ju¿ nie tylko Grecja, ale Portugalia, Hiszpania, a nawet W³ochy ton± w strajkach...14 listopada 2012, 16:28
Gaz, pa³ki i kamienie. Europa sparali¿owana przez protesty i strajki Foto: EPA | Video: Reuters TV
Demonstracje w Rzymie zakoñczy³y siê starciami z policj±
W ¶rodê w ca³ej Europie trwaj± strajki przeciwko posuniêciom oszczêdno¶ciowym i reformom ekonomicznym. We W³oszech dosz³o do staræ policji ze studentami i uczniami. W ruch posz³y kamienie, petardy i ¶wiece dymne. S³u¿by odpowiedzia³y gazem ³zawi±cym i pa³kami. Podobnie by³o w Hiszpanii, gdzie aresztowano 42 osoby. W Belgii i Portugalii trwa tymczasem strajk generalny. Protestuj± te¿ Grecy i Polacy.
Hiszpanom puszczaj± nerwy
W Hiszpanii w starciach z policj± i w trakcie przepychanek na ulicach g³ównych miast 15 osób zosta³o rannych, a 42 aresztowano - poda³o w ¶rodê hiszpañskie MSW. Policja u¿y³a pa³ek do rozpêdzenia t³umu.
Wideo: ENEX
Ostre starcie z policj± w Hiszpanii
Gor±co w Hiszpanii
Wed³ug g³ównej centrali zwi±zkowej UGT w ¶rodowej akcji, ju¿ drugiej w tym roku, uczestniczy niemal 100 proc. zatrudnionych w przemy¶le motoryzacyjnym, energetycznym, stoczniowym i budowlanym.
Rekordowe bezrobocie. Co czwarty Hiszpan bez pracy
Stopa bezrobocia...
czytaj dalej »
W Barcelonie grupy zwi±zkowców podpala³y opony przed wej¶ciem na rynek handlu hurtowego Mercabarna. Z kolei w Madrycie setki m³odych ludzi ju¿ od pó³nocy przy d¼wiêkach syren i gwizdków blokowa³y g³ówne arterie. Skandowali: "Strajk generalny" i "Nie boimy siê".
Przedstawicielka MSW poinformowa³a, ¿e zu¿ycie energii elektrycznej, co jest wska¼nikiem aktywno¶ci przemys³owej, spad³o w ¶rodê o 11 proc. w stosunku do warto¶ci w zwyk³y dzieñ roboczy. Jej zdaniem strajk jest prawie niewidoczny np. w handlu.
W ¶rodê utrzymany jest minimalny poziom us³ug w transporcie, obowi±zuj±cy w podobnych sytuacjach. Kursuje 30 proc. poci±gów podmiejskich i 20 proc. poci±gów obs³uguj±cych dalsze po³±czenia.
Pod koniec dnia w Madrycie planowane s± dwie wielkie manifestacje - jedna zwo³ana przez zwi±zkowców, a druga z inicjatywy ruchu oburzonych.
Wideo: Reuters TV
Strajk pracowników komunikacji w Hiszpanii
W pogr±¿onej w kryzysie Hiszpanii, gdzie bezrobocie wzros³o do ponad 25 proc., to ju¿ drugi strajk generalny od doj¶cia do w³adzy niemal rok temu konserwatywnego rz±du Mariano Rajoya. Naciskany przez europejskich partnerów rz±d Rajoya musi do 2014 roku znale¼æ oszczêdno¶ci w wysoko¶ci 150 miliardów euro.
Wideo: Reuters
W Hiszpanii protestuje blisko 100 proc. zatrudnionych w bran¿y motoryzacyjnej
Brytyjczycy nie chc± oszczêdzaæ. 150 tys. ludzi na ulicach Londynu
Ponad 150 tys....
czytaj dalej »
Belgia stoi w miejscu
Z kolei w Belgii trwa 24-godzinny strajk pracowników kolei, który doprowadzi³ do wstrzymania wielu po³±czeñ krajowych i zagranicznych. Nie kursuje m.in. poci±g du¿ych prêdko¶ci miêdzy Belgi± a Niemcami, a na trasach ³±cz±cych Belgiê z Francj± i Holandi± spodziewane s± opó¼nienia. Normalnie funkcjonuje jedynie poci±g Eurostar do Anglii.
W ¶rodê rano w Walonii na po³udniu kraju nast±pi³ ca³kowity parali¿ transportu kolejowego, a we Flandrii kursuj± tylko nieliczne poci±gi - poda³a agencja Belga. W stolicy kraju, Brukseli, tramwaje i autobusy nie wyjecha³y z zajezdni - informuje radio RTBF.
Wideo: Reuters
W Beglii strajk sparali¿owa³ komunikacjê
Bijatyki we W³oszech
W Rzymie i Mediolanie dosz³o z kolei do ciê¿kich staræ manifestuj±cych uczniów i studentów z policj±. W centrum Wiecznego Miasta manifestanci starli siê z policj± podczas marszu w kierunku kancelarii premiera, Palazzo Chigi. Obrzucili funkcjonariuszy kamieniami. Kilku policjantów zosta³o rannych.
Pikietowanie, tupanie i skandowanie hase³. Solidarno¶æ: "¯±damy miejsc pracy"
- Nie chcemy,...
czytaj dalej »
Wtedy policja przy pomocy ciê¿kich wozów i gazów ³zawi±cych podjê³a próbê rozproszenia manifestantów, rzucaj±cych butelkami, petardami i ¶wiecami dymnymi. Panika wybuch³a zarówno w¶ród kierowców uwiêzionych w dymie i w korku samochodach, jak i nieletnich manifestantek, uciekaj±cych przed policj±.
W innych w³oskich miastach na ulie te¿ wysz³y tysi±ce m³odych ludzi pod has³ami: "Szko³a nale¿y do wszystkich" i "Nie dla wyprzeda¿y szko³y publicznej". Studenci, których osobny pochód wyruszy³ spod uniwersytetu La Sapienza, trzymali wielki transparent: "Jeste¶my zbuntowan± Europ±. Nie jeste¶my wam nic winni".
W Mediolanie studenci i uczniowie szkó³ ¶rednich obrzucili kamieniami i farbami witryny banków. Interweniowa³y si³y policji. W Turynie wraz z m³odzie¿± szli w pochodzie nauczyciele. Niektórzy jego uczestnicy rzucali jajkami i ¶wiecami dymnymi.
W ca³ych W³oszech zorganizowano oko³o 100 demonstracji. Obok m³odzie¿y szkolnej i uniwersyteckiej uczestniczyli w niej równie¿ pracownicy bud¿etówki, miêdzy innymi transportu i s³u¿by zdrowia.
Wideo: Reuters
W³ochy solidarnie protestuj±
Grecki urzêdnik robi sobie wolne
W Grecji pracownicy sektora publicznego na kilka godzin odeszli od stanowisk pracy. Na czas strajku zamkniête zosta³ī szko³y i ministerstwa, a dziennikarzew tym czasie nadawali tylko wiadomo¶ci dotycz±ce protestów odbywaj±cych siê tego dnia w Europie.
Ogieñ na ulicach, ale parlament popar³ oszczêdno¶ci
Mimo ostrych...
czytaj dalej »
Ko³o po³udnia w centrum Aten rozpoczê³a siê te¿ zaplanowana demonstracja przeciw rz±dowej polityce drakoñskich oszczêdno¶ci.
Parali¿ Portugalii
W ca³ej Portugalii od pó³nocy trwa strajk generalny. Do 24-godzinnego protestu przyst±pili w pierwszej kolejno¶ci stra¿acy, metro oraz pracownicy kolei i promów na rzece Tag.
We wtorek przed pó³noc± stanê³o metro w Lizbonie. Jego pracownicy og³osili strajk na dwie godziny przed planowanym zamkniêciem czterech linii. Przed pó³noc± ograniczono ruch poci±gów podmiejskich oraz dalekobie¿nych na terenie Portugalii.
Komunikacji zastêpczej nie zapewniono równie¿ w transporcie miejskim w Lizbonie oraz Porto, gdzie po pó³nocy z zajezdni nie wyjecha³y autobusy.
Polska te¿ wysz³a na ulice
W Polsce piêæ pikiet zorganizowa³o w ¶rodê OPZZ. Zwi±zkowcy demonstrowali w Warszawie, Gdañsku, Poznaniu, Wroc³awiu i Katowicach. Protestuje tak¿e Sierpieñ '80.
W ¶rodê z inicjatywy Europejskiej Konfederacji Zwi±zków Zawodowych (ETUC) obchodzony jest europejski dzieñ akcji zwi±zków zawodowych i solidarno¶ci na rzecz kontraktu socjalnego dla Europy.
Autor: adso//bgr/ ola,mtom / ¬ród³o: PAP