Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 21, 2024, 18:42:56


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Powstrzymaæ klêskê g³odu  (Przeczytany 6288 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« : Marzec 10, 2010, 12:19:18 »

Trudno zrozumieæ logikê my¶lenia i dzia³ania wspó³czesnego ¶wiata, który przedk³ada finansowanie zbrojeñ nad niesienie pomocy ludziom umieraj±cym z niedo¿ywienia i g³odu.

Du¿a czê¶æ ¶wiata ¿yje w nêdzy i g³odzie /AFP

Ka¿dego roku ¶wiat wydaje 1,5 bln dolarów na coraz nowocze¶niejsze metody unicestwienia cz³owieka. Pytanie: po co?, skoro byæ mo¿e w niedalekiej przysz³o¶ci ludzko¶æ wyginie z powodu niedo¿ywienia i g³odu! Na walkê z t± klêsk± ¶wiatu brakuje bowiem ju¿ pieniêdzy.

Konsternacjê wywo³aæ mo¿e fakt, ¿e ¦wiatowy Program ¯ywno¶ciowy z 6,7 mld dolarów przewidzianych w zesz³orocznym bud¿ecie na zakup ¿ywno¶ci dla 108 milionów ludzi w 74 krajach ¶wiata, otrzyma³ zaledwie 2,6 mld dolarów.

 


Z powodu niedo¿ywienia i g³odu na ca³ym globie cierpi ju¿ ponad miliard ludzi i liczba ta, wed³ug ostatniego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wy¿ywienia i Rolnictwa (FAO), opublikowanego w pa¼dzierniku ubieg³ego roku, stale ro¶nie.

¯ywno¶æ dramatycznie dro¿sza


W 2009 r. g³oduj±cych by³o o sto milionów wiêcej ni¿ w roku poprzednim, czyli jedna szósta ludzko¶ci cierpi g³ód i niedo¿ywienie. Jest to najwiêksza liczba od czterdziestu lat.

Wed³ug danych FAO, najwiêcej g³oduj±cych zamieszkuje region Azji i Pacyfiku - 642 mln, Afryki subsaharyjskiej - 265 mln, a nastêpnie Ameryki £aciñskiej - 53 mln, Bliskiego Wschodu i Afryki Pó³nocnej - 42 mln.


Pomó¿! »

W krajach rozwiniêtych g³ód i niedo¿ywienie cierpi 15 mln ludzi. FAO zauwa¿a, ¿e choæ na ¶wiecie produkuje siê wystarczaj±c± ilo¶æ ¿ywno¶ci, najubo¿szych ludzi nie staæ na dro¿ej±c± pszenicê i ry¿. Jak wynika z danych tej organizacji, w ci±gu ostatnich dwóch lat ¿ywno¶æ podro¿a³a na ¶wiecie ¶rednio a¿ o 60 proc. To statystyczne tempo wzrostu, bowiem za kilogram ry¿u, który jest podstaw± diety dla ponad 3 mld ludzi, trzeba nawet zap³aciæ o 80 proc. wiêcej ni¿ dwa lata temu, a pszenicy nawet o 130 proc.

Pe³ne talerze w ¶mieciach


Ryszard Kapu¶ciñski po powrocie z Afryki napisa³ poruszaj±ce, jak¿e prawdziwe s³owa - "Ludzie nie g³oduj± dlatego, ¿e na ¶wiecie nie ma ¿ywno¶ci. Jest jej pe³no, w nadmiarze. Ale miêdzy tymi, którzy chc± je¶æ, a pe³nymi magazynami stoi wysoka przeszkoda: gra polityczna.(...) Kto ma broñ, ten ma ¿ywno¶æ. Kto ma ¿ywno¶æ, ten ma w³adzê. Obracamy siê tu w¶ród ludzi, którzy nie my¶l± o transcendencji i istocie duszy, o sensie ¿ycia i naturze bytu. Jeste¶my w ¶wiecie, w którym cz³owiek, czo³gaj±c siê, próbuje wygrzebaæ z b³ota kilka ziaren zbo¿a, ¿eby prze¿yæ do nastêpnego dnia".


¯yjemy w ¶wiecie, w którym tonami wyrzuca siê ¿ywno¶æ na ¶mietnik. Mo¿na odnie¶æ równie¿ wra¿enie, ¿e niektórzy propaguj± brak poszanowania po¿ywienia. Wystarczy popatrzeæ, z jak± nonszalancj± traktuje jedzenie wielu bohaterów amerykañskich filmów, którzy niemal pe³ne talerze nieskonsumowanych dañ beztrosko wyrzucaj± do ¶mieci.


Dziwi ten kinematograficzny lekcewa¿±cy sposób ukazywania odnoszenia siê do po¿ywienia, gdy Departament Rolnictwa rz±du federalnego USA podaje do publicznej informacji fakt, ¿e ponad 49 mln obywateli tego kraju mia³o w ubieg³ym roku trudno¶ci ze zdobyciem wystarczaj±cej ilo¶ci po¿ywienia.

Biopaliwa przeciwko ludzko¶ci?

Sytuacja w tej sferze znacznie siê pogorszy³a w porównaniu z rokiem 2008, kiedy nie dojada³o ponad 36 mln Amerykanów, a oko³o jednej trzeciej z nich od czasu do czasu by³a g³odna. Ponadto liczba mieszkañców Stanów Zjednoczonych korzystaj±cych z pomocy w formie specjalnych bonów ¿ywno¶ciowych wzrasta systematycznie, by w po³owie ubieg³ego roku przekroczyæ liczbê 36 mln osób.


Kolejny raz trudno nie zgodziæ siê ze s³owami piosenki Czes³awa Niemena "Dziwny jest ten ¶wiat". ¦wiat, na którego ¶mietnikach gnij± tony jedzenia, podczas gdy miliony ludzi umieraj± z g³odu. wiêcej »
Te liczby najwyra¼niej wziê³a sobie do serca ¿ona obecnego prezydenta USA Michelle Obama, która wychodz±c z córkami po kolacji z rzymskiej restauracji, poprosi³a kelnerów o tzw. doggy bag, czyli zapakowanie resztek jedzenia do torebki. Za ten gest, który odnotowa³y niemal wszystkie media ¶wiata, otrzyma³a s³owa uznania od stowarzyszenia w³oskich rolników Coldiretti, które stwierdzi³o w o¶wiadczeniu: "To bardzo wa¿ny znak w obliczu skandalu z marnowaniem ¿ywno¶ci, które w krajach wysoko rozwiniêtych osi±ga pu³ap 30 proc. ca³ego kupowanego jedzenia".


Okazuje siê, ¿e na pogarszanie siê ¶wiatowego bilansu ¿ywno¶ciowego ma tak¿e produkcja biopaliw. Gdy trzy lata temu rozwój tej produkcji ONZ-owski ekspert Jean Ziegler nazwa³ "zbrodni± przeciw ludzko¶ci", gdy¿ w jego ocenie mo¿e ona doprowadziæ do ¶mierci milionów osób i z tego wzglêdu domaga³ siê piêcioletniej przerwy w produkowaniu biopaliw, bardzo krytycznie odniesiono siê do jego opinii.

Cytat
W krajach rozwiniêtych g³ód i niedo¿ywienie cierpi 15 mln ludzi. FAO zauwa¿a, ¿e choæ na ¶wiecie produkuje siê wystarczaj±c± ilo¶æ ¿ywno¶ci, najubo¿szych ludzi nie staæ na dro¿ej±c± pszenicê oraz ry¿.
ONZ-owski ekspert najbardziej atakuje wykorzystywan± g³ównie w Stanach Zjednoczonych technologiê produkcji bioetanolu z kukurydzy. Jak twierdzi, do nape³nienia takim paliwem ok. 50-litrowego baku samochodowego potrzeba ok. 200 kg kukurydzy. Jego zdaniem taka ilo¶æ kukurydzy pozwoli³aby wy¿ywiæ jedn± osobê przez ca³y rok.

Nied³ugo pó¼niej podobne przekonanie wyrazi³ wy¿szy przedstawiciel Organizacji Wspó³pracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Stefan Tangermann, szef dyrektoriatu handlu i rolnictwa tej organizacji, skrytykowa³ dzia³ania pañstw wysoko uprzemys³owionych na rzecz zwiêkszania produkcji biopaliw, która wp³ywa negatywnie na globalny bilans ¿ywno¶ciowy. Tego typu opinie wyra¿ane s± coraz czê¶ciej.

Czyny trudniejsze od s³ów


Na ca³ym ¶wiecie jest wielu ludzi, którzy zamiast narzekaæ i za³amywaæ rêce nad rozszerzaj±c± siê klêsk± g³odu, bior± siê za konkretne czyny, ¿eby skutecznie jej przeciwdzia³aæ. Powo³uj± do ¿ycia organizacje charytatywne, których celem jest wdra¿anie ró¿nych programów pozwalaj±cych ludziom, samodzielnie produkowaæ potrzebn± ¿ywno¶æ. B±d¼ wspieraj± ró¿nego innego rodzaju przedsiêwziêcia, dziêki którym mog± zarobiæ na jedzenie.


G³ód zabija dzieci »

I tak np. jedn± z wiêkszych organizacji wspomagaj±c± mieszkañców Senegalu jest CNCR (Conseil National de Concertaion des Ruraux), której zadaniem jest dzia³anie na rzecz poprawy warunków ¿ycia i pracy bardzo licznych tam niewielkich gospodarstw rodzinnych. Organizacja ta wraz z dziewiêcioma analogicznymi stowarzyszeniami z innych krajów stworzy³a miêdzynarodow± organizacjê ROPPA (Reseau des Organisations Paysannes et des Producteurs d'Afrique de l'Ouest) w celu zdobycia znacz±cego g³osu w ¶wiatowych dyskusjach na temat handlu ¿ywno¶ci±.

W Brazylii bardzo prê¿nie dzia³a organizacja Mouvement des Paysans sans Terre, dziêki której uprawia ziemiê blisko 300 tysiêcy rodzin. Fundacja ta równie¿ pomaga rolnikom poznaæ ich prawa, wspó³pracuje z drobnymi gospodarstwami w innych krajach, a tak¿e dba o edukacjê najm³odszych. W Tajlandii dzia³a prê¿nie organizacja Yadfon wspó³pracuj±ca z mieszkañcami ma³ych wiosek, która uczy miejscow± ludno¶æ wykorzystywania zasobów naturalnych. Z pomocy tej organizacji skorzysta³o ju¿ ponad 45 tysiêcy osób.

Analizuj±c dramatyczn± walkê z g³odem, warto spojrzeæ na ten problem z perspektywy wiary, do czego bardzo zachêca³ nas Jan Pawe³ II. Ojciec ¦wiêty podkre¶la³, ¿e rozwi±zanie problemu niedo¿ywienia i g³odu na ¶wiecie jest przede wszystkim problemem moralnym i duchowym. Papie¿ Polak wskaza³ te¿ konkretn± drogê do walki z g³odem - wystarczy zmieniæ swoje ¿ycie.

Z g³odu umiera w ¶wiecie codziennie 90 tysiêcy dzieci
Co 8 sekund na ¶wiecie umiera z g³odu jedno dziecko, 30 tysiêcy dzieci dziennie umiera przed pi±tym rokiem ¿ycia z powodu braku w³a¶ciwej opieki i niedo¿ywienia. Wed³ug danych UNICEF rocznie umiera 11 milionów takich dzieci. Szczególnie dramatyczna sytuacja jest w Afryce, gdzie w wielu krajach z powodu wojen lub chorób miliony dzieci zosta³y osierocone i bez ¶rodków do ¿ycia s± zdane tylko na siebie.


trudno to sobie nawet wyobraziæ- t± liczbê P³acz
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
Rafaela
Go¶æ
« Odpowiedz #1 : Marzec 10, 2010, 12:50:32 »

Jest to bardzo trudny temat. Mysle ze polityka jest duza przeszkoda w tym problemie. Ludzie ktorzy sa bez
wyksztalcenia, bez umiejetnosci czytania i pisania, sa bez szans. Zawsze nasuwa mi sie pytanie, co robia zadzacy w tych krajach. A no zyja bardzo dobrze, nie interesuje ich sprawa szkol dla ludnosci. Czym glupsi
i prymitywni, to jest lzej trzymac w ryzach. Tylko, sa tez politycy z bogatszych krajow i to oni powinni
rozkladac karty na stol. A co oni robia, sprzedaja tym biedakom bron.
               Ja ciagle uwazam ze ten problem bedzie jeszcze dlugo istnial. Sa ludzie, organizacje ktore wlasna
sila, wlasna osoba biora sytuacje we wlasne rece. Buduja szkoly, bo to jest furtka na wyjscie w wolne zycie.
Biedy nie brakuje nigdzie, jednak i w naszej Europie spotykamy glodne dzieci, ludzi bez pracy. Bieda rozprzestrzenia sie niemilosiernie. Czesto pytamy dlaczego?. To jest ciagle sprawa polityki, ludzi ktorzy sa
nieczuli, licza sie dla nich zupelnie inne wartosci, a napewno nie ten najzwyklejszy robotnik, czy obywatel.
Wszystko sie robi tu i teraz, co bedzie jutro to nikogo nie obchodzi.
Dlatego ja uwazam ze znowu nalezy zejsc do komurki rodzinnej. Wlasnie tu powinnismy klasc duzy nacisk
na odzywianie, nauke naszych dzieci , ale i doroslych. Nalezy zastanowic sie, co jest najwazniejsze w naszym zyciu. Sa ludzie ze nie potrafia odpoczywac, ciagle sa zabiegani, zapomnieli calkowicie co to jest
spokoj wewnetrzny. To prawda, czesto z lekka reka wyzuca sie jedzenie, chleb. Mysle ze powinnismy
wiecej zwracac uwage na to jak obchodzimy sie z zywnoscia, ktora mamy w dostatku.
Zapisane
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Marzec 10, 2010, 13:48:27 »

widać że te charytatywne organizacje i jednorazowe nagłaśniane akcje to nawet nie kropla w morzu, mld.$ na broń to o wiele lepszy interes,-
mam wrażenie, choć to już nie wrażenie- że ci co kręcą tym całym interesem za brata mają samego diabła Z³y
obojętnie czy nazywają się iluminatami, masonami, czy kimkolwiek innym,-
to tylko nazwy- bez znaczenia, liczą się skutki.

edit- dodam że to problemy nie od wczoraj, ale od w zasadzie zakończenia IIWŚ. tak więc jest to stan permanentny który jest na rękę i opłaca się wszystkim zainteresowanym. 
jeśli się mówi że to temat trudny- to tylko dlatego że ci co mogliby wcale nie chcą go rozwiązać.
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2010, 14:21:29 wys³ane przez songo1970 » Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
quetzalcoatl44
Go¶æ
« Odpowiedz #3 : Marzec 10, 2010, 15:53:07 »

czeka nas kleska i kryzys energetyczny i ekonomiczny jakiego swiat nie widzial... - to jest czas wielkiego ucisku tak jak w Biblii jest to opisane stara ekomomia juz nie istnieje to jeden wielki KRACH...ale tak naprawde na wszystko sa pieniadza (papierki:) i wszystko jest, wystarczy tylko zmienic ekonomie:) i wyjsc z presji strachu i dominacjii -  jak ktos niech sie szerzej zapozna z doktryna kredytu spolecznego to bardzo ciekawe i jasno tlumaczy mechanizmy ekonomii..ale w sumie jakie to ma juz teraz znaczenie...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_Spo%C5%82eczny_%28Kanada%29
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2010, 15:54:15 wys³ane przez quetzalcoatl44 » Zapisane
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Marzec 10, 2010, 16:05:56 »

nikt tego ¶wiadomie nie zmieni, bo gdyby chcia³- to ju¿ dawno mo¿na by,
ale to racja system siê wali i jak ca³kiem siê rozpieprzy to kredyt spo³., i inne proste rozwi±zania bêd± mo¿liwe..
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
east
Go¶æ
« Odpowiedz #5 : Marzec 10, 2010, 17:36:14 »

Rafaelo napisa³a¶ " Ludzie ktorzy sa bez wyksztalcenia, bez umiejetnosci czytania i pisania, sa bez szans."

Zawsze przy okazji  takich zdañ przypominaj± mi siê Aborygeni. Zanim do Australii przyby³ bia³y cz³owiek w 1788 r Aborygeni nie znali g³odu , wojen i wielu chorób. Nie potrzebne by³o im tzw wykszta³cenie w sensie w jakim my go rozumiemy. Nawet , kiedy biali przybyli do Australii Aborygeni w ogóle nie przejawiali zachwytu nad ich stylem ¿ycia czy wynalazkami. To oczywi¶cie rozsierdzi³o bia³ych ,którzy w ogóle nie uwa¿ali tubylców za ludzi wybijaj±c ich bezlito¶nie. Znów to samo, co w historii podboju obu Ameryk i Afryki.
Wszystkiemu winna jest nasza arogancja oraz ignorancja.
Ale spokojnie. Ignorantom przyjdzie za to s³ono zap³aciæ - sami siê wykoñcz±.

Moim zdaniem powstrzymaæ klêskê g³odu na ¶wiecie mo¿e tylko sam cz³owiek ¶wiadomie powracaj±cy do swoich korzeni,  poskromiwszy swoj± niepohamowan± ¿±dzê w³adzy, chciwo¶ci i ¿ycia na cudzy koszt.

Polska Akcja Humanitarna na przyk³ad pomaga ludziom w Sudanie budowaæ studnie za zebrane w Polsce pieni±dze. Budowa postêpuje w porozumieniu ze starszyzn± wiosek, którzy wspólnie ustalaj± w którym miejscu kopaæ i organizuj± swoje ¿ycie spo³eczne wokó³ studni.  Ucz± siê przy tym, ¿e wspó³praca na rzecz wspólnego dobra jest bardziej korzystna ni¿ wojna o ograniczone dobra. Dostêp do wody to podstawowy problem równie¿ je¶li chodzi o w³asn±, przydomow± uprawê. Nikt nie pomo¿e tym ludziom je¶li oni sami nie pomog± sobie na w³asnej ziemi.
Tak na prawdê to problemem jest brak wiedzy o tym jak sobie radziæ i jak prze¿yæ, a nie brak dotacji od bogatych Pañstw.
Zapisane
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Sierpieñ 29, 2010, 12:18:16 »

na ¶wiecie 1/4 wyprodukowanej ¿ywno¶ci trafia do kosza zanim zostnie napoczêta,- jak to mo¿liwe??
tymczasem:


Co do mojej osoby, to niewiele siê nauczy³em, za m³odu i nie mogê
wymiarkowaæ, czy mamy co¶ do zrobienia na ziemi, czy te¿ nie.
K. Dickens
/WYPAS
To w³a¶nie dysponowanie kwot± 1 dolara dziennie na
osobê uznano za warunek prze¿ycia.
TEKST I ZDJÊCIA: MARCIN PINIAK
Z£OTY MEDAL
Jest na bogato. Najwy¿szej jako¶ci produkty w niskich i
konkurencyjnych cenach w zasadzie na ka¿d± kieszeñ. Mo¿esz siê
zaopatrzyæ w specjaln± kartê kredytow± i otrzymaæ punkty za
odpowiedni± ilo¶æ zakupionego towaru. Masz do wyboru sto
trzydzie¶ci rodzajów jogurtów z ca³ego ¶wiata. ¦wie¿e owoce i
warzywa prosto od rozgrzanej s³oñcem ekologicznej uprawy. Rolnik
w³asnorêcznie wybra³ dla ciebie te najbardziej dojrza³e i zdrowe
okazy. Czê¶æ naszego zarobku ze sprzeda¿y produktów chemicznych
lokujemy na specjalnych lokatach, które wspomagaj± kraje
rozwijaj±ce siê. Dziêki temu naukowcy pracuj± nieustannie nad
wdra¿aniem nowych technologii produkcji ¿ywno¶ci. Bêdziemy mieli
jeszcze wiêcej, jeszcze lepszego, zdrowszego i tañszego jedzenia.
Ju¿ produkujemy ogromne lodówki, które pomieszcz± specjalnie dla
Ciebie 300 kg ¿ywno¶ci.
Interesujemy siê bied± na ¶wiecie i niedo¿ywieniem, organizujemy
specjalne seminaria, sympozja i konferencje. Tam specjali¶ci z
ca³ego ¶wiata przedstawiaj± swoje projekty. Pomagamy
niepe³nosprawnym w ka¿dym sklepie naszej sieci s± specjalne
pojazdy, bez op³at dostarczmy towar do domu klienta. Oczywi¶cie z
gwarancj± jako¶ci i certyfikatami wszystko w ekologicznych torbach
papierowych rzecz jasna. Nasze placówki otwarte s± dwadzie¶cia
cztery godziny, siedem razy w tygodniu. Oczywi¶cie wszystko mo¿na
zamówiæ przez Internet lub telefonicznie. Nasze telefonistki z
Kongo s± po specjalnych kursach i udzielaj± dok³adnych informacji.
Nasza za³oga jest miêdzynarodowa - wspieramy w ten sposób
imigrantów.
Oni uwielbiaj± dla nas pracowaæ, ta praca nadaje ich ¿yciu sens.
Przystosowuj± siê do warunków gospodarki wolnorynkowej i wysokich
standardów europejskich. Ciesz± siê pe³n± swobod± religijn± i
zapewniamy im podnosz±ce kwalifikacje szkolenia. Ponadto maj±
specjalny rabat w wysoko¶ci 8% na nasze produkty.
Nowo¶ci± w naszych oddzia³ach jest cotygodniowa loteria nagród
pieniê¿nych i rzeczowych dla najlepszych klientów, którzy
korzystaj± z naszych kart rabatowych. Wówczas nasze sklepy
zmieniaj± siê w miejsca rekreacji, gdzie w towarzystwie znanych
artystów krajowych i zagranicznych przy ogromnym wyborze z menu
naszych zaprzyja¼nionych restauracji klienci mi³o spêdzaj± czas.
Ich rado¶æ jest dla nas gwarancj± dobrze spe³nionego obowi±zku. 45
% naszych towarów otrzyma³o z³oty medal na miêdzynarodowych
targach przemys³u spo¿ywczego.
CZARNY MEDAL
Oko³o osiemnastu tysiêcy dzieci codziennie umiera z g³odu b±d¼
wskutek niedo¿ywienia, a 850 milionów ludzi idzie spaæ z pustym
¿o³±dkiem - alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Dane takie
przekaza³ na konferencji prasowej w Nowym Jorku szef ¦wiatowego
Programu ¯ywno¶ciowego James Morris.
¬ród³o: PAP, luty 2007
Co roku umiera z g³odu 5 mln dzieci z powodu g³odu i niedo¿ywienia
- alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wy¿ywienia i
Rolnictwa (FAO) w dorocznym raporcie og³oszonym w Rzymie.
¬ród³o: PAP, grudzieñ 2004
Niedo¿ywienie powoduje 55% z wszystkich zgonów dzieci na ¶wiecie -
proporcja, jakiej nie osi±gnê³a ¿adna choroba zaka¼na od czasów
zarazy morowej. Ok. 183 milionów dzieciach wa¿y mniej, ni¿ powinny
w swoim wieku. Niedo¿ywienie dotyka po³owê dzieci poni¿ej pi±tego
roku ¿ycia w Azji po³udniowej i 1/3 dzieci w Afryce
subsaharyjskiej. Tylko w r. 1997 w krajach ubogich uratowano ¿ycie
co najmniej 300 tys. dzieci dziêki programowi uzupe³niania
witaminy A w po¿ywieniu. Za cenê jednego pocisku rakietowego
szko³a pe³na g³odnych dzieci mog³aby przez 5 lat wydawaæ codzienny
posi³ek po³udniowy. W latach 1990-tych ponad 100 milionów dzieci
zmar³o z chorób i g³odu. Mo¿na by³o temu zapobiec za cenê
dziesiêciu bombowców Stealth lub za dwudniowe ¶wiatowe wydatki na
cele wojskowe.
¬ród³o: MY A TRZECI ¦WIAT - Nr 9 (63), pa¼dziernik 2002
2 miliardy ludzi (czyli 1/3 populacji) nie dysponuje dostateczn±
ilo¶ci± po¿ywienia. Gdyby zebraæ wszystkich g³oduj±cych na
¶wiecie, zaludniliby ca³y kontynent, a liczba jego mieszkañców
by³aby wiêksza od ludno¶ci Ameryki Pó³nocnej i Europy Zachodniej
razem wziêtych.Oko³o 1,3 miliarda ludzi na ¶wiecie ¿yje za mniej
ni¿ 1 dolara dziennie, po³owa ludno¶ci ¶wiata (ok. 3 miliardów)
¿yje za mniej ni¿ dwa dolary dziennie. Produkt Krajowy Brutto 48
najbiedniejszych krajów ¶wiata (czyli prawie ¼ ludno¶ci ¶wiata)
jest mniejszy ni¿ ³±czny maj±tek trzech najbogatszych ludzi na
¶wiecie. Aby pokryæ niezaspokojone potrzeby ¶wiata w zakresie
higieny i ¿ywno¶ci, wystarczy 13 miliardów dolarów - tyle, ile
ludzie w USA i Unii Europejskiej wydaj± co roku na perfumy. Jedna
Europejka wydaje miesiêcznie na same kosmetyki tyle co afrykañska
kobieta na utrzymanie ca³ej swojej rodziny przez rok.
Ziemia - planeta pe³na dysharmonii, ludzi chorych z przejedzenia
obok tych, którzy umieraj± z g³odu.1,3 miliarda ludzi nie ma
dostêpu do czystej wody, z drugiej strony do wyprodukowania
jednego samochodu zu¿ywa siê 380 ton wody, kilograma bawe³ny 50
ton wody a 1kg wo³owiny 100 000 litrów!Najczêstszymi chorobami
spowodowanymi przez niedo¿ywienie s± marazm i kwasiorkor. Marazm
jest spowodowany brakiem produktów energetycznych, a niedo¿ywione
dzieci s± ca³kowicie wychudzone. Ich waga bywa ponad po³owê
mniejsza od normy. Natomiast kwasiorkor spowodowany jest brakiem
bia³ka w po¿ywieniu. Objawia siê g³ównie obrzêkami na ca³ym ciele.
Zamiast tkanki t³uszczowej jest woda. Po naci¶niêciu skóry palcem
pozostaje do³ek. W³osy odbarwiaj± siê i prostuj±. Oba przypadki w
ciê¿szych stanach prowadz± do ¶mierci. W wielu wypadkach dochodzi
te¿ do trwa³ego upo¶ledzenia fizycznego (dzieci nie osi±gaj±
normalnego wzrostu) lub umys³owego (zag³odzony mózg nie rozwinie
siê - pó¼niej te dzieci nie mog± siê niczego nauczyæ). Niekiedy
dzieci trafiaj± do o¶rodka do¿ywiania zbyt pó¼no. Wycieñczony
organizm nie przyjmie ju¿ ¿adnego pokarmu.
80 procent g³oduj±cych na ¶wiecie dzieci ¿yje w krajach, gdzie
istnieje nadwy¿ka produkowanej ¿ywno¶ci, produkowanej niestety dla
zwierz±t, które zostan± zjedzone przez zaledwie 480 milionów ludzi
z krajów bogatych.
Redakcja GlobalEconomy: „Kraje bogate wziê³y na siebie obowi±zek
stworzenia funduszu bezzwrotnej pomocy dla najbiedniejszych
(Official Development Aid). Pierwsze deklaracje podjête 30 lat
temu przewidywa³y na ten cel kwoty rzêdu 0,7% od krajowego PKB.
Rzeczywisto¶æ by³a jednak mizerna. W pierwszym dziesiêcioleciu
wska¼nik ten by³ na poziomie 50% deklarowanych kwot. W ostatnim
dziesiêcioleciu zacz±³ jednak jeszcze bardziej spadaæ. W ci±gu
drugiej po³owy lat dziewiêædziesi±tych roczna warto¶æ tego
funduszu zmala³a o dalsze 9%. W roku 2000 kraje OECD przeznaczy³y
na te fundusze pomocowe tylko 0,22% PKB (w tej grupie Polska-
0,02%).
Szacuje siê, ¿e poni¿ej granicy biedy jest ponad 40% ludno¶ci. By
zrealizowaæ szczytny cel obni¿enia o po³owê ilo¶ci ludzi nie
maj±cych warunków dla prze¿ycia programy pomocowe ODA winny
dysponowaæ kwot± rzêdu 100mld USD. Dzisiaj fundusz te dysponuje
kwotami o po³owê mniejszymi. Realnie tworz± go kraje Unii
Europejskiej (razem 25mld-tj.0,33% PKB), USA (10mld-tj.
0,1%PKB!!!) i Japonia (13mld-mimo swoich k³opotów gospodarczych).
W roku 2000 przedstawiciele ponad 300 krajów i narodów ¶wiata
zebrali siê ponownie i wypracowali tzw. porozumienie milenijne.
Zawiera³o ono deklaracjê, ¿e w ci±gu 15 lat zredukuje siê o po³owê
liczbê ludzi, którzy ¿yj± biednie-na granicy g³odu, czyli za mniej
ni¿ dolara dziennie. To w³a¶nie dysponowanie kwot± 1 dolara
dziennie na osobê uznano za warunek prze¿ycia.”
PARADYZINE.WORDPRESS.COM
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Pa¼dziernik 19, 2011, 15:23:08 »

a¿ ciê¿ko uwierzyæ podczas gdy bogata europa siê wyludnia..
<a href="http://www.youtube.com/v/sc4HxPxNrZ0?version=3&amp;amp;hl=pl_PL" target="_blank">http://www.youtube.com/v/sc4HxPxNrZ0?version=3&amp;amp;hl=pl_PL</a>
z koñcem 2011 roku Ziemiê bêdzie zamieszkiwaæ ponad 7 miliardów osobników gatunku Homo Sapiens co, na przyk³ad, czyni nas (teoretycznie) gatunkiem najmniej zagro¿onym wyginiêciem...
w ka¿dej sekundzie rodzi siê piêcioro ludzi, a umiera "tylko" dwoje,-
jednak jak na ironiê najwiêcej ludzi rodzi siê w strefach wysokiego ubóstwa, gdzie ciê¿ko o utrzymanie samego siebie, a co dopiero mówiæ o dzieciach..?

edit- wcze¶niej by³a pomy³ka Zawstydzony
« Ostatnia zmiana: Pa¼dziernik 19, 2011, 15:25:55 wys³ane przez songo1970 » Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.023 sekund z 21 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

x22-team opatowek maho zipcraft wypadynaszejbrygady