi, do takiego wydatku, który przekracza jej wewnêtrzne zapasy.
W sytuacjach takich niewyczerpanym ÂźrĂłdÂłem Chi ”Wielkiej Chi”, poza tÂą, ktĂłra znajduje siĂŞ w pokarmach, jest ”Ocean Energii Kosmosu” – wszechÂświata, z ktĂłrego czÂłowiek moÂże czerpaĂŚ bez koĂąca.
Z otoczenia ch³onie cz³owiek energiê ca³¹ powierzchni¹ skóry, a szczególnie poprzez biologicznie aktywne punkty, czyli punkty akupunktury, swoiste okna ³¹cz¹ce wnêtrze cia³a jego wewnêtrzne narz¹dy z wszechœwiatem.
Na przykÂład igÂły tkwiÂące w punktach stanowiÂą -jak mĂłwiÂą wspó³czeÂśni ChiĂączycy – swoiste anteny, wychwytujÂące energiĂŞ kosmiczna.

Wysuwaj¹c na czo³o kosmos jako Ÿród³o Chi, chiùska filozofia podkreœla, ¿e energia kosmiczna jest si³¹, która stworzy³a ca³¹ materiê i powoduje jej przemiany w obecnej fazie, ¿e jest si³¹ napêdow¹, przenikaj¹c¹ cia³o.
CzÂłowiek jest jedynie mikroskopijnÂą czÂąstkÂą makrokosmosu, jest z nim ÂściÂśle zwiÂązany, musi podlegaĂŚ wszystkim jego prawom i wpÂływom.

Trudno w tym miejscu nie wyraziĂŚ g³êbszego zdziwienia i zadumy, Âże w czasach tak odlegÂłych od naszego XX wieku, wieku ktĂłry nazywamy ”wiekiem ery kosmicznej”, Âże juÂż wtedy dociekliwy umysÂł czÂłowieka do-strzegÂł zwiÂązek, jaki istnieje miĂŞdzy przyrodÂą Ziemi i jej najwyÂższym wytworem – czÂłowiekiem – a kosmosem.

Tyle o energii Chi mówi chiùska tradycyjna medycyna, jej staro¿ytne ksiêgi. Wspó³czeœnie Chiùczycy nie wnosz¹ nic nowego na temat energii Chi.
Dla ChiĂączyka zresztÂą jakakolwiek dyskusja dotyczÂąca pojĂŞcia Chi jest czymÂś niezrozumiaÂłym. Chi po prostu istnieje i nie podlega dyskusji.

Czym jest ta tajemnicza Chi i czy w ogĂłle istnieje?
Czy nikt nie moÂże jej naukowo udowodniĂŚ?
StaroÂżytne i nowoÂżytne teksty chiĂąskie nie spekulujÂą co do jej natury, ani teÂż nie prĂłbujÂą jej wyjaÂśniaĂŚ. Jedno jest pewne – Âże nie jest to energia rozumiana w kategoriach fizycznych, gdyÂż nie odpowiada jej kryteriom. Energia fizyczna jest dokÂładnie poznana, ujĂŞta w naukowe formuÂły i matematyczne wzory. Chi jest pojĂŞciem filozoficznym, a w ujĂŞciu fizjologii – funkcjonalnym.
[* Obecnie samo pojĂŞcie ”energii Âżyciowej" jest powszechnie akceptowane, np. w psychiatrii i psychosomatyce.]

PoniewaÂż nie wszystko, czego nie moÂżna wspó³czeÂśnie udowodniĂŚ, oznacza, Âże to nie istnieje, wspó³czesna nauka stosujÂąc dostĂŞpne jej metody bada i weryfikuje wiele nie wyjaÂśnionych dotychczas zjawisk – w tym i ”energii” Chi.
ByĂŚ moÂże jest to energia elektromagnetyczna tworzÂąca ”pole biologiczne” Âżywych organizmĂłw? Czy to pole mofrogenetyczne, Sheldrake? A moÂże odpowiada pojĂŞciu ”bioplazmy”?
NieÂżyjÂący juÂż profesor W. Sedlak, pionier polskiej bioelektroniki, twĂłrca pojĂŞcia ”bioplazmy”, w jednej ze swych prac pisze:”… na wszystkich poziomach organizacji biologicznej ukÂład Âżywy emituje falĂŞ elektromagnetycznÂą okreÂślanÂą jako pole biologiczne. KaÂżdy ukÂład Âżywy jest otoczony i wypeÂłniony polem biologicznym. Jest to jedna z podstawowych manifestacji Âżycia. JednoczeÂśnie pole to bierze udziaÂł w wewnĂŞtrznej organizacji struktury chemicznej”, a w innym miejscu:”…
Pole biologiczne nie jest tylko rezultatem procesĂłw Âżyciowych.
Jest ono rĂłwnieÂż samym Âżyciem.
Do istoty ¿ycia nale¿y nie tylko substancja chemiczna, jej struktura i funkcja, jako zespó³ procesów chemicznych, nale¿y do niej równie¿ wytwarzanie pola biologicznego. Struktura pozbawiona pola biologicznego jest martw¹ materi¹, a nie ¿yciem.
Pole biologiczne jest wynikiem procesĂłw chemicznych dokonujÂących siĂŞ na strukturach zwiÂązkĂłw organicznych, a jednoczeÂśnie steruje prawidÂłowym przebiegiem tych procesĂłw oraz odbudowÂą struktur wymieniajÂących ustawicznie skÂład atomowy”.

Przytoczony wyÂżej cytat nie jest opisem chiĂąskiej ”energii” Chi, widaĂŚ w nim jednak pewne analogie z opisami w starych ksiĂŞgach chiĂąskich.
Inny znawca teorii medycyny tradycyjnej – Anglik Ted Kaptchuk -mĂłwi, Âże: ”… Chi to materia na progu zmian w energiĂŞ lub energia na progu materializowania siĂŞ”.
Mann i Lebarbier uwaÂżajÂą ”energiĂŞ Chi” za falĂŞ elektrycznej depolaryzacji, pÂłynÂącÂą po w³óknach wegetatywnego systemu nerwowego…[...]

Fragment : Leczenie AkupunkturÂą – H. Operacz
oraz


   
Zapisane
Betti
Gość
« Odpowiedz #7 : Lipiec 24, 2009, 19:36:00 »


Qi Gong - ĂŚwiczenia wzmacniajÂące zdrowie i energiĂŞ ÂżyciowÂą Chi

  Qi Gong to chiĂąskie ĂŚwiczenia wspierajÂące zdrowie i harmoniĂŞ wewnĂŞtrznÂą rozwijane od tysiĂŞcy lat. Na rozwĂłj tych ĂŚwiczeĂą miaÂły wpÂływ w Chinach szkoÂły taoistyczne, lekarskie, buddyjskie i konfucjaĂąskie. Pomimo swoich bardzo dÂługich tradycji i duÂżej skutecznoÂści Qi Gong nie byÂł powszechnie znany na Âświecie, a nawet w samych Chinach, poniewaÂż przekazywany byÂł g³ównie z ojca na syna, lub tylko osobom zaufanym. Nieco szersze nauczanie tych ĂŚwiczeĂą rozpoczĂŞÂło siĂŞ okoÂło 50 lat temu. Qi Gong zalicza siĂŞ do tradycji wewnĂŞtrznego Kung Fu. Termin „qi gong” moÂżna by przetÂłumaczyĂŚ jako doskona³¹ pracĂŞ/dziaÂłanie (Gong) energii Âżyciowej/kosmicznej Chi (Qi).

Poprzez buddyzm przyby³y z Indii Qi Gong przejmowa³ wiele elementów jogi (technik Hatha Jogi, czy zasad Pranajamy), zaœ poprzez szko³y taoistyczne stawa³ siê pokrewny jodze taoistycznej. Taoiœci niejednokrotnie równolegle uprawiali ró¿ne formy Qi Gongu razem ze spo¿ywaniem zewnêtrznych eliksirów, czy te¿ wytwarzaniem eliksirów wewnêtrznych. Ich mocno podkreœlanym celem by³o wyd³u¿anie ¿ycia i pojmowali oni system Qigongu na sposób alchemiczny. Szko³y medyczne rozwija³y przydatnoœÌ Ìwiczeù Qi Gongu do wzmacniania zdrowia i leczenia chorób. Dokonywano tego poprzez wzmocnienie ¿yciowej energii Chi i rozprowadzenie jej po meridianach (kana³ach energii ¿yciowej), poprzez co udra¿niano je i oczyszczano.

Znana obecnie metoda ĂŚwiczeĂą Tai Chi Chuan (Taiqiquan) wywodzi siĂŞ z Qi Gongu i za jej twĂłrcĂŞ zazwyczaj uwaÂża siĂŞ mistrza Chang Sang Feng’a z dynastii Sung (960-1279 n.e.), ktĂłry rozwin¹³ ĂŚwiczenia Qi Gong w styl o duÂżych walorach bojowych. Energia Chi, po wzmocnieniu w Dan Tien (hara – dwie szerokoÂści palca pod pĂŞpkiem), wzmocniona nastĂŞpnie poprzez MaÂłe Kr¹¿enie (mentalne rozprowadzanie jej poprzez KanaÂł Tylni i Przedni), wprowadzana jest w meridiany obwodowe (Wielkie Kr¹¿enie), poprzez co Taiqiquan moÂże byĂŚ skutecznÂą sztukÂą walki. Z kolei opracowana przez dziaÂłajÂącego w wieku VI n.e. w ÂświÂątyni Shaolin mistrza Da Mo (BodhidharmĂŞ) forma Qi Gongu Yi Gin Ching, miaÂła na celu wzmocniĂŚ ciaÂła mnichĂłw, aby byli oni bardziej zdatni do medytacji, jak i jednoczeÂśnie posiadaÂła du¿¹ wartoœÌ bojowÂą.

Podsumowuj¹c powiedzieÌ mo¿emy, ¿e Qi Gong jest skuteczn¹ form¹ Ìwiczeù zarówno dla osób pragn¹cych wzmocniÌ swoje zdrowie, czy te¿ dla osób pragn¹cych rozwijaÌ swoje zdolnoœci medytacyjne, jak i mo¿e mieÌ wartoœÌ ogólnego wzmacniania sprawnoœci fizycznej organizmu, bêd¹c poprzez to przydatny np. w samoobronie, czy te¿ przyczyniaj¹c siê do naszej d³ugowiecznoœci. Wzmacniaj¹c zasoby energii ¿yciowej jednostki Ìwiczenia Qi Gongu mog¹ byÌ pomocne ró¿nego rodzaju uzdrowicielom w pozytywnych oddzia³ywaniach na otoczenie, jak i mog¹ byÌ potraktowane jako praktyka poprawiaj¹ca nasze Feng Shui, poniewa¿ wzmacniaj¹c nasz¹ Chi, wzmacniamy centrum naszego Baqua, a poprzez to równie¿ ogóln¹ ¿yciow¹ pomyœlnoœÌ.
(z: Alchemia i moc medytacji, RafaÂł Seremet)

 
   
Qi gong - ĂŚwiczenia praktyczne


 

            W czasie ĂŚwiczeĂą Qi Qongu staraj siĂŞ byĂŚ zrelaksowany i odprĂŞÂżony zarĂłwno fizycznie i psychicznie. OczywiÂście umiejĂŞtnoœÌ takÂą rozwija siĂŞ z czasem. Drugim istotnym aspektem jest poczucie ugruntowania, osadzenia na ziemi; czĂŞsto stosuje siĂŞ w tym celu koncentracjĂŞ na podeszwach stĂłp, zwÂłaszcza na punkcie pierwszym nerki (N-1, Yong-quan/bulgocÂące ÂźrĂłdÂło – w odlegÂłoÂści 1/3 dÂługoÂści podeszwy stopy od nasady drugiego palca). Poczuj siĂŞ masywny i stabilny niczym gĂłra, dobrze ugruntowany. W takim stanie koncentrujesz siĂŞ na oddechu i ruchu. Jako swoje centrum, z ktĂłrego postrzegasz siebie i rzeczywistoœÌ, traktujesz punkt Dan Tien (2 palce pod pĂŞpkiem). Punk ten nazywa siĂŞ morzem energii, i w wyniku ĂŚwiczeĂą i skupienia na tym punkcie, d¹¿ysz do poczucia nagromadzenia w nim energii Âżyciowej Chi.

            PamiĂŞtanie o tych zasadach jest wystarczajÂące do praktykowania najprostszych form Qi Gongu. Istnieje np. nastĂŞpujÂące ĂŚwiczenie:
 
Æwiczenie I – odczuwanie Dan Tien i ogĂłlnego scalenia

-  Rozstaw nogi szeroko, stopy rĂłwnolegle do siebie, szerzej niÂż szerokoœÌ barkĂłw; kolana lekko zgiĂŞte. Poczuj siĂŞ bardzo stabilnie, poczuj kontakt z podÂłoÂżem, poczuj punkty w podeszwach stĂłp, tak jak byÂłbyÂś z nim zroÂśniĂŞty. RĂŞce lekko zgiĂŞte w Âłokciach wyciÂągnij przed siebie, wewnĂŞtrznymi stronami na zewnÂątrz (tak jakbyÂś np. odpychaÂł ÂścianĂŞ, czy szafĂŞ przed sobÂą).

-  Poczuj siĂŞ jednym, poczuj tak jakby caÂłe twoje ciaÂło byÂło po prostu jednÂą bry³¹, ktĂłra jest scalona z twojÂą ÂświadomoÂściÂą.

-  Odczuwaj twoje ciaÂło jako jednÂą bry³ê stojÂącÂą pewnie na podÂłoÂżu, i jednoczeÂśnie odczuwaj punkt Dan Tien, ktĂłry jest morzem twojej energii Âżyciowej, miejscem twojej mocy, punktem ciĂŞÂżkoÂści twojego ciaÂła, gwarantujÂącym ci stabilnoœÌ mechanicznÂą i psychicznÂą.

-  StĂłj w tej pozycji i oddychaj; odczuwaj kaÂżdy poszczegĂłlny wdech i wydech. JednoczeÂśnie, wraz z kaÂżdym wdechem i wydechem, odczuwaj swĂłj Dan Tien (Âśrodek ciĂŞÂżkoÂści i miejsce mocy); rĂłwnoczeÂśnie odczuwaj swoje podeszwy stĂłp i wewnĂŞtrzne strony dÂłoni, poprzez co jeszcze bardziej poczujesz siĂŞ scalony, poczujesz kontakt ze swojÂą si³¹ witalnÂą/ÂżyciowÂą.

-  W czasie takiego stania i oddychania twoja energia harmonizuje siĂŞ i wzmacnia, spontanicznie pobierasz Chi poprzez dÂłonie i podeszwy stĂłp, jak i poprzez hara (Dan Tien). Dzieje siĂŞ to spontanicznie, kiedy jesteÂś wewnĂŞtrznie scalony, zmobilizowany, a zarazem rozluÂźniony, wykonujÂąc pozycjĂŞ opisanÂą powyÂżej.     

 

            W podobny sposĂłb moÂżna wykonywaĂŚ szereg najprostszych form Qi Gongu. Istnieje np. ĂŚwiczenie, w ktĂłrym ĂŚwiczÂący podpiera siĂŞ rĂŞkami w pozycji takiej jak podczas pompek, z tym, Âże zamiast opierania siĂŞ na caÂłych dÂłoniach, opiera siĂŞ na rozstawionych palcach rÂąk. W takiej pozycji odczuwa swĂłj Dan Tien, oddycha i odczuwa swoje ciaÂło jako jednÂą bry³ê.

 

            Zapoznamy siĂŞ teraz z dwunastoma ĂŚwiczeniami Yi Gin Ching, ktĂłre zarazem sÂą formÂą stosunkowo szybko przynoszÂącÂą odczuwalne efekty, jak i ÂłatwÂą do wykonania. Aby zwiĂŞkszyĂŚ skutecznoœÌ tych technik, dobrze jest zacz¹Ì od krĂłtkiej rozgrzewki, ktĂłra zwiĂŞkszy naszÂą wraÂżliwoœÌ i receptywnoœÌ na energiĂŞ Chi, wstĂŞpnie odblokuje meridiany w rĂŞkach i uspokoi nasz umysÂł.

 
Æwiczenie II - rozgrzewka

 
OgĂłlna rozgrzewka caÂłego ciaÂła

-  StaĂą swobodnie na podÂłoÂżu, poczuj grunt/ziemiĂŞ pod nogami. Poczuj, Âże oddychasz, poczuj caÂłe ciaÂło.

-  Zacznij od wykonywania ruchĂłw okrĂŞÂżnych swoimi dÂłoĂąmi, krĂŞcÂąc je w nadgarstkach. KrĂŞĂŚ dÂłoĂąmi przez chwilĂŞ na zewnÂątrz, a nastĂŞpnie do wewnÂątrz, starajÂąc siĂŞ odczuĂŚ, Âże ogĂłlnie rozgrzewasz tĂŞ okolicĂŞ, naturalnie rozciÂągasz i uelastyczniasz ÂściĂŞgna.

-  NastĂŞpnie w podobny sposĂłb krĂŞĂŚ rĂŞkami obracajÂąc je w stawach Âłokciowych. Odczuwaj rĂŞce, oddychaj; krĂŞĂŚ przez chwilĂŞ na zewnÂątrz, a nastĂŞpnie do wewnÂątrz.

-  PowtĂłrz to samo krĂŞcÂąc rĂŞkami w stawach barkowych. Zacznij np. od obrotĂłw na zewnÂątrz, wykonujÂąc jakby mÂłynki, a potem to samo powtĂłrz krĂŞcÂąc rĂŞkami do wewnÂątrz. Poczuj jak caÂła okolica rÂąk rozgrzewa siĂŞ, ÂściĂŞgna naciÂągajÂą siĂŞ i stajÂą elastyczne.

 

-  NastĂŞpnie stojÂąc stabilnie na podÂłoÂżu (jeÂżeli stoisz zbyt wÂąsko, to poszerz swojÂą pozycjĂŞ) wykonuj skrĂŞty caÂłego tuÂłowia dookoÂła g³ównej osi ciaÂła w krĂŞgosÂłupie. SkrĂŞcasz siĂŞ raz w lewo, raz w prawo itd. Po³¹cz ten ruch z oddechem w sposĂłb spontaniczny – wykonuj wdech na kilka skrĂŞtĂłw tuÂłowia, i podobnie – robiÂąc wydech skrĂŞcaj siĂŞ naprzemienni w prawo i w lewo kilka razy.

-  Podczas tych skrĂŞtĂłw rĂŞce i gÂłowa wĂŞdrujÂą za ruchem. SkrĂŞcajÂąc siĂŞ w lewo, spontanicznie wymachujesz opuszczonymi rĂŞkami w tym kierunku, tak aby swobodnie uderzyÂły one o plecy.

 

-  Dodatkowo moÂżesz usi¹œÌ na podÂłoÂżu i wykonaĂŚ kolejno krĂŞcenie w obie strony: stopami w stawach skokowych, dolnymi czĂŞÂściami nĂłg w stawach kolanowych, i caÂłymi nogami – w stawach biodrowych (majÂąc nogi rozluÂźnione i lekko zgiĂŞte w kolanach).

 

Uwagi:           

            Poczuj rozluÂźnienie i rozgrzanie caÂłego ciaÂła. Ruch poszczegĂłlnych rejonĂłw ciaÂła staraj siĂŞ odczuwaĂŚ bezpoÂśrednio, bez poÂśredniczÂących myÂśli, poprzez co szybciej usuniesz wszelkie napiĂŞcia. Celem tego ĂŚwiczenia jest nawiÂązanie lepszego kontaktu ze swoim ciaÂłem, poczucie go w bardziej naturalny i bezpoÂśredni sposĂłb. DziaÂła to zarĂłwno korzystnie na stan twojego zdrowia, jak i zwiĂŞkszy twojÂą receptywnoœÌ (wraÂżliwoœÌ) na odczucia energii Chi podczas wÂłaÂściwej formy Qi Gongu.
 
Rozgrzewka rÂąk i dÂłoni

-  Rozcieraj zakoĂączenia poszczegĂłlnych palcĂłw kciukami odpowiadajÂącej im rĂŞki. Zacznij od jednoczesnego rozcierania kciukami zakoĂączeĂą palcĂłw wskazujÂących (prawy palec wskazujÂący rozcieraj prawym kciukiem, zaÂś lewy – lewym kciukiem), nastĂŞpnie Âśrodkowych, serdecznych i maÂłych. NastĂŞpnie rozcieraj wszystkie palce jednoczeÂśnie (prawy kciuk rozciera dookoÂła zakoĂączenia palcĂłw prawej dÂłoni, zaÂś lewy rozciera zakoĂączenia palcĂłw dÂłoni lewej).

-  Z³ó¿ dÂłonie wewnĂŞtrznymi stronami do siebie (tak jak podczas modlitwy), jednoczeÂśnie ustawiajÂąc koÂści przedramienia (pomiĂŞdzy nadgarstkiem, a Âłokciem) prostopadle do zÂłoÂżonych dÂłoni. SkrĂŞcaj dÂłonie rozcierajÂąc koĂące palcĂłw wokó³ osi, ktĂłrÂą stanowi (wyimaginowana) linia po³¹czonych przedramion.

-  Strzepuj dÂłonie pionowo w dó³, przed sobÂą, tak jakbyÂś strzepywaÂł wodĂŞ. Poczuj rozluÂźnienie pod wpÂływem tego ruchu.

-  PowtĂłrz to samo strzepujÂąc dÂłonie w pÂłaszczyÂźnie poziomej – na wysokoÂści swoich piersi strzepujesz dÂłonie poziomo przed siebie.

-  Na koniec strzepuj dÂłonie naprzemiennie – raz w dó³, raz przed siebie.

 

Uwagi:           

            UwraÂżliwienie rÂąk jest szczegĂłlnie pomocne do wykonywania ĂŚwiczeĂą Qi Gongu, poniewaÂż czakry dÂłoniowe (wewnĂŞtrzne powierzchnie obu dÂłoni) sÂą w tych ĂŚwiczeniach (obok punktu Dan Tien) jednym z kluczowych miejsc na ciele.

 

Æwiczenie III – 12 form Yi Gin Ching

                       

            Wykonywanie ĂŚwiczeĂą w tej formie Qi Gongu polega na naprzemiennym (w stanie relaksacji i skupienia) napinaniu i rozluÂźnianiu niektĂłrych partii ciaÂła. W zasadzie nie jest konieczne mocne napinanie miĂŞÂśni, co raczej wystarczy wyobraÂżaĂŚ sobie lekkie ich napinanie podczas wydechu. Podczas wdechu z kolei staramy siĂŞ odczuĂŚ caÂłkowity relaks w tych czĂŞÂściach ciaÂła. Okolicami napinanymi sÂą tu zasadniczo rĂŞce, a szczegĂłlnie same dÂłonie. Stoimy w naturalnej pozycji, stopy sÂą rozstawione na szerokoœÌ ramion, rĂłwnolegle do siebie. Biodra rozluÂźnione. KrĂŞgosÂłup jest wyprostowany, lecz jednoczeÂśnie zrelaksowany (pozycja naturalna, tak jakbyÂśmy byli przywiÂązani niewidzialnÂą niciÂą od czubka gÂłowy, do nieba). Czujemy siĂŞ zakorzenieni w podÂłoÂżu i staramy siĂŞ odczuwaĂŚ punkt Dan Tien (rejon brzucha). Usta zamkniĂŞte, jĂŞzyk dotyka nasady gĂłrnych zĂŞbĂłw (podniebienia). Ramiona sÂą rozluÂźnione; aby utrzymywaĂŚ to rozluÂźnienie podczas poszczegĂłlnych form, pozostawiamy rĂŞce lekko zgiĂŞte w Âłokciach.

 

Pozycja 1. Pozycja jest podobna do pchania dÂłoĂąmi czegoÂś w dó³. OpuœÌ rĂŞce wzdÂłuÂż tuÂłowia, dÂłonie utrzymuj otwarte, skierowane wewnĂŞtrznÂą powierzchniÂą do podÂłoÂża, a czubkami palcĂłw w przĂłd przed siebie. RozluÂźnij rĂŞce i utrzymuj je lekko ugiĂŞte w Âłokciach. Wzbudzaj Chi w nadgarstkach poprzez wyobraÂżanie sobie na wydechu lekkiego ich napinania, i caÂłkowitego rozluÂźniania na wdechu. Powtarzaj to do 50 razy. CaÂły czas odczuwaj mocne osadzenie na stopach (szczegĂłlnie punkt „bulgocÂące ÂźrĂłdÂło”,N-1, w 1/3 dÂługoÂści podeszwy stopy), a takÂże zeÂśrodkowanie w punkcie Dan Tien (dwie szerokoÂści palca pod pĂŞpkiem).

 

Pozycja 2. Pozycja jest bardzo podobna do formy pierwszej. Jedyna ró¿nica polega na tym, Âże majÂąc dÂłonie skierowane wewnĂŞtrznÂą stronÂą do podÂłoÂża – zaciskamy je w piĂŞÂści, bez zmiany pozycji nadgarstkĂłw. DÂłonie zaciÂśniĂŞte w piĂŞÂści sÂą w tej pozycji skierowane wewnĂŞtrznÂą stronÂą do podÂłoÂża, rĂŞce opuszczone swobodnie wzdÂłuÂż tuÂłowia (jak poprzednio) sÂą naturalnie lekko ugiĂŞte w Âłokciach. Na wydechu wyobraÂżamy sobie zaciskanie piĂŞÂści i odginanie kciukĂłw, na wdechu skupiamy siĂŞ na rozluÂźnieniu dÂłoni i punkcie Dan Tien. Powtarzaj do 50 razy.

 

Pozycja 3. Bez zmiany pozycji ramion przekrĂŞcamy zaciÂśniĂŞte w piĂŞÂści dÂłonie w ten sposĂłb, aby ich wewnĂŞtrzne strony byÂły skierowane do siebie rĂłwnolegle (do naszych bioder), a strony piĂŞÂści, ktĂłrymi zadaje siĂŞ cios, byÂły skierowane do podÂłoÂża. WyobraÂżaj sobie napinanie piĂŞÂści podczas wydechu i rozluÂźnianie podczas wdechu, poprzez co gromadzi siĂŞ Chi w caÂłych rĂŞkach i ramionach

 

Pozycja 4. Nie zmieniaj¹c u³o¿enia piêœci wzglêdem siebie, podnieœ rêce przed siebie, na wysokoœÌ dolnej czêœci krtani, skrêcaj¹c je w stawach barkowych. Piêœci trzymasz przed sob¹, wewnêtrznymi stronami równolegle do siebie, na wysokoœci stawów barkowych. Poczuj siê naturalnie w tej pozycji. Na wydechu wyobra¿aj sobie napinanie miêœni, na wdechu skupiaj siê na odczuciu rozluŸnienia. Powtórz taki oddech do 50 razy.

 

Pozycja 5. Nadal majÂąc dÂłonie zaciÂśniĂŞte w piĂŞÂści skierowane wewnĂŞtrznymi stronami do siebie, unieÂś rĂŞce nad gÂłowĂŞ. Na wydechu wyobraÂżaj sobie napinanie miĂŞÂśni, na wdechu skupiaj siĂŞ na odczuciu rozluÂźnienia. PowtĂłrz taki oddech do 50 razy.

 

Pozycja 6. Zegnij rĂŞce w Âłokciach skierowujÂąc piĂŞÂści dÂłoni w kierunku uszu. Ramiona (pomiĂŞdzy barkiem a Âłokciem) utrzymuj rĂłwnolegle do podÂłoÂża, zaÂś piĂŞÂści (w pobliÂżu uszu) wewnĂŞtrznÂą stronÂą do przodu. Oddychaj do 50-ciu razy, wyobraÂżajÂąc sobie zaciskanie na wydechu i rozluÂźnianie na wdechu.

 

Pozycja 7. Wyprostuj teraz rĂŞce w Âłokciach i wyciÂągnij je na boki. RĂŞce sÂą rĂłwnolegÂłe do podÂłoÂża, zaÂś zaciÂśniĂŞte piĂŞÂści skierowane sÂą wewnĂŞtrznymi stronami do przodu. Napinaj piĂŞÂści na wydechu i rozluÂźniaj podczas wdechu. Powtarzaj do 50 razy.

 

Pozycja 8. Skieruj rĂŞce do przodu, przed siebie. Nadal utrzymuj je rĂłwnolegle do podÂłoÂża; zegnij je lekko w Âłokciach, aby ich poÂłoÂżenie przypominaÂło okrÂąg. Napinaj piĂŞÂści na wydechu i rozluÂźniaj podczas wdechu. Powtarzaj do 50 razy.

 

Pozycja 9. Z poprzedniej pozycji przyciÂągnij rĂŞce w kierunku twarzy, zginajÂąc je w Âłokciach. Utrzymuj je przed twarzÂą, skierowujÂąc wewnĂŞtrznÂą stronÂą do przodu, zgiĂŞtymi kciukami do doÂłu. Napinaj piĂŞÂści na wydechu i rozluÂźniaj podczas wdechu. Powtarzaj do 50 razy.

 

Pozycja 10. Z poprzedniej pozycji obróÌ rêce w ³okciach w taki sposób, aby ramiona by³y równoleg³e do pod³o¿a, zaœ przedramiona (czêœci pomiêdzy ³okciem a nadgarstkiem) skierowane by³y pionowo ku górze. Piêœci skierowane s¹ wnêtrzem do przodu. Wyobra¿aj sobie napinanie ich na wydechu i rozluŸnianie na wdechu. Powtarzaj do 50 razy.

 

Pozycja 11. OpuœÌ d³onie zaciœniête w piêœci na wysokoœÌ podbrzusza. Wewnêtrzna strona piêœci skierowana jest do pod³o¿a, zaœ ich przednia czêœÌ skierowana jest do siebie, w niewielkiej odleg³oœci. Oddychaj ok. 50 razy wyobra¿aj¹c sobie napinanie piêœci na wydechu, rozluŸnianie na wdechu.

 

Pozycja 12. Skieruj otwarte dÂłonie ku gĂłrze, trzymajÂąc je przed sobÂą, skierowane ku przodowi, na wysokoÂści piersi. Na wdechu wyobraÂżaj sobie podnoszenie ciĂŞÂżaru, na wydechu relaksuj rĂŞce i caÂłe ciaÂło. Powtarzaj jak poprzednio.

 

Uwagi:

            Po wykonaniu tych ĂŚwiczeĂą naleÂży zupeÂłnie siĂŞ rozluÂźniĂŚ i g³êboko zrelaksowaĂŚ, odczuwajÂąc jak energia Chi rĂłwnomiernie rozchodzi siĂŞ po caÂłym ciele.

Zazwyczaj, aby wykonaÌ wszystkie 12 pozycji w czasie jednej sesji Ìwiczeniowej, wykonuje siê po oko³o 20 powtórzeù wydechu i wdechu w podczas ka¿dej pozycji. Wykonuj¹c po 50 powtórzeù oddechu, mo¿na wykonaÌ szeœÌ pierwszych pozycji rano i szeœÌ pozosta³ych wieczorem. Najbardziej polecanym okresem dnia na wykonywanie takich Ìwiczeù jest chwila wschodu i zachodu s³oùca, poniewa¿ wtedy Chi w powietrzu jest szczególnie silne. Po kilku miesi¹cach regularnych Ìwiczeù nasza indywidualna Chi zdecydowanie siê wzmacnia.

            W ĂŚwiczeniach Qi Gongu zazwyczaj pracuje siĂŞ z podstawowÂą, uniwersalnÂą energiÂą Chi. Innym wariantem tego ĂŚwiczenia (po opanowaniu pierwszego) mogÂło by byĂŚ wysyÂłanie z serca tĂŞczowej, barwnej energii Chi, co przyspieszyÂłoby otwarcie drugiego pola cynobru.

 

Niniejszy tekst jest fragmentem rozdzia³u Elementy Qi Gongu, oraz Ìwiczenia rozprowadzaj¹ce po ciele energiê Qi z ksi¹¿ki Alchemia i moc medytacji

 
Zapisane
daniel1704
Gość
« Odpowiedz #8 : Lipiec 24, 2009, 21:43:16 »

bardzo ciekawe Betti
zancznĂŞ ĂŚwiczenia i proszĂŞ o wiĂŞcej takich tekstĂłw
pzdr:)
Zapisane
poufne
Gość
« Odpowiedz #9 : Lipiec 25, 2009, 01:15:41 »

Daniel, jeÂżeli chodzi o wzbudzenie energii Chi w taki sposĂłb, Âżeby gwoÂździe wbijaĂŚ to nie radziÂłbym Ci tego prĂłbowaĂŚ przy takich ĂŚwiczeniach jakie podaÂła ci Betti. oczywiÂście tÂłumaczÂą one sposĂłb dziaÂłania tej energii i cyrkulacji w naszym organizmie.
Qi Gong czy te¿ chi kung praktykuje siê w nieco inny sposób. S¹ mniej wiêcej trzy elementy, których nie wyszukasz w internecie, a które maj¹ decyduj¹ce znaczenie dla pobudzenia i znacznego wzmocnienia energii chi. Ja jakimœ cudem dotar³em do tych materia³ów, je¿eli tobie siê to uda to znaczy ¿e los tak chcia³ Uœmiech Powodzenia

P.S. "szukaj u ÂźrĂłdeÂł, z nich najczystsza woda pÂłynie"
Zapisane
daniel1704
Gość
« Odpowiedz #10 : Lipiec 25, 2009, 07:18:52 »

Poufne,
czyli mam rozumieć,że nie podzielisz się ze mną tą widzą??

ps. jest  wiele żródeł i trudno znaleść to pierwsze,najcenniejsze,ale będę szukał
jak będziesz miał coś bo wyślij mi na priv jakies informacje
z góry dziękuje
pzdr
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2009, 07:32:14 wysłane przez daniel1704 » Zapisane
Betti
Gość
« Odpowiedz #11 : Lipiec 25, 2009, 10:02:15 »


Chi kung »





 



Azjatycka sztuka posÂługiwania siĂŞ energiÂą, zmniejsza stres, uÂśmierza bĂłl i wzmacnia organizm. Te proste ĂŚwiczenia pomogÂą  zapanowaĂŚ nad energiÂą pÂłynÂącÂą w naszym ciele, a ponadto pozwolÂą utrzymaĂŚ doskona³¹ formĂŞ.

Wiele osĂłb chce zachowaĂŚ zdrowie i dobrÂą kondycjĂŞ, lecz tylko niektĂłrzy sÂą w stanie pociĂŚ siĂŞ i wysilaĂŚ  godzinami w klubach sportowych. Sztuka chi kung przez wieki byÂła doskonalona i teraz jest specyficznym systemem ĂŚwiczeĂą sÂłuÂży rĂłwnieÂż rozwojowi osobowoÂści. Æwiczenia wymagajÂą od nas zaangaÂżowania, ale nie wyczerpujÂą i nie stresujÂą. ZÂłoÂżone sÂą z powolnych serii lecz ciÂągÂłe powtarzanie okreÂślonych ruchĂłw, ma na celu  poprawiĂŚ stan caÂłego ciaÂła i ducha. NajwiĂŞkszÂą zaletÂą chi kung jest to, Âże kaÂżdy bez wzglĂŞdu na wiek moÂże wykonywaĂŚ peÂłen zakres ĂŚwiczeĂą.

W celu uzyskania jak najwyÂższych rezultatĂłw i peÂłnej harmonii, naleÂży ĂŚwiczenia opanowaĂŚ na tyle dobrze, aby nie skupiaĂŚ uwagi na ich wykonywaniu. Przed rozpoczĂŞciem treningu rozluÂźnij siĂŞ i odpocznij, nastĂŞpnie skoncentruj siĂŞ na ĂŚwiczeniach, a raczej nad energiÂą jakÂą ciĂŞ napeÂłniajÂą.


PrzykÂładowe ĂŚwiczena

Falowaniwe:

    *
      rozstawiamy nogi na szerokoœÌ bioder i uginamy kolana
    *
      wykonujemy wdech i wychylamy siĂŞ do przodu
    *
      rĂłwnoczeÂśnie podnosimy powoli rĂŞce na wysokoœÌ ramion
    *
      nastĂŞpnie wykonujemy wydech i opuszcamy rĂŞce jednoczeÂśnie, jeszcze mocniej uginamy kolana
    *
      falowanie naleÂży powtĂłrzyĂŚ piĂŞĂŚ razy
    *
      ĂŚwiczenie to jest w sam raz na rozgrzewkĂŞ, gdyÂż odprĂŞÂża caÂłe ciaÂło

  NaciÂąganie Âłuku:

    *
       stajemy w rozkroku i krzyÂżyjemy rĂŞce nad klatkÂą piersiowÂą
    *
      wyciÂągamy lewÂą rĂŞkĂŞ w bok i pod¹¿amy za niÂą wzrokiem
    *
      prawÂą rĂŞkĂŞ napinamy Âłuk
    *
      plecy podczas caÂłego ĂŚwiczenia powinny byĂŚ wyprostowane i napiĂŞte
    *
      po powrocie do pozycji wyjÂściowej naleÂży zmieniĂŚ strony
    *
      ĂŚwiczenie powtarzmy dwukrotnie na kaÂżdÂą stronĂŞ
    *
      naciÂąganie Âłuku rozciÂąga klatkĂŞ piersiowÂą i znakomicie uwalnia od streu

 Podtrzymywanie nieba:

    *
      ustawiamy nogi na szerokoÂści bioder i uginamy kolana
    *
      unosimy jednÂą rĂŞkĂŞ nad gÂłowĂŞ, wewnĂŞtrznÂą stronÂą dÂłoni ku niebu
    *
      drugÂą opuszczamy na wysokoœÌ bioder, wewnĂŞtrznÂą stronÂą dÂłoni ku ziemi
    *
      nastĂŞpnie rĂŞkĂŞ z nad gÂłowy unosimy jeszcze wyÂżej tak jakbyÂśmy  chcieli unieœÌ niebo
    *
      jednoczeÂśnie drugÂą rĂŞkĂŞ opuszczamy
    *
      po wykonaniu tej czynnoÂści mamy zliczone jedno powtĂłrzenie
    *
      ĂŚwiczenie powtarzamy po trzy razy na kaÂżdÂą rĂŞkĂŞ
    *
      podtrzymywnie nieba przyÂśpiesza przemianĂŞ materii i kr¹¿enie krwi

Te Âłatwe ĂŚwiczenia moÂżna wykonywaĂŚ niemalÂże wszĂŞdzie. Jest to Âświetny sposĂłb na zachowanie rĂłwnowagi wewnĂŞtrznej jak i dobrej kondycji.

www.fit.pl

a takze film
http://www.youtube.com/watch?v=oOICLCX7YRw
i po polsku
http://www.youtube.com/watch?v=mSMtYdFPJf4


« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2009, 10:08:05 wysłane przez Betti » Zapisane
Bonifacy1
Gość
« Odpowiedz #12 : Lipiec 25, 2009, 14:43:57 »

 SÂą znacznie lepsze ĂŚwiczenia od jogi i reszty.

www.psipog.net

Æwiczenie 1

UsiÂądÂź przy stole. Zaznacz na nim prostÂą pionowÂą kreskĂŞ, ktĂłra bĂŞdzie informowaĂŚ ciĂŞ o tym czy udaÂło ci siĂŞ przesun¹Ì dany przedmiot. WeÂź dÂługopis lub o³ówek i po³ó¿ rĂłwno z pionowÂą liniÂą ktĂłrÂą narysowaÂłeÂś. Teraz wygodnie usiÂądÂź i zastanĂłw siĂŞ co chcesz zrobiĂŚ z tym dÂługopisem/ o³ówkiem. MoÂże chciaÂłbyÂś go podnieœÌ, obrĂłciĂŚ, wygi¹Ì a moÂże po prostu przesun¹Ì. Dla poczÂątkujÂącego najlepiej zaczynaĂŚ jest od odsuniĂŞcia lub przyciÂągniĂŞcia danego przedmiotu. Gdy juÂż zastanowisz siĂŞ co chcesz zrobiĂŚ z danÂą rzeczÂą zacznij to sobie wyobraÂżaĂŚ i zarĂłwno patrz siĂŞ na dany przedmiot. Musisz byĂŚ spokojny, wyciszony i kontrolowaĂŚ swoje myÂśli. Koncentruj siĂŞ tylko na tym co chcesz zrobiĂŚ z danym przedmiotem. Poczuj przepÂływajÂącÂą przez twoje ciaÂło energiĂŞ. RĂłb tak okoÂło pó³ godziny, a co najmniej 15 minut. JeÂśli nic siĂŞ nie dzieje przerwij technikĂŞ i sprawdÂź z liniÂą czy papierek siĂŞ przesun¹³, jeÂśli nie prĂłbuj to codziennie przez 15 - 30 min. Po jakimÂś czasie powinno ci siĂŞ udaĂŚ. Gdy opanujesz juÂż to dobrze zmieĂą przedmiot na jakiÂś wiĂŞkszy i zacznij z nim robiĂŚ co innego np. podnosiĂŚ, a wyginanie zostaw na koniec. Fakirzy jak i siddhowie jogi ĂŚwiczÂą na poczÂątek okoÂło poÂłowy muhurty, czyli 24 minuty. Jest to czas aktywnoÂści jednej tattwy – jednego ÂżywioÂłu i precyzyjnie ĂŚwiczy siĂŞ dokÂładnie przez tattwĂŞ jednego ÂżywioÂłu, zaleÂżnie od zadania jakie siĂŞ wykonuje. Jest to zagadnienie dobre do uwzglĂŞdnienia w ĂŚwiczeniach.

Æwiczenie 2

Kwadratowy kawa³ek papieru* nale¿y pozginaÌ wed³ug linii krzy¿owych tak aby wyszed³ kapelusik, kapturek do po³o¿enia na ostrzu szpilki czy ig³y, nastêpnie nale¿y wbiÌ cienk¹ ig³ê w na przyk³ad kwadratow¹ gumkê jako podstawkê lub w korek dok³adnie w œrodek, ³ebkiem do do³u. Powsta³y z papieru daszek czy kapturek k³adziemy na ostrzu ig³y. Takie urz¹dzenie ma t¹ zaletê, ¿e jest bardzo czu³e. ¯eby nie fa³szowaÌ wyników mo¿na je przykryÌ jeszcze przezroczyst¹ misk¹, lub s³oikiem. Teraz próbujemy rêk¹ zmusiÌ daszek do obracanie siê, oczywiœcie nie fizycznie, przyk³adamy rêkê w jego okolice i mocno siê skupiamy na nim. Za pierwszym razem pewnie nie bêdzie efektów. Nie przejmuj siê, gdy¿ efekty przychodz¹ wraz ze wzrostem wiary, si³y woli i mocy koncentracji umys³u! Ludzie o s³abej koncentracji i rozproszonym umyœle musz¹ du¿o ÌwiczyÌ, budziÌ zdolnoœci umys³u chocia¿by z pomoc¹ magicznej laja jogi.

*Uwaga: na poczÂątek zamiast papieru moÂżna uÂżyĂŚ folii aluminiowej; po pierwszych wstĂŞpnych eksperymentach zauwaÂżono, Âże Âłatwiej jest jÂą poruszyĂŚ.

Æwiczenie 3

Potrzebne przedmioty: -koÂści do gry

Sposób wykonywania: Bierzemy koœci do rêki po czym rzucamy je na plansze myœl¹c przy tym intensywnie "ma wypaœÌ 6". Zamiast 6 mo¿emy naturalnie wybraÌ inn¹ liczbê dostêpn¹ w zakresie koœci, przy dwóch koœciach od 2 do 12, przy trzech od 3 do 18 itd. Bywa w takich sporo Ìwiczeù oczyszczaj¹cych psychikê. Jeœli ktoœ kojarzy grê w koœci jako hazard moralnie naganny, to jego wysi³ki bêd¹ blokowane przez jego awersje i poczucia winy w stosunku do samych koœci i ich u¿ytkowania. Podobnie, jak ktoœ du¿o przegrywa³ w koœci, wstydzi³ siê, ¿e przegra³ i jest kompleksami obci¹¿ony. Trening zdolnoœci parapsychicznych, siddhi jest te¿ prac¹ usuwania takich przeszkód umys³owych i emocjonalnych, czasem bardzo g³êboko zakorzenionych lub ukrytych. Znamy wiele m³odych osób, które mia³y ca³kiem dobre wyniki, ale zosta³y one popsute przez siln¹ presjê psychiczn¹ g³upkowatego otoczenia, które wykpiwa³o czy ironicznie wyœmiewa³o zainteresowanie rozwojem si³ psychicznych i potêgi woli.

Æwiczenie 4

Potrzebne przedmioty to: -plastelina, -ig³a lub szpilka, -o³ówek.

Sposób wykonywania: Formujemy z plasteliny stojaczek najlepiej w formie sto¿ka po czym wk³adamy w niego ig³ê têpym koùcem. Na igle mocujemy o³ówek bo redukuje to tarcie tak aby nie spada³ ani nie by³ przytwierdzony nieruchomo tak aby przy delikatnym dotkniêciu zacz¹³ wykonywaÌ ruchy wahad³owe. Nastêpnie skupiamy siê i korzystaj¹c z rad na pocz¹tku opisu Ìwiczeù próbujemy wprawiÌ go w ruch.

Æwiczenie 5

Zginanie ³y¿ki: ZnajdŸ ³y¿kê lub widelec. Trzymaj przedmiot w jednej rêce lub obu, jak jest ci wygodniej. SiedŸ wygodnie, oddychaj spokojnie, zrelaksuj siê. OczyœÌ umys³ z wszelkich myœli i niepokoju, skup siê. Z zamkniêtymi oczami powoli pocieraj palcami powierzchniê. Poczuj, nie myœl o niej, po prostu poczuj powierzchniê ³y¿ki, poczuj poszczególne moleku³y, atomy, energiê. To mo¿e potrwaÌ zanim poczujesz energiê. Kiedy poczujesz jej prawdziw¹ eksplozjê, kiedy poczujesz ¿e obiekt jest energi¹, si³¹ woli zegnij go! Jeœli zrobi³eœ to dobrze zauwa¿ysz zmiany, zgiêcie przedmiotu, tutaj ³y¿ki. Pamiêtaj ¿eby nigdy nie u¿ywaÌ fizycznej si³y! Nie masz jej zgi¹Ì fizycznie, u¿yj do tego swojego umys³u. Nie denerwuj siê i nie stresuj, jeœli pocz¹tkowo nic ci nie wychodzi, zbyt du¿e ambicje bez wiary s¹ póŸniej powodem do z³oœci co jeszcze bardziej pogarsza twój stan duchowy. Nie miej na tym punkcie obsesji, zrelaksuj siê, to nie jest ¿aden wyœcig szczurów ani 'test randiego', z za³o¿enia w warunkach niewykonalnych przeprowadzany




JeÂśli bĂŞdziesz cwiczyÂł ok 30 min dziennie efekty bĂŞdÂą nawet po 3 miesiÂącach. Nie przejmuj siĂŞ - rozwiniesz to niezaleÂżnie od swoich zamiarĂłw. Czy chcesz pomagaĂŚ ludziom czy rzucaĂŚ nimi o Âściany - na jedno wychodzi.
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.054 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

maho watahaslonecznychcieni ostwalia granitowa3 opatowek