Japonia tydzieñ po trzêsieniu: Dramatyczny bilans ofiarFala tsunami wysoka na 23 m, 17 tys. ofiar ¶miertelnych, gigantyczne po³acie ziemi pod wod±. Tak wygl±da Japonia tydzieñ po trzêsieniu ziemi.
Tydzieñ po potê¿nym trzêsieniu ziemi, które nawiedzi³o pó³nocno-wschodni± Japoni±, powoli przywracana jest niezbêdna infrastruktura. Policja informuje o 17 603 ofiarach ¶miertelnych i osobach zaginionych, a premier wzywa rodaków do pomocy przy odbudowie kraju.
Osoby ewakuowane, ratownicy oraz przedstawiciele w³adz w najbardziej dotkniêtych trzêsieniem ziemi prefekturach Miyagi, Iwate i Fukushima uczcili minut± ciszy pamiêæ ofiar trzêsienia ziemi, które tydzieñ temu o godz. 14.46 czasu miejscowego (godz. 6.46 czasu polskiego) nawiedzi³o pó³nocno-wschodni± czê¶æ Japonii. Po minucie ocaleli z katastrofy z³o¿yli rêce na piersiach i g³êboko siê pok³onili.
Oficjalna liczba ofiar wstrz±sów, najsilniejszych jakie odnotowano w historii Japonii, wynosi ju¿ 6911, co oznacza, ¿e przekroczy³a liczbê zabitych w trzêsieniu ziemi w Kobe w 1995 roku, kiedy zginê³o 6434 ludzi. Ponad 10 tys. ludzi wci±¿ uznaje siê za zaginionych.
Tymczasem ok. 90 tys. ratowników, w tym policjantom i przedstawicielom si³ samoobrony, uda³o siê dotrzeæ do 26 tys. ocala³ych.
Jak wynika z badañ Instytutu Badañ Japoñskich Portów i Lotnisk, opublikowanych dzisiaj w dzienniku "Yomiuri Shimbun", fala tsunami, która zdewastowa³a pó³nocno-wschodnie wybrze¿e Japonii, w le¿±cym w prefekturze Iwate mie¶cie Ofunato osi±gnê³a wysoko¶æ 23 metrów.Wcze¶niej informowano, ¿e fala mia³a wysoko¶æ 10 metrów.
W³adze informuj±, ¿e w wyniku tsunami pod wod± znalaz³ siê teren o powierzchni co najmniej 400 km kwadratowych.
Powoli w rejonach najbardziej dotkniêtych trzêsieniem przywracana jest niezbêdna infrastruktura. Otwarta dla pojazdów ratunkowych jest autostrada ³±cz±ca pó³nocno-wschodni region Tohoku z regionem Kanto oraz aglomeracj± Tokio. Lotnisko w mie¶cie Sendai, które zosta³o podtopione przez falê tsunami, przyjmuje ju¿ samoloty oraz ¶mig³owce uczestnicz±ce w akcji ratunkowej. Superszybki poci±g "Shinkansen" ponownie po³±czy³ pó³nocne miasta Morioka i Akita. Linia kolejowa przez tydzieñ - po raz pierwszy w historii - by³a nieczynna.
Jednak w zwi±zku z brakiem paliwa i niewystarczaj±c± liczb± pojazdów transportowych dostarczanie podstawowych artyku³ów dla osób ewakuowanych oraz ocala³ych nadal jest trudne. Ok. 380 tys. ludzi wci±¿ pozostaje w ponad 2 tys. schronisk.
Brak pr±du spowodowa³, ¿e w³adze lokalne w prefekturze Miyagi pozwoli³y na chowanie ofiar kataklizmu bez kremacji.
Gubernator Miyagi zaapelowa³ do mieszkañców, by w zwi±zku z trudnymi warunkami mieszkaniowymi na kilka miesiêcy - a¿ do wybudowania nowych domów i mieszkañ - przenie¶li siê do innych prefektur.
Japoñski parlament postanowi³ o dwa do sze¶ciu miesiêcy przesun±æ wybory lokalne w regionach dotkniêtych trzêsieniem. Mia³y siê one odbyæ 10 i 24 kwietnia.
W nadanym przez japoñsk± telewizjê orêdziu do narodu premier Japonii Naoto Kan podziêkowa³ rodakom za to, ¿e pomimo niespotykanej skali katastrofy zachowywali siê spokojnie. Szef rz±du wezwa³ te¿ do dalszej wspó³pracy i pomocy przy odbudowie kraju.
Doda³, ¿e trzêsienie, tsunami i spowodowana przez nie awaria w elektrowni atomowej Fukushima I "s± wielk± prób± dla Japoñczyków". Wyrazi³ przekonanie, ¿e Japonia przezwyciê¿y najwiêkszy, jak to okre¶li³, kryzys od czasu drugiej wojny ¶wiatowej.
O¶wiadczy³, ¿e po tygodniu sytuacja w si³owni Fukushima I wci±¿ nie pozwala na optymizm. Doda³ jednak, ¿e wierzy, i¿ problemy te zostan± wkrótce rozwi±zane. Premier zapewni³ te¿, ¿e rz±d ujawnia wszystkie informacje na temat wypadku w tej si³owni.Tymczasem Miêdzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poda³a, ¿e sytuacja w Fukushimie I nie uleg³a pogorszeniu, choæ jest nadal powa¿na. "Wydaje siê, ¿e sytuacja w blokach energetycznych 1, 2 i 3 pozostaje do¶æ stabilna" - powiedzia³ na konferencji prasowej przedstawiciel MAEA Graham Andrew. Przyzna³ jednak, ¿e nadal "du¿ym zmartwieniem" jest sytuacja w basenach ze zu¿ytymi prêtami w reaktorach 3 i 4, ale nie rozwin±³ szczegó³owo tego tematu.
Z drugiej strony ekspert MAEA potwierdzi³, ¿e woda wprowadzona do basenu na zu¿yte rdzenie w reaktorze 2 wyparowa³a, a armatki wodne stosowane do ch³odzenia zu¿ytych prêtów zawieraj±cych pluton pracuj± w bloku energetycznym 3.
Wcze¶niej MAEA og³osi³a, ¿e nadzwyczajne posiedzenie Rady Gubernatorów tej organizacji, po¶wiêcone kryzysowi nuklearnemu w Japonii, odbêdzie siê w poniedzia³ek w Wiedniu. Dyrektor generalny Yukiya Amano przedstawi na posiedzeniu raport ze swojej obecnej wizyty w Japonii.
W pi±tek japoñscy in¿ynierowie przyznali, ¿e zalanie uszkodzonych reaktorów betonem i piaskiem mo¿e byæ ostatecznym ¶rodkiem, by zapobiec katastrofalnemu wyciekowi substancji radioaktywnych.
Obecnie pracownicy elektrowni polewaj± wod± najbardziej zagro¿ony reaktor nr 3 i pracuj± nad pod³±czeniem do soboty kabli elektrycznych do reaktorów nr 1 i 2, co pozwoli na wznowienie pracy pomp potrzebnych do ch³odzenia prêtów paliwowych.
Jak podkre¶la japoñska agencja energii atomowej, obecnie priorytetem jest dostarczenie wody do basenów ze zu¿ytymi prêtami, zw³aszcza w reaktorze nr 3, gdzie zawieraj± one pluton.Chmura dymu lub pary wodnej unosi³a siê w pi±tek nad budynkami mieszcz±cymi trzy reaktory - 2, 3 i 4, co wed³ug agencji Kyodo mo¿e oznaczaæ, ¿e zagotowa³a siê woda w znajduj±cych siê obok reaktorów basenach, w których przechowywane s± zu¿yte prêty paliwowe. Wstrz±sy uszkodzi³y w nich instalacje ch³odz±ce i nie mo¿na kontrolowaæ poziomu wody i temperatury w reaktorach 1, 2, 3 i 4. Na budynkach reaktorów 3 i 4 nie ma dachów, które zosta³y zniszczone wskutek eksplozji wcze¶niej w tym tygodniu.
Wed³ug szefa amerykañskiej agencji atomowej Gregory'ego Jaczko, sch³odzenie reaktorów mo¿e potrwaæ tygodnie.
Japoñska agencja energii atomowej poda³a, ¿e gorzej ocenia sytuacjê w elektrowni i podnios³a z 4 do 5 jej ocenê w siedmiostopniowej Miêdzynarodowej Skali Wydarzeñ Nuklearnych i Radiologicznych (INES). Stawia to sytuacjê w japoñskiej elektrowni na równi z wypadkiem w si³owni Three Mile Island w amerykañskim stanie Pensylwania z 1979 roku. Jak pisze Associated Press, w skali INES poziom 4 opisywany jest jako maj±cy lokalne nastêpstwa, z kolei poziom 5 ma szersze konsekwencje.
Japoñskie w³adze zapewniaj± jednak, ¿e nie ma potrzeby rozszerzania wokó³ elektrowni strefy ewakuacyjnej wynosz±cej obecnie 30 km.
W rejonie elektrowni pracuje obecnie 300 osób. Wed³ug najnowszych danych, promieniowanie wynosi tam poni¿ej 500 mikrosiwertów na godzinê.
¦wiatowa Organizacja Zdrowia uwa¿a, ¿e promieniowanie rozprzestrzenia siê obecnie jedynie lokalnie i nie stanowi zagro¿enia dla zdrowia. Jak pisze Reuters, miliony mieszkañców Tokio zostaje w domach, pomimo ¿e wiatr przenosi ska¿on± parê znad elektrowni nad Pacyfik.
Tymczasem ¼ród³a dyplomatyczne w Wiedniu, gdzie mie¶ci siê siedziba MAEA, poinformowa³y, ¿e na zachodnim wybrze¿u USA wykryto cz±stki radioaktywne o bardzo du¿ym stopniu rozrzedzenia. Pochodz±ce od tych cz±stek promieniowanie jest o wiele za s³abe, by spowodowaæ u ludzi jakiekolwiek szkody na zdrowiu.
AFP
http://fakty.interia.pl/raport/kataklizm-w-japonii/news/japonia-tydzien-po-trzesieniu-dramatyczny-bilans-ofiar,1612179edit;
w podanym linku widaæ ile jest trzêsieñ ziemi ,zw³aszcza w Japonii
http://www.oe-files.de/gmaps/eqmashup.html