Po wybuchu wulkanu Europie grozi rok bez lata?
Czy popió³ wulkaniczny równie¿ w nastêpnych dniach bêdzie zak³óca³ europejski obszar powietrzny zale¿y od tego, w jakim kierunku przemie¶ci siê chmura wulkaniczna. To uzale¿nione jest od pr±dów wiatrowych na wysoko¶ci 5 do 10 kilometrów - wyja¶nia Thomas Saevert z niemieckiej s³u¿by meteorologicznej Meteomedia.
Je¶li wulkan jest bêdzie aktywny, mówi Saevert, chmura dotrze przede wszystkim do Niemiec pó³nocnych i pó³nocno-zachodnich, co odczuje zw³aszcza ruch lotniczy. W zale¿no¶ci od po³o¿enia chmur Saevert obiecuje "przepiêkne zachody s³oñca", wywo³ane przez zjawisko za³amania siê ¶wiat³a, czyli zakrzywienia promieni ¶wietlnych przy przechodzeniu z jednego materia³u do innego.
To nie by³ zbyt gwa³towny wybuch
Eksperci nie spodziewaj± siê jednak wiêkszego wp³ywu na pogodê w nastêpnych dniach, czy tygodniach. Do tego potrzeba by³oby gwa³towniejszej erupcji. Meteorolog Andreas Beck z Niemieckiej S³u¿by Meteorologicznej mówi, ¿e "tylko gwa³towne wybuchy wulkanów, wyrzucaj±ce popio³y a¿ do stratosfery, mog± wp³yn±æ na pogodê: "Gwa³towny wybuch mo¿e w danym regionie zmieniæ pogodê na kilka miesiêcy, natomiast bardzo gwa³towny mo¿e na wiele lat zmieniæ nawet klimat. Unosz±ca siê chmura wulkaniczna zakryje wtedy s³oñce. Zmieni± siê pr±dy wiatrowe, a wilgotno¶æ powietrza i unosz±cych siê gazów po skropleniu wywo³a opady deszczu. Chmury wulkaniczne mog± siê rozprzestrzeniæ na tysi±ce kilometrów.
Zobacz wulkany ¶wiata w serwisie digart.pl
Erupcje wulkanów sprzyjaj± och³odzeniu
Na d³ugotrwa³e zmiany klimatyczne decyduj±cy wp³yw ma przede wszystkim ilo¶æ emitowanej siarki.
Po erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach w 1991 roku, globalna temperatura spad³a o prawie pó³ stopnia. Wybuch meksykañskiego wulkanu El Chichon w 1982 roku, wp³yn±³ na obni¿enie temperatury o 0,2 stopnia.
Równie¿ po erupcji wulkanu Laki w Islandii, w 1783 roku, odnotowano och³odzenie. Pó³kula Pó³nocna prze¿y³a niezwykle surow± zimê. W Europie i Ameryce Pó³nocnej rok 1816 wszed³ do anna³ów meteorologicznych jako "rok bez lata". Od kwietnia do wrze¶nia pada³ tylko deszcz, grad i ¶nieg z deszczem. Konsekwencj± by³y nieurodzaj, epidemie i ¶mieræ g³odowa setek tysiêcy ludzi. Uwa¿a siê, ¿e spowodowa³ to wybuch wulkanu w Indonezji w 1815 roku.
O najs³ynniejszym w historii wybuchu wulkanu ¶wiat jest dobrze poinformowany. Gdy Wezuwiusz wybuch³ 24 sierpnia 79 roku po Chrystusie, pod popio³em wulkanicznym, pumeksem i warstw± b³ota zniknê³y Pompeja i Herkulanum.
Z kolei w latach 1783-85 erupcje wulkanów w Islandii na trwa³e zmieni³y mapê polityczn± kontynentu. Nie do¶æ, ¿e zginê³a 1/3 mieszkañców wyspy to w Europie przez wiele lat prawie tylko pada³ deszcz. Chmura wulkaniczna przynios³a ch³ód i g³ód.
Erupcja wulkanu na indonezyjskiej wyspie Krakatau, w dniu 27. sierpnia 1883 roku, która poch³onê³a 36 tysiêcy istnieñ ludzkich, by³a tak gwa³towna (si³ê wybuchu ocenia siê na sto tysi±cy bomb atomowych, zrzuconych na Hiroszimê), ¿e odg³os wybuchu s³yszalny by³ w promieniu 3100 km.
ale to co siê dotychczas wydarzy³o to ma³e piwo w porównaniu do wulkanu Katla, z kolei Katla to pan piku¶ do Yellowstone,-
wtedy zima zostanie z nami na d³u¿ej..