Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 11, 2025, 08:49:12


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Epoka lodowcowa rozpocznie siĂŞ w 2014 roku  (Przeczytany 6299 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kamil771
Gość
« : Maj 25, 2010, 12:56:22 »



Ju¿ za cztery lata bêdziemy musieli siê zmierzyÌ z tzw. ma³¹ epok¹ lodow¹ - takie wnioski podczas odbywaj¹cej siê w Stanach Zjednoczonych konferencji poœwiêconej zmianom klimatycznym wysnu³ znany rosyjski naukowiec.

Chabibullo Abdusamatow w czasie sympozjum, które odby³o siê w Heartland Institute w Chicago stwierdzi³ z pe³nym przekonaniem, ¿e obserwowana obecnie tendencja wskazuje na to, ¿e ju¿ wkrótce dojdzie do kolejnej tzw. ma³ej epoki lodowej. Wczeœniej sytuacja taka mia³a miejsce po tzw. œredniowiecznym optimum klimatycznym - by³ to trwaj¹cy kilka stuleci okres ocieplenia. Potem nast¹pi³a trwaj¹ca ok. 200 lat ma³a epoka lodowcowa. Zdaniem Abdusamatowa, który jest szefem badaù kosmicznych w obserwatorium astronomicznym Rosyjskiej Akademii Nauk w Pu³kowie jest wiele sygna³ów, które œwiadcz¹ o tym, ¿e kolejna ma³a epoka lodowa nadejdzie ju¿ za cztery lata.

Rosyjski naukowiec argumentuj¹c swoj¹ tezê przypomnia³ o kilku zjawiskach, które œwiadczyÌ mog¹ o trafnoœci jego prognoz. Od lat 90-tych œrednia roczna aktywnoœÌ S³oùca wyraŸnie siê obni¿y³a. Poza tym maksymalne temperatury podczas obserwowanego przez jakiœ czas trendu, zwi¹zanego z ocieplaniem siê klimatu, zanotowano w latach 2005-2008.

Abdusamatow przewiduje, ¿e przez najbli¿sze cztery lata czekaj¹ nas znacz¹ce wahania temperatur. Ich maksymalna wartoœÌ nie bêdzie jednak wy¿sza od tych osi¹ganych w latach 1998-2005. Wg Abdusamatowa stopniowej redukcji ulegaÌ te¿ bêdzie aktywnoœÌ plam s³onecznych, która swoje minimum osi¹gnie ok. 2042 r. To sprawi, ¿e w latach 2055-2060 bêdziemy mieli ju¿ do czynienia z naprawdê g³êbokim och³odzeniem klimatu.

W trakcie konferencji Abdusamatow skarci³ te¿ naukowców upowszechniaj¹cych teorie dotycz¹ce globalnego ocieplenia. Zdaniem eksperta, dzia³alnoœÌ cz³owieka i emisja gazów cieplarnianych nie ma tu nic do rzeczy. Rosjanin ju¿ wczeœniej opublikowa³ kilka swoich prac, z których jasno wynika, ¿e g³ównym czynnikiem, który wp³ywa na temperaturê na Ziemi jest promieniowanie s³oneczne.

"Obserwacje SÂłoĂąca pokazujÂą, Âże jeÂśli chodzi o wzrost temperatury, dwutlenek wĂŞgla jest 'niewinny'." - stwierdziÂł Abdusamatow. "JeÂśli chodzi zaÂś o to, co nas czeka w nadchodzÂących dekadach, to nie jest to katastrofalne ocieplenie, ale globalny i bardzo wydÂłuÂżajÂący siĂŞ spadek temperatury."

W ubiegÂłym roku amerykaĂąska komisja senacka zajmujÂąca siĂŞ sprawami Âśrodowiska wydaÂła dokument, w ktĂłrym znalazÂły siĂŞ opinie 700 naukowcĂłw, ktĂłrzy nie zgadzajÂą siĂŞ z twierdzeniem, Âże globalne ocieplenie jest wynikiem dziaÂłalnoÂści gospodarczej czÂłowieka. poinformowaÂł serwis wnd.com. Abdusamatow byÂł jednym z ekspertĂłw, ktĂłrego ocena zostaÂła w raporcie uwzglĂŞdniona.
Zapisane
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Maj 25, 2010, 13:06:19 »

Po wybuchu wulkanu Europie grozi rok bez lata?
Czy popió³ wulkaniczny równie¿ w nastêpnych dniach bêdzie zak³óca³ europejski obszar powietrzny zale¿y od tego, w jakim kierunku przemieœci siê chmura wulkaniczna. To uzale¿nione jest od pr¹dów wiatrowych na wysokoœci 5 do 10 kilometrów - wyjaœnia Thomas Saevert z niemieckiej s³u¿by meteorologicznej Meteomedia.

Jeœli wulkan jest bêdzie aktywny, mówi Saevert, chmura dotrze przede wszystkim do Niemiec pó³nocnych i pó³nocno-zachodnich, co odczuje zw³aszcza ruch lotniczy. W zale¿noœci od po³o¿enia chmur Saevert obiecuje "przepiêkne zachody s³oùca", wywo³ane przez zjawisko za³amania siê œwiat³a, czyli zakrzywienia promieni œwietlnych przy przechodzeniu z jednego materia³u do innego.

To nie byÂł zbyt gwaÂłtowny wybuch

Eksperci nie spodziewaj¹ siê jednak wiêkszego wp³ywu na pogodê w nastêpnych dniach, czy tygodniach. Do tego potrzeba by³oby gwa³towniejszej erupcji. Meteorolog Andreas Beck z Niemieckiej S³u¿by Meteorologicznej mówi, ¿e "tylko gwa³towne wybuchy wulkanów, wyrzucaj¹ce popio³y a¿ do stratosfery, mog¹ wp³yn¹Ì na pogodê: "Gwa³towny wybuch mo¿e w danym regionie zmieniÌ pogodê na kilka miesiêcy, natomiast bardzo gwa³towny mo¿e na wiele lat zmieniÌ nawet klimat. Unosz¹ca siê chmura wulkaniczna zakryje wtedy s³oùce. Zmieni¹ siê pr¹dy wiatrowe, a wilgotnoœÌ powietrza i unosz¹cych siê gazów po skropleniu wywo³a opady deszczu. Chmury wulkaniczne mog¹ siê rozprzestrzeniÌ na tysi¹ce kilometrów.

Zobacz wulkany Âświata w serwisie digart.pl

Erupcje wulkanĂłw sprzyjajÂą ochÂłodzeniu

Na d³ugotrwa³e zmiany klimatyczne decyduj¹cy wp³yw ma przede wszystkim iloœÌ emitowanej siarki.

Po erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach w 1991 roku, globalna temperatura spad³a o prawie pó³ stopnia. Wybuch meksykaùskiego wulkanu El Chichon w 1982 roku, wp³yn¹³ na obni¿enie temperatury o 0,2 stopnia.

Równie¿ po erupcji wulkanu Laki w Islandii, w 1783 roku, odnotowano och³odzenie. Pó³kula Pó³nocna prze¿y³a niezwykle surow¹ zimê. W Europie i Ameryce Pó³nocnej rok 1816 wszed³ do anna³ów meteorologicznych jako "rok bez lata". Od kwietnia do wrzeœnia pada³ tylko deszcz, grad i œnieg z deszczem. Konsekwencj¹ by³y nieurodzaj, epidemie i œmierÌ g³odowa setek tysiêcy ludzi. Uwa¿a siê, ¿e spowodowa³ to wybuch wulkanu w Indonezji w 1815 roku.

O najsÂłynniejszym w historii wybuchu wulkanu Âświat jest dobrze poinformowany. Gdy Wezuwiusz wybuchÂł 24 sierpnia 79 roku po Chrystusie, pod popioÂłem wulkanicznym, pumeksem i warstwÂą bÂłota zniknĂŞÂły Pompeja i Herkulanum.

Z kolei w latach 1783-85 erupcje wulkanów w Islandii na trwa³e zmieni³y mapê polityczn¹ kontynentu. Nie doœÌ, ¿e zginê³a 1/3 mieszkaùców wyspy to w Europie przez wiele lat prawie tylko pada³ deszcz. Chmura wulkaniczna przynios³a ch³ód i g³ód.

Erupcja wulkanu na indonezyjskiej wyspie Krakatau, w dniu 27. sierpnia 1883 roku, która poch³onê³a 36 tysiêcy istnieù ludzkich, by³a tak gwa³towna (si³ê wybuchu ocenia siê na sto tysi¹cy bomb atomowych, zrzuconych na Hiroszimê), ¿e odg³os wybuchu s³yszalny by³ w promieniu 3100 km.

ale to co siĂŞ dotychczas wydarzyÂło to maÂłe piwo w porĂłwnaniu do wulkanu Katla, z kolei Katla to pan pikuÂś do Yellowstone,-
wtedy zima zostanie z nami na dÂłuÂżej..
ZÂły
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to coœ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj¹ wszystkie mo¿liwoœci. To jest Absolutna ŒwiadomoœÌ; coœ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #2 : Maj 25, 2010, 13:16:01 »

http://www.mojeleamington.co.uk/index.php?option=com_content&view=article&id=132:rok-2010-moe-by-najcieplejszym-w-historii&catid=21:maj


Dopisz do tego linka jakiÂś krĂłtki opis, Âłatwiej bĂŞdzie wszystkim.
Darek
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2010, 17:55:47 wysłane przez Dariusz » Zapisane
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Maj 25, 2010, 13:44:37 »

to typowe do tego co siê ostatnio wokó³ nas dzieje- dwie sprzeczne opinie wœród samych naukowców na ten sam temat
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to coœ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj¹ wszystkie mo¿liwoœci. To jest Absolutna ŒwiadomoœÌ; coœ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
quetzalcoatl44
Gość
« Odpowiedz #4 : Maj 25, 2010, 14:06:17 »

dlugoterminowe prognozu nie maja zadnego sensu...faktem jest ze jest teraz globalne ocieplenie na skutek dzialalnosci czlowieka, wydaje sie to oczywiste jak i  jest oczywiste ze z tego wzgledu nie ogranicza produkcji, nie zmienia gospodarek itd chyba ze w wyniku upadkow rzadow, albo innych upadkow..
Zapisane
east
Gość
« Odpowiedz #5 : Maj 25, 2010, 20:04:43 »

Te sprzeczne informacje mog¹ oznaczaÌ tyle tylko, ¿e wszystko ma wp³yw na wszystko. Problem le¿y w tym, ¿e jedni naukowcy badaj¹ tylko wp³yw wulkanów , a inni z kolei tylko oceanów na pogodê na œwiecie. Ka¿dy specjalista ma swoj¹ , czêsto sprzeczn¹ z innym specjalist¹, wizjê przemian globalnych, gdy uzyskanych wyników nie uwzglêdni siê ³¹cznie.
Jedno wydaje siê oczywiste - ¿e przemiany nie s¹ przypadkowe. Wystêpuj¹c ³¹cznie mog¹ przynieœÌ ca³kiem niespodziwane efekty takie, jak nasza obecna powódŸ na przyk³ad.
Zapisane
arteq
Gość
« Odpowiedz #6 : Maj 25, 2010, 21:20:15 »

I zgÂłupiaÂłem, bo juÂż nie wiem czego mam siĂŞ baĂŚ - ocieplenia czy ochÂłodzenia... :]
Zapisane
Thotal
Gość
« Odpowiedz #7 : Maj 25, 2010, 21:26:01 »

A ja jestem juÂż uÂświadomiony, wszyscy bawimy siĂŞ w takÂą zgadywankĂŞ - "ciepÂło zimno" DuÂży uÂśmiech



Pozdrawiam bardziej ciepÂło niÂż zimno - Thotal UÂśmiech
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.047 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

granitowa3 x22-team gangem zipcraft maho