Trudno zrozumieæ logikê my¶lenia i dzia³ania wspó³czesnego ¶wiata, który przedk³ada finansowanie zbrojeñ nad niesienie pomocy ludziom umieraj±cym z niedo¿ywienia i g³odu.
Du¿a czê¶æ ¶wiata ¿yje w nêdzy i g³odzie /AFP
Ka¿dego roku ¶wiat wydaje 1,5 bln dolarów na coraz nowocze¶niejsze metody unicestwienia cz³owieka. Pytanie: po co?, skoro byæ mo¿e w niedalekiej przysz³o¶ci ludzko¶æ wyginie z powodu niedo¿ywienia i g³odu! Na walkê z t± klêsk± ¶wiatu brakuje bowiem ju¿ pieniêdzy.
Konsternacjê wywo³aæ mo¿e fakt, ¿e ¦wiatowy Program ¯ywno¶ciowy z 6,7 mld dolarów przewidzianych w zesz³orocznym bud¿ecie na zakup ¿ywno¶ci dla 108 milionów ludzi w 74 krajach ¶wiata, otrzyma³ zaledwie 2,6 mld dolarów.
Z powodu niedo¿ywienia i g³odu na ca³ym globie cierpi ju¿ ponad miliard ludzi i liczba ta, wed³ug ostatniego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wy¿ywienia i Rolnictwa (FAO), opublikowanego w pa¼dzierniku ubieg³ego roku, stale ro¶nie.
¯ywno¶æ dramatycznie dro¿sza
W 2009 r. g³oduj±cych by³o o sto milionów wiêcej ni¿ w roku poprzednim, czyli jedna szósta ludzko¶ci cierpi g³ód i niedo¿ywienie. Jest to najwiêksza liczba od czterdziestu lat.
Wed³ug danych FAO, najwiêcej g³oduj±cych zamieszkuje region Azji i Pacyfiku - 642 mln, Afryki subsaharyjskiej - 265 mln, a nastêpnie Ameryki £aciñskiej - 53 mln, Bliskiego Wschodu i Afryki Pó³nocnej - 42 mln.
Pomó¿! »
W krajach rozwiniêtych g³ód i niedo¿ywienie cierpi 15 mln ludzi. FAO zauwa¿a, ¿e choæ na ¶wiecie produkuje siê wystarczaj±c± ilo¶æ ¿ywno¶ci, najubo¿szych ludzi nie staæ na dro¿ej±c± pszenicê i ry¿. Jak wynika z danych tej organizacji, w ci±gu ostatnich dwóch lat ¿ywno¶æ podro¿a³a na ¶wiecie ¶rednio a¿ o 60 proc. To statystyczne tempo wzrostu, bowiem za kilogram ry¿u, który jest podstaw± diety dla ponad 3 mld ludzi, trzeba nawet zap³aciæ o 80 proc. wiêcej ni¿ dwa lata temu, a pszenicy nawet o 130 proc.
Pe³ne talerze w ¶mieciach
Ryszard Kapu¶ciñski po powrocie z Afryki napisa³ poruszaj±ce, jak¿e prawdziwe s³owa - "Ludzie nie g³oduj± dlatego, ¿e na ¶wiecie nie ma ¿ywno¶ci. Jest jej pe³no, w nadmiarze. Ale miêdzy tymi, którzy chc± je¶æ, a pe³nymi magazynami stoi wysoka przeszkoda: gra polityczna.(...) Kto ma broñ, ten ma ¿ywno¶æ. Kto ma ¿ywno¶æ, ten ma w³adzê. Obracamy siê tu w¶ród ludzi, którzy nie my¶l± o transcendencji i istocie duszy, o sensie ¿ycia i naturze bytu. Jeste¶my w ¶wiecie, w którym cz³owiek, czo³gaj±c siê, próbuje wygrzebaæ z b³ota kilka ziaren zbo¿a, ¿eby prze¿yæ do nastêpnego dnia".
¯yjemy w ¶wiecie, w którym tonami wyrzuca siê ¿ywno¶æ na ¶mietnik. Mo¿na odnie¶æ równie¿ wra¿enie, ¿e niektórzy propaguj± brak poszanowania po¿ywienia. Wystarczy popatrzeæ, z jak± nonszalancj± traktuje jedzenie wielu bohaterów amerykañskich filmów, którzy niemal pe³ne talerze nieskonsumowanych dañ beztrosko wyrzucaj± do ¶mieci.
Dziwi ten kinematograficzny lekcewa¿±cy sposób ukazywania odnoszenia siê do po¿ywienia, gdy Departament Rolnictwa rz±du federalnego USA podaje do publicznej informacji fakt, ¿e ponad 49 mln obywateli tego kraju mia³o w ubieg³ym roku trudno¶ci ze zdobyciem wystarczaj±cej ilo¶ci po¿ywienia.
Biopaliwa przeciwko ludzko¶ci?
Sytuacja w tej sferze znacznie siê pogorszy³a w porównaniu z rokiem 2008, kiedy nie dojada³o ponad 36 mln Amerykanów, a oko³o jednej trzeciej z nich od czasu do czasu by³a g³odna. Ponadto liczba mieszkañców Stanów Zjednoczonych korzystaj±cych z pomocy w formie specjalnych bonów ¿ywno¶ciowych wzrasta systematycznie, by w po³owie ubieg³ego roku przekroczyæ liczbê 36 mln osób.
Kolejny raz trudno nie zgodziæ siê ze s³owami piosenki Czes³awa Niemena "Dziwny jest ten ¶wiat". ¦wiat, na którego ¶mietnikach gnij± tony jedzenia, podczas gdy miliony ludzi umieraj± z g³odu. wiêcej »
Te liczby najwyra¼niej wziê³a sobie do serca ¿ona obecnego prezydenta USA Michelle Obama, która wychodz±c z córkami po kolacji z rzymskiej restauracji, poprosi³a kelnerów o tzw. doggy bag, czyli zapakowanie resztek jedzenia do torebki. Za ten gest, który odnotowa³y niemal wszystkie media ¶wiata, otrzyma³a s³owa uznania od stowarzyszenia w³oskich rolników Coldiretti, które stwierdzi³o w o¶wiadczeniu: "To bardzo wa¿ny znak w obliczu skandalu z marnowaniem ¿ywno¶ci, które w krajach wysoko rozwiniêtych osi±ga pu³ap 30 proc. ca³ego kupowanego jedzenia".
Okazuje siê, ¿e na pogarszanie siê ¶wiatowego bilansu ¿ywno¶ciowego ma tak¿e produkcja biopaliw. Gdy trzy lata temu rozwój tej produkcji ONZ-owski ekspert Jean Ziegler nazwa³ "zbrodni± przeciw ludzko¶ci", gdy¿ w jego ocenie mo¿e ona doprowadziæ do ¶mierci milionów osób i z tego wzglêdu domaga³ siê piêcioletniej przerwy w produkowaniu biopaliw, bardzo krytycznie odniesiono siê do jego opinii.
Cytat
W krajach rozwiniêtych g³ód i niedo¿ywienie cierpi 15 mln ludzi. FAO zauwa¿a, ¿e choæ na ¶wiecie produkuje siê wystarczaj±c± ilo¶æ ¿ywno¶ci, najubo¿szych ludzi nie staæ na dro¿ej±c± pszenicê oraz ry¿.
ONZ-owski ekspert najbardziej atakuje wykorzystywan± g³ównie w Stanach Zjednoczonych technologiê produkcji bioetanolu z kukurydzy. Jak twierdzi, do nape³nienia takim paliwem ok. 50-litrowego baku samochodowego potrzeba ok. 200 kg kukurydzy. Jego zdaniem taka ilo¶æ kukurydzy pozwoli³aby wy¿ywiæ jedn± osobê przez ca³y rok.
Nied³ugo pó¼niej podobne przekonanie wyrazi³ wy¿szy przedstawiciel Organizacji Wspó³pracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Stefan Tangermann, szef dyrektoriatu handlu i rolnictwa tej organizacji, skrytykowa³ dzia³ania pañstw wysoko uprzemys³owionych na rzecz zwiêkszania produkcji biopaliw, która wp³ywa negatywnie na globalny bilans ¿ywno¶ciowy. Tego typu opinie wyra¿ane s± coraz czê¶ciej.
Czyny trudniejsze od s³ów
Na ca³ym ¶wiecie jest wielu ludzi, którzy zamiast narzekaæ i za³amywaæ rêce nad rozszerzaj±c± siê klêsk± g³odu, bior± siê za konkretne czyny, ¿eby skutecznie jej przeciwdzia³aæ. Powo³uj± do ¿ycia organizacje charytatywne, których celem jest wdra¿anie ró¿nych programów pozwalaj±cych ludziom, samodzielnie produkowaæ potrzebn± ¿ywno¶æ. B±d¼ wspieraj± ró¿nego innego rodzaju przedsiêwziêcia, dziêki którym mog± zarobiæ na jedzenie.
G³ód zabija dzieci »
I tak np. jedn± z wiêkszych organizacji wspomagaj±c± mieszkañców Senegalu jest CNCR (Conseil National de Concertaion des Ruraux), której zadaniem jest dzia³anie na rzecz poprawy warunków ¿ycia i pracy bardzo licznych tam niewielkich gospodarstw rodzinnych. Organizacja ta wraz z dziewiêcioma analogicznymi stowarzyszeniami z innych krajów stworzy³a miêdzynarodow± organizacjê ROPPA (Reseau des Organisations Paysannes et des Producteurs d'Afrique de l'Ouest) w celu zdobycia znacz±cego g³osu w ¶wiatowych dyskusjach na temat handlu ¿ywno¶ci±.
W Brazylii bardzo prê¿nie dzia³a organizacja Mouvement des Paysans sans Terre, dziêki której uprawia ziemiê blisko 300 tysiêcy rodzin. Fundacja ta równie¿ pomaga rolnikom poznaæ ich prawa, wspó³pracuje z drobnymi gospodarstwami w innych krajach, a tak¿e dba o edukacjê najm³odszych. W Tajlandii dzia³a prê¿nie organizacja Yadfon wspó³pracuj±ca z mieszkañcami ma³ych wiosek, która uczy miejscow± ludno¶æ wykorzystywania zasobów naturalnych. Z pomocy tej organizacji skorzysta³o ju¿ ponad 45 tysiêcy osób.
Analizuj±c dramatyczn± walkê z g³odem, warto spojrzeæ na ten problem z perspektywy wiary, do czego bardzo zachêca³ nas Jan Pawe³ II. Ojciec ¦wiêty podkre¶la³, ¿e rozwi±zanie problemu niedo¿ywienia i g³odu na ¶wiecie jest przede wszystkim problemem moralnym i duchowym. Papie¿ Polak wskaza³ te¿ konkretn± drogê do walki z g³odem - wystarczy zmieniæ swoje ¿ycie.
Z g³odu umiera w ¶wiecie codziennie 90 tysiêcy dzieci
Co 8 sekund na ¶wiecie umiera z g³odu jedno dziecko, 30 tysiêcy dzieci dziennie umiera przed pi±tym rokiem ¿ycia z powodu braku w³a¶ciwej opieki i niedo¿ywienia. Wed³ug danych UNICEF rocznie umiera 11 milionów takich dzieci. Szczególnie dramatyczna sytuacja jest w Afryce, gdzie w wielu krajach z powodu wojen lub chorób miliony dzieci zosta³y osierocone i bez ¶rodków do ¿ycia s± zdane tylko na siebie.trudno to sobie nawet wyobraziæ- t± liczbê