Zanim napiszê o zapomnianej komorze, któr± odkry³ niedawno w najs³ynniejszej piramidzie ¶wiata egiptolog Bob Brier, muszê przypomnieæ pewn± hipotezê og³oszon± troszkê ponad dwa lata temu.
Francuski architekt Jean-Pierre Houdin przedstawi³ now± i do¶æ rewolucyjn± koncepcjê budowy piramidy. Jego zdaniem Egipcjanie wykorzystali do wci±gania bloków spiraln± rampê po³o¿on± we wnêtrzu piramidy. Zdaniem Francuza jest to du¿o bardziej racjonalne rozwi±zanie, ni¿ dot±d prezentowane przewiduj±ce np. wielk± prost± rampê, która podczas budowy szczytu piramidy musia³aby mieæ a¿ 1,5 km d³ugo¶ci. Tylko wtedy by³aby na tyle ³agodna, aby mo¿na by³o po niej wci±gaæ bloki. Stworzenie takiej prostej rampy jest co najmniej tak pracoch³onne jak budowa piramidy, a przecie¿ rampê trzeba by³o potem jeszcze rozebraæ.
Francuz nie odrzuca jednak ca³kowicie prostej rampy. Jego zdaniem ¶wietnie spisywa³a siê ona do wysoko¶ci 43 m. Potem jednak jej u¿ycie staje siê nieefektywne. Reszta piramidy, czyli trochê ponad 100 m wysoko¶ci i 1/3 objêto¶ci, mia³a powstaæ dziêki wewnêtrznej spiralnej rampie. Co wiêcej, wed³ug architekta materia³ u¿yty na prost± rampê wykorzystano do budowy reszty piramidy.
Houdin wspar³ swoj± hipotezê symulacjami komputerowymi, do których stworzenia wykorzystano oprogramowanie stosowane do planowania organizacji pracy w fabrykach, czy na placach budowy. Zaprezentowa³ te¿ dwie poszlaki przemawiaj±ce za istnieniem spiralnych ramp.
Pierwsz± i najmocniejsz± by³y wyniki badañ geofizycznych piramidy przeprowadzonych przez jego rodaków w 1986 roku. Francuski zespó³ wykry³ anomalie w gêsto¶ci budowli mog±ce ¶wiadczyæ o nieznanych dot±d pustych przestrzeniach we wnêtrzu piramidy Cheopsa. Co wa¿ne anomalie te uk³ada³y siê w³a¶nie w spiralê. Szczególnie du¿e ubytki gêsto¶ci by³y na naro¿nikach budowli.
Naro¿niki natomiast graj± w hipotezie Houdina niebagateln± rolê. Przy spiralnej rampie pojawia siê bowiem problem skrêcania ci±gniêtym na saniach kamiennym blokiem w w±skim tunelu. Zdaniem Francuza przy naro¿nikach tunele, które bieg³y parê metrów od zewnêtrznej ¶ciany, wychodzi³y na niewielkie otwarte placyki, by robotnicy mieli do¶æ miejsca do obracania bloków.
Druga poszlaka dotyczy³a szczerby widocznej w³a¶nie w jednym z naro¿ników piramidy Cheopsa mniej wiêcej w dwóch trzecich wysoko¶ci budowli (widaæ j± na zdjêciu powy¿ej). Zdaniem Francuza jest ona pozosta³o¶ci± po placyku do obracania bloków. Na jego obecno¶æ w tym miejscu wskaza³a m.in. analiza wyników wspomnianych ju¿ badañ geofizycznych.
I w³a¶nie do tej szczerby wspi±³ siê w ubieg³ym roku za zgod± miejsowych w³adz Bob Brier, popularny amerykañski egiptolog i najbardziej znany zwolennik hipotezy Houdina. Badaj±c j± zobaczy³ niewielk± dziurê. Wszed³ w ni± i znalaz³ siê w pomieszczeniu w kszta³cie litery L.
Z pewno¶ci± nie by³ pierwszym cz³owiekiem, który do niego wszed³ w ostatnich wiekach, gdy¿ znalaz³ na jednym z bloków wymalowan± datê 1845. Jednak pomieszczenie nie by³o znane i opisane w naukowych ¼ród³ach. Wed³ug Briera nie jest mo¿liwe, by powsta³o przypadkiem, np. w wyniku wybierania bloków podczas demontowania ok³adziny piramidy kilka stuleci temu. Sklepienie pomieszczenia wygl±da na celowo wykonane, otwór wej¶ciowy jest za ma³y, by mo¿na by³o usun±æ przez niego bloki, a jedna ¶ciana komory robi wra¿enie wymurowanej od ¶rodka piramidy. Doskonale pasuje to do hipotezy Houdina. Jego zdaniem koñcz±c budowlê i ok³adaj±c j± wyrównanymi wapiennymi blokami Egipcjanie likwidowali placyki zaczynaj±c od samej góry i schodz±c tunelem na dó³. A wiêc zamurowywali je od ¶rodka budowli. Odkrycie wzmacnia wiêc znacz±co hipotezê Houdina i za³o¿enie, ¿e szczerba jest pozosta³o¶ci± po jednym z placyków.
Swoje odkrycie Brier opisa³ w³a¶nie w magazynie Archaeology (dali kilka zdjêæ). Pod koniec ubieg³ego roku pisa³ te¿ o tym National Geographic (wspinaczka by³a zwi±zania z krêceniem kolejnego filmu tej stacji).
Polecam te¿ przygotowan± ju¿ ponad dwa lata temu trójwymiarow± prezentacjê hipotezy Houdina. Naprawdê warto obejrzeæ, bo bardzo u³atwia zrozumienie pomys³u Francuza i jest ¶wietnie wykonana. (konieczne jest zainstalowanie specjalnego plugina 3D)
Symulacja przedstawia te¿ koncepcje Houdina dotycz±ce budowy komory grobowej faraona, której strop chroni± gigantyczne 50-60-tonowe bloki granitu. Swoim ogromem zmia¿d¿y³y one ju¿ wiele teorii budowy piramidy. Pozosta³e bloki piramidy wa¿± bowiem zaledwie 2,5-1 tony
Zdaniem Houdina do wci±gniêcia granitowych gigantów Egipcjanie u¿yli wielotonowej przeciwwagi zje¿d¿aj±cej Wielk± Galeri±, tajemniczym wysokim korytarzem w ¶rodku piramidy, którym idzie siê do komory grobowej. Sun±c w dó³ Galerii, zrobiona z pewnej liczby ma³ych g³azów przeciwwaga wci±ga³a potê¿ne bloki po znajduj±cej siê naprzeciwko rampie. Ta teoria wyja¶nia te¿ do czego s³u¿± zagadkowe wyciêcia widoczne w Wielkiej Galerii.
Francuz wymy¶li³ te¿ ³atwy sposób na ulokowanie na szczycie budowli wielotonowego piramidionu. Jego zdaniem wci±gniêto go po prostej rampie, a pó¼niej podnoszono w miarê wznoszenia piramidy skrêcaj±c przytwierdzone do niego liny.
artyku³ pochodzi st±d:
http://archeowiesci.wordpress.com/2009/06/21/zapomniana-komora-w-piramidzie-cheopsa-czyli-jak-zbudowano-olbrzyma-z-gizy/