Komu jest, bêdzie w ¿yciu lepiej, optymistom, czy pesymistom?
Ka¿da z tych grup ma swoje sposoby na ¿ycie, i jako¶ daj± sobie radê. Ka¿dy z nich jest w stanie wytkn±æ b³êdy w pogl±dzie na ¿ycie swym adwersarzom.
Jak Ty dajesz sobie radê w tym ¶wiecie, i jak± metodê stosujesz, czyli Jeste¶ pesymist±, czy optymist±?
Jak sprawdziæ czy szklanka jest pe³na czy pusta do po³owyAutor: Przemys³aw Zaremba
2010-05-15 02:12:26
Powiedzenie mówi, ¿e optymi¶ci widz± zawsze szklankê do po³owy pe³n± w przeciwieñstwie do pesymistów, którzy zawsze widz± j± do po³owy pust±. Uwa¿am, ¿e rozwi±zanie tego dylematu nie jest wcale takie trudne. Proponujê, aby¶ przyjrza³ siê swojej szklance.Ogólnie rzecz ujmuj±c mo¿emy spojrzeæ na zjawisko jako na proces, czyli zmianê lub stan. Jednak dok³adne wyja¶nienie tego, czym jest stan, mo¿e byæ ju¿ trudniejsze. To co istnieje, jest przede wszystkim zmian±, w d³u¿szej perspektywie dok³adniej fal±. Tak wiêc to, co o¿ywa, potem umiera, a to co umar³o, o¿ywa.
Wróæmy jednak do naszych szklanek. To, ¿e szklanka jest pe³na lub pusta do po³owy, wymaga oceny na podstawie tylko jednego momentu obserwacji, co nazywamy stanem. Spróbuj jednak oceniæ twoj± szklankê z d³u¿szej perspektywy czasu.
Stan, w którym szklanka jest pe³na/pusta do po³owy, mo¿e powstaæ tylko na dwa sposoby, przez proces nalewania do niej wody lub wylewania. Albo do pustej szklanki nalewamy do po³owy wody, albo z pe³nej szklanki po³owê wody odlewamy, co daje nam stan pe³no¶ci/pusto¶ci szklanki do po³owy. Tak wiêc liczy siê zmiana, akcja, poruszenie.
Ten, kto do pustego nala³ wody - „zyska³” szklankê wody do po³owy pe³n±. By³o „nic”, a teraz jest tam „co¶”. Ten, kto mia³ pe³n± szklankê, a po³owê wody odla³, ten wodê „straci³” i ma obecnie szklankê do po³owy pust±.
Dlatego w³a¶nie przydatna jest historia rozumiana jako obserwacja procesu zmiany.
Powiedzenia o szklance pe³nej/pustej do po³owy u¿ywamy zazwyczaj oceniaj±c samopoczucie. Optymista widzi szklankê do po³owy pe³n±, a pesymista do po³owy pust±. Twoje samopoczucie to równie¿ proces, inaczej fala. Dolewasz i odlewasz wody ze swojej szklanki samopoczucia.
To, ¿e widzisz szklankê do po³owy pe³n± oznacza, ¿e dozna³e¶ w³a¶nie jakiego¶ zysku. Uzyska³e¶ co¶, czego nie posiada³e¶ i jest to co¶, co poprawia ci samopoczucie. Przyjrzyj siê dok³adniej, czym jest to, co zyska³e¶. Dziêki temu u¶wiadomisz sobie, co mo¿e poprawiaæ twoje samopoczucie.
To, ¿e widzisz szklankê do po³owy pust± oznacza, ¿e dozna³e¶ jakiej¶ straty. Co¶, co posiada³e¶ teraz straci³e¶ i przez to twoje samopoczucie sta³o siê gorsze. Przyjrzyj siê dok³adniej sobie i ustal, czym by³a twoja strata. Dziêki temu u¶wiadomisz sobie, co pogarsza twoje samopoczucie.
Nastêpnie zadaj sobie pytanie, jaka jest rzeczywisto¶æ, a jaka jest twoja narracja rzeczywisto¶ci. Co¶, co postrzegamy jako szklankê do po³owy pust± mo¿e byæ puste tylko za spraw± naszego postrzegania. Postaraj siê wiêc dotrzeæ do prawdziwego obrazu twojej „szklanki”.
Mo¿liwe, ¿e twoja szklanka wydaje ci siê do po³owy pusta dlatego, ¿e wszêdzie wêszysz tylko diab³a. Mo¿liwe, ¿e twoja szklanka wydaje Ci siê do po³owy pe³na tylko dlatego, ¿e jeste¶ naiwnie ufny i widzisz wokó³ siebie same anio³y.
http://interia360.pl/artykul/jak-sprawdzic-czy-szklanka-jest-pelna-czy-pusta-do-polowy,34721