Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 07, 2025, 08:30:24


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Naukowcy: nadchodzi gigantyczne trzĂŞsienie ziemi; wywoÂła tsunami!  (Przeczytany 11446 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
diabolicq
Gość
« : Styczeń 18, 2010, 21:15:00 »

Zdaniem naukowców z Environmental Sciences Research Institute w Irlandii Pó³nocnej zbli¿a siê kolejne wielkie trzêsienie ziemi. Wywo³a tsunami, podobne do tego z 2004 roku. W liœcie do pisma Nature Geoscience domagaj¹ siê, by ewakuowaÌ Padang, licz¹ce 850 tys. mieszkaùców miasto w Indonezji. Œwiat zapewne potraktowa³by ich alarm z rezerw¹, gdyby nie to, ¿e przewidzieli trzêsienie ziemi na Sumatrze.

O ekspertyzie irlandzkich naukowcĂłw pisze portal ABC Science. Indonezyjskie miasto Padang - jak wynika z prognoz zespoÂłu pod kierunkiem prof. prof. Johna McCloskey'a - zostanie wprost zmiecione z powierzchni ziemi. PowstaÂła po trzĂŞsieniu ziemi fala tsunami dopeÂłni dzieÂła zniszczenia.

Wszystko przez napiĂŞcia w jednym z najbardziej niestabilnych tektonicznie regionĂłw Âświata - Rowie Sundajskim, gdzie PÂłyta indoaustralijska styka siĂŞ z PÂłytÂą euroazjatyckÂą. Jak twierdzi szef prof. John McCloskey, ciÂśnienie roÂśnie tam od wielu lat i wstrzÂąs z 2004 roku nie rozÂładowaÂł caÂłkowicie tego napiĂŞcia. - Nadchodzi moment, kiedy zostanie uwolnione - ostrzega.

Naukowcy nie podajÂą dokÂładnej daty trzĂŞsienia. Ostatnim razem przewidzieli kataklizm z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

W trzĂŞsieniu ziemi i zwiÂązanym z nim tsunami w 2004 roku zginĂŞÂło ponad 220 tys. osĂłb.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Naukowcy-nadchodzi-gigantyczne-trzesienie-ziemi;-wywola-tsunami!,wid,11869661,wiadomosc.html?ticaid=197c6


http://hisz.rsoe.hu/alertmap/index.php?area=eu&lang=eng
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2010, 21:19:35 wysłane przez diabolicq » Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Styczeń 18, 2010, 22:54:58 »

Widocznie siÂły wyÂższe odpowiedziaÂły na utyskiwania tych, ktĂłrzy twierdzÂą Âże nic siĂŞ nie dzieje, bo nie ma tych szumnie zapowiadanych kataklizmĂłw.
Miejmy nadziejĂŞ, Âże ocuci to co niektĂłrych.
Zapisane

PozwĂłl sobie byĂŚ sobÂą, a innym byĂŚ innymi.
Elzbieta
Gość
« Odpowiedz #2 : Styczeń 18, 2010, 23:41:31 »

Tak Dariusz - Amen
Zapisane
rafalwesolek
Gość
« Odpowiedz #3 : Styczeń 19, 2010, 00:09:24 »

InteresujÂące UÂśmiech Ale teÂż nie moÂżemy byĂŚ w 100% pewni , iÂż to tsunami bĂŞdzie miaÂło miejsce . No ale oczywiÂście lepiej dmuchaĂŚ na zimne UÂśmiech ewakuacja na pewno nie zaszkodzi UÂśmiech
Zapisane
songo1970

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Styczeń 19, 2010, 06:54:58 »

jeÂżeli David Wilcock ma racje w swoich pracach to wszystko w naszej galaktyce podgrzewa siĂŞ od Âśrodka i takie zjawiska bĂŞdÂą narastaĂŚ w najbliÂższym czasie..
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to coœ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj¹ wszystkie mo¿liwoœci. To jest Absolutna ŒwiadomoœÌ; coœ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
arteq
Gość
« Odpowiedz #5 : Styczeń 19, 2010, 08:58:17 »

Widocznie siÂły wyÂższe odpowiedziaÂły na utyskiwania tych, ktĂłrzy twierdzÂą Âże nic siĂŞ nie dzieje, bo nie ma tych szumnie zapowiadanych kataklizmĂłw.
Miejmy nadziejĂŞ, Âże ocuci to co niektĂłrych.
Nie ma to Darek jak odwróciÌ kota ogonem, prawda? Je¿eli chodzi o mnie, to WYKAZYWA£EM kolejne K£AMSTWA i tym samym brak wiarygodnoœci pewnych osób/grup np. £obos/pch na konkretnych przypadkach - bez jakiejkolwiek wybiórczoœci. Wœród zapowiedzi by³y równie¿ te katastroficzne - na szczêœcie nie spe³nione [jak rozumiem liczne sugestie, to dla mnie powoduj¹ce satysfakcjê - wszak PCh znowu straci³ wiarygodnoœÌ] i z tej sytuacji powinienem siê cieszyÌ jako przeciwnik PCh, prawda? Dlatego nie rozumiem jak mo¿na uparcie, wbrew w³asnym wczeœniejszym sugestiom i do tego wyjaœnieniom autora postów [wyjaœnia³em ju¿ o co mi chodzi³o] twierdziÌ, ¿e cieszy³bym siê z kataklizmów czyli z czyjegoœ nieszczeœcia? Twoja sugestia jest naprawdê perfidna.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2010, 09:03:38 wysłane przez arteq » Zapisane
janneth

Skryba, jakich maÂło


Punkty Forum (pf): 23
Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1642



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Styczeń 19, 2010, 13:47:18 »

Rozmowê pomiêdzy Artkiem i Rafael¹ przenios³am do "WyraŸ siebie", choÌ wola³abym, ¿ebyœcie nie nakrêcali siê w kó³ko na ten sam temat.
Zapisane

The Elum do grieve
The oak he do hate
The willow do walk
if ye travels late.
diabolicq
Gość
« Odpowiedz #7 : Styczeń 25, 2010, 20:41:15 »

Trzêsienie ziemi na Haiti by³o jednym z czterech najsilniejszych w ostatnich 100 latach. Stanowi³o jednak tylko czêœÌ procesu globalnego wzrostu aktywnoœci sejsmicznej na Ziemi - uwa¿aj¹ badacze Miêdzynarodowego Instytutu Teorii Prognozowania Trzêsieù Ziemi i Geofizyki Matematycznej (MITPTZiGM) Rosyjskiej Akademii Nauk.

"Obserwuje siĂŞ aktywizacjĂŞ sejsmicznÂą o charakterze globalnym" - powiedziaÂł pracownik naukowy Instytutu, WÂładimir Kosobokow. "RozpoczĂŞÂła siĂŞ ona okoÂło 10 lat temu. Jednym z jej przejawĂłw staÂło siĂŞ megatrzĂŞsienie ziemi na Oceanie Indyjskim 26 grudnia 2004 roku, ktĂłre spowodowaÂło wtedy katastrofalne tsunami" - dodaÂł naukowiec.

Kosobokow przyznaje jednak, Âże przyczyny tego procesu nie sÂą na razie jasne. "Prowadzimy obserwacje, ale natury zjawiska na razie nie rozumiemy" - oÂświadczyÂł.

MIPRTiGM znany jest z tego, Âże opracowaÂł unikalny model przewidywania katastrofalnych wydarzeĂą w litosferze Ziemi na podstawie zasad poszukiwania heurystycznego. Po to, by sporzÂądziĂŚ prognozĂŞ trzĂŞsienia ziemi, naukowcy obserwujÂą i znajdujÂą prawidÂłowoÂści w objawach, ktĂłre je poprzedzajÂą, w szczegĂłlnoÂści przez Âśledzenie naprĂŞÂżeĂą w skorupie ziemskiej.

WedÂług naukowcĂłw Instytutu, w ciÂągu kilku minionych lat sprawdziÂło siĂŞ 13 z 18 prognoz, a 10 trzĂŞsieĂą ziemi nastÂąpiÂło w miejscach, okreÂślonych niemal z kilometrowÂą dokÂładnoÂściÂą. "ÂŚwiadczy to o tym, Âże wyniki takie nie sÂą przypadkowe. OczywiÂście przewidzenie niebezpieczeĂąstwa z dokÂładnoÂściÂą dnia czy godziny jest zupeÂłnie nierealne, jednakÂże moÂżliwe jest znaczne obniÂżenie poziomu niejasnoÂści co do obszaru i czasu katastrofy. Dowodzi tego praktyka" - stwierdziÂł szef Instytutu, Aleksandr SoÂłowiow.

Kosobokow przyznaje, ¿e Instytut nie opracowa³ prognozy dotycz¹cej wydarzeù na i wokó³ Haiti. "Prowadzimy testowanie tam, gdzie jest to mo¿liwe" - podkreœli³. "Mo¿liwe jest zaœ tam, gdzie jest dostateczna liczba informacji uzyskiwanych na podstawie obserwacji prowadzonych przez aparaturê. Dopiero na podstawie tych danych opracowywany jest algorytm prognozy" - zaznaczy³. "Tymczasem w rejonie trzêsienia ziemi na Haiti jest tylko jedna bardzo s³aba stacja w Republice Dominikaùskiej. Tych danych zdecydowanie nie starcza" - oœwiadczy³ Kosobokow.

NiepokojÂące informacje napÂływajÂą rĂłwnieÂż od niemieckich sejsmologĂłw:

£aùcuch trzêsieù ziemi wzd³u¿ uskoku pó³nocno-anatolijskiego utworzy³ szczelinê na po³udnie od Stambu³u. W zwi¹zku z tym oczekiwane jest w tym rejonie trzêsienie, które stanowi ekstremalne zagro¿enie dla tureckiego megamiasta. Najnowsza symulacja komputerowa wskaza³a, ¿e napiêcia w tej czêœci uskoku mog¹ wywo³aÌ wiele trzêsieù zamiast jednego du¿ego.

Tobias Hergert z Karlsruhe Institute for Technology i Oliver Heidbach z German Research Centre for Geosciences zaprezentowali wyniki swojej pracy w najnowszym wydaniu "Nature Geoscience".

Sejsmolodzy oszacowali, Âże trzĂŞsienie o sile 7.0 do 7.6 stopni w skali Richtera moÂże wystÂąpiĂŚ na uskoku pod dnem Morza Marmara, poÂłoÂżonego na poÂłudnie od tureckiej metropolii - StambuÂłu.

"W okreœlaniu energii, ró¿nica miêdzy 7 a 7,5 jest du¿a. Wiêc równie¿ wstrz¹s o sile 7 stopni mo¿e spowodowaÌ powa¿ne zniszczenia regionu. Zale¿y to od miejsca epicentrum oraz toru przemieszczenia siê wstrz¹su" - powiedzia³ Herbert agencji AFP.

Uskok pó³nocno-anatolijski biegnie przez pó³nocn¹ Turcjê, stanowi¹c geologiczn¹ granicê miêdzy p³yt¹ anatolijsk¹ a p³yt¹ eurazjatyck¹. Na wschodzie w tzw. wêŸle potrójnym ³¹czy siê z uskokiem wschodnioanatolijskim, na zachodzie przechodzi 20 km na po³udnie od Stambu³u.

Ostatnie z serii trzĂŞsieĂą, rozpoczĂŞtej w 1939 roku na wschodzie Turcji, byÂły wstrzÂąsy o sile 7,4 w Izmit w 1999 roku, w wyniku ktĂłrego Âżycie straciÂło 18 tys. osĂłb. Seria trzĂŞsieĂą w Turcji rozpoczĂŞÂła siĂŞ na wschodzie i stopniowo przemieszczaÂła siĂŞ wzdÂłuÂż granicy pÂłyt: anatolijskiej i eurazjatyckiej, ze wschodu na zachĂłd.

Dlatego epicentrum nastĂŞpnego trzĂŞsienia jest spodziewane na zachĂłd od Izmitu i na poÂłudnie od StambuÂłu.

Istotnym czynnikiem oceny ryzyka sejsmicznego jest tempo przemieszczania siĂŞ warstw w uskoku. W badaniu Herbert i Heidbach podzieli teren na 640 000 elementĂłw, by stworzyĂŚ trĂłjwymiarowy obraz systemu kinetycznego uskoku.

Na podstawie obserwacji ustalili, Âże rosnÂące napiĂŞcie w skorupie ziemskiej moÂże wywoÂłaĂŚ dwa lub trzy trzĂŞsienia, raczej o mniejszej sile wstrzÂąsu niÂż jedno olbrzymie trzĂŞsienie.

Ich badanie jednoznacznie wskazuje na StambuÂł jako rejon, ktĂłry zostanie dotkniĂŞty trzĂŞsieniem.

Strefa uskoku znajduje siĂŞ niespeÂłna 20 km od granic miasta, wiĂŞc konieczne jest podjĂŞcie ÂśrodkĂłw ostroÂżnoÂści - alarmujÂą badacze.

StambuÂł to jedno z najwiĂŞkszych miast Âświata i najwiĂŞksza aglomeracja w Europie, zamieszkana przez okoÂło 14 mln ludzi.

TrzĂŞsienie ziemi, ktĂłre moÂże wywoÂłaĂŚ olbrzymiÂą falĂŞ tsunami, porĂłwnywalnÂą do tej z roku 2004 moÂże nawiedziĂŚ rĂłwnieÂż indonezyjskÂą wyspĂŞ SumatrĂŞ i miasto Padang poÂłoÂżone w strefie zagroÂżenia - podaje agencja AFP.

ZagroÂżenie jest generowane przez nieustajÂące napiĂŞcia w ciÂągu ostatnich dwĂłch stuleci w Rowie Jawajskim, jednej z najbardziej aktywnych stref sejsmicznych na Âświecie. Uskok ciÂągnie siĂŞ rĂłwnolegle do zachodniego wybrzeÂża Sumatry.

SzczegĂłlnie naraÂżony jest odcinek w okolicy wysp Mentawai - ostrzegajÂą naukowcy. "ZagroÂżenie trzĂŞsieniem ziemi o sile ponad 8,5 stopni w skali Richtera, mogÂącym wywoÂłaĂŚ falĂŞ tsunami, jest bardzo powaÂżne. Potencjalnie Âżycie moÂże straciĂŚ porĂłwnywalna liczba ludzi co z powodu tsunami w 2004 r. na Oceanie Indyjskim" - napisali specjaliÂści.

Nie podali, kiedy trzêsienie mo¿e nast¹piÌ, ale ostrzegli, ¿e z ca³¹ pewnoœci¹ odczuj¹ je mieszkaùcy Padang, miasta licz¹cego oko³o 850 000 mieszkaùców.

"ZagroÂżenie trzĂŞsieniem ziemi jest bezsporne i istnieje pilna potrzeba podjĂŞcia dziaÂłaĂą zmniejszajÂących skutki trzĂŞsienia" - napisali naukowcy.

W 2004 r. podwodne trzêsienie ziemi o magnitudzie 9 stopni w skali Richtera wywo³a³o potê¿ne fale tsunami, które w ci¹gu trzech godzin uderzy³y w wybrze¿a kilku paùstw Azji Po³udniowo-Wschodniej, a póŸniej tak¿e Afryki. Siêgaj¹ce 15 m fale zniszczy³y nadmorskie wioski i miasteczka, a tak¿e k¹pieliska odwiedzane przez zagranicznych turystów.
Zapisane
Nebulitos
Gość
« Odpowiedz #8 : Styczeń 25, 2010, 21:25:34 »

Ten œwiat tak wygl¹da i nic nie idzie zrobiÌ ludzie bêd¹ gin¹Ì. Nie mo¿na ewakuowaÌ prawie 1 mln ludzi to nie wyjdzie. Trzeba tym ludziom zapewniÌ schronienie, jedzenie, œrodki czystoœci itd. i nie wiadomo kiedy wstrz¹s nast¹pi. A co jeœli bêdzie to trwa³o miesi¹cami? To nie jest takie proste. Teraz wygl¹da to tak, ¿e rz¹dy wiedz¹ i z premedytacj¹ zabijaj¹ swoich obywateli i niestety ale wychodzi na to, ¿e innego wyjœcia nie ma. Wystarczy popatrzeÌ na Chiny i ostatnie trzêsienie w którym zginê³o 80 tys ludzi. S¹ dowody, ¿e sta³o siê to przez tamy, ale one musz¹ byÌ poniewa¿ miliony ludzi zginie z powodu suszy lub powodzi jeœli woda nie bêdzie regulowana. Dlatego rz¹dy wol¹ poœwiêciÌ 80 tys, a uratowaÌ ¿ycie milionom. To samo tyczy siê Haiti, gdzie USA mog³o wywo³aÌ trzêsienie aby przej¹Ì w³adzê i polepszyÌ warunki ich ¿ycia. Gdyby tego nie zrobili to wiadomo jaka przysz³oœÌ czeka³aby ludzi tam mieszkajacych. Po trzêsieniu USA wraz z innymi krajami ustabilizuje sytuacjê i w nied³ugim czasie mo¿e sytuacja ¿yciowa zrówna siê z takim Portoryko. Niestety ale koszt takiego leprzego jutra dla ludzi i nastêpnych pokoleù to te 150 tys zabitych. Cel uœwiêca œrodki. Ja jestem temu przeciwny ale ci co rz¹dz¹ patrz¹ z punktu ekonomicznego i tutaj nie ma innego wyjœcia.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2010, 21:26:43 wysłane przez Nebulitos » Zapisane
east
Gość
« Odpowiedz #9 : Styczeń 26, 2010, 22:15:21 »

Jest wyjÂście zawsze. Trzeba uÂświadamiaĂŚ ludzi w jak niebezpiecznych potencjalnie rejonach mieszkajÂą. Trzeba im mĂłwiĂŚ o moÂżliwoÂściach i alternatywach. KaÂżdy czÂłowiek , ktĂłry otrzyma wystarczajÂące dane na temat moÂżliwych wersji wydarzeĂą w najbliÂższej przyszÂłoÂści sam podejmie decyzjĂŞ. Co dla Ciebie byÂłoby waÂżniejsze ? Interesy w zagroÂżonym lada dzieĂą niewyobraÂżalnÂą katastrofÂą mieÂście , czy Âżycie moÂże biedniej, ale z dala od zagroÂżenia ?
Ja nie wiem co bym wybraÂł, ale wiem jedno - chciaÂłbym mieĂŚ wybĂłr. Skoro wybraÂłbym Âświadomie, zatem nie mĂłgÂłbym mieĂŚ pretensji co do ewentualnych konsekwencji wÂłasnych wyborĂłw.
Tyle ode mnie.
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.025 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

wypadynaszejbrygady phacaiste-ar-mac-tire opatowek zipcraft gangem